Tsonga pôsobil na dvorci premotivovane.
Tsonga pôsobil na dvorci premotivovane. (Autor: SITA/AP)
TASR|5. jún 2015 o 17:12

Švajčiarsky tenista vyradil v semifinále domáceho miláčika Tsongu.

PARÍŽ. Švajčiarsky tenista Stan Wawrinka sa stal prvým finalistom mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži.

V semifinále si ako nasadená deviatka poradil s domácim Francúzom Jo-Wilfriedom Tsongom v štyroch setoch 6:3, 6:7 (1), 7:6 (3), 6:4. Odvrátil pritom 16 zo 17 brejkbalov.

V nedeľu od 15.00 bude vlaňajší šampión Australian Open bojovať o druhý titul z podujatí veľkej štvorky proti víťazovi súboja medzi najvyššie nasadeným Srbom Novakom Djokovičom a Britom Andym Murraym.

Wawrinka čelil hneď v úvodnom geme zápasu s Tsongom trom brejkbalom. Podržal si však podanie, vo štvrtom geme po víťaznom bekhendovom longlajne súpera brejkol a prvý set sa stal jeho korisťou.

Wawrinka hral umne do Tsongovho bekhendu, robil málo nevynútených chýb. Tsonga pôsobil na dvorci Philippa Chatriera nervóznym dojmom a keď mu nevyšlo prvé podanie, ťahal vo výmenách väčšinou za kratší koniec.

Hneď na začiatku druhého dejstva opäť stratil servis a prehrával už 2:4, vďaka dvom dvojchybám Švajčiara sa mu však podarilo vyrovnať na 4:4. Napokon prišiel na rad tajbrejk, v ktorom Tsonga dominoval.

V treťom sete bol Francúz pri svojom podaní suverénny, zatiaľ čo Wawrinka sa trápil a musel odvracať množstvo brejkbalov. Švajčiar si však vynútil tajbrejk, v ktorom mal tentokrát navrch.

Na začiatku štvrtého dejstva sa Wawrinka po rýchlom brejku ujal vedenia 2:0 a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenil pri vlastnom servise hneď prvý mečbal.

Tsonga zostal na Roland Garros druhýkrát pred finálovými bránami, pred dvomi rokmi podľahol v semifinále Španielovi Davidovi Ferrerovi.

Wawrinka mal po triumfe nad Tsongom veľkú radosť.

"V Paríži som bol vo finále juniorky, je skvelé, že si zahrám o titul na Roland Garros aj medzi mužmi. Mentálne to bolo dnes veľmi ťažké, hral som proti domácemu hráčovi. V druhom sete som poľavil. Mal som brejk k dobru, no nepodarilo sa mi to dopodávať. V ďalších dvoch setoch som našťastie zabral. Fyzicky to bolo dnes v obrovskom teple náročné, podmienky však boli pre oboch rovnaké. Vo finále musím zlepšiť koncentráciu," povedal Švajčiar v prvom interview priamo na kurte.

French Open, muži - dvojhra (semifinále):

Stan Wawrinka (9-Švajč.) - Jo-Wilfried Tsonga (14-Fr.) 6:3, 6:7 (1), 7:6 (1), 6:4