Barcelona zdolala Juventus 3:1 a vyhrala Ligu majstrov

Futbalisti FC Barcelona oslavujú zisk trofeje, pohár nad hlavu dvíha Neymar.
Futbalisti FC Barcelona oslavujú zisk trofeje, pohár nad hlavu dvíha Neymar. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|6. jún 2015 o 20:00

Barcelona získala prestížne treble. Porazený Juventus sa v tejto sezóne musí uspokojiť s dvomi trofejami - víťazstvom v domácej súťaži a v národnom pohári.

Liga majstrov 2014/2015 - finále (Berlín):

Juventus Turín - FC Barcelona 1:3 (0:1)

Góly: 55. Morata - 4. Rakitič, 68. Suarez, 90.+7 Neymar.

Rozhodovali: Çakir - Duran, Ongun (všetci Tur.), ŽK: Vidal, Pogba - Suarez, 70.500 divákov.

Juventus: Buffon - Lichtsteiner, Bonucci, Barzagli, Evra (89. Coman) - Marchisio, Pirlo, Pogba - A. Vidal (79. Pereyra) - Tévez, Morata (85. Llorente)

Barcelona: ter Stegen - Alves, Pique, Mascherano, Alba - Rakitič (90.+1 Mathieu), Busquets, Iniesta (78. Xavi) - Messi, L. Suárez (90.+6 Pedro), Neymar

BERLÍN. Víťazmi Ligy majstrov 2014/2015 sa stali futbalisti FC Barcelona. V sobotňajšom finále zdolali Juventus Turín 3:1. A do vitríny pridali piatu trofej.

Barcelona predtým vyhrala najprestížnejšiu európsku súťaž v rokoch 1992, 2006, 2009 a 2011. Rovnaký počet celkových triumfov dosiahol Bayern Mníchov a FC Liverpool.

((foto))

Najúspešnejším tímom v histórii európskeho pohára číslo jeden je jeho desaťnásobný držiteľ Real Madrid - tento rok ako obhajca stroskotal v semifinále na Juventuse.

V skončenej sezóne získali zverenci trénera Luisa Enriqueho prestížne treble. Na domácej scéne ovládli dianie v Primera division a triumfovali aj vo finále španielskeho Kráľovského pohára.

V doterajšej histórii sa to podarilo iba sedmičke klubov, Barcelone už druhýkrát.

Zostrih zo zápasu.

Juventus 1-3 Barcelona - Extended Highlights... by sanagoree

Rozlúčku s katalánskym gigantom absolvoval jeho špílmacher Xavi Hernandez. V lete odíde do katarského Al-Saddu. Za sedemnásť rokov v Barcelone získal s klubom dvadsaťpäť trofejí a odohral celkovo 767 stretnutí.

Berlínske finále bolo už jeho 151. zápasom v súťaži - v štatistikách sa na prvom mieste odpútal od brankára Realu Ikera Casillasa.

Do hry naskočil v 78. minúte namiesto Andresa Iniestu a dohral s kapitánskou páskou na ruke.

Hlasy po zápase:

/zdroje: kicker.de, uefa.com/

Luis Enrique (tréner FC Barcelona): "Som šťastný človek. Pracujem s výnimočnou sortou futbalistov. Sú to víťazné typy, vojaci, ale najmä hráči, ktorí milujú to, čo robia a prinášajú tým radosť nám všetkým. Je koniec ročníka, odohrali sme 60 zápasov a z toho 50 víťazných. Bol to veľmi náročný rok a ja sa môžem len poďakovať všetkým, čo mi verili. Nikdy by som si nepomyslel, že môžeme získať treble. Títo hráči ukázali, že ich neunavuje dosahovať ďalšie a ďalšie výhry."

Marc-André ter Stegen (brankár FC Barcelona): "Čo pre mňa znamená tento titul? Neviem a je mi to vlastne jedno. Viem len, že sme hrali úžasný futbal a že sme si ho zaslúžili. V tejto sezóne sa naše sny postupne stali skutočnosťou. Je skvelé, že sa to podarilo."

Luis Suárez (útočník FC Barcelona, strelec gólu na 2:1): "Po toľkom úsilí a utrpení je toto tá pravá odmena. Sezóna bola neskutočne náročná. Aj moja žena s deťmi trpeli. Ďakujem im aj svojim spoluhráčom za všetko."

Neymar (útočník FC Barcelona, strelec gólu na 3:1): "Všetci máme obrovskú radosť. Je to najlepší deň v mojej kariére. Tvrdá práca je tajomstvom tohto úspechu. Všetko sa vyplatilo.“

Ivan Rakitič (stredopoliar FC Barcelona, strelec gólu na 1:0): "Toto bolo finále a je normálne, že sme v ňom trpeli. Súper sa neskôr dostal do hry, ale nakoniec sme zaslúžene zvíťazili. Verím, že toto ešte nie je zďaleka koniec. Aj v nasledujúcom ročníku budeme mať veľa chutí víťaziť. Chceme viac ako len tento titul."

Andrés Iniesta (stredopoliar FC Barcelona): "Mám z toho zimomriavky. Som šťastný, že hrám za taký klub ako je Barcelona, je to obrovská česť. Myslím, že si ani nedokážem predstaviť hodnotu tých úspechov, chápem to tak možno na 10 percent."

Massimiliano Allegri (tréner Juventusu Turín): "Bolo to veľké finále. Nanešťastie, keď nastúpite proti silnému tímu a myslíte si, že máte hru pod kontrolou, práve vtedy sa vám súper vzdiali a zasadí rozhodujúci úder. Presne to nám urobila Barcelona. Môžeme mať výčitky, že sme to nezvládli, ale z tohto finále odchádzame s väčším sebavedomím a vierou, že dokážeme ešte mnoho aj na najvyššej úrovni európskeho futbalu. Finále sa buď vyhrá alebo prehrá, reparát neexistuje. Hráčom v šatni som však povedal, že radosť a nadšenie, ktoré sprevádzajú hru súčasného Juventusu, pozitívne ovplyvňujú celý taliansky futbal.“

Gianluigi Buffon (brankár Juventusu Turín): "V druhom polčase sa vyskytli momenty, ktoré nás oprávňovali pomýšľať na víťazstvo. Žiaľ, nezvládli sme to. Ráta sa konečný výsledok, ale my sme odohrali dobré stretnutie. Výčitky preto nie sú namieste."

Claudio Marchisio (stredopoliar Juventusu Turín): "Na rýchly gól súpera sme dokázali odpovedať. Mali sme silnú fázu duelu s viacerými príležitosťami, no nepremenili sme ich. Barcelona je veľmi silná, čo sme vedeli aj predtým. Aj preto sme radi, že sme proti nej zahrali taký výborný zápas. Napriek prehre sme si tento večer užili, bol plný nezabudnuteľných momentov, rovnako ako celá sezóna."

Paul Pogba (stredopoliar Juventusu): "Verili sme vo víťazstvo, keď sme vyrovnali na 1:1. Mali sme na to, aspoň sme si to mysleli, ale dostali sme druhý gól a potom v samom závere aj tretí. Hanbiť sa však nemusíme."

Online prenos

Koniec - Zápas sa skončil. Víťazom Ligy majstrov 2014/2015 je FC Barcelona. Trofej získava piaty raz v histórii a završuje prestížne treble. Juventus končí sezónu s dvomi trofejami - víťazstvom v domácej súťaži a v národnom pohári.

90+ min - V nadstavenom čase ešte Barcelona predviedla rýchly protiútok a v siedmej minúte pridaného času stanovuje výsledok na konečných 3:1 Neymar.

90. min - Skončil sa riadny hrací čas. Juventus má ešte päť minút na to, aby sa pokúsil s výsledkom niečo urobiť a vyrovnať. Inak víťaznú trofej budú nad hlavu dvíhať hráči FC Barcelona.

80. min - Do konca riadneho hracieho času zostáva desať minút a Barcelona má momentálne prevahu. Výrazne úspešnejšia je stále v držaní lopty (38% - 62%) i v počte prihrávok (276 - 516). Vystrelila zatiaľ štrnásťkrát, Juventus jedenásťkrát. Má aj viac pokusov do priestorov brány ako súper (4-7).

72. min - Barcelona teraz opäť prevzala taktovku hry a pritlačila. A dokonca sa aj tešila z gólu, ktorý ale napokon neplatí. Neymar nikým nekrytý loptu nezasiahol hlavou najlepšie a do brány sa odrazila od jeho ruky.

69. min - Prešlo len trinásť minút a Barcelona opäť vyhráva. Messi prevzal na seba zodpovednosť, jeho strelecký pokus Buffon vyráža iba pred seba, kde sa k lopte dostáva Luis Suárez a nekompromisne ju posiela do siete.

64. min - Álvaro Morata sa gólom zapísal do jednej zaujímavej štatistiky. Je len tretím hráčom, ktorému sa podarilo v jednej sezóne Ligy majstrov skórovať proti Realu Madrid i proti Barcelone. Pred ním to dokázali iba Mario Jardel v sezóne 1999/2000 a James Obiorah v ročníku 2002/2003.

56. min - Juventus využíva z minima maximum a ešte len druhú strelu do priestorov brány premieňa na gól. Na strelu Carlosa Téveza ešte ter Stegen dokázal zareagovať, ale číhajúci Morata už nemal problém doklepnúť loptu do siete. Začína sa prakticky odznova.

52. min - Barcelone patrí aj úvod druhého polčasu, Buffon musel opäť predviesť svoje umenie. Zatiaľ je najlepším hráčom Juventusu. A len vďaka nemu je taliansky klub stále v hre o víťazstvo.

Na strelecké pokusy zatiaľ vyhráva Barcelona 11-5, na strely na bránu 5:1. Držanie lopty smeruje takmer k hodnotenie sedemdesiat percent.

46. polčas - Druhý polčas sa začal.

I. polčas

45. min - Prvý polčas sa skončil.

40. min - Barcelona má naďalej obrovskú prevahu a Buffon musí čeliť ďalším dvom výborným šanciam. Pri prvej zasahovať nemusel, pretože Suárez tesne minul bránu, pri druhej už musel loptu boxovať do bezpečia.

33. min - Mužstvá majú za sebou viac ako polhodinu zápasu. Juventus sa zatiaľ presadzuje prevažne strelami z väčších vzdialeností, Barcelona drží loptu na svojich kopačkách a kontroluje hru. Štatisticky má prevahu prakticky vo všetkých ukazovateľoch.

Strelecké pokusy: 3-6, strely na bránu: 0-3, držanie lopty: 30% - 70%, úspešnosť prihrávok: 81% - 92%. A najväčšiu dominanciu má tradične v počte prihrávok - má ich takmer trikrát viac (99 ku 259).

24. min - Zaujímavosťou je, že Juventus v úvodnej štvrťhodine hry inkasoval v tohtoročnej edícii Ligy majstrov vôbec prvý raz. Najviac gólov dostávali jeho hráči v rozmedzí od 16. do 31. minúty.

Naopak, FC Barcelona potvrdil svoje doterajšie štatistiky. V prvej pätnásťminútovke strelil doteraz najviac svojich gólov - až osem. Rovnaký počet presných zásahov zaznamenal aj v čase od 15. do 30. minúty.

15. min - Barcelona má zatiaľ prevahu v tom, v čom je najlepšia - a veľmi výraznú. Štatistiky po úvodnej štvrťhodine uvádzajú držanie lopty v jej prospech v pomere 75% - 25%.

Výsledkom je ďalšia obrovská šanca, po ktorej sa dostal v šestnástke do zakončenia Luis Suárez. A len parádny reflex Gianluigiho Buffona znamená, že sa stav nemení.

4. min - Fantastický vstup Barcelony do zápasu. Parádna akcia v ofenzíve, lopta sa po osi Messi - Alba - Neymar - Iniesta dostala až k voľnému Ivanovi Rakitičovi, ktorý už nemal problém zblízka prestreliť Buffona.

1. min - Finále Ligy majstrov sa začína. Kto bude dvíhať nad hlavu ušatú trofej? Futbalisti Juventusu Turín alebo FC Barcelona?

Španielskemu klubu sa to doteraz podarilo štyrikrát, talianskemu dvakrát.

Trofej pre víťaza Ligy majstrov čaká na svojho majiteľa. FOTO - TASR/AP.

Pred zápasom

Pred zápasom - Finále Ligy majstrov bude aj súbojom kompaktnej defenzívy s efektívnym superútokom. Barcelonské trio Messi - Neymar - Suárez nastrieľalo v tejto sezóne vo všetkých súťažiach 120 gólov.

„Sú to ľudia ako my, dajú sa ubrániť,“ zdôrazňuje zadák Juventusu Patrice Evra.

Obrana Juventusu hrá spolu už štyri roky. A brankár Gianluigi Buffon aj vo veku 37 rokov patrí k najlepším na svete. V tomto ročníku súťaže dostal v dvanástich zápasoch iba sedem gólov.

Pred zápasom - Na lavičkách oboch tímov budú sedieť tréneri nastupujúcej generácie - 47-ročný Massimilliano Allegri a 45-ročný Luis Enrique.

"Ako zastaviť Barcelonu? Potrebujeme si premyslieť, ako streliť nejaké góly. Musíme byť technicky zdatní, pretože Barcelona má technický tím a útok je jej najväčšia zbraň," konštatoval Allegri.

"Na našom hernom štýle nebudeme nič meniť. Pokúsime sa od začiatku držať loptu v našej moci," reagoval Enrique.

Pred zápasom - V drese Juventusu by mal nastúpiť obranca Patrice Evra. Aj Francúz mal v minulosti konflikt s Luisom Suárezom. Uruguajčan ho mal rasisticky urážať. Nehral preto osem zápasov.

Suárez sa bráni, že je nevinný, pretože Evrovi nepovedal neger, ale negrito, čo je prezývka, akou vraj jeho babička oslovovala svojho manžela.

Keď sa obaja stretli po konci trestu na ihrisku ešte v anglickej lige - Suárez v drese Liverpoolu a Evra vo farbách Manchestru United - odmietol Uruguajčan podať Francúzovi ruku.

Konflikt medzi Suárezom a Evrom, vrátane nepodania ruky.

„Suárezovi ruku podám, ale môže si byť istý, že o mne na ihrisku bude vedieť,“ varoval pred stretnutím Patrice Evra.

Pred zápasom - Juventusu Turín bude vo finále chýbať skúsený Giorgio Chiellini. Pilier defenzívy si na stredajšom tréningu privodil nepríjemné zranenie v oblasti lýtka. A vyšetrenia potvrdili, že nebude môcť hrať.

"Strašne mi to je ľúto. Mal byť súčasťou finále. Stratili sme hráča, na ktorého sa spoliehame celú sezónu," vyhlásil tréner Juventusu Massimilliano Allegri.

Chiellini mal pritom nastúpiť prvý raz od vzájomného incidentu proti Uruguajčanovi Luisovi Suárezovi. Útočník Barcelony ho v zápase majstrovstiev sveta 2014 v Brazílii uhryzol do ramena.

Elitný kanonier sa vtedy rovnakým spôsobom previnil už tretí raz v kariére. Za recidívu dostal štvormesačný dištanc - platil pre klub i reprezentáciu. Navyše musel zaplatiť pokutu stotisíc švajčiarskych frankov (asi 82 210 eur).

Pred zápasom - Berlínske finále Ligy majstrov medzi FC Barcelona a Juventusom Turín sa začne o 20:45 hod. Víťaz s určitosťou získa prestížne treble. Oba tímy vyhrali svoju domácu najvyššiu súťaž i národný pohár.

Domov»Futbal»Liga majstrov»Barcelona zdolala Juventus 3:1 a vyhrala Ligu majstrov