Finále plné gólov: Sevilla zdolala Dnipro 3:2 a obhájila triumf

Hráči Sevilly s trofejou.
Hráči Sevilly s trofejou. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|27. máj 2015 o 21:36

Finále Európskej ligy vo futbale: Dnipro Dnipropetrovsk - FC Sevilla 2:3.

VARŠAVA. Vo finále Európskej Európskej ligy vyhrala FC Sevilla nad Dniprom Dnipropetrovsk 3:2 a obhájila triumf z minulej sezóny.

Outsider z Ukrajiny otvoril skóre v 7. minúte zásluhou hlavičky chorvátskeho útočníka Nikolu Kaliniča.

V 28. minúte vyrovnal Poliak Grzegorz Krychowiak v skrumáži po rohovom kope a Andalúzania sa o tri minúty dostali do vedenia po góle kanoniera Carlosa Baccu.

Do šatní išli tímy napokon za nerozhodného stavu, keď v 44. min Ruslan Rotaň z priameho kopu prekonal Sergia Rica.

Po prestávke strelil víťazný gól opäť Bacca, keď ostal voľný v šestnástke a s prehľadom skóroval.

Víťaz súboja si okrem trofeje zabezpečil v budúcej sezóne aj účasť v skupinovej fáze Ligy majstrov. FC Sevilla tak bude piatym španielskym klubom v prestížnej súťaži (okrem Sevilly aj FC Barcelona, Real Madrid, Atlético Madrid a FC Valencia).

Štvrtým triumfom v Európskej lige, respektíve v jej predchodcovi Pohári UEFA, prepísala Sevilla historické tabuľky, dosiaľ sa to nikomu nepodarilo. Trikrát európsky pohár číslo dva získali Inter Miláno, Juventus Turín a FC Liverpool.

Napriek finálovej prehre dosiahol Dnipropetrovsk najväčší úspech v klubovej histórii v rámci európskych pohárových súťaží. Dosiaľ ním boli dve štvrťfinálové účasti v Pohári európskych majstrov v sezónach 1984/1985 a 1989/1990.

Finále Európskej ligy

Dnipro Dnipropetrovsk - FC Sevilla 2:3 (2:2)

Góly: 7. N. Kalinič, 44. Rotaň - 31. a 73. Bacca, 28 Krychowiak, ŽK: 17. Kankava, 45.+ N. Kalinič, 70. Bezus, 75. Rotaň, 83. Léo Matos - 45.+ Krychowiak, 62. Daniel Carrico, 74. Bacca, rozhodoval: Martin Atkinson (Angl.), 56 000 divákov

Dnipro: Bojko - Fedeckij, Douglas, Čeberjačko, Léo Matos - Kankava (85. Šachov), Fedorčuk (68. Bezus) - Matheus, Rotaň, Konopľanka - N. Kalinič (78. Selezňov)

Sevilla: Rico - Aleix Vidal, Daniel Carrico, Kolodziejczak, Trémoulinas - Mbia, Krychowiak - Reyes (58. Coke), Banega (87. Iborra), Vitolo - Bacca (82. Gameiro)

Najúspešnejšie kluby - Európska liga/Pohár UEFA

FC Sevilla 4 triumfy (2006, 2007, 2014, 2015)