Kanada zdolala vo finále MS do 20 rokov Rusko 5:4

Brankár Kanady Zachary Fucale oslavuje zlato so spoluhráčmi.
Brankár Kanady Zachary Fucale oslavuje zlato so spoluhráčmi. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|6. jan 2015 o 06:55

Mladí Kanaďania oslavujú juniorský titul v ľadovom hokeji. Viedli už 5:1.

Finále MS do 20 rokov v Kanade:

Kanada - Rusko 5:4 (2:1, 3:3, 0:0)

Góly: 1. Duclair (Domi), 3. Paul (Point, Virtanen), 26. McDavid (Morrissey), 28. Domi, 33. Reinhart (Domi) - 10. Judin (Golyšev, Dergačiov), 35. Barbašev (Bučnevič, Judin), 35. Tolčinskij (Goldobin, Valijev), 38. Goldobin (Tolčinskij, Kamenev)

Rozhodovali: Wehrli (Švajč.), Vinnerborg - Malmqvist (obaja Švéd.), Lhotský (ČR), vylúčení: 4:1 na 2 min, navyše: Paigin 5+DKZ za hodenie hokejky, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 21:30, 19.014 divákov

((f))

Kanada: Fucale - Nurse, Theodore, Morrissey, Bowey, Hicketts, Heatherington, Morin - Reinhart, Domi, Duclair - Lazar, Ritchie, McDavid - Virtanen, Paul, Petan - Crouse, Gauthier, Point

Rusko: Šesťorkin (3. Sorokin) - Rafikov, Bryncev, Čerepanov, Gavrikov, Judin, Paigin, Valijev, Provorov - Bučnevič, Barbašev, Lešenko - Fišenko, Mamin, Briukvin - Golyšev, Šarov, Dergačev - Kamenev, Goldobin, Tolčinskij

TORONTO. Hokejisti Kanady zvíťazili vo finále MS hráčov do 20 rokov nad tímom Ruska 5:4 a vybojovali si zlaté medaily.

Domáci výber sa tešil už zo 16. najcennejšieho kovu v histórii juniorských šampionátov, ten posledný však získal ešte v roku 2009.

Kanada mala skvelý vstup do zápasu a po troch minútach viedla už 2:0. Rusi vymenili brankára, no Kanada aj tak pokračovala vo zvyšovaní skóre až na 5:1. Rusi napokon v dráme znížili na 5:4.

Rusi držali puk na hokejkách, tlačili sa do útočného pásma, no nevedeli si vypracovať stopercentné šance.

Kanada hrozila najmä z brejkov a rozhodnúť mohla v 51. minúte pri šanci Domiho a aj o dve minúty neskôr, no Sorokin sa vyznamenal pri strele Crousea. Rusi v závere vyskúšali powerplay.

Krosčeky pred úvodným buly

Rusi síce prestrieľali súpera 30:21, ale mladí Kanaďania získali celkovo už 16. zlato.

Duel dvoch odvekých rivalov ponúkol všetko, čo si finále svetového šampionátu zaslúži. Nádhernej hokejovej bitke nechýbali góly, krásne akcie, technické kúsky, obrovská rýchlosť, fyzická hra a emócie.

Na ľade sa iskrilo ešte skôr, ako sa vôbec spustil časomer v Air Canada Centre. Tesne pred úvodným buly si zopár krosčekov vymenili Max Domi a Pavel Bučnevič a ich horúce hlavy musel schladiť rozhodca.

"Ani po ruských góloch sme nepanikárili. Alebo lepšie povedané, nechceli sme panikáriť," povedal pre tsn.ca útočník Buffala Sabres Reinhart.

Kanada udržala najtesnejšie vedenie a vrátila Rusom prehru z finále 2011 v Buffale. "Pre každého z nás to bol životný zápas. Nech sa už v našich život stane čokoľvek, na radostný pocit z tohto zápasu nikdy nezabudneme," povedal Domi, ktorý sa stal najlepším útočníkom šampionátu.

Tlak na domácu Kanadu

"Médiá a fanúšikovia na nás vyvíjali tlak, čo je normálne, ale snažili sme sa, aby to na nás vplývalo čo najmenej. Získali sme titul majstrov sveta a sme veľmi šťastní," povedal 17-ročný kanadský supertalent Connor McDavid, ktorý je očakávanou draftovou jednotkou NHL v roku 2015.

Kanaďania na celom šampionáte neprehrali ani jeden zápas a všetky vyhrali v riadnom čase. Dvakrát zdolali bronzových Slovákov, poradili si aj s Fínskom, Nemeckom, USA, Dánskom a Ruskom.

Celkovo majú na konte 29 medailí z majstrovstiev do 20 rokov - 16 zlatých, 8 strieborných a 5 bronzových.

Konečné poradie: 1. Kanada, 2. Rusko, 3. SLOVENSKO, 4. Švédsko, 5. USA, 6. Česko, 7. Fínsko, 8. Dánsko, 9. Švajčiarsko, 10. Nemecko

Najlepší hráči podľa direktoriátu:

Brankár: Denis Godla (SR)

Obranca: Vladislav Gavrikov (Rus.)

Útočník: Max Domi (Kan.)

Najužitočnejší hráč: Denis Godla (SR)

All-Star tím MS do 20 rokov: Denis Godla (SR) - Gustav Forsling (Švéd.), Josh Morrissey - Sam Reinhart, Max Domi, Connor McDavid (všetci Kan.)

Hlasy po zápase podľa IIHF:

Curtis Lazar, kapitán a útočník Kanady: "Je to úžasné. Veľmi som chcel pomôcť Kanade späť na vrchol a dnes k tomu prispel každý z tímu. V závere druhej tretiny nám to trochu ušlo, ale dokázali sme udržať jednogólový náskok. Diváci nás povzbudzovali a boli s nami počas celého zápasu. Boli takí hluční a spievali s nimi národnú hymnu, to bolo niečo špeciálne."

Connor McDavid, útočník a strelec tretieho gólu Kanady: "Sme juniorskí majstri sveta. Teraz z toho mám absolútnu radosť."

Josh Morrissey, obranca Kanady: "Je to tím, ktorý sa nikdy nevzdá. Sú šikovní a trestajú z brejkov. V druhej tretine sme sa trocha uspokojili s náskokom, ale som hrdý na to, ako sme hrali po druhej prestávke. Myslím, že to bolo trochu napínavejšie, ako to malo byť, ale bol to úžasný zápas a nikdy na to nezabudnem."

Nikolai Goldobin, útočník Ruska: "Bolo to 4:5, chýbal nám iba jeden gól a mali sme celú tretiu tretinu na to, aby sme ho dali. Zápas sme odštartovali dosť zle, dostali sme dva góly, lacné góly."

Domov»Hokej»Reprezentácie»Kanada zdolala vo finále MS do 20 rokov Rusko 5:4