Velez Zuzulová je opäť na pódiu, vo finále SP skončila tretia

Najlepšie slalomárky vo finálových pretekoch Svetového pohára - Veronika Velez Zuzulová (vpravo), Mikaela Shiffrinová (uprostred) a Frida Hansdotterová. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|21. mar 2015 o 09:52

Slovenská lyžiarka skončila v slalome v rámci finále Svetového pohára bronzová, tretí raz v rade je na stupňoch víťazov.

MÉRIBEL. Slovenka Veronika Velez Zuzulová potvrdila skvelú formu a dosiahla ďalšie umiestnenie na stupňoch víťazov. V slalome v rámci finále Svetového pohára alpských lyžiarok v Méribeli skončila na 3. mieste.

Najrýchlejšia bola Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá vďaka víťazstvu obhájila aj celkový triumf v slalome a získala malý krištáľový glóbus, tretí v rade. Druhá skončila Švédka Frida Hansdotterová.

Velez Zuzulová zaostávala po prvom kole za priebežnou líderkou Hansdotterovou o 56 stotín a za druhou Shiffrinovou o 49 stotín. V druhom kole predviedla rýchlejšiu jazdu ako jej súperky, ale na posun v poradí to nestačilo. Na víťaznú Američanku v súčte oboch kôl stratila 40 stotín.

Tretí raz v rade na pódiu

Slovenska dosiahla devätnáste pódiové umiestnenie v pretekoch Svetového pohára v kariére a tretie v sérii - pred týždňom bola druhá v Aare a predtým aj v Maribore. Okrem toho skončila v polovici februára štvrtá na majstrovstvách sveta.

"Snažila som sa dať do toho maximum. Jazdy neboli bez chýb, v spodnej časti som v oboch kolách stratila najviac času, ale lepší záver sezóny ako byť znova na pódiu som si nemohla želať. Po pretekoch mi Mikaela Shiffrinová povedala, že to bude na budúci rok so mnou pekný súboj. Veľmi si to vážim,“ reagovala Velez Zuzulová.

Naznačila, že po prvom kole už na víťazstvo nepomýšľala. "Päť desatín sekundy straty na dve najlepšie pretekárky je dosť. Na víťazstvo som teda ani nemyslela, skôr na to, aby som si postrážila pódium," priznala.

Znova medzi najlepšími

Na začiatku januára po pretekoch v Záhrebe patrila Slovenke v hodnotení slalomu až 25. priečka so ziskom 38 bodov. Zostávajúce štyri slalomy SP však zvládla bravúrne a napokon skončila šiesta s 303 bodmi na konte.

"Znova som sa dostala medzi najlepšie na svete a znova mám z lyžovania obrovskú radosť. Užívala som si to do samého konca. Tri pódiové umiestnenia za sebou som ešte nikdy predtým nemala. Navyše v konkurencii, ktorá je momentálne dosť silná, najlepšie dievčatá jazdia výborne a ja s nimi stíham. Potrebujem si všetko uležať v hlave a sústrediť sa už len na to, čo príde,“ dodala spokojná Velez Zuzulová.

O šiestu priečku v konečnom hodnotení slalomu sa delí so Švédkou Mariou Pietilä-Holmnerovou. Pred finálovými pretekmi v Méribeli bola ôsma.

Slalom - finále SP v Méribeli: 3. miesto

Tridsaťročná Slovenka po slabšej prvej polovici zimy spôsobenej zranením kolena nabrala od januárového piateho miesta v rakúskom Flachau výbornú formu a neustále atakovala priečky na stupňoch víťazov.

V minulosti bola v konečnom poradí slalomu dvakrát tretia (2013, 2008), raz štvrtá (2012) a dvakrát piata (2011, 2007).

Tesne za Velez Zuzulovou skončila v Méribeli Slovinka Tina Mazeová, ktorá sa vďaka štvrtému miestu dostala na čelo celkového poradia Svetového pohára o 18 bodov pred Rakúšanku Annu Fenningerovú. Tá napriek tomu, že slalomy vôbec nejazdí, na ten finálový nastúpila kvôli snahe polepšiť si v boji o veľký glóbus, ale skončila bez bodov na 23. mieste.

Výsledky

Slalom žien: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:34,08 min, 2. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,05, 3. Veronika Velez Zuzulová (SR) +0,40, 4. Tina Mazeová (Slovin.) +0,47, 5. Šárka Strachová (ČR) +0,93, 6. Nastasia Noensová (Fr.) +0,97, 23. Anna Fenningerová (Rak.) +2,53.

Konečné poradie SP v hodnotení slalomu: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 679 bodov, 2. Frida Hansdotterová (Švéd.) 569, 3. Tina Mazeová (Slovin.) 439, 4. Šárka Strachová (ČR) 376, 5. Kathrin Zettelová (Rak.) 356, 6. Veronika Velez-Zuzulová a Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) obe 303, 33. Petra Vlhová (SR) 34

Priebežné poradie v SP (po 31 z 32 pretekov): 1. Tina Mazeová (Slovin.) 1471, 2. Anna Fenningerová (Rak.) 1453 bodov, 3. Lindsey Vonnová (USA) 1042, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) 1000, 5. Nicole Hospová (Rak.) 684, 6. Frida Hansdotterová (Švéd.) 650,... 24. Veronika Velez-Zuzulová 303, 81. Petra Vlhová (obe SR) 34

Domov»Zimné športy»Velez Zuzulová je opäť na pódiu, vo finále SP skončila tretia