V super-G získal zlato Reichelt, Miller padol, hrdinský Svindal

Reichelt.
Reichelt. (Autor: SITA/AP)
TASR|5. feb 2015 o 20:28

Rakúsky lyžiar Hannes Reichelt získal v mužskej kategórii prvú zlatú medailu na MS.

VAIL. Rakúsky lyžiar Hannes Reichelt získal v mužskej kategórii prvú zlatú medailu na 43. MS v alpských disciplínach, keď vo štvrtok vyhral super-G.

"Je to neopísateľný pocit a cítim sa konečne uvoľnene. Sám som si pripúšťal na seba veľký tlak. Cítil som, že sa to vníma, že Reichelt je síce dobrý, ale nedokáže zo seba vydať maximum na veľkých akciách, teda až na to jedno striebro. Išiel som s citom a držal som líniu," vyznal sa pre APA víťaz.

Na striebornej priečke so stratou 24 stotín pristál nečakane Kanaďan Dustin Cook a bronz si z amerického Beaveru Creeku pri Vaile odnesie Francúz Theaux (+0,27 s).

Slovenskí bratia Žampovci sa na slávny svah Birds of Prey (Draví vtáci) chystali s vyššími štartovými číslami, starší Adam s 51-kou stratil na víťaza 3,14 s.

Štart Bodeho Millera

Úvod šampionátu v najmladšej alpskej disciplíne ovládla alpská veľmoc číslo jeden. Po Anne Fenningerovej vyhral ďalší Rakúšan a v prípade Reichelta tiež nejde o žiadne prekvapenie.

Už 34-ročný pretekár má z MS striebro v super-G z roku 2011 a v tejto disciplíne získal ešte v roku 2008 aj malý sezónny glóbus vo Svetovom pohári.

Vo štvrtok bol suverénny až po poslednú väčšiu zákrutu, v ktorej ho príliš úzky oblúk so zachytením bránky dostal do záklonu. Napriek istej časovej strate mu to napokon stačilo aj na Cooka, ktorý s číslom 28 rozvrátil už "hotové" poradie.

Pre čochvíľa 26-ročného lyžiara je to jeho doteraz absolútny vrchol kariéry zjazdára "tretieho sledu". V pretekoch SP bodoval 9-krát, ale nikdy nie v prvej desiatke, na svetovom šampionáte štartoval v druhej súťaži, pred dvoma rokmi nedokončil v Schladmingu obrovský slalom.

Prvou top udalosťou súťaže bol štart Bodeho Millera, prvý po dlhej pauze. Populárny 37-ročný domáci borec mal skvelé medzičasy, ale príliš si trúfal v mimoriadne náročnom zlome do záverečnej tretiny. Jeho nedotrénované stehná nezvládli príliš priamy vjazd do bránky a mohutná kompresia ho "vcucla".

Jeho pád vyzeral škaredo na začiatku a na konci, medzitým sa po zadnej časti tela kĺzal dole strmým previsom a kýval divákom. V cieli prenosová kamera detailne odhalila aj cez roztrhanú kombinézu "brutálnu" reznú ranu na Millerovej nohe.

Šou predviedol veterán

To inú šou predviedol ďalší veterán. Nór Aksel Lund Svindal absolvoval tiež prvé preteky sezóny a zvolil obozretnejší režim. V hornej pasáži sa zoznámil s profilovým podmienkami, postupne nabral správny sklz a po taktickom nájazde do cieľového spádu sa dostal so štartovým číslom 14 do vedenia. Síce nie nadlho, ale 6. miesto 5-násobného majstra sveta je v daných okolnostiach ďalším vavrínom hviezdnej kariéry.

Súťažný program v Beaver Creeku pokračuje v piatok zjazdom žien, v sobotu sa v kráľovskej alpskej disciplíne predstavia muži. Prvé dve súťaže poznačilo počasie - utorňajší superobrovský slalom žien časovo posunuli a štart lokalizovali nižšie, štvrtkové preteky sa mali ísť už v stredu.

Výsledky:

1. Hannes Reichelt (Rak.) 1:15,68, 2. Dustin Cook (Kan.) +0,11 s, 3. Adrien Theaux (Fr.) +0,24, 4. Matthias Mayer (Rak.) a Kjetil Jansrud (Nór.) obaja +0,27, 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,37, 7. Didier Defago (Švaj.) +0,39, 8. Georg Streitberger (Rak.) +0,54, 9. Ted Ligety (USA) +0,70, 10. Klemen Koši (Slovin.) +0,71,...