Neapol remizoval s Dniprom, Sevilla krôčik od finále

Súboj v Seville ovládlo domáce družstvo (v bielom).
Súboj v Seville ovládlo domáce družstvo (v bielom). (Autor: TASR/AP)
TASR|7. máj 2015 o 23:39

Kým v jednom stretnutí je o postupujúcom takmer rozhodnuté, druhý semifinálový duel zostáva otvorený.

BRATISLAVA. Futbalisti SSC Neapol so slovenským kapitánom Marekom Hamšíkom iba remizovali vo štvrtkovom prvom semifinálovom súboji Európskej ligy UEFA 2014/15 s ukrajinským Dniprom Dnipropetrovsk 1:1.

Na gól Davida Lopeza z 50. minúty našiel v 81. minúte odpoveď hosťujúci Jevhen Selezňov a postupové šance pred odvetou (14. mája v Kyjeve) sú tak pre oba tímy naďalej otvorené.

Neapol sa môže prebojovať do finále európskej súťaže prvýkrát od roku 1989, keď získal už neexistujúci Pohár UEFA v ére fenomenálneho Argentínčana Diega Armanda Maradonu.

Domáci favorit sa do Dnipra pustil od úvodných minút, hralo sa podľa jeho nôt, ale aj vinou nepokoja vo vlastných radoch si hráči Neapola nevytvorili žiadnu gólovú superšancu.

Súboj hosťujúceho Kaliniča (vpravo) s domácim legionárom Jorginhom. Foto: TASR/AP

Dnipropetrovsk skvele bránil, eliminoval rozladeného Higuaina a domácim v prvom polčase nič nedovolil.

"Partenopei" však vyšiel vstup do druhého dejstva, keď po Insigneho rohu prehlavičkoval Lopez brániaceho Lea Matosa a otvoril skóre - 1:0.

O chvíľu mohol Higuain zvýšiť vedenie, ale Bojko nohami reflexívne uchránil svoj tím od druhej gólovej sprchy.

Ukrajinský čierny kôň súťaže sa až príliš zameral na obranu, Neapol bol pánom na ihrisku a na rozdiel od prvého polčasu bol ráznejší v útočnej výstavbe, k čomu prispel svojimi ťahmi aj Hamšík.

Po hodine hry z mikrosúboja Higuain - Bojko vyšiel opäť víťazne brankár hostí, no dobýjanie jeho svätyne pokračovalo.

Neapol veľmi túžil poistiť vedenie, mal drvivú prevahu, ale druhý zásah nepridal. Napokon za to nezaslúžene pykal po tom, ako v 81. minúte dorazil loptu po centri Fedeckého do siete Selezňov - 1:1.

Hoci gól padol z jednoznačného ofsajdu, rozhodcovia ho uznali. Neapol sa v závere snažil strhnúť víťazstvo na svoju stranu, ale Ukrajinci lichotivý výsledok ubránili.

Vyrovnanie J. Selezňova

Trojnásobný víťaz súťaže a obhajca trofeje FC Sevilla privítal doma ďalšieho talianskeho zástupcu ACF Fiorentina, nad ktorým zvíťazil presvedčivo 3:0.

Prvú šancu mal už v 5. minúte hosťujúci Gomez, ktorý si nabehol na skvelú prihrávku za chrbát domácej obrany, ale z voleja vystrelil nad bránu.

Skóre otvorila v 17. minúte Sevilla, keď po prihrávke Baccu trafil Aleix Vidal vnútri šestnástky z prvej ukážkovo k pravej žrdi a z Neta urobil len štatistu - 1:0.

V 25. minúte mal odpoveď na nohe Salah, z bezprostrednej blízkosti však napálil loptu len do Rica, ktorý ju vyrazil na rohový kop.

Hrdinom zápasu bol pravý obranca Sevilly Aleix Vidal. Najskôr v 52. minúte zvýšil náskok andalúzskeho tímu (2:0) a v 75. minúte strieľaným centrom našiel striedajúceho Gameira, ktorému stačilo správne nastaviť nohu - 3:0.

Gameiro len pár desiatok sekúnd pred gólovým okamihom nahradil na hrote Baccu a zariadil, že Sevilla pôjde do odvety s luxusným trojgólovým náskokom.

Odvety sú na programe o týždeň (štvrtok 14. mája), finále sa hrá v stredu 27. mája vo Varšave.

Gól Alexa Vidala na 2:0