Slováci začali šampionát víťazne, Dánov zdolali po nájazdoch

Marko Daňo premieňa rozhodujúci samostatný nájazd.
Marko Daňo premieňa rozhodujúci samostatný nájazd. (Autor: TASR)
Sportnet|2. máj 2015 o 11:40

V piatom vzájomnom zápase s Dánskom na MS vyhrali Slováci štvrtý raz. Rozhodujúci samostatný nájazd premenil v šiestej sérii Marko Daňo.

MS v ľadovom hokeji v Česku - B-skupina Ostrava

Slovensko - Dánsko 4:3 pp a sn (0:0, 0:1, 3:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 49. Sersen (L. Hudáček, Pánik), 50. Viedenský (Dravecký, Lušňák), 52. Graňák (Dravecký, J. Laco), rozhodujúci sam. nájazd: M. Daňo - 26. Bjorkstrand (J. Jensen, J. B. Jensen), 50. Hardt (Madsen), 58. D. Nielsen

Nájazdy: Hardt - nedal, Gáborík - nedal, Madsen - 0:1, Viedenský - 1:1, Spelling - nedal, Dravecký - žŕdka, Gáborík - nedal, Jesper Jensen - nedal, Viedenský - žŕdka, M. Green - nedal, M. Daňo - 2:1, Hardt - nedal

Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Rönn (Fín.) - Fluri (Švaj.), Schrader (Nem.), 8812 divákov

Slovensko: J. Laco - A. Meszároš, A. Jánošík, Jurčina, Sersen, Marek Ďaloga, Juraj Mikuš, Graňák - Miklík, T. Kopecký, Gáborík - Pánik, Bližňák, Bartovič - M. Daňo, T. Surový, L. Hudáček - Dravecký, Marek Viedenský, Lušňák

Dánsko: Galbraith - D. Nielsen, O. Lauridsen, E. Kristensen, J. B. Jensen, M. Boedker, M. Lauridsen, Uldall - M. Madsen, J. Jakobsen, Hardt - Storm, Bjorkstrand, J. Jensen - M. Green, M. Poulsen, Spelling - Starkov, A. Poulsen, M. Hansen

OSTRAVA. Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili vo svojom úvodnom zápase B-skupiny na 79. majstrovstvách sveta v Ostrave nad Dánskom 4:3 po predĺžení a nájazdoch. V nich rozhodol Marko Daňo.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka sa v prvej tretine dostali iba k dvom poriadnym šanciam - nepremenili ich. Dáni ich potrestali v 26. minúte. Využili presilovku a dostali sa do vedenia 1:0.

((foto))

Odvtedy dominovali slovenskí reprezentanti. Dlho však nevedeli nájsť recept na výborného Galbraitha. Podarilo sa im to až v 49. minúte - v početnej výhode vyrovnal Sersen.

Inkasovali 134 sekúnd pred koncom

Odštartoval gólovú trojminútovku, po ktorej viedli Slováci 3:2. Ďalšie góly pridali Viedenský a Graňák, za súpera skóroval Hardt.

Tesné vedenie neudržali. Inkasovali v oslabení 134 sekúnd pred klaksónom z hokejky Daniela Nielsena.

Slovenskí hokejisti vybojovali v úvodnom súboji MS dva body. FOTO - TASR.

V predĺžení gól nepadol. O triumfe Slovenska rozhodol v šiestej sérii samostatných nájazdov Marko Daňo.

V trinástom vzájomnom zápase sa zrodilo deviate víťazstvo tímu SR. Piaty duel oboch súperov v elitnej kategórii MS priniesol štvrtý triumf slovenskej reprezentácie.

Surového 110. duel

Okrúhle štarty v národnom mužstve si pripísali piati hokejisti - Ján Laco odchytal 40. reprezentačný duel. Adam Jánošík odohral desiaty, Tomáš Kopecký tridsiaty, Michal Sersen osemdesiaty a Tomáš Surový už 110. súboj.

((video))

Graňák so Sersenom si pripísali ôsmy reprezentačný gól, Viedenský šiesty.

Slováci sa najbližšie stretnú už v nedeľu o 16.15 h s Bieloruskom. V B-skupine ich ďalej čakajú aj Slovinsko, Nórsko, Fínsko, Rusko a na záver USA.

Hlasy po zápase

/zdroj: RTVS/

Marián Gáborík, útočník SR: "Škoda toho vyrovnania. Možno to vylúčenie bolo prísne, ale hlavne sme to mali ustrážiť. Takto sme prišli o bod. Nevyšla nám ani prvá tretina. Inak sme mali prevahu a podali sme výkon, na ktorý musíme nadviazať v ďalších zápasoch. Dnes sme síce stratili bod, ale máme dva."

Marek Viedenský, útočník SR: "Nezískali sme všetky tri body, takže cieľ sme nesplnili úplne. Nevychádzala nám streľba. Mali sme dosť šancí, ale ich brankár chytal výborne. Urobili sme aj niekoľko chýb, z ktorých sa musíme poučiť. Verím,, že v ďalších zápasoch nadviažeme na to dobré."

Vladimír Országh, asistent trénera SR: "Prvú polovicu sme sa hľadali. Bolo to trochu kostrbaté, ale potom sme prevzali opraty zápasu. Vytvárali sme si šance, strieľali sme. Napokon sme to aj zlomili a dali sme tri góly. Škoda, že sme v závere inkasovali, ale chvalabohu za ten Daňov rozhodujúci nájazd."

Ján Laco, brankár SR: "Bol to pre každého z nás ťažký zápas. Chalani sa snažili a napokon dali aj góly, takže napokon sme predsa vyhrali. Bol to prvý zápas, budeme z neho ťažiť aj do ďalších bojov.

Marko Daňo, útočník SR, strelec víťazného nájazdového gólu: "Vymenil som si hokejku a šiel som s tým, že to chcem zamiešať, sledoval som ako brankár stojí a vyšlo mi to. Potom Jano Laco chytil a vyhrali sme. Tímový výkon bol prvoradý a myslím, že sme nesklamali. Naše mužstvo má silu, ktorú ukázalo najmä po strelení prvého gólu."

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Musím povedať, že sme začali bojazlivo, nevedeli sme sa rozbehnúť a na chalanoch bolo vidieť nervozitu. Na Slovensku boli veľké očakávania, pasovali nás na veľkého favorita. Tú úlohu sme v prvej tretine nezvládli. Od inkasovaného gólu v druhej tretine sme pridali na tempe a začali sme kontrolovať hru. Myslím si, že do konca zápasu sme hrali veľmi dobre a mali sme dosť striel. Samozrejme, súper sa nevzdával, podarilo sa mu dať dva góly v čase, keď sme mali prevahu. Ale nakoniec musíme byť so stavom 3:3 po riadnom hracom čase spokojní. Sme veľmi radi, že sa nám prvýkrát v sezóne vydarili nájazdy a druhý bod je pre nás veľmi dôležitý."

Jan Karlsson, tréner Dánska: "Čakali sme veľmi ťažký zápas, takže po prvej tretine som bol s výkonom veľmi spokojný. V druhej sa pre nás začal ťažký duel. Mali sme šťastie, že sme skórovali prví v presilovke, ale potom sme boli pod veľkým tlakom. Slovákom sa podarilo vyrovnať. Nespokojný som s ich druhým gólom, pretože mu predchádzalo nedovolené bránenie, ale rozhodcovia to asi nevideli. Potom sme sa dvakrát dotiahli, takže som spokojný. Aj v nájazdoch sme viedli, ale nakoniec sme prehrali."

Online prenos

Za najlepších hráčov zápasu boli vyhlásení Vladimír Dravecký (Slovensko) a Patrick Galbraith (Dánsko).

Samostatné nájazdy

Za Dánov začína Nichlas Hardt - Laco skvelo chytá puk do lapačky. 0:0.

Za Slovensko ide Marián Gáborík - Galbraith jeho pokus vyráža. 0:0.

Za Dánov pokračuje Morten Madsen - rozhýbal Laca, položil si ho a dáva gól. 0:1.

Za Slovensko ide Marek Viedenský - Galbraithovi puk prepadol do siete a je vyrovnané. 1:1.

Za Dánsko ide Thomas Spelling - nedal a Slovensko bude môcť rozhodnúť. 1:1.

Za Slovensko ide Vladimír Dravecký - dáva tyč! Bude sa pokračovať. 1:1.

Poradie sa mení, začína Slovensko. Marián Gáborík - aj druhýkrát ho Galbraith vychytal. 1:1.

Za Dánsko môže rozhodnúť Jesper Jensen - Laco chytá. 1:1.

Za Slovensko ide druhýkrát Marek Viedenský - a triafa žrď! Už druhá slovenská v nájazdoch. 1:1.

Za Dánsko ide Morten Green - ani on neuspel. Stále pokračujeme. 1:1.

Za Slovensko talentovaná Marko Daňo zamiešal puk a umiestnil puk pod brvno. 2:1.

Nichlas Hardt svoj nájazd nepremieňa a dva body získava Slovensko.

Predĺženie

65. min - Predĺženie sa skončilo. Slováci mali v celom zápase výraznú streleckú prevahu: 42-19. O víťazovi budú musieť rozhodnúť samostatné nájazdy.

61. min - Začína sa predĺženie.

III. tretina

60. min - Tretia tretina sa skončila. Bude sa predlžovať.

58. min - Už to vyzeralo, že naši hokejisti sa presilovej hre súpera ubránia. Lenže päť sekúnd po návrate vylúčeného Michala Sersena vystrelil na modrej čiare Daniel Nielsen a vyrovnáva na 3:3. Škoda.

52. min - Neuveriteľná prestrelka pokračuje a opäť vyhrávame! S veľkým šťastím, ale puk končí v sieti. Po zakončení Graňáka sa odrazil od žrde, kĺzal sa po čiare k druhej žrdi, odkiaľ sa odrazil za čiaru.

50. min - Vedenie našich hokejistov trvá len 31 sekúnd. Nichlas Hardt prekonáva Laca a vyrovnáva na 2:2.

50. min - Vyhrávame! Skvelý obrat slovenských hokejistov - v priebehu 78 sekúnd dvakrát prekonali dovtedy neprekonateľného Galbraitha. Dravecký našiel prihrávkou spoza brány Viedenského a ten z prvej posiela puk do siete.

49. min - Je vyrovnané! Aj naši hokejisti využívajú presilovú hru. Libor Hudáček prihral na modrú Michalovi Sersenovi, ktorý tvrdou strelou prestrelil všetko pred sebou.

Pozrite si vyrovnávajúci gól Sersena ešte raz. Vzápätí Dáni vyrovanli, je 2:2

Posted by Šport v RTVS on 2. máj 2015

45. min - Tlak Slovenska pokračuje. Dáni sa iba bránia, naši točia kolotoč pred Galbraithom. Severania sa zatiaľ úspešne bránia, ale gól už visí vo vzduchu. Dánsky tréner cíti nebezpečenstvo a berie si oddychový čas.

41. min - Hneď v úvode tretej časti ďalšia obrovská možnosť našich. Na jej počiatku bol Tomáš Kopecký, ktorého pokus zneškodnil ešte Galbraith. Následne akcia pokračovala a k dorážke sa dostal opäť slovenský kapitán, tentoraz ale dánskeho brankára zastúpil na bránkovej čiare obranca Oliver Lauridsen.

41. min - Začala sa tretia tretina.

II. tretina

40. min - Druhá tretina sa skončila. Slováci boli výrazne aktívnejší, na strelecké pokusy už vedú 21-12. Nie je im to ale zatiaľ nič platné, pretože gól dali Dáni. A vyhrávajú 1:0. "Verím, že ak budeme takto pokračovať aj v tretej časti, podarí sa nám zápas otočiť," hovorí pre RTVS Marko Daňo.

35. min - Neuveriteľný tlak našich hokejistov v presilovke. Dánsku štvoricu prakticky na celé dve minúty zovreli v ich vlastnom obrannom pásme. Galbraith bol neustále v permanencii, ale aj vďaka jeho senzačným zákrokom Dáni stále vyhrávajú.

Neuveriteľné zákroky dánskeho brankára Galbraitha, naši na Dánov vyvinuli obrovský tlak počas presilovky.

33. min - V druhej sme strelecky aktívnejší a môžeme štatistiky ešte zlepšiť. Budeme hrať presilovú hru. Už štvrtú v tomto zápase. Dáni hrali v početnej výhode iba dvakrát.

30. min - V prostrednej časti sme zvýšili početnosť streľby, pomohla nám najmä presilová hra. Dáni na pokusy vedú už len 9-10. Podarilo sa im však skórovať, zatiaľ čo Slovákom nie. Po polovici duelu sú bližšie k bodom severania.

26. min - Prehrávame 0:1. Dánski hokejisti využívajú presilovú hru po vylúčení Mariána Gáboríka. Jesper Jensen dostal puk do dobrej pozície. Jeho strelu zápästím ideálne tečoval Patrick Bjorkstrand a Laco nedokázal zareagovať.

23. min - Obrovské šance našich hokejistov dostať sa do vedenia, zatiaľ najväčšie v tomto stretnutí. Najskôr v prečíslení dvoch proti jednému poslal Bližňák puk úplne voľnému Pánikovi, ale ten nedokázal prestreliť Galbraitha. O pár sekúnd neskôr po individuálnej akcii zakončoval Daňo. Z dorážky dokonca nastrelil hornú žrď brány súpera.

21. min - Začala sa druhá tretina.

I. tretina

20. min - Prvá tretina sa skončila. "Súper veľmi dobre korčuľuje, nehrá sa zbytočne s pukom. Ide s ním do brány. Stačí jedna prihrávka a už strieľa," hodnotí hru Dánska pre RTVS Andrej Meszároš.

19. min - Presilovku sme opäť nevyužili. Naopak, po jej skončení ďalší nebezpečný pokus Dánska. Po strele Mortena Madsena Laco nevedel, kde má puk. V páde ho však dokázal priľahnúť. Severania sú veľmi nebezpeční, výborne korčuľujú. Dnes to nebudeme mať jednoduché.

16. min - Počas signalizovaného vylúčenia súpera sa v priestoroch za bránkou uvoľnil Marián Gáborík, dostal puk a snažil sa prekvapiť Galbraitha, ale minul jeho pravú žrď.

13. min - Dáni vďaka presilovej hre prevzali iniciatívu a zatlačili našich hráčov do defenzívy aj po jej skončení. Laco musí byť v pozore, veľmi dobre si poradil aj so strelou Hardta spomedzi kruhov. Súper však už má streleckú prevahu - v pomere 2-6.

11. min - Útočná akcia našich hokejistov, po ktorej Milan Bartovič tvrdo narazil do Patricka Galbraitha a zatlačil ho až do brány. Rozhodca ho vylučuje a budeme hrať v oslabení.

9. min - Naši hrali presilovku, ale nedokázali ju využiť. Po jej skončení je tempo hry rozhárané, ani jedno z mužstiev nedokáže udržať dlhšie puk na svojich hokejkách. Pomer streleckých pokusov v prvej polovici úvodnej tretiny je 2-1.

4. min - Dobrá šanca našich. V prečíslení potiahol puk Tomáš Kopecký, pred bránu si nabehol Marián Gáborík, ale prihrávku od slovenského kapitána umiestnil čepeľou hokejky nad bránu.

2. min - Dáni ako prví nebezpečne pohrozili. Laco musel dvakrát zakročiť - najskôr proti strele Storma, o pár sekúnd neskôr z ľavého kruhu zakončoval Jensen. Severania od úvodu naznačujú, že nám dnes body nedajú zadarmo.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - V bráne Slovenska začne Ján Laco. Za Dánsko bude chytať Patrick Galbraith, ktorý v minulosti pôsobil aj v Slovane Bratislava.

Pred zápasom - Úvodný zápas slovenských hokejistov na šampionáte v Česku sa začína o 12:15. Mužstvo povedie ako kapitán Tomáš Kopecký.

BRATISLAVA. S Jánom Lacom v bráne, siedmimi obrancami a dvanástimi útočníkmi nastúpi slovenská hokejová reprezentácia na úvodný zápas majstrovstiev sveta v Česku proti Dánsku.

Mimo súpisky zatiaľ zostal iba obranca Ivan Baranka. Večer priletia posily zo zámorskej NHL - hráči Detroitu Red Wings Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo. Chýbať bude aj Martin Réway - ochorel a berie antibiotiká.

Mužstvo na turnaji povedie ako kapitán Tomáš Kopecký. "Je to česť a pocta. Telefonoval som aj so Zdenom Chárom, dal mi zopár rád. Budem sa to snažiť robiť najlepšie, ako viem," povedal.

Je to veľký záväzok, hovorí o svojej funkcii kapitán mužstva Tomáš Kopecký. FOTO - TASR.

V slovenskom výbere s výnimkou Mariána Gáboríka absentujú väčšie mená. Pre zranenia do Česka necestovali napríklad Zdeno Chára, Jaroslav Halák či Andrej Sekera.

"Som zástancom toho, že tvrdá práca, bojovnosť a súťaživosť vždy predčia talent. Ten má dnes každý hráč, ktorý tu je. Každý vie hrať hokej. Ak ale nebude bojovať, talent mu bude nanič," hovorí Kopecký.

Výrazne oslabení v Ostrave nastúpia aj Dáni. Účasť na šampionáte odmietli ich najväčšie hviezdy - Jannik Hansen, Mikkel Boedker či najnovšie aj Frans Nielsen.

"Dáni síce nemajú vo svojom tíme zvučné mená. Ako kolektív sú však veľmi dobrí. Je to švédska hokejová škola, výborní korčuliari. Musíme sa na nich adekvátne pripraviť,“ varoval elitný útočník Marián Gáborík.

Slovensko a Dánsko sa zatiaľ naposledy stretli na svetovom šampionáte pred rokom. V bieloruskom Minsku triumfoval výber Vladimíra Vůjtka tesne 4:3. Ani to mu však nepomohlo postúpiť do štvrťfinále.

Dokopy v elitnej kategórii odohrali tímy štyri vzájomné duely. Trikrát sa tešili Slováci. Jedinú prehru v roku 2010 si však pamätajú všetci - Dánsko vtedy zvíťazilo 6:0. A všetkých šesť gólov dosiahlo už v I. tretine.

"Bolo to už pred piatimi rokmi. Odvtedy sa kádre oboch mužstiev značne zmenili. Musíme fungovať v súčasnosti. Je to iný turnaj. Na tom, čo bolo, nemôžeme stavať,“ myslí si najskúsenejší člen dánskeho kádra Kim Staal.

Slováci doteraz odohrali proti Dánom dvanásť duelov. Dosiahli v nich osem víťazstiev a štyri prehry so skóre 55:26.

"Nemôžeme sa zľaknúť hviezd slovenského tímu ako je Marián Gáborík. Musíme sa sústrediť na seba a snažiť sa podať maximum. Tlak bude na súperovi," uzavrel Kim Staal.

((video2))

Vzájomné zápasy Slovenska s Dánskom:

/12 zápasov - 8 víťazstiev - 0 remíz - 4 - prehry - skóre 55:26/

Slovensko - Dánsko 11:1 (Bratislava, 5. februára 1994)

Slovensko - Dánsko 9:0 (Senica, 6. februára 1994)

Slovensko - Dánsko 6:2 (Bratislava, MS “B“, 18. apríla 1995)

Slovensko - Dánsko 8:0 (Ostrava, MS, 2. mája 2004)

Slovensko - Dánsko 1:2 (Odense, 20. apríla 2005)

Slovensko - Dánsko 3:1 (Piešťany, 12. apríla 2006)

Slovensko - Dánsko 0:6 (Kolín nad Rýnom, MS, 14. mája 2010)

Slovensko - Dánsko 5:3 (Herisau, 18. decembra 2010)

Slovensko - Dánsko 4:1 (Bratislava, MS, 9. mája 2011)

Slovensko - Dánsko 1:3 (Košice, 6. apríla 2012)

Slovensko - Dánsko 3:4 sn (Košice, 7. apríla 2012)

Slovensko - Dánsko 4:3 (Minsk, MS, 20. mája 2014)

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci začali šampionát víťazne, Dánov zdolali po nájazdoch