Kližan zdolal Žemlju 3:0 na sety, vyhral aj Gombos

Martin Kližan je slovenskou jednotkou v zápase proti Slovinsku.
Martin Kližan je slovenskou jednotkou v zápase proti Slovinsku. (Autor: TASR)
Sportnet|6. mar 2015 o 14:55

Na sobotňajšiu štvorhru Davis Cupu nahlásili páry Kližan, Igor Zelenay, resp. Kavčič, Žemlja.

BRATISLAVA. Martin Kližan po výbornom výkone zdolal Gregu Žemlju a Norbert Gombos si rovnako v troch setoch poradil s Tomom Kočevarom-Dešmanom, ktorý nahradil pôvodne nominovaného Blaža Kavčiča. Obaja nestratili ani jeden set.

Slovensko vedie po prvom dni daviscupového zápasu 1. kola prvej skupiny euro-africkej zóny Davis Cupu podľa očakávania nad Slovinskom 2:0.

„Aj ked to bolo 3:0 na sety, bol to ťažký zápas,“ povedal po zápase Kližan, 42. hráč ATP.

„Gregovi tvrdý povrch vyhovoval viac ako mne. Rozhodla kvalita na mojej strane, ale nečakal som, že zvíťazím bez straty setu. Som rád, že som ušetril sily na sobotňajšiu štvorhru. Bol to z mojej strany výborný výkon, pomohli mi skvelí diváci.“

Žemlja mal vlani zdravotné ťažkosti, bývalý hráč top 50 je teraz až na 699. mieste. „Po dlhej prestávke to bola pre mňa prvá veľká previerka,“ vravel slovinský tenista.

„Spočiatku som sa na kurte cítil zvláštne. V podstate som totiž bol prekvapený každou loptičkou, ktorá na mňa letela. Postupne som síce dokázal zlepšiť môj výkon. Ku koncu už som sa cítil vysilene, len som sa snažil zápas dohrať. Martin v dôležitých momentoch vždy dobre zaservoval.“

Kapitán Miloslav Mečíř bol po prvých dvoch singloch spokojný. „Slovinci nám to trochu uľahčili, že nenastúpil Kavčič, ale obaja naši tenisti hrali veľmi dobre,“ doplnil Mečíř.

Norbert Gombos - Grega Žemlja

Na štvorhru (14.30) kapitáni pri štvrtkovom žrebe nominovali dvojice: Kližan, Zelenay - Kavčič, Žemlja. Otázne je, či sa Kavčičov zdravotný stav po operácii nohy zlepšil natoľko, že bude môcť nastúpiť. V nedeľu sa od 12.00 hrajú zvyšné dvojhry (vysiela Dvojka).

Víťaz súboja sa stretne s lepším z dvojice Rumunsko - Izrael v zápase o postup do baráže do svetovej skupiny.

Gombos - Kočevar-Dešman 6:2, 6:4, 7:6 (3)

tenis-lopticka.jpg Norbert Gombos potvrdil svoje kvality na podaní a bez väčších problémov získava prvý set v pomere 6:2.

tenis-lopticka.jpg Gombos potvrdzuje skvelú formu z minulotýždňového turnaja v Cherbourgu. Dešmanovi opäť preráža podanie a vyhráva už 5:2. Navyše bude podávať už na víťazstvo v úvodnom sete.

tenis-lopticka.jpg Tom Kočevar Dešman odolával slovenskému tenistovi do piatej hry. V nej mu Gombos berie servis, ujíma sa vedenia 3:2 a bude podávať.

tenis-lopticka.jpg Podanie si podržal aj Norbert Gombos, ale vzápätí sa to isté darí aj Slovincovi - 1:2.

tenis-lopticka.jpg Zápas sa začal podaním slovinského tenistu. A ten úvodný gem získava s maximálnym prehľadom - čistou hrou.

Martin Kližan sa teší po víťaznom stretnutí s Gregom Žemljom. FOTO - TASR.

Robil menej nevynútených chýb

O osude vyrovnaného prvého setu duelu medzi Kližanom a Žemljom rozhodla koncovka. Za stavu 5:5 mal Slovinec k dispozícii brejkbal, ale Kližan získal tri fiftíny za sebou. A v ďalšom geme prelomil súperov servis.

Zverenec trénera Martina Damma bol istejší pri dlhých výmenách od základnej čiary, robil menej nevynútených chýb.

Na začiatku druhého dejstva si po rýchlom brejku vybudoval náskok 3:0 a v ďalších minútach mu stačilo držať si podanie. Za stavu 5:3 odvrátil brejkbal a set zakončil esom.

"Chcel by som pochváliť aj publikum. Diváci prišli v hojnom počte a vytvorili super atmosféru. Po turnaji v Riu som nehral poldruhatýždňa. Musel som zvládnuť prechod z antuky na hard, no podarilo sa mi to," hodnotil Kližan.

Martin Kližan sa po zápase poďakoval aj divákom v NTC. FOTO - TASR.

Prvý vzájomný súboj

V treťom dejstve po brejku v treťom geme a jeho potvrdení odskočil Kližan súperovi na 3:1. A zápas dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenil pri svojom podaní po víťaznom forhende v poradí štvrtý mečbal.

V daviscupovej histórii ide o prvý vzájomný súboj Slovenska so Slovinskom. Slováci vlani po domácich triumfoch nad Lotyšskom a Rakúskom postúpili do baráže o svetovú skupinu.

V nej prehrali v Chicagu s favorizovaným tímom USA hladko 0:5.

Víťaz bratislavského súboja nastúpi koncom júla v 2. kole proti lepšiemu z dvojice Rumunsko - Izrael. Slováci by s určitosťou hrali vonku.

Online prenos

Kližan - Žemlja 7:5, 6:3, 6:4

tenis-lopticka.jpg Martin Kližan to zvláda a Gregu Žemlju poráža po setoch 7:5, 6:3 a 6:4. Slovensko vyhráva nad Slovinskom 1:0 na zápasy.

tenis-lopticka.jpg Martin Kližan stále v celom zápase nestratil ani jeden servis. V treťom sete vyhráva 5:3 a jeden gem ho delí od víťazstva.

Martin Kližan celý zápas odviedol spoľahlivý výkon. FOTO - TASR.

tenis-lopticka.jpg Neuveriteľné, čo v tomto zápase Žemlja nevyužije. Na podaní Martina Kližana viedol 40:0, celkovo mal k dispozícii štyri brejkbaly. Neuspel. V tomto dueli ich nezužitkoval už desať.

tenis-lopticka.jpg Je vidieť, že Žemljovi chýba zápasová prax. Aj keď bojuje, Kližan má navrch. Aj v treťom sete získava brejk, vedie 2:1 a bude podávať. Vyzerá to nádejne.

II. set

tenis-lopticka.jpg Žemlja mal znovu brejkbal a mohol výrazne skomplikovať slovenskému tenistovi situáciu, ale úspešnosť premieňania brejkbalov má v tomto dueli zatiaľ nulovú. Kližan vyhráva aj druhý set a vedie 2:0.

tenis-lopticka.jpg Už sa zdalo, že by Kližan mohol znovu získať súperovo podanie, ale svoj brejk nevyužil. Žemlja sa udržuje v zápase, znižuje na 3:5.

Martin Kližan hrá zatiaľ maximálne sústredene. Skoncentrovať sa dokáže v každej ťažkej situácii. FOTO - SITA.

tenis-lopticka.jpg Martin Kližan zvyšuje na svojom podaní už na 5:2. Grega Žemlja bude podávať na udržanie sa v druhom sete. V prvom v tejto pozícii zlyhal. Slovenský tenista má i v prípade neúspechu stále brejk k dobru.

tenis-lopticka.jpg Kližan sa v druhom sete na podaní trápi viac ako v prvom, Žemlja mal opäť brejkbal. Slovák však dokáže zabrať v správnej chvíli a otočiť nepriaznivý vývoj. Vyhráva 4:1.

tenis-lopticka.jpg V tretej hre Kližan ukázal ohromnú psychickú odolnosť. Postupne musel odvracať až tri brejkbaly Grega Žemlju, ale napokon si poradil a vedie už 3:0.

tenis-lopticka.jpg Kližan vynikajúco vstúpil do druhého setu. Druhýkrát v stretnutí preráža Žemljovo podanie a hneď na začiatok sa dostáva do vedenia 2:0.

Martin Kližan sa teší zo zisku prvého setu. FOTO - TASR.

I. set

tenis-lopticka.jpg A Slovinec tentoraz svoje podanie neudržal. Kližan vybojoval dva brejkbaly, druhý aj využíva a získava prvý set v pomere 7:5.

tenis-lopticka.jpg Teraz sa trošku potrápil aj Kližan, Žemlja sa prvýkrát v zápase dostal k brejkbalu. Slovák si ale zachoval chladnú hlavu a dostáva sa do vedenia. Slovinec bude podávať na udržanie sa v úvodnom sete.

tenis-lopticka.jpg Vyrovnaný zápas naďalej pokračuje. Hráči si udržiavajú skvelú stabilitu podania.

tenis-lopticka.jpg Kližan má výnimočnú úspešnosť na svojom podaní. Zo štyroch hier vyhral tri bez straty fiftínu. Zatiaľ sa mu však nedarí prelomiť servis súpera - 4:4.

Martin Kližan v prvom sete ťažil najmä zo skvelého podania. FOTO - SITA.

tenis-lopticka.jpg Martin Kližan si na súperovom podaní prvýkrát vybojoval brejkbal, ale Žemlja ho esom odvrátil. Napokon cez zhodu získava servis aj do tretice a vyrovnáva na 3:3.

tenis-lopticka.jpg Kližan si zatiaľ svoje podanie drží s absolútnym prehľadom. Dvakrát si udržal čistú hru a nestratil ani fiftín. Svoj servis však nestráca ani Žemlja.

tenis-lopticka.jpg Začiatok úvodnej dvojhry medzi Martinom Kližanom a Gregom Žemljom je naplánovaný niečo po 15:00 hod.

Pred začiatkom

BRATISLAVA. V piatok štartuje zápas I. kola I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára medzi Slovenskom a Slovinskom. Za jasnú jednotku tímu bol zvolený Martin Kližan, za dvojku určil nehrajúci kapitán Miloslav Mečíř Norberta Gombosa.

"Noro má výbornú formu, vyhral challengerový turnaj vo francúzskom Cherbourgu. Aj Lukáš sa zlepšoval, ale vyhraté zápasy rozhodli v prospech Nora," prezradil Mečíř.

Gombos minulý týždeň vyhral challenger, kde zdolal piatich súperov za sebou. Od začiatku roka má bilanciu 10:5. Lacko má tohto roku na turnajoch ATP bilanciu 1:7.

"Príjemne ma prekvapilo, že mi Miloš dal šancu, veď Martin s Lukášom sú hráčmi prvej svetovej stovky," reagoval Gombos.

Slováci sú favoritom

Slováci sú v súboji proti Slovinsku veľkým favoritom. "Papierový favorit je dobrý pre publikum, pre novinárov a pre atrakciu, ale tenis sa hrá na kurte,“ upozorňoval Mečíř. "Budeme si musieť počkať, ako dopadnú zápasy."

Na prvý duel žreb určil dvojicu Martin Kližan a Greg Žemlja. „S Gregom som už raz hral, zdolal som ho,“ vravel Kližan.

„Je to skúsený tenista, bojuje o každú loptičku. Dúfam, že sa presadím svojimi zbraňami. Verím, že v piatok získame dva body a vybudujeme si dobrú pozíciu pred štvorhrou.“

Prvému hráčovi slovinského tímu Blažovi Kavčičovi, ktorý by mal hrať proti Gombosovi, patrí 110. miesto v ATP. Minulý mesiac však podstúpil operáciu pravého členka a ešte nie je stopercentne fit.

„Kavčičov zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje, ale nie je isté, že proti Gombosovi s určitosťou nastúpi,“ poznamenal kapitán Slovinska Blaž Trupej.

Víťaz proti Rumunsku alebo Izraelu

Na sobotňajšiu štvorhru (14.30 h) nahlásili kapitáni Miloslav Mečíř a Blaž Trupej páry Kližan, Igor Zelenay a Blaž Kavčič, Grega Žemlja. Zloženie sa však ešte môže zmeniť.

Platí to aj v prípade nedeľňajších dvoch dvojhier (postupne od 12.00 h). Absolvovať by ich mali Kližan s Kavčičom a Gombos proti Žemljovi.

Postupujúci bude 17. - 19. júla v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny hrať s úspešným zo zápasu Rumunsko - Izrael. Tím SR by v oboch prípadoch na základe pravidla o reciprocite cestoval za súperom.

Slovensko vlani v 1. skupine euroafrickej zóny DP najprv zdolalo Lotyšsko 5:0. Potom si rovnako v domácom prostredí poradilo s Rakúskom 4:1. Prehralo až v play-off o svetovú skupinu - v USA hladko 0:5.

Ak sa chcú Slováci tento rok dostať naspäť medzi šestnásťčlennú elitu, musia uspieť vo všetkých troch stretnutiach - dvoch v zóne a potom v prelínačke.

Domov»Tenis»Kližan zdolal Žemlju 3:0 na sety, vyhral aj Gombos