Český titul pre Čišovského. Vážne chorý stopér vystúpil na pódium

Futbalisti Plzne triumfovali v najvyššej súťaži opäť po rokoch 2011 a 2013.
Futbalisti Plzne triumfovali v najvyššej súťaži opäť po rokoch 2011 a 2013. (Autor: Ladislav Němec/iDnes.cz)
Pavol Spál, TASR|18. máj 2015 o 20:13

Plzeň má dve kolá pred koncom na čele šesťbodový náskok pred obhajcom trofeje Spartou Praha a lepšiu bilanciu vzájomných duelov.

BRATISLAVA, PLZEŇ. Z pódia šľahali plamene a hlásateľ prečítal mená hlavných hrdinov. Futbalisti Plzne sú novým majstrom Česka. Stredopoliar Patrik Hrošovský mal okolo pása omotanú slovenskú vlajku.

Všetci aktéri si navliekli tmavomodrá tričká s nápisom Majstri, v ústach fajčili cigary a v rukách mali fľaše šampanského. Z reproduktorov znela hymna víťazov: We are the champions.

Každý mal na chrbte červené číslo 28 a nad ním nápis: Titul pre Čiša.

Odkaz spolu s fotkou hráčov bol aj hlavným motívom banneru pod pódiom a znel jasne. Tím titul venoval Mariánovi Čišovskému, bývalému stopérovi Plzne i slovenského národného tímu.

Čišovský nastúpil v drese Plzne na posledný zápas 29. marca 2014, potom ho vyradilo z hry zranenie kolena. K týmto zdravotným ťažkostiam sa neskôr pridala zákerná choroba.

Tridsaťpäťročný Čišovský išiel na pódium ako posledný – v sprievode a za pomoci kapitána Pavla Horvátha a športového riaditeľa Adolfa Šádeka. Jedenásťtisíc fanúšikov v ten moment skandovalo jeho meno.

„Myslím, že som celkom tvrdý človek. Priznávam, že som plakal. Nie preto, že som vyhral ligu, ale bol som veľmi dojatý z Mariána. Keby som titul, na ktorý som čakal tridsaťdva rokov, mohol vymeniť za to, aby Marián Čišovský bol zdravý, tak by som to okamžite urobil,“ cituje idnes.cz trénera Miroslava Koubeka.

Dojatý Čišovský schovával tvár do majstrovskej šiltovky. Potom si dlaňou búšil smerom k srdcu.

Boli to dojemné chvíľky, pri ktorých niektorí hráči alebo fanúšikovia nezadržali slzy. Futbalisti Plzne získali tretíkrát v klubovej histórii titul v českej lige. Triumf spečatili víťazstvom v pondelňajšej dohrávke 28. kola doma nad Vysočinou Jihlava 2:0.

Futbalisti Plzne venovali titul Mariánovi Čišovskému.

Viktoria sa predtým tešila z titulu v českej najvyššej súťaži v rokoch 2011 a 2013. V majstrovskom kádri trénera Miroslava Koubeka figurujú aj traja Slováci - brankár Matúš Kozáčik, stredopoliar Patrik Hrošovský a obranca Marián Čišovský.

Brankár Kozáčik odchytal proti Jihlave celý duel, Hrošovský hral do 87. minúty. Vtedy ho na ihrisku nahradila klubová ikona Plzne Pavel Horváth. Viktoria si vybojovala právo bojovať v treťom predkole o postup do hlavnej súťaže Ligy majstrov.

Futbalisti Plzne oslavujú s fanúšikmi zisk majstrovského titulu.

Česká liga - 28. kolo:

Viktoria Plzeň - Vysočina Jihlava 2:0 (2:0)

Góly: 38. Hubník, 42. Rajtoral

/Kozáčik celý zápas, Hrošovský do 87. min - Kukoľ celý zápas, Šulek do 83. min/

Domov»Futbal»Ďalšie súťaže»Český titul pre Čišovského. Vážne chorý stopér vystúpil na pódium