Kližan na Roland Garros skončil. Nezaslúžil som si vyhrať, vravel

Martin Kližan nenadviazal na vlaňajší postup do tretieho kola.
Martin Kližan nenadviazal na vlaňajší postup do tretieho kola. (Autor: TASR/AP)
Ondrej Gajdoš|27. máj 2015 o 13:39

Najlepší slovenský tenista vypadol v Paríži už v 2. kole, proti Simonovi nezískal ani set. Hral nevyrovnane, výborné okamihy striedal so slabými.

Roland Garros (28 028 600 eur, antuka) - 2. kolo:

Gilles Simon (12-Fr.) - Martin Kližan (SR) 7:5, 6:2, 6:3

/za 128 minút/

PARÍŽ, BRATISLAVA. Na začiatku boli veľké očakávania, Martin Kližan si v Paríži na obľúbenej antuke trúfal na každého súpera. V dvojhre však skončil už v druhom kole, proti turnajovej dvanástke Gillovi Simonovi nevybojoval ani set. Prehral 5:7, 2:6, 3:6.

„Z mojej strany to dnes nebolo bohviečo,“ kriticky zhodnotil svoju hru pre oficiálnu stránku Slovenského tenisového zväzu. „Odviedol som výkon na päťdesiat percent, aj keď som sa snažil vydať sto percent.“

Urobil príliš veľa chýb

Dvadsaťpäťročný Kližan v prvom kole ľahko zvíťazil nad mladým Američanom s voľnou kartou Francesom Tiafoeom, ale v stredu narazil na hráča svetovej špičky.

Simon bol ako stena. Výborne sa pohyboval, hral s veľkou istotou, získaval fiftíny v dôležitých chvíľach zápasu.

Prvý set bol rozhodujúci pre ďalší vývoj súboja. Kližan stratil v druhom geme podania a prehrával 0:3. Postupne si zlepšil podanie, spresnil údery a z 2:5 sa dotiahol na 5:5. Obrat však nedokončil.

V jedenástom geme mal pri servise Simona dva brejkbaly, nevyužil ich. A vzápätí pri svojom podaní pomohol súperovi dvoma dvojchybami k výhre v geme aj v celom sete.

„Môj servis bol slabý, hral som zle,“ priznal. „Simon predviedol svoj štandardný výkon. Za takýchto okolností som nemohol vyhrať. Nezaslúžil som si to. Hral som pod svoj priemer. Odchádzam z Paríža sklamaný svojím výkonom.“

Slovenský tenista urobil v zápase 44 nevynútených chýba, kým Simon len 21.

Vo štvorhre vypadol Kližan so svojím rakúskym partnerom Philippom Oswaldom už v 1. kole, podľahli americkej dvojici Johnson - Querrey.

Cítil herný výpadok

Pod vplyvom zbabranej koncovky prvého setu hral slovenský tenista v druhom sete v útlme, nezmohol sa na vážnejší odpor.

V treťom sete sa prvý raz dostal do vedenia, po rýchlom brejku viedol 2:0 aj 3:1, ale to bolo z Kližanovej strany všetko. V pohode hrajúci 30-ročný Francúz vyhral päť gemov za sebou - aj celý zápas.

„Keby som na konci prvého setu premenil jeden z dvoch brejkbalov na 6:5, možno by zápas vyzeral inak. Keby však v športe neexistuje...“ vravel zverenec trénera Martina Damma. „Jednoducho som prehral 0:3 na sety a hotovo.“

Martin Kližan sa snažil diktovať tempo výmen, ale Simon preukázal veľkú mentálnu odolnosť. FOTO - TASR/AP.

Roland Garros bol pre Kližana v tejto sezóne šiestym antukovým turnajom, v apríli triumfoval v Casablance a v Barcelone sa dostal do semifinále. Potom si liečil zranenú ruku, mal herný výpadok. V Madride aj v Ríme odohral iba jeden súboj.

„Takmer mesiac som nehral poriadny zápas. To je dlhý čas,“ uvažoval, prečo nemal v Paríži obvyklú výkonnosť. „Moja forma bola päťdesiatpercentná. Stačila na víťazný duel proti držiteľovi voľnej karty, ale na Simona už nie. Proti nemu treba mať stopercentnú formu. Teraz som vďačný aspoň za jedno kolo, čo som v Paríži uhral.“

Vlani bol Kližan na Roland Garros v treťom kole. Pred cestou do Francúzska hovoril tréner Damm, že by ho uspokojil postup do osemfinále.

Bude hrať Davis Cup

Na Kližana sa bol pozrieť v Paríži aj kapitán daviscupového tímu Miloslav Mečíř. Ráta s ním na júlový zápas v Rumunsku, domáci tím si zvolil antukový dvorec.

„Davis Cup v Rumunsku zapadá do môjho programu, ešte mesiac budú antukové turnaje,“ upokojila jednotka tímu kapitána. „Keď budem zdravý, rád tam pôjdem a nastúpim.“

Víťaz zápasu Rumunsko - Slovensko postúpi do baráže o účasť vo svetovej skupine.

Benjamin Becker (Nem.) - Fernando Verdasco (Šp.-32) 6:4, 0:6, 1:6, 7:5, 10:8

Steve Johnson (USA) - Sergij Stachovskij (Ukr.) 2:6, 6:3, 7:6 (5), 7:6 (6)

Teimuraz Gabašvili (Rus.) - Juan Monaco (Arg.) 6:3, 6:4, 6:2

Damir Džumhur (BaH) - Marcos Baghdatis (Cyp.) 6:4, 6:3, 4:6, 6:2

1. kolo: Gilles Muller (Lux.) - Paolo Lorenzi (Tal.) 4:6, 4:6, 7:6 (1), 7:6 (5), 6:4 - v utorok prerušené po štvrtom sete pre tmu