Slováci vyhrali 1:0. Mladí hráči sú prísľubom, tvrdí Kozák

Jedným z nováčikov v základnej zostave Jána Kozáka bol Ondrej Duda (s číslom 8). A uviedol sa parádne - strelil jediný gól stretnutia. Na snímke si kryje loptu pred dotierajúcim Máriom Holekom. (Autor: Tibor Somogyi - SME)
Pavol Spál|31. mar 2015 o 20:00

Šancu dostali aj mladí hráči a nesklamali. Futbalisti Slovenska zdolali v prípravnom zápase v Žiline Česko 1:0. Vyhrali už ôsmy zápas za sebou.

Prípravný medzištátny zápas:

Slovensko - Česko 1:0 (0:0)

Gól: 50. Ondrej Duda

Rozhodcovia: István Vad - László Viszokai, Oszkar Lemon (všetci Maďarsko). ŽK: Martin Škrtel - Jaroslav Plašil, 10 594 divákov

Slovensko: Ján Mucha - Peter Pekarík, Martin Škrtel (46. Ján Ďurica), Kornel Saláta (46. Ľubomír Michalík), Tomáš Hubočan - Patrik Hrošovský, Ján Greguš - Róbert Mak (61. Stanislav Šesták), Vladimír Weiss ml. (61. Michal Ďuriš) - Marek Hamšík (46. Martin Jakubko), Ondrej Duda (82. Viktor Pečovský)

Česko: Tomáš Vaclík - Theodor Gebre Selassie (61. Michal Kadlec), Mário Holek, Marek Suchý, Adam Hloušek (82. Filip Novák) - Lukáš Vácha, Martin Pospíšil (61. Jaroslav Plašil) - Václav Kadlec (72. Bořek Dočkal), Daniel Kolář (72. Vladimír Darida), Václav Pilař (61. Ladislav Krejčí) - Tomáš Necid

((foto))

ŽILINA. Ľudia po zápase futbalistom ďakovali. Plná žilinská aréna, fanúšikovia sa zabávali, tlieskali, spievali chorály. Rozhodne sa nenudili. Nechýbali mexické vlny.

Slováci vyhrali v prípravnom, ale prestížnom zápase s Českom 1:0. Svojho rivala zdolali doma po osemnástich rokoch.

Ani jeden z tímov nenastúpil v plnej sile, napriek tomu sa hral futbal slušnej úrovne a svižnom tempe.

Kľučkami sa presadzoval Weiss

Tréner Slovákov Ján Kozák oproti poslednému kvalifikačnému zápasu proti Luxembursku experimentoval so základnou zostavou. Vymenil šesť hráčov.

Ešte väčšie rošády spravil český kouč Pavel Vrba - vymenil až desať hráčov.

Česi možno opticky viac držali loptu, ale nebezpečnejší boli Slováci. Hrali vo väčšej pohode. Kľučkami a rýchlosťou sa presadzoval najmä Weiss.

Naši futbalisti pokračujú v rekordnej sérii. Vyhrali ôsmy zápas za sebou. A s Čechmi si vylepšili bilanciu - z desiatich stretnutí vyhrali tretie. Česi boli úspešní päťkrát.

Vladimír Weiss obchádza Adama Hloušeka. FOTO - TIBOR SOMOGYI/SME.

Nováčikovia nesklamali

V bráne dostal šancu po dlhšej dobe Ján Mucha. V základnej zostave prvýkrát nastúpili mladíci Patrik Hrošovský a Ondrej Duda. Úplne prvý štart si pripísal bývalý kapitán reprezentácie do 21 rokov Ján Greguš z Jablonca.

Ani jeden z nich nesklamal. Pôsobili sebavedome, zdravo drzo.

Greguš svojim dlhými nohami odoberal lopty, nepanikáril a prihral na prvý gól. Hrošovský ukázal svoj potenciál pri rozohrávke, mal dobré pasy a šikovne prenášal hru. A iba dvadsaťročný Duda dal gól.

Najmladší zo Slovákov v druhom polčase napálil prudko spoza šestnástky a český brankár Vaclík nemal šancu.

Slováci si v prvom polčase opäť vyskúšali model bez klasického útočníka. Na hrote sa mal pohybovať Marek Hamšík. Hralo sa na ťažkom teréne. Pršalo, pred zápasom museli odpratávať sneh.

Pred začiatkom súboja podporili futbalisti svojho bývalého spoluhráča Mariána Čišovského, ktorý bojuje s vážnou chorobou. „Myslíme na teba, ty to zvládneš,“ odkázali cez transparent.

Hlasy:

Ján Kozák, tréner SR: "Myslím, že to bolo kvalitné stretnutie. Nemožno povedať ani, že bolo prípravné, lebo nasadenie bolo ako v ťažkých kvalifikačných zápasoch. Všetci hráči podali kvalitný výkon a hrali počas celého zápasu vo vysokom tempe. Mladí hráči ukázali, že sú prísľubom slovenskej reprezentácie. Moji chlapci majú skúsenosti, majú kvalitu, hrajú so srdcom. Keď sú v reprezentácii maximálne bojujú a idú za výhrami. Tak to má vyzerať. Nechceli sme naštrbiť našu sériu. Som rád, že sa to podarilo. Je iná klíma, hráči sa pre fanúšikov rozdajú. Som rád, že ľudia chodia na zápasy, zapĺňajú štadióny a chodia sa pozerať na našich. Ak budú hrať takto ďalej, určite získajú aj ďalších fanúšikov. Mladí hráči ukázali, že sú prísľubom slovenskej reprezentácie. Hrali dobre a potvrdili, že si tu miesto zastanú a patrí im po práve."

Pavel Vrba, tréner ČR: "Hodnotí sa mi zle, lebo sme prehrali. Priznám sa, že kombinačne sme nehrali zle, ale Slovensko bolo dôraznejšie, boli silnejší v osobných súbojov a preto zaslúžene vyhrali. Nepodarilo sa nám využiť šance na vyrovnanie a preto sme prehrali 0:1. Vo veľkom vápne nemáme dôraz a nemáme hráčov, ktorí by sa tam dokázali presadiť."

Ondrej Duda, stredopoliar SR a autor víťazného gólu: "Nepovedal by som, že som hrdina. Vyhrali sme a všetci sme spokojní. Často tak nestrieľam, dnes som si povedal, že musím začať. Mal som pred sebou voľné pole a na ťažkom teréne to tam spadlo. Marek Hamšík mi povedal, že za gól na najbližšom zraze niečo zaplatím do kasy. Ale urobím to s radosťou, sú to príjemné starosti. Som rád, že diváci na reprezentáciu konečne chodia a bavia sa futbalom. Zápas sa musel páčiť, vyhrali sme prestížny duel.

Martin Škrtel, stopér SR: "Tá rivalita medzi mužstvami Slovenska a Česka vždy bola, preto sme k zápasu pristúpili zodpovedne. Mladí (Greguš, Duda, Hrošovský - pozn.) patrili k najlepším na ihrisku a poriadne zamotali trénerovi hlavu. Myslím, že sa ukázali vo veľmi dobrom svetle. Pred zápasom sme všetci spolu prišli s nápadom vyrobiť plagát pre Mariána Čišovského. Jeho choroba nás všetkých zasiahla a aj týmto malým gestom sme mu chceli ukázať, že je stále jeden z nás."

Ján Greguš, stredopoliar SR a debutant: "Celý tím podal veľmi poctivý výkon. Som rád, že som dostal v takomto zápase šancu. Skalp Čechov je cenný, tieto zápasy vždy mali a budú mať náboj. Ďakujem fanúšikom, že dvakrát po sebe zaplnili žilinský štadión a vytvorili skvelú kulisu."

Tomáš Vaclík, brankár ČR: "Nechytateľná strela to nebola, ale lopta na tom bahne ma preskočila. Nechcem sa však vyhovárať na terén, mal som si s tou strelou poradiť lepšie. Slováci hrali dobre po krajoch, po pravej strane boli v prvom polčase nebezpeční. Ukázali štýl hry, akým sa prezentujú v kvalifikácii."

Marek Suchý, kapitán ČR: "Prehrali sme, čo sme určite nechceli. V druhom polčase sme mali dobré situácie na vyrovnanie, ale nedali sme z nich gól. Na to, aký bol terén, bol zápas prekvapivo celkom slušne kombinačný. Bol to prestížny zápas, o to viac nás mrzí prehra."

Slovenský futbal spája fanúšikov. Na žilinský štadión ich v utorok prišlo desaťtisíc. FOTO - TIBOR SOMOGYI/SME.

Online prenos

Koniec - V štatistikách mali napokon mierne navrch Česi. Celkový počet striel: 8-12. Pokusov na bránu však mali viac domáci: 2-1. V držaní lopty dominovali hostia 45%-55%. Nič im to ale nie je platné, pretože víťazstvo s desaťtisícovým davom oslavujú domáci.

Koniec - Je koniec! Slovenskí futbalisti po góle Ondreja Dudu zdolali Česko najtesnejším rozdielom 1:0. V jubilejnom desiatom vzájomnom zápase vybojovali tretí triumf.

90. minúta - Tri minúty nadstaveného času delia Slovensko od toho, aby si do štatistík pripísalo ôsme víťazstvo za sebou.

80. minúta - Bez ohľadu na to, ako dnešné stretnutie napokon dopadne, český tím natiahol jednu svoju negatívnu sériu.

73. minúta - Prípravný zápas Slovenska s Českom sleduje v Žiline 10 594 divákov.

66. minúta - Obrovská šanca českých futbalistov na vyrovnanie. Po centrovanej lopte sa dostal k hlavičke v bezprostrednej blízkosti Ladislav Krejčí, ale ani na dvakrát nedokázal prekonať Muchu. Ten fantasticky zareagoval.

50. minúta - Slovensko je v eufórii! Ondrej Duda sa dostal k lopte vo vzdialenosti dvadsať metrov od hosťujúcej brány, pravačkou sa do nej oprel a poslal ju k pravej žrdi. Vaclík bol na strelu prikrátky. Mladý záložník zaznamenáva svoj premiérový gól v seniorskej reprezentácii.

46. minúta - Začal sa druhý polčas. Česi naň nastúpili bezo zmien, Ján Kozák urobil tri. Stopérsku dvojicu Martin Škrtel - Kornel Saláta vymenilo duo Ján Ďurica - Ľubomír Michalík, Mareka Hamšíka nahradil Martin Jakubko.

I. polčas

45. minúta - Prvý polčas sa skončil. A štatisticky bol vzácne vyrovnaný - na celkové strelecké pokusy majú mierne navrch Slováci - vedú 6-5, na strely na bránu 1-0. V otázke držania lopty sú na tom lepšie Česi - 49:51.

35. minúta - Obrovská šanca našich na strelenie úvodného gólu. Martin Škrtel sa skvelo predral po pravej strane, popri vybehnutom Vaclíkovi poslal loptu do päťky na Pekaríka, ale jeho zakončenie vykopol jeden z českých obrancov z bránkovej čiary. Veľká škoda.

31. minúta - V Žiline sa opäť husto rozpršalo, hráči to budú mať veľmi ťažké. Obzvlášť, keď už bol trávnik rozmočený po dnešnom trvalom daždi.

28. minúta - Ďalšia nádejná príležitosť našich. Po centri Pekaríka sa Hamšík pokúšal v šestnástke o efektné nožničky, ale loptu netrafil.

15. minúta - Česi majú solídne držanie lopty, ale Jána Muchu zatiaľ neohrozili. Na opačnej strane sa po kombinácii Hamšíka s Makom dostal v šestnástke k lopte Duda, jeho center do päťky však zrazil jeden z obrancov hostí na roh. Z neho naši nevyťažili nič.

5. minúta - Od úvodu zápasu mali loptu na kopačkách futbalisti Česka, ale o prvý strelecký pokus sa postarali naši. Patrik Hrošovský však z dvadsiatich metrov namieril vysoko nad bránu.

Doteraz posledný vzájomný zápas odohrali futbalisti Slovenska a Česka v novembri roku 2012. Z triumfu sa vtedy v Olomouci tešili domáci hráči. Vyhrali jednoznačne 3:0.

1. min - Marek Hamšík rozohral loptu s Ondrejom Dudom a zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Je naozaj neuveriteľným zážitkom počuť zaplnený desaťtisícový štadión spievať slovenskú národnú hymnu. Futbalisti dokázali spojiť slovenský národ ako asi ani raz od majstrovstiev sveta 2010 v Juhoafrickej republike.

Pred zápasom - Stávkový server Tipsterlabs.com predpovedá výhru Slovenska. Bude mať pravdu a pripíšu si naši futbalisti tretie víťazstvo proti Česku? Všetko sa dozvieme približne o dve hodiny. Zápas začína o pätnásť minút.

Pred zápasom - Slovenský tréner Ján Kozák zvolil opäť netradičnú zostavu - naši nastúpia bez klasického hrotového útočníka. Podobne ako na jeseň v dueli proti Španielsku. Vpredu sa predstaví Marek Hamšík, vedľa neho bude operovať Ondrej Duda.

Pred zápasom - Dnes ide iba o prípravný zápas, ale oba tímy majú za sebou úspešnú úvodnú polovicu kvalifikácie o postup na ME 2016 do Francúzska. Slovenskí futbalisti zvíťazili vo všetkých piatich stretnutiach a sú na čele svojej skupiny C. Česi stratili prvé body až počas posledného víkendu - doma remizovali s Lotyšskom.

Pred zápasom - Slovenskí futbalisti dnes od 20:30 nastúpia v jubilejnom desiatom vzájomnom zápase proti najväčšiemu rivalovi z Česka. Lepšiu bilanciu má súper - vyhral päť zápasov. Dvakrát sa tešili naši futbalisti, dva razy sa zrodil nerozhodný výsledok.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Slováci vyhrali 1:0. Mladí hráči sú prísľubom, tvrdí Kozák