Slovensko má prvú medailu z EH, zápasník Lévai získal bronz

Zápasník István Lévai vybojoval v Baku prvú medailu pre Slovensko.
Zápasník István Lévai vybojoval v Baku prvú medailu pre Slovensko. (Autor: SITA)
SITA|14. jún 2015 o 09:56

Slovenský zápasník István Lévai zvíťazil v zápase o tretie miesto nad Ukrajincom Denisom Dem'Jankovom. Z majstrovstiev Európy má už štvrtú medailu.

1. kolo: Richard Rigó (SR) - Elvin Mursalijev (Azerb.) 0:8 v II. perióde

BAKU. Prvú medailu pre Slovensko získal na I. európskych hrách v Baku zápasník István Lévai. V grécko-rímskom štýle v hmotnostnej kategórii do 66 kg vybojoval v nedeľu bronz.

V dramatickom zápase o tretie miesto zdolal v Aréne Hejdara Alijeva Ukrajinca Denysa Dem'Jankova 6:4 na technické body.

Dvadsaťštyriročný Slovák si v Aréne Hejdara Alijeva v azerbajdžanskej metropole najprv jasne poradil v kvalifikačnom kole s Grékom Vladimirosom Matiasom. Už v prvej perióde si vytvoril náskok 8:0 a rozhodca duel po dvoch minútach a štrnástich sekundách ukončil vzhľadom na technickú prevahu slovenského borca.

Pomohol mu jeho premožiteľ

Podobne suverénne si počínal aj v osemfinále - v ňom mu na výhru nad Talianom Davide Cascavillom stačilo 2:17 min. Na technické body vyhral 9:1.

Vo štvrťfinále bol nad jeho sily Surkov. Už po 57 sekundách ho rozhodca napomínal a potom sa nechal dvakrát ošetriť, keďže mu z nosu tiekla krv.

Rus mal v ďalšom priebehu navrch. V čase 5:18 min získal deviaty technický bod a vyhral na prevahu.

István Lévai mal doteraz tri medaily z európskych šampionátov. V Baku získal štvrtú. FOTO - SITA.

Lévaiovi ale pomohol Surkov semifinálovým víťazstvom nad Ukrajincom Denysom Dem'Jankovom, ktorým poslal Slováka do opráv. V nich vyhral nad Dánom Fredrikom Bjerrehuusom 9:6 na technické body.

Prebojoval sa do zápasu o bronz, kde zdolal Dem'Jankova.

Tri cenné kovy

Európske hry sú v zápasení zároveň aj majstrovstvami Európy. Z posledných troch kontinentálnych šampionátov odchádzal Lévai vždy s cenným kovom. V Belehrade 2012 bol zlatý do 60 kg, v Tbilisi 2013 a Vantaa 2014 vo vyššej kategórii do 66 kg bronzový.

V Baku pridal do svojej zbierky už tretí bronz.

V hmotnosti do 75 kg vypadol Richard Rigó už v prvom kole. V búrlivej kulise prehral s domácim borcom Elvinom Mursalijevom po piatich minútach 0:8.

Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Slovensko má prvú medailu z EH, zápasník Lévai získal bronz