Rybáriková prehrala s Rusovou, po prvom dni hrajú Slovenky 1:1

V prvom stretnutí zdolala Anna Karolína Schmiedlová Kiki Bertensovú.

1. kolo II. svetovej skupiny Pohára federácie:

Kiki Bertensová - Anna Karolína Schmiedlová 2:6, 5:7

Arantxa Rusová - Magdaléna Rybáriková 6:3, 6:4

Ďalší program:

nedeľa, 12:00: Bertensová - Rybáriková, Rusová - Anna Karolína Schmiedlová, Richel Hogenkampová, Michaella Krajiceková - Rybáriková, Anna Karolína Schmiedlová

APELDOORN. Slovenské tenistky hrajú po prvom dni stretnutia 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie s domácim Holandskom 1:1.

O prvý bod sa na antuke v Apeldoorne postarala Anna Karolína Schmiedlová. Pri singlovej fedcupovej premiére zdolala holandskú jednotku Kiki Bertensovú v dvoch setoch 6:2, 7:5.

V druhej dvojhre Magdaléna Rybáriková nestačila na Arantxu Rusovú a prehrala v dvoch setoch 3:6 a 4:6.

Skvelé úvody setov

Schmiedlovej skvele vyšiel úvod zápasu. Dvakrát prelomila podanie súperky a vybudovala si náskok 5:0. Ťažila z dobrého pohybu po dvorci, bola trpezlivejšia pri dlhých výmenách od základnej čiary.

Bertensová pôsobila ťažkopádnym dojmom, robila veľa nevynútených chýb. V ďalších minútach síce znížila na 2:5, no Schmiedlová po brejku v ôsmom geme získala prvý set vo svoj prospech.

Dvadsaťročná Slovenka hrala dobre takticky, dokázala Holanďanku rozbehať a v druhom dejstve jej po dvoch brejkoch odskočila na 5:1.

Anna Karolína Schmiedlová spolu s trénerom Matejom Liptákom počas zápasu s Kiki Bertensovou. FOTO - TASR.

Bertensová však v ďalších minútach aj za výdatnej podpory zaplneného hľadiska pridala na agresivite, začala hrať víťazné údery a vyrovnala na 5:5.

Schmiedlová napokon zápas dotiahla do úspešného konca - v dvanástom geme premenila pri podaní súperky po víťaznom bekhendovom obhodení v poradí druhý mečbal. Odplatila jej vlaňajšiu prehru z turnaja WTA v Hongkongu.

"Bola som veľmi nervózna. Vo Fed Cupe je to úplne iné. Hrať za celú krajinu je obrovská zodpovednosť," priznala po zápase pred kamerami RTVS Schmiedlová.

"Dôležité bolo, že som v oboch setoch hneď viedla a nenechala som Bertensovú predvádzať jej hru. Až od skóre 5:1 v druhom sete som akoby neverila, že môžem vyhrať tak ľahko. Veľmi sa teším, že som to napokon zvládla."

Prvá prehra

Pre holandskú hráčku ide o vôbec prvý neúspešný singlový zápas v Pohári federácie. Doposiaľ mala bilanciu 8:0.

"Podala výborný výkon. Ak bude hrať takto v každom zápase, môže byť vo svetovom rebríčku veľmi vysoko. V dôležitých momentoch vytasila zo svojho arzenálu skvelé údery, mala výbornú obranu," pochválila Bertensová.

"Mne tento rok prvé sety vôbec nevychádzajú. Neviem, čím to je, ale už pri rozohrávke sa začnem potiť a necítim sa vo svojej koži. Teší ma, že v druhom sete sa mi podarilo vyrovnať na 5:5. Hladká prehra by bola veľmi bolestná."

Bezradný výkon Rybárikovej

V druhom zápase piešťanská rodáčka Rybáriková na svojom najmenej obľúbenom povrchu predviedla zakríknutý, nesúrodý a často bezradne vyznievajúci výkon.

Holanďanka Rusová bola energickejšia, pohyblivejšia a odvážnejšia. Oveľa častejšie jej padal prvý servis, lepšie sa hýbala, menej sa seba nechala doľahnúť zodpovednosť.

Magdaléne Rybárikovej zápas proti Rusovej vôbec nevyšiel. FOTO - TASR.

Slovenka hrala fedcupovú dvojhru premiérovo od apríla 2010. A stále platí, že na singlový úspech čaká od apríla 2008, keď v Bratislave porazila Uzbečku Akgul Amanmuradovovú.

V nedeľu od 12.00 h postupne budú hrať Bertensová s Rybárikovou a Rusová s Karolínou Schmiedlovou. Vo štvorhre sa predstavia Richel Hogenkampová a Michaella Krajiceková proti Rybárikovej s Karolínou Schmiedlovou.

Kapitáni Paul Haarhuis a Matej Lipták však môžu urobiť zmeny.

Víťaz bude bojovať o postup medzi elitu

V kádri Slovenska sú aj Kristína Kučová a Kristína Schmiedlová. Z členiek Top 100 chýbajú Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová a Jana Čepelová. Prvé dve dali prednosť individuálnemu turnajovému programu, tretia sa zotavuje po zápale pľúc.

Vo fedcupovej histórii hrajú Slovenky s Holanďankami tretíkrát. Stav je zatiaľ nerozhodný 1:1.

Slovenky vlani v apríli vypadli zo svetovej skupiny, keď bez Dominiky Cibulkovej, Daniely Hantuchovej a Magdalény Rybárikovej prehrali na harde v Quebecu s domácou Kanadou 1:3. Holanďanky si v baráži o druhú svetovú skupinu poradili v Hertogenboschi s Japonskom.

Víťaz súboja v Apeldoorne bude v apríli bojovať o postup medzi elitnú osmičku. Neúspešné družstvo čaká zápas o udržanie sa v druhej lige.

Online prenos

tenis-lopticka.jpg Je koniec. Rusová si čistou hrou udržala svoje podanie a Magdalénu Rybárikovú zdolala 6:3 a 6:4.

tenis-lopticka.jpg Lenže Rybáriková nedokázala brejk potvrdiť a znovu stráca svoj servis. Rusová vedie 4:3 a bude podávať.

tenis-lopticka.jpg Magdaléna je opäť v hre. Prvýkrát v zápase prelomila podanie svojej súperky a vyrovnáva na 3:3.

tenis-lopticka.jpg Rybáriková bojuje. Za stavu 0:2 mala súperka na jej podaní ďalší brejkbal, ale slovenskej tenistke sa ho podarilo odvrátiť. Stále však prehráva 1:2 a Holanďanka má jeden brejk k dobru.

tenis-lopticka.jpg Nevyzerá to dobre. Rybáriková hneď v prvej hre druhého setu stráca svoje podanie.

Magdaléna Rybáriková počas zápasu s Arantxou Rusovou. FOTO - TASR.

I. set

tenis-lopticka.jpg Rybáriková si svoje podanie podržala, ale Rusová kontrovala a bez väčších problémov získava prvý set v pomere 6:3.

tenis-lopticka.jpg Rusová si zatiaľ drží svoje podanie. Rybáriková si síce vypracovala jeden brejkbal, ale nedokázala ho premeniť. Holanďanka vyhráva 5:2 a Magdaléna bude podávať na udržanie sa v prvom sete.

tenis-lopticka.jpg Magdaléna Rybáriková prvýkrát v zápase stráca svoje podanie. Rusová využila hneď prvý setbal a vyhráva 3:1.

tenis-lopticka.jpg Zápas medzi Arantxou Rusovou a Magdalénou Rybárikovou sa začal. Holanďanka si na úvod udržala svoje podanie a vyhráva 1:0. Rovnako úspešná je však aj Slovenka. Je vyrovnané.

Domov»Tenis»Rybáriková prehrala s Rusovou, po prvom dni hrajú Slovenky 1:1