Česi remizovali s Lotyšskom 1:1, rovnako Holandsko s Tureckom

Lotyšský futbalista Igors Tarasovs (vľavo) a český hráč Theodor Gebre Selassie.
Lotyšský futbalista Igors Tarasovs (vľavo) a český hráč Theodor Gebre Selassie. (Autor: TASR/AP)
TASR|28. mar 2015 o 19:59

Nór Martin Odegaard sa stal vo veku 16 rokov a 101 dní najmladším hráčom, ktorý sa objavil v základnej jedenástke v zápase kvalifikácie ME.

BRATISLAVA. Českí futbaloví reprezentanti stratili prvé body v kvalifikácii EURO 2016. V dueli A-skupiny v pražskom Edene nečakane iba remizovali s Lotyšskom 1:1, pričom vyrovnávajúci gól strelili až v poslednej minúte. Zverencov trénera Pavla Vrbu čaká v utorok 20.30 v Žiline prípravný súboj proti Slovensku, ktoré je spolu s Anglickom zatiaľ v boji o šampionát vo Francúzsku stopercentné a na konte má plný počet 15 bodov.

Česi hrali v prvom polčase proti Lotyšom kŕčovito. Nevedeli sa presadiť proti zhustenej obrane súpera, ktorý hrozil z rýchlych brejkov a štandardiek. Po hrubej chybe pri rozohrávke v strede poľa sa v 30. minúte rútil Višnakovs sám na Čecha, obstrelil vybiehajúceho českého brankára a zabezpečil Lotyšom zaslúžené vedenie.

V druhom polčase vyninuli domáci obrovský tlak, no Lafata stroskotal na Vaninsovi, neujali sa ani ďalšie šance a schyľovalo sa k obrovskému prekvapeniu. V 90. minúte napokon zachránil aspoň bod Pilař. Zakopnutie Čechov využil Island, ktorý vyhral v Astane nad Kazachstanom 3:0 a dotiahol sa na lídra tabuľky na rozdiel jediného bodu.

Vrba priznal, že remíza je spravodlivá. "Mali sme veľké problémy presadiť sa proti lotyšským obrancom, ktorí boli silní vo vzdušných súbojoch. Po obrovskej chybe sme dostali zbytočný prvý gól. Chýbali nám viacerí hráči, no vo futbale to tak chodí. Nezostáva nám nič iné, ako získať body v ďalších zápasoch, kvalifikácia je ešte len v polovici," povedal český kouč.

Prvýkrat v kvalifikácii zaváhal aj Izrael, ktorý v B-skupine podľahol v Haife Walesu 0:3. Dvomi gólmi sa blysol Gareth Bale, o úvodný sa v nadstavenom čase prvého polčasu postaral Aaron Ramsey.

Chorváti v H-skupine v Záhrebe deklasovali Nórsko 5:1 a upevnili si pozíciu na čele tabuľky. Nór Martin Odegaard sa stal vo veku 16 rokov a 101 dní najmladším hráčom, ktorý sa objavil v základnej jedenástke v zápase kvalifikácie ME.

Izrael - Wales 0:3 (0:1)

Góly: 45+1. Ramsey, 50. a 77. Bale, ČK: 51. Tibi (Izr.)

Chorvátsko - Nórsko 5:1 (1:0)

Góly: 30. Brožovič, 54. Perišič, 66. Olič, 87. Schildenfeld, 90+3. Pranjič - 81. Tettey ČK: 73. Čorluka (Chor.)

6. Malta 5 0 1 4 1:9 1

Domov»Futbal»Reprezentácie»Česi remizovali s Lotyšskom 1:1, rovnako Holandsko s Tureckom