Čepelová šokovala, vo Wimbledone vyradila svetovú trojku

Jana Čepelová v prvom kole Wimbledonu prekvapila.
Jana Čepelová v prvom kole Wimbledonu prekvapila. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|30. jún 2015 o 16:44

Vlani postúpila vo Wimbledone do semifinále. A v rebríčku figuruje na tretej pozícii. Rumunka Simona Halepová však tento rok v prvom kole nestačila na Janu Čepelovú.

Wimbledon - 1. kolo:

Jana Čepelová (SR) - Simona Halepová (Rum.-3) 5:7, 6:4, 6:3

/za 135 minút/

BRATISLAVA. Slovenská tenistka Jana Čepelová sa postarala o najväčšiu senzáciu na tohtoročnom Wimbledone. V 1. kole dvojhry nečakane zdolala svetovú a nasadenú trojku Rumunku Simonu Halepovú.

Za 2:15 h zvíťazila v troch setoch 5:7, 6:4, 6:3.

Na tráve All England Clubu predviedla odvážny a oduševnený výkon. Halepovej odplatila vlaňajšiu prehru z US Open - vtedy uhrala iba tri gemy.

Získala druhý najcennejší skalp v kariére. Vlani na zelenej antuke v Charlestone vyradila svetovú jednotku Američanku Serenu Williamsovú.

V 2. kole ju čaká ďalšia Rumunka Monica Niculescuová.

Aj takéto skvelé údery predvádzala Čepelová.

Pre Čepelovú zatiaľ stále je miestnym maximom a zároveň absolútnym osobným rekordom na veľkej štvorke 3. kolo. Dosiahla ho v sezóne 2012 pri svojom debute v All Clube.

Slovenka v tejto sezóne absentovala od polovice januára do polovice marca pre zápal pľúc, ktorý dostala na prahu Australian Open.

Halepová do utorka naposledy prehrala v grandslamovom 1. kole na Roland Garros 2013. Hráčke mimo Top 100 podľahla na grandslamovej scéne prvý raz od nezdaru proti Chorvátke Mirjane Lučičovej-Baroniovej (v tej chvíli 121.) v 2. kole US Open 2014.

Hlasy

Jana Čepelová: "Som veľmi šťastná. Zdolať Simonu je fantastický pocit, pretože je to veľmi dobrá hráčka. Snažila som sa podať čo najlepší výkon, sústredila som sa na svoju hru a vyšlo to. Je to možno ešte cennejšie víťazstvo ako v Charlestone nad Serenou, lebo sa zrodilo na grandslamovej pôde v slávnom Wimbledone. Triumfom nad Serenou som si však zasa splnila sen, takže ťažko určiť, ktorý triumf je na prvom mieste."

Igor Moška, generálny sekretár STZ: "Keď som videl, že Janka má na gradslamovej pôde opäť smolu na žreb, mal som obavy, či zvládne náročný zápas proti svetovej trojke. Po dlhom čase však podala výborný výkon. Klobúk dolu pred tým, čo predviedla. Jej zápas na dvorci číslo jeden videli milióny divákov pri televíznych obrazovkách a bola to skvelá reklama pre slovenský tenis i šport. Celý zápas mal veľmi dobrú úroveň. Dôležité bolo, že za stavu 4:3 v treťom sete si Janka udržala koncentráciu. Zvládla pár ťažkých výmen, páčili sa mi jej voleje. Hrala pestro, využívala slajz, čo na Halepovú platilo. Pevne verím, že tento výsledok bude pre ňu veľkým povzbudením do druhej polovice sezóny. V januári v Austrálii prekonala zápal pľúc. Nemala to ľahké, no Wimbledon by mohol byť pre ňu dobrým odrazovým mostíkom. Verím, že na londýnskej tráve ešte nepovedala posledné slovo."

Tibor Macko, prezident Slovenského tenisového zväzu: "Je to super, na diaľku posielam veľkú gratuláciu k tomu, ako to Janka zvládla - všetka česť! Zahrala neskutočne kvalitne. Predviedla skvelý výkon po technickej aj taktickej stránke. Vzhľadom na jej nie príliš priaznivé výsledky z ostatného obdobia po zdravotnej prestávke sa na to mimoriadne príjemne pozeralo. Samozrejme, všetci sme si vedomí toho, že ona má na taký pekný tenis, aký dnes ukázala. Veľmi sa teším aj z dôvodu, že potrebovala takýto výsledok na povzbudenie do ďalšej práce po neľahkom období."

Martin Zathurecký, tréner Jany Čepelovej: "Je to veľké povzbudenie po trápení, ktoré prežívame od začiatku roka. Sme šťastní, že sa to podarilo práve na Wimbledone. Janka sa v podstate už dala kondične dokopy, za čo ďakujeme tímu Olaszovcov. Dnes vydržala hrať s Halepovou dlhé výmeny a bola v nich tvorivejšia aj agresívnejšia. Pomerne dobre aj podávala a robila minimum chýb."

Online prenos

tenis-lopticka.jpg Jana Čepelová to napokon dokázala! Na svojom podaní prehrávala už 0:40, ale sériou piatich loptičiek získala hru vo svoj prospech a tým aj celý zápas.

tenis-lopticka.jpg To je neskutočný priebeh. Halepová získala podanie Čepelovej, znížila na 4:3 a vrátila sa do zápasu. Lenže následne opäť prehráva svoj servis a Slovenka bude za stavu 5:3 podávať na víťazstvo v stretnutí.

tenis-lopticka.jpg Jana Čepelová smeruje k senzácii! Po nie príliš dobrom vstupe do tretieho setu si drží podanie, navyše ho súperke druhý raz vzala. Hoci sa teraz natrápila a uspela až cez zhodu, vedie už 4:1.

tenis-lopticka.jpg Typický ženský tenis plný stratených servisov pokračuje. V treťom sete odohrali hráčky dva gemy a oba sa skončili stratou podania. Stav je 1:1.

II. set

tenis-lopticka.jpg Rumunka však očividne dnes nie je vo svojej koži, možno ju aj limituje zranenie. Čepelová kontruje okamžitým rebrejkom a napokon vyhráva druhý set v pomere 6:4.

tenis-lopticka.jpg Lenže Čepelová svoju výhodu nevyužila a Halepová sa opäť vracia do zápasu - 5:4 pre Čepelovú, ale podáva Rumunka.

V druhom sete Jana Čepelová zlepšuje svoju hru. FOTO - TASR/AP.

tenis-lopticka.jpg Hráčky si v ďalšom priebehu držali podanie - až do stavu 4:3 pre Čepelovú. Potom Slovenka využila hneď svoj prvý brejkbal pri servise Rumunky a dostáva sa do vedenia 5:3. A bude podávať na víťazstvo v druhom sete.

tenis-lopticka.jpg Čepelová nezačala druhý set dobre, keď hneď v úvode stratila svoje podanie. Vzápätí však čistou hrou prelomila Halepovej servis a rebrejk potvrdila na vlastnom podaní - vedie 2:1.

I. set

tenis-lopticka.jpg Halepová aj napriek zraneniu úspešne dopodávala set do víťazného konca a získava ho v pomere 7:5.

tenis-lopticka.jpg Vzápätí Čepelová opäť servis stráca a Halepová má rovnakú výhodu ako pred malou chvíľou. Lenže chvíľu sa hrať nebude, Halepová si vyžiadala medical time-out. Má obviazané chodilo.

Simona Halepová aj napriek zraneniu má v prvom sete miernu prevahu. FOTO - TASR/AP.

tenis-lopticka.jpg Dráma pokračuje! Halepová viedla 5:4 a podávala na víťazstvo v prvom sete, ale Jana Čepelová zabojovala a vyrovnáva stav na 5:5. Zatiaľ skvelý výkon slovenskej tenistky.

tenis-lopticka.jpg Janke sa ale nepodarilo dlhšie držať svoj servis a Halepová sa opäť dostáva do miernej výhody. Vyhráva 4:3 a bude podávať.

tenis-lopticka.jpg Jana Čepelová však bojuje a cez zhodu získava späť svoje stratené podanie. Sympatický výkon slovenskej tenistky, proti favorizovanej súperke vyrovnáva na 2:2.

tenis-lopticka.jpg Simona Halepová začína zostra a hneď v prvom geme získava podanie Jany Čepelovej. Na úvod si vypracovala tri brejkbaly, Slovenka dokázala odvrátiť iba jeden - 0:1.

Pred zápasom

tenis-lopticka.jpg Jana Čepelová bude proti favorizovanej súperke bojovať o zlepšenie štatistiky Slovákov v tohtoročnom Wimbledone. Z piatich zástupcov včera postúpila len Daniela Hantuchová - po víťazstve nad krajankou Dominikou Cibulkovou. Martin Kližan, Lukáš Lacko i Karolína Schmiedlová vypadli.

tenis-lopticka.jpg Medzi hráčkami je rozdiel viac ako sto miest v rebríčku. Jana Čepelová (106.) bude bojovať o postup so svetovou trojkou - Rumunkou Simonou Halepovou. Súboj by mal začať niekedy po 16.00 hod.