Hossa asistoval a vyrovnal sa legendárnemu Espositovi

Obranca Duncan Keith (vpravo) bojuje o puk pred brankárom Frederikom Andersenom (v strede). (Autor: TASR/AP)
Sportnet|24. máj 2015 o 06:48

Strelcom víťazného gólu bol v šiestej minúte druhého predĺženia útočník Blackhawks Antoine Vermette.

CHICAGO. Hokejisti Chicaga využili výhodu domáceho ľadu a vo štvrtom zápase finále Západnej konferencie NHL zvíťazili nad Anaheimom 5:4 po predĺžení. Stav série je vyrovnaný 2:2.

Slovenský krídelník v drese Chicaga Marián Hossa odohral 24:37 min a pripísal si asistenciu pri góle kapitána Jonathana Toewsa, ktorý v 43. min poslal domácich do vedenia 2:1.

Hossa najprv sám strieľal a odrazený puk potom posunul na hokejku Toewsa, ktorý oklamal brankára Frederika Andersena a chladnokrvne zakončil.

"Vedeli sme, že nesmieme pred ďalším zápasom v Anaheime prehrávať 1:3. Sme veľmi šťastní, že nám to vyšlo. Teraz máme istotu, že sa ešte vrátime na domáci ľad na šiesty zápas a najlepšie by bolo, keby sme viedli 3:2," cituje Mariána Hossu server Daily Herald.

Trenčiansky odchovanec získal v tohtoročnom play-off už desať kanadských bodov (2+8) a v historickom bodovaní NHL sa vyrovnal legendárnemu Kanaďanovi Philovi Espositovi.

Bol náhradníkom, teraz rozhodol o výhre

V predchádzajúcom zápase ostal na tribúne ako zdravý náhradník, svoj návrat oslávil najlepšie, ako mohol.

"Nebudem klamať, bol som sklamaný, že som v treťom zápase nehral. V tejto časti sezóny však už nie sú dôležité príbehy jednotlivcov, ale ide o tím. Som rád, že som späť na ľade, ale hlavne som rád, že sme vyhrali," povedal Vermette, ktorý prišiel pred uzávierkou prestupov z Arizony Coyotes, pre zámorské médiá.

"Teší ma, že to rozhodol práve on. Bol to veľmi dôležitý gól. Veľmi, veľmi dôležitý," povedal tréner Chicaga Joel Quenneville.

Tri góly za 37 sekúnd

Hráči Chicaga viedli v 48. min po góle Brenta Seabrooka už 3:1, ale potom prišiel málo vídaný obrat Anaheimu. Hostia v rozpätí 37 sekúnd v 49. a 50. min strelili tri góly a otočili skóre na 4:3 v ich prospech.

Štatistici NHL hneď vyrátali, že ide o druhý najrýchlejší trojgólový zápis v histórii vyraďovacích bojov. Rýchlejšie dosiahli tri góly iba hráči Toronta Maple Leafs do siete Atlanty Flames 12. apríla 1979, keď na to potrebovali 23 sekúnd.

Chicagu v aktuálnom súboji play-off potom za stavu 3:4 pomohol do predĺženia presilovkový gól kanoniera Patricka Kana v 53. min, keď puku za bránkovú čiaru pomohol aj gólman Andersen.

"Myslím, že to bol najhorší oddýchový čas v kariére. Hovoril som si, ó bože. Prehrávame o gól, 10 minút do konca a už nemám timeout. Našťastie sme našli cestu, ako sa z toho dostať a chlapci opäť ukázali, že sú skvelý tím," povedal Quenneville.

Nič sa nedeje, hovorí Perry

Prvá nadstavená dvadsaťminútovka o víťazovi nerozhodla. V 6. min tej druhej netradičný strelec Antoine Vermette z pomerne veľkého uhla do poloodkrytej bránky rozhodol o tom, že Anaheim nešiel vo finále konferencie do trháku na 3:1.

"Nič sa nedeje, udržali sme si výhodu domáceho ľadu," povedal kanonier Ducks Perry, ktorý je s bilanciou 9+8 druhý v produktivite play off.

Jeho spoluhráč obranca Francois Beauchemin zaznamenal svoju 27. asistenciu v kariére v play-off a v klubových zápisoch Ducks sa dostal na čelo, keď prekonal Scotta Niedermayera.

Piaty súboj sa odohrá na ľade Anaheimu v pondelok 25. mája. Víťaz duelu bude už len jeden triumf od postupu do finále.

Finále Západnej konferencie - štvrtý zápas

Chicago - Anaheim 5:4 po druhom predĺžení (1:0, 0:1, 3:3 - 0:0, 1:0)

Góly: 20. Saad, 43. Toews (HOSSA, Saad), 48. Seabrook (Saad, Toews), 53. P. Kane (B. Richards, Keith), 86. Vermette (Sharp, Teräväinen) - 39. Etem (Palmieri, Beauchemin), 49. Kesler (Silfverberg, Cogliano), 50. Beleskey, 50. Perry (Getzlaf)

Marián Hossa (Chicago) odohral 24:37 min, 3 strely, 1 asistencia, 2 plusové body, 1 zblokovaná strela