Maria Šarapovová podáva na Serenu (Autor: SITA/AP)
Sportnet|31. jan 2015 o 10:55

Každoročne cítim v Melbourne podporu a aj ja vás milujem, povedala Serena.

ženy - dvojhra - finále:

Serena Williamsová (1-USA) - Maria Šarapovová (2-Rus.) 6:3, 7:6 (7:5) za 111 minút (47 a 64)

štvorhra mužov - finále:

Simone Bolelli, Fabio Fognini (Tal.) - Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut (Fr.) 6:4, 6:4 za 82 minút

((f))

MELBOURNE. Americká tenistka Serena Williamsová sa stala šiestykrát v kariére víťazkou ženskej dvojhry na Australian Open v Melbourne.

V strhujúcom finále si ako nasadená jednotka poradila s dvojkou Ruskou Mariou Šarapovovou v dvoch setoch 6:3, 7:6 (5).

"Musím Marii pogratulovať k tomu, ako ma dnes fakt popreháňala. Odohrala skvelý zápas. Držať teraz moju celkovo už 19. veľkú trofej je niečo, čo by som nikdy nepredpokladala," vyhlásila Serena.

"Cítim sa poctene, že tu stojím pred tribúnami jedného z mojich najobľúbenejších štadiónov. Každoročne cítim v Melbourne podporu a aj ja vás milujem," dodala.

"Gratulujem Serene k tomu, ako tvorí históriu. Je mi cťou hrať proti nej. Dnes môj výkon napokon nepostačoval na úspech, ale som hrdá na to, čo som predviedla na kurte, ku ktorému sa viažu jedny z najkrajších spomienok v mojej kariére. Už teraz sa neviem dočkať návratu," povedala Šarapovová.

Serena má 19, Grafová 22

Američanka získala celkovo 19. titul z podujatí veľkej štvorky a v historickej tabuľke sa v Open ére dostala na druhé miesto, keď sa osamostatnila od legendárnych krajaniek Chris Evertovej a Martiny Navratilovej.

Na čele je s 22 trofejami Nemka Steffi Grafová.

Vo veku 33 rokov a štyri mesiace je najstaršou víťazkou Australian Open. Vzájomnú bilanciu so Šarapovovou upravila na 17:2, pričom Rusku zdolala 16-krát za sebou.

Z Melbourne si štvrťfinálová premožiteľka slovenskej jednotky Dominiky Cibulkovej odnáša prémiu 3,1 milióna austrálskych dolárov a 2000 bodov do rebríčka WTA. Už pred zápasom bolo jasné, že si udrží post svetovej jednotky.

Šarapovová nevyužila šancu získať šiesty grandslamový titul, u protinožcov sa tešila z prvenstva v roku 2008.

Zverenkyňa Svena Gronevelda Šarapovová odvrátila v 2. kole dva mečbaly ruskej kvalifikantky Alexandry Panovovej, odvtedy v ôsmich setoch od 3. kola do semifinále prehrala dovedna len pätnásť gemov.

Okrem spomenutého celkového triumfu spred siedmich rokov si zahrala v melbournskom finále v sezónach 2007 a 2012. Minulý rok ju v osemfinále vyradila Cibulková.

Ruska hrala v II. sete výborne

Serena Wllliamsová hneď v úvodnom geme prelomila podanie Šarapovovej a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 2:0. Ruska mala vo štvrtej hre šancu na rebrejk, no Američanka vytasila skvelé podanie. Za stavu 3:2 a 30:30 sa na centri v aréne Roda Lavera objavili dažďové kvapky a po prestávke sa dohrávalo pod zatiahnutou strechou.

Svetová jednotka si podržala podanie, v ďalšom geme vďaka agresívnej hre i nevynúteným chybám Rusky opäť získala súperkin servis a prvý set sa stal jej korisťou.

V druhom dejstve sledovali diváci výborný tenis. Šarapovová si v kritických chvíľach pomohla kvalitným podaním, dokázala držať krok aj v dlhých výmenách od základnej čiary, no v deviatom geme spravila dve nevynútené chyby a Serena Williamsová sa prepracovala k mečbalu.

Ruska ho však odvrátila víťazným forhendovým longlajnom, vyrovnala na 5:5 a vynútila si tajbrejk.

Na jeho začiatku sa zaskvela víťazným returnom, Američanka však potom získala štyri body v rade a zápas dotiahla do úspešného konca. Za stavu 6:5 premenila vďaka 18. esu v poradí tretí mečbal.