Hamza Dursun (TUR) počas behu na lyžiach – preteky mužov s hromadným štartom, v rámci Svetovej zimnej univerziády – Štrbské Pleso. (Autor: SITA)
TASR|1. feb 2015 o 12:48

Ruskí skokani na lyžiach získali zlato aj v súťaži družstiev na strednom mostíku.

ŠTRBSKÉ PLESO. Totálnym triumfom ruských bežcov na lyžiach sa skončili nedeľňajšie preteky s hromadným štartom na 30 km voľnou technikou na 27. Svetovej zimnej univerziáde.

Zlatú medailu získal na Štrbskom Plese Andrej Larkov, ktorý o šesť desatín sekundy predstihol krajana Raula Šakirzianova. Bronz si vybojoval Artem Nikolajev (+1,6). Ruskí reprezentanti obsadili v pretekoch prvých päť priečok, štvrtý finišoval Ravil Valiachmetov, piaty bol Andrej Feller.

Z trojice slovenských reprezentantov dosiahol najlepšie umiestnenie Erik Urgela, ktorý skončil s odstupom 6 minút a 57,1 s na 32. priečke. Rudolf Michalovský finišoval na 36. pozícii (+8:08,4), Michal Polačko preteky nedokončil.

"Bolo to veľmi náročné, kolo bolo naozaj veľmi ťažké. Na univerziáde som išiel celý program, takže som spokojný. Škoda, že mi tesne ušlo umiestnenie v prvej tridsiatke. Povedal by som, že som mal horší začiatok, v prvej polovici som sa trápil, potom sa to uvoľnilo. Odchádzali mi totiž lýtkové svaly, v druhej polovici som sa už rozbehol. Mám taktiku na dlhších tratiach začať pomalšie a gradovať tempo," uviedol po pretekoch Urgela.

Hneď v úvode mal na trati problémy Michalovský, ktorému pravdepodobne jeden zo súperov nechtiac vypol viazanie na lyži a slovenský pretekár stratil drahocenné sekundy.

"Som trošku smutný, pretože som si veril. Vzhľadom na to, že hneď na začiatku som mal kolíziu a prvé kolo som skončil posledný s veľkou stratou, tak ďalšie kolá som už iba dobiehal. Nemal som sa za koho skryť, s kým sa potiahnuť a musel som vydať veľa energie, aby som sa pomaly presúval dopredu," konštatoval Michalovský, ktorý si pochvaľoval trate i servis.

SZU - beh na lyžiach - preteky s hromadným štartom mužov na 30 km voľnou technikou: 1. Andrej Larkov 1:16:20,1 h, 2. Paul Šakirzianov +0,6 s, 3. Artem Nikolajev +1,6, 4. Ravil Valiachmetov +1,7, 5. Andrej Feller (všetci Rus.) +9,1, 6. Takacugu Uda (Jap.) +13,1, ..., 32. Erik URGELA +6:57,1 min, 36. Rudolf MICHALOVSKÝ +8:08,4, Michal POLAČKO (všetci SR) preteky nedokončil

Skoky: Súťaž družstiev ovládli Rusi

Ruskí skokani na lyžiach získali zlato v súťaži družstiev na strednom mostíku v rámci Svetovej zimnej univerziády na Štrbskom Plese. Trio Jevgenij Klimov, Michail Maximočkin a Ilmir Hazetdinov triumfovalo s vyše 20-bodovým náskokom pred tímom Japonska (Kanta Takanaši, Minato Mabuči, Junširo Kobajaši), bronz vybojovali Poliaci Andrzej Zapotoczny, Stanislaw Biela a Jakub Kot. Slováci v súťaži chýbali.

Ruskí reprezentanti sa usadili na čele už po 1. kole, v ktorom viedli o štyri body pred Japonskom a tretím Poľskom. Vo finálovom kole, do ktorého postúpilo osem najlepších tímov, sa na predných priečkach poradie nezmenilo. Rusi ešte zvýšili svoj náskok a zaslúžene získali zlaté medaily. Najdlhšie skoky dňa predviedol Klimov, ktorý pristál na značke 96,5 a 98 m.

Súťaž družstiev uzavrela zápolenia v slovenskej časti SZU, o 18.00 je na Štrbskom Plese na programe ešte záverečný ceremoniál.

SZU - skoky na lyžiach - súťaž družstiev (stredný mostík):

1. Rusko (Jevgenij Klimov, Michail Maximočkin, Ilmir Hazetdinov) 723,2 b., 2. Japonsko (Kanta Takanaši, Minato Mabuči, Junširo Kobajaši) 702,3, 3. Poľsko (Andrzej Zapotoczny, Stanislaw Biela, Jakub Kot) 680,3, 4. Nemecko, 5. Fínsko, 6. Slovinsko

Domov»Zimné športy»Totálnym triumfom ruských bežcov sa skončili nedeľňajšie preteky na Štrbskom Plese