Meszároš žiaril, Slováci zdolali Bielorusov 2:1 po predĺžení

Slovenským hrdinom sa v nedeľu stal obranca Andrej Meszároš (s číslom 14). Na snímke strieľa prvý zo svojich dvoch gólov. (Autor: TASR)
Sportnet|3. máj 2015 o 15:30

Slovenskí hokejisti museli aj v druhom zápase bojovať o extra bod. Tentoraz ho získali už po predĺžení. Po súbojoch s Dánskom a Bieloruskom majú v tabuľke B-skupiny štyri body.

MS v ľadovom hokeji v Česku - B-skupina, Ostrava:

Bielorusko - Slovensko 1:2 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Góly: 52. S. Kosticyn (Kaľužnyj, A. Kosticyn) - 53. A. Meszároš (L. Hudáček, Dravecký), 62. Meszároš.

Rozhodcovia: Mayer (USA), Šindler (ČR) - Dahmen (Švéd.), Carnathan (USA), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 8812 divákov (vypredané).

Bielorusko: Lalande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovets, Ustinenko - Kaľužnij, A. Kosticyn, S. Kosticyn - S. Drozd, A. Stas, Gavrus - Kulakov, Stepanov, Kovyršin - Demagin, Kitarov, A. Volkov - A. Demkov

Slovensko: J. Laco - A. Meszároš, Graňák, Sersen, Jurčina, Juraj Mikuš, Marek Ďaloga, A. Jánošík - Gáborík, T. Kopecký, M. Daňo - Pánik, Bližňák, Bartovič - T. Jurčo, Marek Viedenský, Tatar - Dravecký, Lušňák, L. Hudáček - T. Surový

OSTRAVA. Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili aj vo svojom druhom vystúpení na MS v Ostrave. A opäť získali dva body. V nedeľu zdolali Bielorusko vďaka dvom gólom obrancu Andreja Meszároša 2:1 po predĺžení.

Na konte majú štyri body. Svoje účinkovanie v B-skupine otvorili sobotňajším triumfom 4:3 po nájazdoch nad Dánskom.

8. Nórsko 2 0 0 0 2 3:8 0 b

Slováci nastúpili už aj s posilami z Detroitu Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom. Na ich výkone však ešte bola badať nezohratosť i únava z náročnej cesty.

Po dvoch bezgólových tretinách otvoril vo vypredanej ČEZ Aréne skóre v 52. minúte po vyšachovaní slovenskej obrany Sergej Kosticyn.

Slovenskí hokejisti výsledok otočili zásluhou Meszároša. V 53. minúte vyrovnal umiestnenou strelou k žrdi. A v predĺžení trafil presne do protiľahlého horného rohu.

Andrej Meszároš strelil oba góly slovenského tímu. FOTO - TASR.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka majú teraz na šampionáte deň voľna. Po ňom sa v utorok o 20.15 h stretnú so Slovinskom.

V B-skupine ich ďalej čakajú Nórsko, Fínsko, Rusko a na záver USA.

Hlasy po zápase:

/zdroj: RTVS/

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Bol to veľký boj od prvej do poslednej minúty. Nebolo miesto pre super kombinácie, obe mužstvá hrali výborne v oslabení. Napokon sme sa šťastne dostali k víťazstvu v predĺžení. Súper hral dôsledne v defenzíve. Vedeli sme, že ich sila je v prvej formácii, čo sa aj potvrdilo. Hokej bol na výbornej medzinárodnej úrovni."

Peter Oremus, asistent trénera SR: "Zápas bol veľmi náročný. Za prvé dve tretiny sme ich prestrieľali, gólik nám tam ale nepadol. Chlapcom sa nedá nič vyčítať. Chceli to rozhodnúť už v riadnom hracom čase, ale vzhľadom na vzájomný zápas je dôležité každé víťazstvo. Andrej Meszároš potvrdil svoje kvality. Dal dva góly, jeho prínos je obrovský. Je našou ústrednou postavou v obrane."

Dawe Lewis (tréner Bieloruska): "Bol to veľmi zaujímavý duel, ktorý rozhodla perfektná strela v predĺžení. Gratulujem trénerovi súpera k víťazstvu. Naša tvrdá hra je jediná cesta, ako hrať so súpermi vyrovnané zápasy na tomto turnaji.“

Andrej Meszároš, strelec oboch gólov SR: "Prvé dva góly v reprezentácii chutia vynikajúco, po výhre ešte lepšie. Som rád za dva body, hrali sme dobre. Nezložili sme sa, keď sme prehrávali. Vytrvali sme do konca a napokon to vyšlo. Mali sme šance, strieľali na bránku, ale ich brankár chytal vynikajúco. Opäť sme sa nepresadili častejšie v koncovke. Dva body sú dva body. Počítajú sa a ideme ďalej. Teraz si potrebujeme oddýchnuť, lebo tieto dva dni sme toho mali dosť. V pondelok absolvujeme regeneráciu a vydýchneme si trocha od hokeja."

Ján Laco, brankár SR: "Od začiatku sme hrali dobre. Jazdili sme, prínos Tatara s Jurčom bol oživením. Mali sme silu, vypracovali sme si kopec šancí, akurát to nepadalo. Hoci sme inkasovali gól, stále som veril, že so zápasom ešte niečo urobíme."

Tomáš Jurčo, útočník SR, v zápase 0+1: "Zo začiatku to bolo pre mňa ťažké, potom sa to zlepšilo. Ku koncu som už bol unavený. Bol to ťažký prvý zápas, ale som rád, že sme to zvládli. Bielorusi boli dobrí v defenzíve, pre nás to bolo ťažšie. Máme obrovskú silu, perfektný kolektív. Na ľade to je cítiť."

Tomáš Tatar, útočník SR, v zápase 0+1: "Na ľade som sa cítil zle. Zďaleka to nebolo ono. Nie som však prekvapený, čakal som to. Bol to náročný zápas. Veľmi sa bojovalo, ale počíta sa víťazstvo. Nedali sme góly, hoci sme mali príležitosti. To sú ale detaily. Šampionát je ešte dlhý. Máme dva body a ja som spokojný. Stále sme boli pozitívni na striedačke, máme super lídrov v kabíne. Bolo to o góle, ktorý sme strelili a situácia sa zlepšila. Máme deň pauzy, treba si oddýchnuť a sústrediť sa na ďalší zápas."

Marek Viedenský (útočník SR): "Bielorusi nám dali viac zabrať ako predtým Dáni. Mali viac vyložených šancí. My sme sa nedostávali do takých veľkých príležitostí ako včera, ale napokon sme to ako tím zvládli. Dva góly obrancu Meszároša? Dvakrát vystrelil a dvakrát mu to tam padlo, takže fajn. Chalani v mojom útoku, ktorí prišli z Detroitu, to mali náročné. Prakticky bez tréningu išli hneď na zápas. Navyše prišli z malého klziska na veľké po dlhom lete zo zámoria. Hádam sa to zlepší po najbližších tréningoch."

Milan Jurčina (obranca SR): "Mali sme veľa striel a zase sme urobili z gólmana hrdinu. Na druhej strane, nie je to ľahké so žiadnym súperom na tomto turnaji. Dáni aj Bielorusi dobre bránili. Snažili sme sa rozložiť si sily, oni hrali dobre vzadu. Keď nám dali gól, trochu nás to posadilo na zadky, ale potom sme vyrovnali a atmosféra na striedačke bola zrazu úplne iná. Teraz musíme dobiť baterky a potom opäť do roboty."

Online prenos

62. min - Je to tam, nájazdy nebudú! Veľký deň Andreja Meszároša je dokonaný. Obranca Buffala Sabres sa znovu uvoľnil v útočnom pásme, pripravil si puk na strelu a druhýkrát prekonal Lalanda.

62. min - Veľmi dobré príležitosti našich hokejistov hneď v úvode predĺženia, Lalande je ale aj napriek jednému inkasovanému gólu skvelý. Ak sa zápas bude rozhodovať v samostatných nájazdoch, budeme to mať veľmi ťažké.

61. min - Začalo sa predĺženie.

III. tretina

60. min - Tretia tretina sa skončila. Naši hokejisti sa v závere ubránili a opäť budú bojovať o zisk extra bodu.

57. min - Opäť tá naša nedisciplinovanosť. Tri a pol minúty pred koncom fauluje Graňák a budeme hrať v oslabení. Toto nie je dobré. Nie a nie sa poučiť.

53. min - O 64 sekúnd neskôr je vyrovnané! Paráda. Andrej Meszároš sa uvoľnil v ľavom kruhu, dostal puk do voľného priestoru a prestrelil doteraz skvelého Lalanda.

Andrejove vyrovnanie a jeho obrovská radosť stoja za to.

Posted by Šport v RTVS on 3. máj 2015

52. min - Presilovú hru sme nevyužili, namiesto toho po jej skončení inkasujeme. Bielorusi rozohrali skvelú akciu po rýchlom protiútoku, Kaľužnij našiel Sergeja Kosticyna a ten bez problémov poslal puk do odkrytej brány.

49. min - Richard Pánik hrá dnes výborne, hýri aktivitou. V útočnom pásme bol faulovaný a budeme hrať presilovku. Ideálna šanca pokúsiť sa prekonať bieloruskú obranu.

47. min - Naši hokejisti sa snažia tvoriť hru, ale Bielorusi veľmi urputne bránia. Ťažko sa proti nim presadzujeme. V tretej tretine už zrejme príliš veľa šancí neuvidíme, obe mužstvá sa pokúsia najmä nespraviť chybu.

41. min - Tretia tretina sa začala.

II. tretina

40. min - Druhá tretina sa skončila. "Mali sme veľa streleckých pokusov. Ak budeme naďalej takto početne strieľať, verím, že nám to tam v tretej tretine padne," hovorí pre RTVS Vladimír Dravecký.

38. min - V závere druhej tretiny tlak našich hokejistov pred Lalandom. Ten už ležal na ľade a sám zrejme ani nevedel, kde je puk. Naši ho však nedokázali pretlačiť do siete. Zatiaľ nám nie je súdené dať gól, hoci sme mali už devätnásť streleckých pokusov - oproti štrnástim na strane Bieloruska.

34. min - Opäť sme sa museli brániť. Za hrubosť sedel na trestnej lavici Mário Bližňák. Ubránili sme sa, ale musíme si na vylúčenia dávať pozor. Už štvrtý raz sme hrali v početnej nevýhode. A v poslednej tretine našim hráčom môžu sily chýbať.

30. min - Naši hokejisti teraz pritlačili, Lalande musel viackrát zasiahnuť. V dobrej streleckej pozícii sa ocitol najmä netradičný zakončovateľ, obranca Adam Jánošík. Ani on však skóre stretnutia neotvára.

27. min - V prostrednej časti zatiaľ mužstvá strelecky príliš neexcelujú, Laco ani Lalande nemajú príliš veľa práce. Oba tímy trafili priestor brány iba jediný raz. Šanca našich však bola gólová.

22. min - Slováci vstupujú do druhej tretiny prakticky rovnako ako do prvej. Už v 33. sekunde sa dopúšťa faulu Gáborík a budeme hrať v oslabení. Práve v ňom sme sa však dostali do jednej z najväčších šancí v zápase - lenže osamotený Bartovič po prihrávke Bližňáka Lalanda neprekonal.

21. min - Druhá tretina sa začala.

I. tretina

20. min - Prvá tretina sa skončila. "Bielorusi veľmi dobre korčuľujú, majú skvelý prvý útok. Musíme hrať trpezlivo, dnes to bude najmä o prvom góle," hovorí pre RTVS Mário Bližňák.

18. min - Vpredu naši využívajú chyby súpera, do dobrej šance sa teraz dostával Bližňák. Od pravého mantinelu sa natlačil až pred Lalanda, ale zblízka už nedokázal pretlačiť puk za jeho chrbát.

16. min - V defenzíve si zatiaľ naši hokejisti počínajú veľmi solídne. Bielorusov nepúšťajú do výraznejších šancí, podľa oficiálnych štatistík vystrelili na Laca iba trikrát. Akékoľvek náznaky možností súpera náš brankár chytá.

9. min - Dvadsaťdva sekúnd sme hrali v početnej výhode o dvoch hráčov. Začali sme však málo aktívne, výraznejšie sme pritlačili len na konci presilovky piatich proti štyrom. Lalande je zatiaľ pozorný. Zlikvidoval všetkých osem streleckých pokusov našich. Bielorusi ohrozili Laca iba raz.

5. min - Obrovská šanca našich na strelenie vedúceho gólu. Gáborík bol v šanci pred bránou faulovaný a rozhodca nariadil trestné strieľanie. Hviezdny útočník však zakončil len do Lalanda.

Marián Gáborík triafa v nájazde iba do Lalanda. FOTO - SITA.

3. min - Hlavne nesmieme byť vylučovaní, opakujú často naši hokejisti. Meszároš sa však už v 27. sekunde dopustil nedovoleného zákroku a hneď v úvode sme sa museli brániť. Našťastie úspešne.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Slováci nastúpia v zostave aj s dvoma posilami zo zámoria - Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom. Kluboví spoluhráči z Detroitu Red Wings prileteli do Ostravy včera. A dnes sa zúčastnili predpoludňajšieho rozkorčuľovania.

Tomáš Jurčo (vľavo) a Tomáš Tatar (vpravo) si dnes zakorčuľovali spolu s tímom. Na snímke sledujú spoluhráčov spolu s Marekom Ďalogom. FOTO - TASR.

Pred zápasom - Slováci sú šikovní a technickí. Majú rýchlych hráčov. A vedia zabojovať, čo ukázali proti Dánsku. Najmä sa musíme vyvarovať vylúčení, upozornil tréner Bielorusov Dave Lewis.

Pred zápasom - Zápas Slovenska s Bieloruskom sa začína o 16:15. Musíme sa zlepšiť vo všetkom, povedal po včerajšom súboji proti Dánsku obranca Michal Sersen. Slováci zvíťazili 4:3 po samostatných nájazdoch.

Bielorusi sú nezlomné typy, hovorí Patrik Lušňák

BRATISLAVA. Poznajú sa veľmi dobre. Hokejisti Slovenska a Bieloruska sa spolu stretli aj v príprave pred majstrovstvami sveta. V prvom súboji uspeli Bielorusi po samostatných nájazdoch, v druhom sa tešil výber Vladimíra Vůjtka 5:2.

"Sú nezlomné typy, hráči plní sebavedomia," hovorí Patrik Lušňák. Súpera pozná. V uplynulej klubovej sezóne obliekal dres Junosťu Minsk, ktorý pôsobí v najvyššej bieloruskej súťaži.

"Keď sú zneistení, treba ich napádať. Keď majú istý puk na hokejke, treba sa stiahnuť dozadu a zachytávať ich útoky v strednom pásme, snažiť sa im puk vypichnúť a ísť do protiútokov."

Slováci súpera veľmi dobre poznajú. Stretli sa spolu aj v príprave pred MS. FOTO - TASR.

Obe mužstvá úvodné duely na šampionáte vyhrali. Bielorusi vybojovali všetky tri body v zápase so Slovinskom, Slováci porazili Dánsko až po samostatných nájazdoch.

"Na Slovensku boli pred zápasom veľké očakávania. Pasovali nás za favorita. A nám táto úloha nesedí. V prvej tretine sme hrali bojazlivo, nervózne. Nemohli sme sa rozbehnúť," hodnotil Vladimír Vůjtek.

Slováci napokon výsledok otočili, ale Dáni vyrovnali. O triumfe musel rozhodovať nájazdový rozstrel.

"Stratili sme bod, s ktorým sme počítali. Nakoniec musíme byť spokojní aj s dvomi. Najmä extra bod po remíze môže byť ešte veľmi dôležitý," dodal Vůjtek.

S Bielorusmi sa Slováci na MS stretli naposledy pred tromi rokmi. V Helsinkách 2012 ich v základnej skupine zdolali hladko 5:1. Aj vďaka gólom Michela Miklíka a Tomáša Kopeckého.

Posledný vzájomný zápas na MS Slováci jasne vyhrali.

Dokopy odohrali dvadsaťsedem vzájomných duelov. Slováci si pripísal pätnásť víťazstiev, jedenásťkrát uspel súper. Iba raz sa zrodila remíza.

"Bielorusi sa nevzdávajú do poslednej sekundy. Videli sme to aj v prípravných zápasoch. V nich sme spravili chyby, z ktorých išiel súper do protiútokov a dal nám z toho góly. Na to si musíme dať pozor," varoval Patrik Lušňák.

Jadro bieloruského tímu sa už niekoľko rokov nemení. Aj tento rok dodal národnému výberu najviac hráčov účastník KHL Dinamo Minsk - na užšej súpiske ich je osem, v širšom kádri boli dokonca jedenásti.

Bohaté skúsenosti z NHL majú bratia Andrej a Sergej Kosticynovci. Aktuálne pôsobia v KHL. V minulosti krátko do NHL nazrel aj obranca Atlantu Mytišči Dmitrij Korobov.

Oporou Bieloruska je aj rodený Kanaďan a brankár CSKA Moskva Kevin Lalande. FOTO - TASR/AP.

Kouč Dave Lewis sa musí zaobísť bez obrancu Vladimira Denisova či krídelníka Konstantina Koľcova. A pomôcť úre zranenie neprišla ani najväčšia hviezda zo zámoria - Michail Grabovskij.

Vladimír Vůjtek už bude mať k dispozícii dvojicu hráčov z Detroitu Red Wings - Tomáša Tatara a Tomáša Jurča. Obaja prileteli do dejiska šampionátu v sobotu večer.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Meszároš žiaril, Slováci zdolali Bielorusov 2:1 po predĺžení