Nagy sa blíži k špičke. Hneval sa, že mu ušlo finále

Richarda Nagya čakajú na MS v Dauhe ešte dva štarty - na 400 m v. spôsob a 1500 m v. spôsob. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|4. dec 2014 o 19:23

Od finále na majstrovstvách sveta delila Richarda Nagya necelá polsekunda. Polohové preteky pritom ani nie sú jeho hlavnou disciplínou. Za dva roky sa v nej zlepšil o priepastných 14 sekúnd.

DAUHA, BRATISLAVA. Keď bol mladší, nepatril na Slovensku v plávaní medzi špičku. Pri obrátkach mával problémy aj v technike za mnohými zaostával. Najlepší plavci ho vedeli na tréningu zdolať na dĺžku bazéna bez toho, aby zaberali rukami.

Richard Nagy sa však postupne vypracoval medzi širšiu svetovú špičku.

Včera na majstrovstvách sveta v krátkom bazéne vybojoval výborné 13. miesto v polohových pretekoch na 400 metrov (4:07,94). Od postupu do finále bol necelú polsekundu.

„Plávalo sa mi super, vôbec som sa netrápil. Štvú ma však tri veci - že sa mi nepodarilo postúpiť do finále, že som šiel pomaly motýlika a že som toho Číňana vedľa mňa 'nerozbil',“ komentoval Nagy pre SITA.

Polohovka je zábava

Pred dvomi rokmi na MS v Istanbule v nej obsadil 29. miesto. Za dva roky posunul slovenský rekord o 14,07 sekundy.

Polohovka, v ktorej plavci vystriedajú postupne všetky štyri štýly, pritom nie je jeho hlavnou disciplínou. Na súťažiach ju pláva druhú sezónu a naďalej sa v nej môže zlepšovať.

Roky práve v nej dominoval Michael Phelps. Po tom, čo na olympiáde v Pekingu 2008 vytvoril svetový rekord (4:03,84 min.), vravel: „Je to najťažšia disciplína. Strašne som pri nej trpel a bolo to naposledy.“