Austrália zdolala Kóreu vo finále Ázijského pohára a získala prvý titul

Mile Jedinak oslavuje titul.
Mile Jedinak oslavuje titul. (Autor: SITA/AP)
SITA|31. jan 2015 o 12:30

Austrália zlomila smolu organizátorov. Finále v Sydney sledovalo 76 385 divákov.

Nadpis článku

Kórea - Austrália 1:2 po predĺžení (1:1, 0:1)

Góly: 90.+ Son Heung-Min - 45. M. Luongo, 105. J. Troisi, ŽK: 6. Franjic, 41. Davidson, 59. Spiranovic, 66. Jedinak, 68. R. Kruse (všetci Aus.), 76 385 divákov

Kórea: Kim Jin-Hjeon - Cha Du-Ri, Kwak Tae-Hwi, Kim Joung-Kwon, Kim Jin-Su - Park Joo-Ho (72. Han Kook-Joung), Jang Hjun-Soo - Nam Tae-Hee (64. Lee Keun-Ho), Ki Sung-Jong, Son Heung-Min - Lee Jung-Hjup (88. Kim Ju-Joung)

Austrália: M. Ryan - Franjic (75. McKay), Sainsbury, Spiranovic, Davidson - Milligan, Jedinak, M. Luongo - Leckie, T. Cahill (64. Juric), R. Kruse (71. J. Troisi)

SYDNEY. Futbalisti Austrálie sa po prvýkrát stali víťazmi Ázijského pohára. Rozhodlo o tom sobotňajšie finále na ANZ Stadium v Sydney, v ktorom zverenci Angeho Postecogloua zdolali pred 76 385 divákmi Kórejskú republiku 2:1.

Novopečený majster Ázie si automaticky zabezpečil účasť na Pohári konfederácií FIFA 2017 v Rusku.

Ázijský pohár je po Copa América druhou najstaršou kontinentálnou súťažou reprezentačných družstiev, prvýkrát sa hral v roku 1956.

Domáca Austrália, ktorá je členom Ázijskej futbalovej konfederácie od roku 2007, keďže v Oceánii už nemala dostatok konkurentov, bola pred štyrmi rokmi v Katare strieborná po finálovej prehre s Japonskom 0:1.

Za najužitočnejšieho hráča turnaja vyhlásili strelca prvého finálového gólu Austrálčanov Massima Luonga.

Nemecký tréner bol spokojný

"Ocenenie teší, ale dôležitejšie je, že sme vyhrali. Bol to skvelý turnaj. V reprezentácii ešte nepôsobím dlho, ale dúfam, že za národný tím odohrám čo najviac zápasov," uviedol 22-ročný stredopoliar.

Za jeho výkony ho pochválil aj tréner Ange Postecoglou. "Vedeli sme, že si zaslúži šancu a on sa jej chopil oboma rukami. Na vlaňajšom svetovom šampionáte neodohral ani minútu, ale na tomto turnaji patril medzi našich najlepších hráčov. Verím, že ho čaká svetlá budúcnosť," uviedol Postecoglou.

"Nesúhlasím s tým, že nie sme majstri. Akceptujem, že sme nezískali trofej, ale moji hráči sú napriek tomu šampiónmi mnohých sŕdc. Niekoľko minút po zápase som dostal množstvo správ s veľkými gratuláciami pre mojich chlapcov. Videli sme zápas, v ktorom mohlo dosiahnuť víťazstvo jedno aj druhé mužstvo. Mentalita a disciplína boli v mojom tíme na vynikajúcej úrovni," vyhlásil tréner Kórejskej republiky Uli Stielike.

Domáci vyhrali po 23 rokoch

Austrália hostila vrcholné podujatie prvýkrát v histórii a podarilo sa jej prelomiť negatívnu štatistiku organizátorov.

Od roku 1992, keď triumfovalo Japonsko, sa usporiadateľskej krajine nepodarilo získať najcennejšie kovy. Len dvakrát sa odvtedy organizátor prebojoval do finále a až štyrikrát ukončil svoje účinkovanie na turnaji už v základnej skupine.

Keď už Austrálčania v nadstavenom čase druhého polčasu pomaly oslavovali, Kórejčania pekne zakombinovali a útočník Bayeru Leverkusen Son Heung-Min zariadil predĺženie.

V posledných sekundách prvej časti predĺženia skvele zabojoval Austrálčan Tomi Juric, ktorého center dotlačil do bránky útočník belgického Zulte-Waregem James Troisi.

Dva góly vo finále

Kórejská republika inkasovala na turnaji iba dva góly, obidva vo finále. V základnej skupine dokonca zverenci 60-ročného Nemca Uliho Stielikeho zdolali svojho neskoršieho finálového súpera 1:0.

Kórejčania nevyužili možnosť získať Ázijský pohár po tretíkrát v histórii a po 55 rokoch.

Predchádzajúce a nateraz posledné úspechy dosiahli ešte na úvodných dvoch ročníkov podujatia (1956 a 1960). Odvtedy majú na konte štyri druhé miesta (1972, 1980, 1988 a 2015) a tri tretie priečky (2000, 2007, 2011).

Bronzové medaily získali na turnaji hráči Spojených arabských emirátov, ktorí v piatkovom súboji o 3. miesto zdolali Iračanov 3:2. Najlepším strelcom šampionátu sa stal s 5 gólmi 24-ročný útočník SAE Ali Ahmed Mabkhout.

2015: Austrália

Domov»Futbal»Reprezentácie»Austrália zdolala Kóreu vo finále Ázijského pohára a získala prvý titul