Sevilla sa môže stať najúspešnejším tímom v histórii Európskej ligy

Hráč FC Sevilla Carlos Bacca (druhý zľava) prekonáva brankára Zenitu Petrohrad Jurija Lodygina. (Autor: TASR/AP)
SITA|24. apr 2015 o 10:09

Hráči Sevilly vybojovali za posledných deväť sezón tri tituly. Rovnaký počet triumfov dosiahli aj Juventus Turín, Inter Miláno a FC Liverpool.

BRATISLAVA. Obhajca a zároveň trojnásobný šampión FC Sevilla, dva talianske tímy SSC Neapol a ACF Fiorentina i nováčik medzi elitou Dnipro Dnipropetrovsk postúpili do semifinále Európskej ligy.

Semifinálové dvojice určí žreb, ktorý sa uskutoční v piatok 24. apríla po 12.00 h SELČ.

V semifinále EL bude mať zastúpenie aj slovenský futbal - vďaka Marekovi Hamšíkovi. Jeho Neapol zužitkoval úvodný triumf 4:1 na trávniku VfL Wolfsburg. A po štvrtkovej domácej remíze 2:2 si postrážil postup medzi najlepšiu štvoricu.

Slovenský reprezentant a kapitán mužstva pobudol na trávniku štadióna San Paolo do 60. minúty.

Neapol je víťazom Pohára UEFA z roku 1989 - súťaže, ktorá predchádzala súčasnej Európskej lige. Po 26 rokoch a úradovaní Maradonu s Carecom majú hráči SSC šancu na reprízu finále.

"V oboch dueloch sme ukázali našu silu. A koho si želám v semifinále? Je mi to jedno. Ale ak si mám vybrať, tak talianske derby radšej až vo finále," cituje talianska Gazzetta slová trénera Neapolu Rafaela Beníteza.

Stav 2:2 sa zrodil aj v Petrohrade. Domáci Zenit si do odvety priviezol manko 1:2 z trávniku FC Sevilla. A až do 85. minúty rovnakým výsledkom doma viedol.

Francúz Kévin Gameiro krížnou strelou zabezpečil pre Španielov remízu 2:2 a po roku opäť postup do semifinále.

Hráči Sevilly patria k štvorici najúspešnejších tímov histórie v súčte výsledkov Pohára UEFA a Európskej ligy. Majú tri tituly - rovnako ako Juventus Turín, Inter Miláno a FC Liverpool. Dosiahli ich za posledných deväť sezón.

"Nebolo to o zázraku či o šťastí. Bojovali sme a vyrovnávajúci gól sme si zaslúžili. Nechcel som ísť do predĺženia. Veril som do poslednej chvíle, že jeden z protiútokov nám vyjde," konštatoval tréner FC Sevilla Unai Emery.

"Odohrali sme dobrý druhý polčas. Veľmi sme chceli ísť ďalej. A mali sme aj dosť príležitostí na to, aby sme zvíťazili 3:1. Stačil však jeden moment a prišli sme o postup," povedal pre ruské médiá tréner Zenitu André Villas-Boas.

Medzi štyri najlepšie družstvá EL 2014/2015 sa dostala aj talianska Fiorentina. V domácej odvete zdolala Dynamo Kyjev 2:0. Prvý zápas na ukrajinskej pôde sa skončil remízou 1:1.

Víťazný tím prestrieľal svojho súpera 7:1 v pokusoch na bránku a 25:4 v strelách celkovo. Hráči Kyjeva však hrali od 40. minúty bez vylúčeného Jeremaina Lensa - za simulovanie uvidel druhú žltú kartu.

Fiorentina postúpila do semifinále EL prvýkrát od sezóny 2007/2008. Vtedy po strelách zo značky pokutového kopu nestačila na Glasgow Rangers.

"Hrali sme s obrovskou intenzitou. Vytvárali sme si šance, ale na góly sme spotrebovali príliš veľa energie. S hrou, akú sme predviedli, sme sa nemali toľko trápiť v koncovke," povedal tréner Fiorentiny Vincenzo Montella.

Kvarteto semifinalistov skompletizoval ukrajinský zástupca Dnipro Dnipropetrovsk. Jediný gól proti belgickému FC Bruggy dosiahol osem minút pred koncom riadneho hracieho času odvetného stretnutia Jevhen Šachov.

Pre Dnipro mal cenu prvého postupu do semifinále EL v histórii klubu. A Ukrajinci zároveň ukončili Bruggám rekordnú sériu jedenástich zápasov bez prehry v tomto ročníku Európskej ligy.

"Je to veľká česť byť v semifinále takejto veľkej súťaže. Moje mužstvo ukázalo charakter aj kvalitu," konštatoval tréner Dnipropetrovska Miron Markevič.

"Hrali sme proti veľmi disciplinovanému tímu, ktorý ťaží z chýb súpera a v tejto sezóne až doteraz neprehral v Európskej lige ani jeden zápas. Všetci semifinalisti sú veľmi silní, sme však pripravení zabojovať."

Domov»Futbal»Európska liga»Sevilla sa môže stať najúspešnejším tímom v histórii Európskej ligy