Hertha zaplní štadión najťažšie, mužstvá z Ostblocku v Bundeslige chýbajú

Hlučný "kotol" Herthy pôsobí veľkolepo.
Hlučný "kotol" Herthy pôsobí veľkolepo. (Autor: Karol Svozil)
Karol Svozil|26. okt 2014 o 00:10

Pekarík to vníma inak: To číslo 40 či 50-tisíc ľudí na jeden zápas je veľmi slušné.

BERLÍN. Futbal to nebol skvelý, ale Nemci tento šport doslova potrebujú k životu a ako zvyčajne sa aj tak bavili.

Atmosféra na 77-tisícovom Olympijskom štadióne v Berlíne na zápase 9. kola Bundesligy medzi Herthou a Hamburgom bola výborná.

Hertha vyhrala 3:0 až gólmi v druhom polčase, pričom „3:0 to mohlo byť už po prvom,“ povedal na pozápasovej tlačovke tréner domácich Jos Luhukay.

Tisícky z Hamburgu s pivami v ruke

Z 300 kilometrov vzdialeného Hamburgu na súboj klubov z dvoch najväčších miest v Nemecku prišlo asi 7000 fanúšikov. Hlásateľ v druhom polčase oznámil 58 768 prítomných divákov.

„Há es fau, huraa,“ s dlhým tvrdým R hlasno až strašidelne vykrikovali podnapití Hamburgčania, ktorí vystupovali z autobusov pred štadiónom.

A s ďalšími pivami, ktoré si v stánkoch kupovali radšej rovno dve, pokračovali v húfoch do svojho sektora. Všetko však v rámci slušnosti, bez fyzického násilia.

„Polizei“ bola však na každom rohu pripravená v početnom zastúpení, ak by sa predsa len niečo prihodilo.

((f))

Pekarík hral napravo aj naľavo

V drese domácich s obľúbenou dvojkou na chrbte ako zvyčajne nastúpil aj slovenský reprezentant Peter Pekarík. V prvej Bundeslige odohral za Wolfsburg a Herthu už 93 zápasov, ale ešte v nej gól nedal.

Zatiaľ čo pred týždňom mal na štadióne Schalke na gól šancu, tentokrát sa k nej ani nedostal. V tomto smere to má ťažké, veď je obranca. V pvom polčase hral na pravej strane, v druhom naľavo.

„V druhom polčase mal ľavý obranca Nico Schulz problémy so stehenným svalom, takže som sa posunul na ľavú stranu, čo mi nerobí problém, keďže v minulej sezóne som na tomto poste odohral asi sedem zápasov,“ povedal Peter Pekarík po zápase pre SME.

17 z 18 tímov je zo Západu

Berlínčania sú v obsadenosti štadióna podľa percentuálnych štatistík na poslednom mieste v Bundeslige. Zatiaľ čo drvivá väčšina mužstiev napĺňa štadióny na vyše 90 %, v Berlíne je to po Hamburgu stále len 63 %.

Pekarík to tak ale nevníma. „Nie je jednoduché zaplniť druhý najväčší štadión v Nemecku. To číslo 40 či 50-tisíc ľudí na jeden zápas je veľmi slušné,“ povedal Pekarík. No a práve v tejto celkovej štatistike je Hertha v lepšej polovici tabuľky návštevnosti v lige.

Bundesliga je dlhodobo doménou klubov z bývalého Západného Nemecka. Z 18 tímov ich tam hrá až 17. Pritom aj samotná Hertha hrá na území bývalého Západného Nemecka, v bývalom Západnom Berlíne.

S domácimi novinármi v press centre Olympijského štadióna sme sa zhodli, že za to môže ešte stále nevyrovnaná ekonomika oboch častí Nemecka.

A vidno to aj na uliciach, domoch, oblečení ľudí, akonáhle prekročíte bývalé nemecké hranice a prejdete do „Ostblocku“. V "DDR" sa to celé akosi viac podobá Slovensku. Nemci pritom práve v týchto dňoch oslavujú 25. výročie pádu Berlínskeho múru.

Domov»Futbal»Nemecko»Hertha zaplní štadión najťažšie, mužstvá z Ostblocku v Bundeslige chýbajú