Slováci vybojovali proti Rusku bod, prehrali po predĺžení

Proti Rusom dostal v bráne príležitosť prvýkrát na turnaji Július Hudáček.
Proti Rusom dostal v bráne príležitosť prvýkrát na turnaji Július Hudáček. (Autor: SITA)
Sportnet|10. máj 2015 o 19:30

Slovenský výber má po šiestom zápase na šampionáte na svojom konte osem bodov. Stále môže postúpiť do štvrťfinále - pokiaľ uspeje v dueli s USA a Bielorusi prehrajú s Fínskom aj Nórskom.

MS v ľadovom hokeji v Česku - B-skupina:

Slovensko - Rusko 2:3 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

Góly: 6. T. Kopecký (Pánik, Dravecký), 50. Gáborík (L. Hudáček) - 28. Mozjakin (Čudinov, Kuľomin), 42. Tarasenko (Antipin), 63. Panarin.

Rozhodcovia: Hodek, Šindler - Lederer (všetci ČR), Fluri (Švajč.), vylúčení: 2:1 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, zmeny a striedania: od 41. min. Slováci s Lušňákom, 8812 divákov (vypredané).

Slovensko: J. Hudáček - A. Meszároš, Graňák, Marek Ďaloga, Juraj Mikuš, Jurčina, Sersen, A. Jánošík - L. Hudáček, T. Surový, Gáborík - Tatar, Marek Viedenský, Miklík - T. Jurčo, Bližňák, Bartovič - Pánik, T. Kopecký, Dravecký - Lušňák

Rusko: Bobrovskij - Jakovlev, Belov, Kulikov, Antipin, Čudinov, J. Medvedev, A. Mironov - Dadonov, Šipačov, Panarin - Mozjakin, Malkin, Kuľomin - Anisimov, Kovaľčuk, Tarasenko - S. Širokov, V. Tichonov, Plotnikov

OSTRAVA. Pod tlakom straty štvrťfinále výkony Slovákov na šampionáte rastú. V nedeľu boli majstrom sveta vyrovnaným súperom. V poslednej tretine dokonca Rusov zatlačili pred vlastnú bránku. Prehrali až po predĺžení 2:3.

Prvý gól na MS strelil kapitán Tomáš Kopecký. Skóre otvoril strelou od mantinelu už v 6. minúte.

„Rišo Pánik mi perfektne prihral. Cítil som hráča za sebou, no chcel som poslať puk pred bránku, kde sa tlačil Dravecký. Našťastie to tam padlo,“ opisoval gól Kopecký.

Kapitán vravel, že nič pred zápasom nemenili. „Každý zápas je ťažký. Na tento sme sa pripravovali rovnako ako na Fínov.“

8. Slovinsko 6 0 0 0 6 8:22 0 b

Od začiatku však hrali Slováci naplno. Oveľa častejšie sa snažili páliť na bránku a výborne korčuľovali.

V tretej tretine viackrát nechýbalo veľa ku gólu. Rusov dokázali dostať pod tlak. Tatar mal na hokejke víťazný gól, no vychytal ho ruský brankár.

Skvelý Hudáček

Výnimočný zápas odchytal Július Hudáček. Hoci to bol jeho prvý zápas na MS v kariére, poradil si s viacerými strelami Rusov. V polovici zápasu mal 20 zákrokov.

„Sám som bol prekvapený, že som nebol nervózny. Od začiatku zápasu som mal dosť práce, ale obrancovia mi pomáhali. Ak by sme vyhrali, bola by premiéra krajšia. Na štvrťfinále musíme a chceme myslieť,“ vravel Hudáček.

Hráčom zápasu na slovenskej strane bol brankár Július Hudáček. FOTO - SITA.

„Musíme ďalej veriť. Ak zopakujeme dnešný výkon proti Američanom, máme šancu ísť ďalej,“ hovoril Marián Gáborík.

Bielorusi sú k postupu bližšie

Slovenskí hokejisti ešte stále nestratili šancu na štvrťfinále. O tom, či postúpia, sa rozhodne v utorok.

Bielorusov čakajú ešte dva zápasy. V pondelok proti Fínom, v utorok proti Nórom. Ak v nich získajú dva body, majú štvrťfinále isté.

Slováci odohrajú v skupine posledný duel v utorok proti Američanom. Na postup potrebujú minimálne dvojbodovú výhru. A zároveň Bielorusi nesmú získať ani bod.

Hlasy po zápase:

/zdroj: RTVS/

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Dnes sme odohrali náš najlepší duel na tomto šampionáte. Od začiatku sme sa bili o body, ale ruský tím je veľmi silný. Miestami sa darilo súperovi zatlačiť nás do defenzívy, ale boli sme schopní aj kontrovať a tiež si vytvoriť dobré príležitosti. Posledná tretina bola úplne vyrovnaná a šance na víťazstvo mali obe strany.“

Oleg Znaroks (tréner Ruska): "Vyhrali sme až v predĺžení, ale tiež sme absolvovali najlepší zápas na turnaji. Mali sme možnosť rozhodnúť aj v riadnom hracom čase, ale nepodarilo sa nám to.“

Peter Oremus (asistent trénera SR): "Z výkonu máme radosť, aj keď bodov je málo. Pobili sme sa o výsledok. Máme ešte jeden zápas pred sebou v skupine a pevne verím, že ho odohráme tak ako dnešný. Každá jedna ruská päťka je nebezpečná. Mali sme dobrú prvú i záverečnú tretinu. Odohrali sme kvalitné stretnutie."

Július Hudáček, brankár SR: "Škoda toho, posledných päť minút sme mali viac šancí ako Rusi a za tri body by to bolo krajšie. Takmer vôbec som nebol nervózny a užíval som si to. Od začiatku som mal veľa roboty. Snažil som sa chlapcom pomôcť, oni zasa pomáhali mne. V predĺžení to trafil presne, keď som sa premiestňoval. Aj to je veľkosť ruských hráčov. Ale aj tak to bol dobrý zápas."

Tomáš Tatar, útočník SR: "Dotiahli sme to do predĺženia, škoda, že sme nevyhrali. Mohol som pred koncom rozhodnúť, ale netrafil som to dobre. Nemám na hokejke takú pohodu, ako by som chcel. Hudy chytal dnes fantasticky, opäť sme odohrali dobrý zápas, no je z toho iba bod. Proti USA chceme vyhrať."

Marián Gáborík, útočník SR: "Myslím si, že z našej strany to bol najlepší výkon na turnaji. Naša hra sa postupne stupňuje. Včera sme odohrali veľmi ťažký zápas, dnes sme nadviazali na výkon z neho."

Michal Sersen, obranca SR: "Je to veľká škoda. Dnes sme hrali naozaj dobrý hokej, dali sme aj góly a boli sme Rusom minimálne vyrovnaným súperom. Škoda, že sme to nedotiahli do víťazného konca. Skvelý výkon podal Julo Hudáček. Stále hráme o štvrťfinále, kým tam bude šanca, nemáme sa prečo vykašľať. Budeme bojovať do konca."

Tomáš Kopecký, kapitán SR: "Klobúk dole, odohrali sme dnes perfektný zápas. Trochu nám chýbalo šťastie, dali sme tam nejaké žŕdky, ale ideme ďalej. Máme ešte jeden zápas a musíme bodovať. Dokázali sme, že keď hráme disciplinovane a dodržiavame náš systém, tak vieme hrať vyrovnane aj s najlepšími. Julo nám dal v bránke šancu bodovať, odchytal neskutočný zápas a bol jednoznačne našim najlepším hráčom."

Dominik Graňák, obranca SR: "Bol to náročný zápas proti ťažkému súperovi. Rusi boli ofenzívne veľmi silní. Čím dlhšie človek udrží puk v ich pásme, tým lepšie. Neradi hrajú v defenzíve. Bol to pre nás asi najťažší duel v doterajšom priebehu turnaja. Nepočítam dopredu, koľko bodov potrebujeme. Vedel som, že ich musíme získať. Škoda, že sme nezískali dva body. Je teraz dobré, že máme deň voľna. Oddýchneme si a naberieme sily na súboj s USA."

Online prenos

Po zápase - Za najlepších hráčov zápasu boli vyhlásení Július Hudáček (Slovensko) a Vladimir Tarasenko (Rusko).

Predĺženie

63. min - Bohužiaľ, je koniec. Artemij Panarin potvrdil, prečo je jedným z najproduktívnejších hráčov na šampionáte. S pukom prenikol až do pásma, uvoľnil sa a prestrelil Hudáčka. Rusi získavajú dva body, Slováci iba bod.

62. min - Aj v predĺžení sa snažíme hrať aktívne. Michal Sersen skúšal šťastie od modrej čiary, Bobrovskij musel zasahovať.

61. min - Začalo sa predĺženie.

III. tretina

60. min - Tretia tretina sa skončila, proti Rusku sme vybojovali minimálne bod. Bude sa predlžovať.

57. min - Hráme teraz výborne, sme lepší ako Rusi. Naši hráči ožili a Bobrovskij musí byť v pozore. Veľmi dobrá spolupráca druhej formácie, Miklík krížnou prihrávkou našiel Tatara, ale ten nedokázal prestreliť súperovho gólmana. Stav zostáva stále nerozhodný.

54. min - Opäť výborná spolupráca slovenskej elitnej formácie Hudáček - Surový - Gáborík. Po sérii rýchlych prihrávok sa puk dostal na hokejku nie príliš dobre pokrytého Gáboríka, ale tomu tentoraz v rozhodujúcej chvíli skĺzol puk z čepele. Škoda.

50. min - Je vyrovnané! Fantastický rýchly protiútok nášho mužstva, Hudáček krížnou prihrávkou našiel v útočnom pásme Gáboríka, ktorý presne mierenou strelou príklepom prestreľuje Bobrovského!

Libor Hudáček si s Mariánom Gáboríkom evidentne rozumie, jeho nahrávka bola opäť bezchybná.

Posted by Šport v RTVS on 10. máj 2015

46. min - Opäť sme v zlej pozícii. A Rusi sú predsa len aktívnejší. Je poznať, že sa korčuliarsky nachádzajú úplne niekde inde. Naši sú takmer neustále o krok pozadu. Výborne však chytá Hudáček, ktorý nás stále drží v hre o body. Aj napriek dvom inkasovaným gólom. Má už 25 úspešných zákrokov.

42. min - Tak to je neuveriteľná smola. Tomáš Surový výborne strieľal, ale trafil len žrď Bobrovského brány. Z následného protiútoku sa po individuálnej akcii uvoľnil Tarasenko a prekonáva Hudáčka. Prehrávame 1:2.

41. min - Tretia tretina sa začala.

II. tretina

40. min - Väčšiu časť presilovky na konci druhej tretiny sme nevyužili, hoci Marián Gáborík mal na hokejke čistý gól. Pred odkrytou bránou však nedokázal umiestniť puk, ale namieril ho len do betónu Sergeja Bobrovského. Prostredná časť hry sa skončila.

Toto nepotrebuje komentár - Majo Gáborík a odkrytá ruská bránka :/

39. min - Libor Hudáček si teraz svojou aktivitou vypýtal presilovú hru. V tejto činnosti sa nám však na turnaji zatiaľ príliš nedarí. Z 21 početných výhod sme využili iba tri (14,29%). Horších je len päť tímov - Francúzsko, Slovinsko, Bielorusko, Švajčiarsko a Rakúsko.

35. min - Nechýbalo veľa a mohli sme prehrávať. Po chybnej rozohrávke nášho mužstva podnikli Rusi rýchly protiútok, Kovaľčuk vyviezol puk popri ľavom mantineli a pripravil si ho na strelu. Hudáček už bol prekonaný, ale pokus ruského kapitána skončil na ľavej žrdi. Veľké šťastie pre Slovensko.

31. min - Rusi majú neuveriteľnú streleckú prevahu: 22-6. V druhej tretine musel Hudáček zasiahnuť už desaťkrát, Bobrovskij na opačnej strane nemá takmer žiadnu prácu. Priamemu streleckému ohrozeniu čelil zatiaľ iba raz - hneď v prvých sekundách tretiny z hokejky Gáboríka.

28. min - Presilovej hre súpera sme sa tentoraz dokázali brániť iba dvadsaťšesť sekúnd. Puk dostal pred ľavým kruhom na hokejku Sergej Mozjakin, oprel sa do neho a strelou po ľade prestrelil Hudáčka. Je vyrovnané.

27. min - Rusi už prevzali iniciatívu a majú ohromný tlak na našu bránu. Pomer 7-1 na strely v druhej tretine hovorí za všetko. Nad vodou nás zatiaľ drží najmä skvelý Hudáček, ktorý predvádza jeden skvelý zákrok za druhým. Opäť sa však budeme brániť - na trestnú lavicu odchádza Jurčina.

24. min - Teraz sa chvíľu nehralo. Jeden z Rusov trafil svojou strelou Júliusa Hudáčka do prilby tak, že mu ju zhodil z hlavy. Našťastie je náš brankár v poriadku. Musel však zmeniť svoju masku, v týchto chvíľach chytá v tej z Örebra. Snáď mu prinesie toľko šťastia, ako mu prinášala vo Švédsku.

23. min - Opäť sme sa v úvode tretiny odvážne pustili do súpera, hneď v prvých sekundách mal šancu Gáborík po svojej typickej akcii - rýchly prienik do pásma popri mantineli a strela švihom. Bobrovskij však zasiahol lapačkou. Publikum horlivo skanduje a ženie náš tím dopredu, Slovensko má opäť domácu atmosféru.

Slovensko má v Ostrave prakticky počas celého turnaja domácu atmosféru. FOTO - TASR.

21. min - Druhá tretina sa začala.

I. tretina

20. min - Presilovke sme sa ubránili a prvá tretina sa končí. "Rusi majú presilovky veľmi silné, musíme sa faulov vyvarovať. Treba hrať čo najviac u nich v pásme a snažiť sa všetko strieľať na bránu," hovorí pre RTVS kapitán a autor nášho gólu Tomáš Kopecký.

18. min - Rusi stupňujú svoj tlak, čo sa prejavuje aj v prevahe v štatistike streleckých pokusov - vedú 8-3. Naši teraz kolotoč aktívneho súpera zastavujú len nedovoleným zákrokom a budeme hrať v oslabení. Rusi sú na šampionáte vo využívaní presiloviek najlepší - v sedemnástich početných výhodách strelili až sedem gólov (41,18%).

16. min - Obrovská šanca Rusov na strelenie vyrovnávajúceho gólu. Až traja sa ocitli v útočnom pásme proti jednému nášmu brániacemu hráčovi. Puk dostal Panarin, ktorý zostal nikým nekrytý pred Hudáčkom. Náš brankár si však výborne pokryl priestor pri pravej žrdi.

10. min - Úvod nám vyšiel senzačne, zatiaľ hráme celkom aktívny hokej a nebojíme sa vyrážať aj smerom dopredu. Rusi sú však predsa len v ofenzíve nebezpečnejší, najmä obávaná elitná formácia Dadonov - Šipačov - Panarin. Tretí menovaný teraz nebezpečne strieľal, ale Hudáček skvelo lapačkou zasiahol.

6. min - Vyhrávame 1:0! Tento gól Bobrovskému rozhodne na psychike nepridá. Tomáš Kopecký získal puk pri ľavom mantineli, z otočky na náhodu vystrelil a puk skončil za chrbtom prekvapeného Bobrovského.

4. min - Od úvodných sekúnd sa musíme brániť aktívne korčuľujúcim Rusom, ktorí sa už viackrát ocitli v nádejnej pozícii. Následne z protiútoku mal pred sebou voľný priestor Pánik, ale z ľavej strany nedokázal výraznejšie ohroziť Bobrovského. Zatiaľ sa hrá rýchly hokej z jednej strany na druhú bez prerušenia.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Na ruskej súpiske figuruje a aj do súboja proti Slovensku zasiahne Sergej Bobrovskij. Dvadsaťšesťročný gólman Columbusu Blue Jackets a v tejto sezóne spoluhráč Marka Daňa získal v ročníku 2012/2013 v NHL Vezinovu trofej pre najlepšieho brankára súťaže.

Pred zápasom - Slovákom za istých okolností môže stačiť z dvojice súbojov s Ruskom a USA aj jedno víťazstvo v riadnom hracom čase alebo zisk dokopy aspoň troch bodov. Hokejisti Bieloruska by však museli prehrať oba svoje zostávajúce duely - zajtra s Fínskom i o dva dni s Nórskom.

Pred zápasom - V slovenskej bráne sa prvýkrát na svetovom šampionáte predstaví Július Hudáček. Jánovi Lacovi dopraje Vladimír Vůjtek oddych. Uviedol to na tlačovej konferencii po sobotňajšej prehre s Fínskom (0:3). Brankárska jednotka doteraz odchytala všetkých päť stretnutí na turnaji.

Slovenská brankárska jednotka a dvojka na tréningu - vľavo Ján Laco, vpravo Július Hudáček. FOTO - SITA.

Pred zápasom - Rusi už majú postup zo skupiny istý. Svoju ohromnú silu potvrdili včera - Bielorusko zdolali jednoznačne 7:0. "Rusi sú špecifickí. Jeden zápas vyhrajú, potom sa vedia trochu uvoľniť. Ak to bude tak, treba to využiť," myslí si Ján Laco.

Pred zápasom - Slovenskí hokejisti po prehre s Fínskom už nemajú situáciu vo vlastných rukách. Proti Rusku sa musia pokúsiť vyhrať. "Treba bojovať. Máme pred sebou ešte dva zápasy. Musíme urobiť všetko pre postup. Počítať a hodnotiť budeme potom," hovorí brankár Ján Laco. Zápas sa začína o 20:15 h.

Stále sme v hre, upozorňuje Jurčina

BRATISLAVA. Päť zápasov na turnaji a iba jedno víťazstvo v riadnom hracom čase. Pred súbojmi s Ruskom a USA majú slovenskí hokejisti na svojom konte iba sedem bodov. A v tabuľke sú na nepostupovom piatom mieste.

Ešte včera mali situáciu vo vlastných rukách. Stretnutie s korčuliarsky kvalitným Fínskom však nezvládli. Dlho pritom držali vyrovnaný stav. Súper napokon troma gólmi v záverečnej tretine rozhodol o svojom triumfe.

"Proti silnému súperovi sme v Ostrave odohrali zatiaľ náš najlepší zápas. Päťdesiat minút sme hrali s Fínmi vyrovnanú partiu," povedal tréner Vladimír Vůjtek.

"Mali sme dobrý pohyb, ale Fíni na šampionáte ukazujú, že im to vzadu funguje. Bolo ťažké dostávať sa do vyložených príležitostí. Nemali sme veľa priestoru a času na dôraznejšie zakončenie," hodnotil brankár Ján Laco.

Zostrih zo zápasu medzi Slovenskom a Fínskom.

Slováci opäť zlyhali najmä v ofenzíve. "Celá obrana zahrala veľmi dobre. Po väčšinu duelu udržala rýchlych Fínov," priznal Vůjtek. "Potrebovali sme však streliť gól, aby sme súpera znervózneli. No ten neprišiel."

Severania majú na turnaji výnimočnú bilanciu. Začali zle - s USA prehrali vysoko 1:5. Ale odvtedy neinkasovali ani jeden gól. Vyhrať štyri stretnutia za sebou s čistým kontom brankára sa na MS doteraz nikomu nepodarilo.

V troch dueloch sa tešil hviezdny Pekka Rinne z Nashvillu Predators, proti Slovensku ho dôstojne zastúpil spoluhráč Mareka Viedenského z HPK Hämeenlinna Juuse Saros.

"Chalanom som povedal, ako na neho, ale asi ho trochu podcenili. Má iba dvadsať rokov, ale lepšieho brankára som u súperov ešte nevidel," povedal Viedenský.

Azda najväčšiu možnosť nepremenil Mário Bližňák. V 32. minúte korčuľoval sám na fínskeho gólmana. "Zvažoval som, či vystrelím na lapačku alebo pôjdem do blafáku. Rozhodol som sa pre druhú možnosť. A neurobil som dobre. Ľad už nebol ideálny, puk mi poskakoval a dostal som sa do zlého uhla," vysvetlil.

Šanca Mária Bližňáka.

Obrovská šanca Bližňáka vo vlastnom oslabení, nájazd však nepremenil.

Posted by Šport v RTVS on 9. máj 2015

Vůjteka sklamala najmä hra v útočnom pásme. Slováci nevyužili ani dvadsaťpäť sekúnd dlhú početnú výhodu o dvoch hráčov. Prvý útok Tatar - Surový - Gáborík Sarosa prakticky vôbec neohrozil.

"Ak sa takíto hráči za dvadsaťpäť sekúnd presilovky piatich proti trom nedostanú ani k jednej strele na bránku, tak to nie je dobré," bezmocne pokrčil plecami kouč. "Hokejisti, ktorí sú tu na to, aby dávali góly, ich nedávajú."

Zabojovať o postup do štvrťfinále budú môcť Slováci proti Rusku. A potrebujú vyhrať. "Chceme dať do toho všetko, nič iné nám už nezostáva," hovorí Mário Bližňák.

Za istých okolností by reprezentácii stačilo z dvojice súbojov proti Rusku a USA aj jedno víťazstvo alebo zisk dokopy aspoň troch bodov. Bielorusi by však museli prehrať oba svoje zostávajúce duely - zajtra s Fínskom, o dva dni s Nórskom.

"Ak chceme vo zvyšných zápasoch uspieť, musíme sa vyvarovať chýb, aké sa nám stali v dueli s Fínskom. Netreba sa však vzdávať, stále sme v hre," vravel obranca Milan Jurčina.

Milan Jurčina (vpravo) napáda pred bránou Jána Laca zakončujúceho Fína Joonasa Kemppainena. FOTO - TASR

Proti Rusku nastúpi v slovenskej bráne prvý raz na šampionáte Július Hudáček. Jánovi Lacovi sa tréner Vladimír Vůjtek rozhodol dopriať oddych. "Možno prídu aj zmeny v zložení útočných formácií," dodal.

Na ľad nevykorčuľuje ani Marko Daňo. V závere súboja proti Fínsku si poranil koleno. "Chlapcov budem povzbudzovať iba z tribúny," odkázal cez sociálnu sieť. V zostave ho nahradí Patrik Lušňák.

V tíme Ruska je viacero veľkých hviezd, ďaleko však zaostávajú za očakávaniami. Iľja Kovaľčuk sa postupne prepadol do štvrtej formácie, záver zápasu s Dánmi dokonca sledoval iba zo striedačky.

Sklamaním sú aj výkony ďalších hokejistov - Jevgenija Malkina či Vladimira Tarasenka. Národný výber ťahá najmä prvý útok v zložení Jevgenij Dadonov (4+6), Artemij Panarin (3+5) a Vadim Šipačov (3+5).

Trojica má nacvičenú spoluprácu už z pôsobenia v SKA Petrohrad v KHL.

Dadonov je zatiaľ najproduktívnejším hráčom na MS. Takto skóroval proti Bielorusku.

Slováci majú s Ruskom negatívnu bilanciu. V doterajšej histórii odohrali 29 vzájomných zápasov. Deväť vyhrali, v piatich remizovali. V pätnástich ťahali za kratší koniec. Pri skóre 77:88.

Doteraz posledný duel zohrali obe krajiny pred rokom 13. apríla v Bratislave v rámci Euro Hockey Challenge. Z tesného triumfu sa tešili Slováci - zvíťazili 4:3. Dva dni predtým zbornej podľahli 1:2.

Na vrcholnom podujatí sa stretli naposledy vo februári minulého roka v základnej skupine na ZOH v Soči. Vůjtkov výber odohral so silným súperom dôstojnú partiu. Napokon prehral 0:1 po samostatných nájazdoch.

Posledný súboj na MS sa datuje do Helsínk 2012. Vtedy rovnako dopadol lepšie pre Rusko - uspelo po výsledku 3:1.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci vybojovali proti Rusku bod, prehrali po predĺžení