Košičania začali hokejové finále lepšie, vyhrali 3:0

V základnej časti boli vo vzájomných dueloch úspešnejší Košičania - vyhrali päť zo šiestich. (Autor: TASR)
Sportnet|1. apr 2015 o 17:00

Finále hokejovej extraligy začali doma lepšie Košice, keď Banskú Bystricu zdolali 3:0.

• Hokejisti HC Košice zvíťazili v úvodnom finálovom zápase play off extraligy nad HC´05 Banská Bystrica 3:0.
  • V sérii hranej na štyri víťazné stretnutia sa ujali vedenia 1:0.

Slovnaft extraliga - finále play-off, prvý zápas:

HC Košice - HC '05 Banská Bystrica 3:0

Góly: 5. Suja (Bicek, Sojčík), 14. Cebák (Sojčík, Lapšanský), 38. Bicek (Suja, Bartánus)

Košice: Hylák - Štrbák, A. Jánošík, Šeda, Philipp, Macejko, Cebák, Drgoň - Jenčík, P. Bartoš, Spilar - Sojčík, Hrnka, Lapšanský - M. Bartánus, Suja, Bicek - R. Bondra, Matúš Chovan, Kutálek - Hinďoš

Banská Bystrica: Corbeil - V. Čížek, M. Rosandič, Gründling, Guimond, Kousalík, Bambúch, Jaborník - T. Surový, Handzuš, M. Hudec - P. White, Kytnár, A. Kudrna - Kafka, Heizer, Handlovský - Lamper, Matoušek, Kadura - Preisinger

(stav série: 1:0)

Gól Cebáka na 2:0

Povedali po zápase

Peter Oremus (tréner Košíc): "Úvod a priebeh zápasu bol taký, ako sme si predstavovali. Boli sme aktívni, vytvorili si šance a hrali veľmi dobre. Saša Hylák podal vynikajúci výkon. Teší ma, že všetky formácie hrali dobre, vyťaženosť bola rozdelená, aby sme ušetrili sily na štvrtok. Aj my sme urobili chyby, ale mňa teší, že chybu jedného sa podarí druhému hráčovi napraviť."

Miroslav Chudý (tréner Banskej Bystrice): "Chýbal nám dôraz v zakončení. Vypracovali sme si dosť streleckých príležitostí aj gólových šancí, no neskórovali sme ani v presilovke o dvoch hráčov. Bez streleného gólu nemôžeme uspieť. Mrzí nás to, šancí sme mali dosť. Hrali sme dobre, ale vždy sme dostali gól, keď sme to najmenej čakali. Prvý aj tretí gól dali Košice prakticky z ničoho, v poslednej tretine sme chceli zmenami niečo urobiť s duelom, ale neprinieslo nám to úspech. V ďalšom musíme byť agresívnejší, vložiť do zápasu viac emócií a dávať góly."

(zdroj: RTVS)

Alexandr Hylák, brankár HC Košice (čisté konto v stretnutí): "Máme bod, potrebujeme ďalšie tri. Verím, že k zajtrajšiemu zápasu pristúpime úplne rovnako ako k dnešnému a rovnako zvládneme i prvú tretinu. Myslím si, že od začiatku do konca sme predviedli konsolidovaný výkon. Súpera sme pustili do pár šancí, ale nie do tlaku, pretože v útoku totiž majú veľké skúsenosti. Keď sme ubránili oslabenie 3 proti 5, tak som veril, že to dotiahneme do víťazného konca. Čisté konto riešim až tridsať sekúnd pred koncom zápasu."

Michal Hudec, kapitán B. Bystrice: "Nezačali sme zle, mali sme tam nejaké šance. Vraveli sme si, že Košice sú skúsené a majú hráčov, ktorí vedia potrestať každú chybu. V prvej sme asi urobili tri a dali nám dva góly. V druhej tretine sme sa do toho vložili, bolo tam viac emócií, začali sme jazdiť, produkovať náš štýl a myslím si, že sme si vytvorili tlak. Škoda gólu na 0:3, dovtedy sme mali šance."

Jakub Suja (útočník Košíc, autor víťazného gólu): "Pred finále sme si povedali, že musíme zlepšiť prvé tretiny. Myslím si, že sa nám to celkom podarilo. Som rád, že to takto dopadlo, pomohli sme trochu brankárovi a neinkasovali. Je to moje prvé finále, takže to bol zatiaľ asi môj najdôležitejší gól."

Michal Handzuš (útočník Banskej Bystrice): "Musíme hrať lepšie, nebol to náš najlepší výkon. Na Košice to stačiť nebude, pretože majú výborný káder, ako sme hovorili pred sériou. Ak chceme vyhrať sériu, musíme zvládnuť aspoň jeden zápas v Košiciach. Súper má výborného brankára a dobrú obranu. Musíme sa viac tlačiť k brankárovi. Striel a šancí sme mali dosť, ale naša emocionálna hladina nebola na tej úrovni, na ktorej potrebujeme hrať. V tom sa musíme dosť zlepšiť."

KOŠICE. V košickej Steel aréne začali aktívnejšie hostia a už v 3. minúte mohol otvoriť skóre stretnutia Kadura, ale Hylák podržal svoj tím.

O dve minúty neskôr si košický brankár poradil i s bekhendovým zakončením Kudrnu, z následného protiútoku však skóroval Suja, ktorý sa dostal k odrazenému puku a prestrelil Corbeila - 1:0.

Hra sa vyrovnala, obidve družstvá narúšali rozohrávku súpera už v strednom pásme a vykrývali priestor pre svojím brankárom. V 13. minúte nebezpečne pálil z pravej strany Cebák, no Corbeil reflexívne puk vyrazil.

Košický obranca ho prekonal už o minútu neskôr, keď v presilovej hre 5 proti 4 namieril pod vrchnú žŕdku po Sojčíkovej prihrávke - 2:0. Minútu pred koncom prvej tretiny mal ešte obrovskú šancu Bicek, ale banskobystrický brankár sa zaskvel pohotovým zákrokom.

V 22. minúte sa natlačil do zakončenia spoza bránky Bartánus, na opačnej strane pálil na Hyláka tvrdo Gründling, stav sa však nezmenil.

V ďalších minútach mali optickú prevahu banskobystrickí "barani", no v 29. minúte mohol zvýšiť na rozdiel troch gólov Bartánus, v dobrej šanci minul priestor bránky. Banská Bystrica si vypracovala viacero streleckých príležitostí počas presilovej hry, ale košická defenzíva na čele s Hylákom neinkasovala.

V 34. minúte sa dostali do prečíslenia 2 proti 1 Kutálek so Sojčíkom, ale druhý menovaný neprekonal Corbeila. O minútu neskôr šikovne tečoval puk pred košickou bránkou Hudec, no ten skončil iba vo výstroji Hyláka.

Skóre sa zmenilo v 38. minúte, keď Bicek zužitkoval ideálnu prihrávku Suju a bekhendom upravil na 3:0. Bystričania mali minútu a 28 sekúnd pred koncom druhej dvadsaťminútovky výhodu presilovej hry 5 proti 3, no nedokázali ju pretaviť na korigovanie skóre.

Hylák v úvode tretieho dejstva čelil ešte obrovskej šanci Kafku, Košičania sa však ubránili. "Oceliari" dostali rovnakú možnosť početnej výhody o dvoch hráčov v 49. minúte, no pochodili rovnako.

Domáci hráči pozorne bránili, nedovolili súperovi ohroziť Hylákovu bránku z vyložených príležitostí a po zisku puku podnikali rýchle protiútoky. Na začiatku 54. minúty sa natlačil do zakončenia domáci Bondra, ale bekhendom iba opečiatkoval ľavú žŕdku banskobystrickej bránky. V závere sa ešte dostal do úniku Lapšanký, stav sa už nezmenil.

Minúty zápasu

III. tretina

60. min. Banská Bystrica v prvom góle Košiciam gól nedala a domáci tak vyhrali 3:0.

55. min. Nebezpečne na brankára hostí vystrelil Bondra, Corbeil si s pukom poradil. Bystrica však tesne pred koncom stále prehráva 0:3.

50. min. Presilovku 5:3 sa nepodarilo využiť ani domácim hokejistom. Na trestnú lavicu odišiel aj domáci Jánošík a Bambúch sa z nej vrátil.

48. min. Bystrici sa nedarí prekonať výborne hrajúcich domácich hokejistov a stav sa stále nezmenil. Na trestnú lavicu naopak odišiel Bambúch v bielom drese hostí.

41. min. Domácim sa podarilo ubrániť presilovku 5:3 trvajúcu takmer dve minúty. Hostia budú mať veľmi ťažké ešte čosi urobiť s výsledkom.

II. tretina

40. min. Košice sa v druhej tretine ubránili, presilovka o dvoch hráčov však bude pokračovať v úvode tretej tretiny.

39. min. Košice si necelé dve minúty pred koncom komplikujú situáciu, na trestnej lavici sedia až dvaja domáci hráči. Na ľade je tak v Bystrickom drese Handzuš, Surový a White. Po strele Kafku však puk skončil na ochrannej sieti.

38. min. Po výbornej prihrávke od Suju strieľa Bicek tretí domáci gól. Košice tak ešte pred koncom druhej tretiny vedú už 3:0.

35. min. V Košiciach sa hrá zaujímavý hokej, šance si vytvárajú obe mužstvá. Sojčík na strane domácich napríklad po prihrávke Kutálka trafil žrď.

25. min - Bystričania si budú musieť viac dávať pozor na svoju nedisciplinovanosť. Už tretíkrát hrali v početnej nevýhode, tentoraz kvôli príliš vysokému počtu hráčov na ľadovej ploche. Podarilo sa im však ubrániť. Košičania neboli oslabení ešte ani raz.

21. min - Začala sa druhá tretina.

I. tretina

20. min - Prvá tretina sa skončila. V jej posledných sekundách musel Corbeil zasiahnuť proti zakončeniu Spilara. Strelecky je zápas zatiaľ vyrovnaný: 9-9.

14. min - A domáci vedú o dva góly! Pri vylúčení hosťujúceho Kousalíka rozohrali ofenzívnu akciu. Puk dostal medzi kruhy Cebák, mal pred sebou dostatok voľného priestoru a tvrdou strelou prestrelil Corbeila.

9. min - V Košiciach sa hrá hokej vo vysokom tempe. Najskôr pritlačili domáci, ale Bartoš Corbeila neprestrelil. Na opačnej strane sa v skrumáži pred bránou nepresadil Handlovský.

5. min - Košice sa dostávajú do vedenia! Bystričania mali šancu, Kudrnov pokus zastavil Hylák. Z protiútoku sa dostal k puku po Bicekovej zrazenej strele Suja a spomedzi kruhov prestrelil Corbeila.

1. min - Zápas sa začal.

BRATISLAVA. Presne prvého apríla štartuje finálová séria play-off Tipsport extraligy. Už ôsmy raz za sebou sa v boji o titul predstavia hokejisti HC Košice.

Ich súperom bude Banská Bystrica. Tento rok dosiahne zaručene svoje najlepšie umiestnenie v histórii. Doteraz najvyššie skončila na tretej priečke - v rokoch 2011 a 2014.

"Túžili sme po tom, veď Bystrica ešte nikdy nehrala finále," tešil sa hviezdny útočník Michal Handzuš.

"V minulosti som už finále zažil. Toto však bude emotívne. Ide o prvý zápas o titul pre Bystricu. Postup je splneným snom," priznal kapitán mužstva Michal Hudec.

Výhodou domáce prostredie

Nevýhodou Banskej Bystrice môže byť menej času na regeneráciu. Postup cez Nitru vydrela až v siedmom zápase v nedeľu. Košičania pritom pauzujú už od minulého pondelka.

Banská Bystrica vydrela postup cez Nitru až v siedmom zápase.

"Všetko má svoje plusy aj mínusy. Oni majú len dva dni na obnovu síl, nám môže chýbať zápasový rytmus," povedal skúsený košický obranca Martin Štrbák.

"Všetko sa ukáže na ľade. V každom prípade, je pre nás výhodou, že začíname doma. V základnej časti extraligy sme o to tvrdo bojovali," dodal.

V základnej časti sa obe mužstvá stretli šesťkrát. Lepšiu bilanciu majú východniari - vyhrali až päť zápasov. "Všetky však boli vyrovnané - zväčša rozhodoval jeden gól," spomínal brankár Košíc Alexandr Hylák.

"Ani jedno z mužstiev nedominovalo, hral sa urputný hokej. Taký očakávam aj vo finále. Súper sa v závere základnej časti výrazne posilnil, hrial priamočiaro. Musíme si dávať pozor na všetky útoky Banskej Bystrice."

Titul je veľká motivácia

Aj keď Košičania sú v posledných rokoch pravidelným účastníkom finálových bojov, stále túžia po úspechu rovnako.

"Doterajších 67 zápasov v sezóne sme určite nehrali preto, aby sme sa pozreli do finále. Chceme vyhrať," jasne prezradil ambície Hylák.

Košice vyradili Poprad v piatich zápasoch. V tom poslednom otočili z 0:2 na 3:2.

"Je za tým veľké úsilie celého mužstva. Tlak v sezóne bol veľký. Verím, že rovnako ako pred rokom dosiahneme na titul," doplnil.

Banská Bystrica vybojovala postup cez silnú Nitru, ktorá bola v základnej časti z hľadiska ofenzívy vôbec najsilnejším tímom. V rozhodujúcom zápase uspeli Bystričania na ľade súpera 2:1 po predĺžení. „Máme výborné mužstvo, ale to majú aj Košice," zamyslel sa Michal Handzuš.

"Podľa mňa to bude výborné finále. Uvidí sa, kto z koho. Prvé dva zápasy v Košiciach budú veľmi dôležité. Dostali sme sa do finále, ale nechceme ostať pri tom. Titul je veľká motivácia. Ešte nám ostáva jeden krok.“

Domov»Hokej»Slovensko»Košičania začali hokejové finále lepšie, vyhrali 3:0