Slováci zdolali Švédsko 4:2 a vybojovali bronzové medaily

Brankár Denis Godla oslavuje so spoluhráčmi zisk bronzových medailí.
Brankár Denis Godla oslavuje so spoluhráčmi zisk bronzových medailí. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|5. jan 2015 o 22:00

Slovenskí hokejisti získali bronz druhýkrát v histórii. Aj pred 16 rokmi zdolali Švédsko. Musíme myslieť pozitívne, ak chceme byť jedným z najlepších mužstiev, povedal Réway.

Švédsko - Slovensko 2:4 (2:2, 0:0, 0:2)

Góly: 11. W. Nylander (Aho, Holmstrom), 17. Lööke (Ehn) - 3. Šoltés (Lantoši), 4. Rosandič (Skalický, Réway), 43. Skalický (Réway, E. Černák), 60. Koyš (Réway)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše: 40. Bergman (Švéd.) 5+DKZ za nedovolené bránenie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman, Olenin (obaja Rus.) - Mills (Kan.), Ritter (USA), 13 625 divákov

Švédsko: Söderström - Bergman, Hagg, Aho, Lagesson, Norell, Forsling, Englund - Blidh, de la Rose, Karlsson - Nylander, Holmström, Lindblom - Olofsson, Wallmark, Kempe - Lööke, Ehn, Bristedt

Slovensko: Godla - Rosandič, Černák, Jaroš, Holenda, Bačik, Hochel, Pavúk, Jendroľ - Skalický, Réway, Koyš - Cehlárik, Sukeľ, Paulovič - Petráš, Kabáč, Bondra - Šoltés, Rehák, Lantoši

TORONTO. Slovenskí hokejoví reprezentanti vybojovali bronzové medaily na majstrovstvách sveta do 20 rokov v Kanade.

V pondelok zdolali v súboji o tretie miesto favorizovaných Švédov 4:2. Zopakovali doteraz jediný medailový úspech zo šampionátov tejto vekovej kategórie. V roku 1999 sa tešili rovnako z bronzu.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša výrazne prekročili očakávania. Na šampionát išli so základným cieľom vyhnúť sa bojom o záchranu. Z ťažkej A-skupiny však postúpili do štvrťfinále, v ktorom zdolali Česko 3:0.

((f))

V semifinále síce podľahli najväčším favoritom turnaja Kanaďanom 1:5, ale v zápase o bronz Švédov dokonale šokovali. Už vo štvrtej minúte viedli 2:0.

Súper dokázal vyrovnať, ale v záverečnej tretine využil Skalický dlhú presilovú hru a na konečných 4:2 upravil gólom do prázdnej brány Koyš.

Slováci v stretnutiach o bronz zdolali Švédov už druhýkrát - to isté sa im podarilo aj v spomínanom roku 1999 pod vedením Jána Filca.

Konečné poradie: 1. Kanada, 2. Rusko, 3. SLOVENSKO, 4. Švédsko, 5. USA, 6. Česko, 7. Fínsko, 8. Dánsko, 9. Švajčiarsko, 10. Nemecko

Najlepší hráči podľa direktoriátu:

Brankár: Denis Godla (SR)

Obranca: Vladislav Gavrikov (Rus.)

Útočník: Max Domi (Kan.)

Najužitočnejší hráč: Denis Godla (SR)

All-Star tím MS do 20 rokov: Denis Godla (SR) - Gustav Forsling (Švéd.), Josh Morrissey - Sam Reinhart, Max Domi, Connor McDavid (všetci Kan.)

Hlasy (zdroj: IIHF.com):

Martin Réway (kapitán Slovenska): "Tento turnaj bola pre nás jedna veľká skúsenosť. Od prvého do posledného zápasu sme odviedli skutočne dobrú prácu. Tento úspech môže pomôcť našim mladým hráčom, že môžu vyhrávať veľké zápasy ako tento. Musíme myslieť pozitívne, ak chceme byť jedným z najlepších mužstiev."

Denis Godla (brankár Slovenska): "Myslím si, že Švédi boli sklamaní zo semifinálovej prehry a prejavilo sa to aj na ich hre. My sme dnes chceli trocha viac vyhrať."

Dávid Šoltés (útočník Slovenska): "Sú to neopísateľné pocity. Slovensko nedosahuje podobné úspechy každý deň. Najskôr sme skončili tretí v základnej skupine a teraz sme tretí aj na celom šampionáte. Budeme sa dlho tešiť z tohto úspechu."

Samuel Petráš (útočník Slovenska): "Toto je najkrajší moment v mojom živote. Godla je neskutočný chlapík. Možno mal aj dostatok šťastia, ale je skutočne veľmi dobrý. Každý ho má rád, je náš hrdina, je akoby rocková hviezda. Je pre nás všetko, je našim bohom. Je úžasný."

Jacob de la Rose (kapitán Švédska): "Tento zápas sme nechceli prehrať. Nehrali sme náš najlepší hokej, najmä úvod bol zlý. To je realita, preto sme prehrali. Domov sa nikdy necestuje ľahko so štvrtým miestom."

Gustav Forsling (obranca Švédska): "Cítime sa teraz strašne. Ak by sme hrali náš najlepší hokej, potom by sme mali Slovákov zdolať v každom zápase. Teraz to nie je dobré."

Online prenos

60. min - Je definitívny koniec! Máme bronz!

60. min - Je rozhodnuté! Patrik Koyš strieľa gól do prázdnej brány. Budeme mať bronz!

58. min - Už len dve minúty nás delia od toho, aby sme po šestnástich rokoch znovu získali bronzové medaily na juniorskom šampionáte. A aby sme v súboji o tretie miesto opäť porazili Švédsko. Súper hrá bez brankára.

55. min - Teraz to už skutočne bude asi len o pozornej defenzíve a kúskovaní hry. Švédi očividne začínajú byť nervózni, robia chyby a nedokážu sa vôbec usadiť v útočnom pásme. Okrem jedného pokusu Godlu stále v tretej časti neohrozili.

50. min - Švédi si zatiaľ nevedia príliš poradiť s našou defenzívou, prakticky vôbec v tejto tretine Godlu neohrozili. Len jedna strela za desať minút je od takého tímu naozaj málo.

43. min - Je to tam! Slováci dlhú presilovku využívajú a opäť nad Švédskom vyhrávajú! Martin Réway prihral Skalickému a ten z prvej prestrelil Söderströma.

41. min - Začala sa tretia tretina. Hráme päťminútovú presilovku.

II. tretina

Hráč, ktorý Koyša zasiahol, bol Julius Bergman. Rozhodcovia mu po dohode udelili päťminútový trest plus trest do konca stretnutia. V úvode tretej tretiny tak budeme hrať dlhú presilovku.

40. min - Veľmi nepríjemný moment. Druhá tretina je na konci, ale po zásahu jedného z hráčov súpera ostáva ležať na ľade Patrik Koyš. Do šatní však odchádza po svojich.

36. min - Zatiaľ držíme Švédov celkom na dištanc od našej brány, teraz síce Godla musel zasiahnuť, ale inak to zo strany súpera nie je žiaden súvislý tlak.

29. min - Slováci teraz prekonali Söderströma, ale gól platiť nemôže, pretože tesne pred ním rozhodca pískal faul Mislava Rosandiča.

27. min - Švédi majú opäť pomalší rozbeh do tretiny, na Godlu vystrelili zatiaľ len dvakrát. Aj v prvom dejstve však začali slabšie, až v druhej desaťminútovke značne zvýšili tempo.

21. min - A hneď v prvom striedaní sme sa mohli dostať do vedenia. Po ďalšej chybe súpera v obrannom pásme sa dostal k puku Réway, v samostatnom úniku skúsil blafák, ale Söderström dokázal puk zastaviť betónom.

21. min - Začala sa druhá tretina.

I. tretina

20. min - Prvá tretina sa skončila. Naši hráči ešte dokázali Švédov v presilovke pritlačiť, ale streliť gól sa im nepodarilo.

17. min - A je vyrovnané. Švédski hokejisti opäť perfektne zakombinovali, Ehn našiel Löökeho a ten zakončoval už do prázdnej brány. Godla nemal šancu.

15. min - Veľmi dôležitý moment pre naše mužstvo. Slováci sa teraz ubránili početnej výhode súpera o dvoch hráčov, ktorá trvala osemdesiatpäť sekúnd. Stále vedieme.

11. min - Škoda. Švédsko znižuje na rozdiel jedného gólu. Veľmi pekná akcia súpera našou bránou, Aho našiel Williama Nylandera, ktorý zblízka prestrelil Godlu.

8. min - Švédi zatiaľ prekvapujúco našim hokejistom nestačia. Prehrávajú o dva góly a za osem minút vystrelili na Godlu iba jediný raz.

4. min - Neuveriteľné! Slovensko vyhráva nad Švédskom v štvrtej minúte už 2:0! Nádherný gól obrancu Mislava Rosandiča, ktorý si v netradičnej úlohe útočníka obišiel švédskeho brankára a zasunul puk do siete.

3. min - Fantastický vstup Slovákov do zápasu. Po chybnej rozohrávke súpera sa dostal k puku medzi kruhmi Šoltés a prestrelil švédskeho brankára. Vedieme 1:0!

1. min - Zápas sa začal.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci zdolali Švédsko 4:2 a vybojovali bronzové medaily