Štrnástu etapu vyhral Cummings, Sagan skončil piaty

Včera nebol Peter Sagan napriek druhému miestu úplne spokojný. Bude mať dnes viac dôvodov na radosť? (Autor: TASR/AP)
Sportnet|18. júl 2015 o 12:37

Slovenský cyklista navyše vyhral aj šprintérsku prémiu a získal ďalších 20 bodov.

Tour de France 2015 - 14. etapa

ŠTART: Rodez (Francúzsko) o 12.45 hod

CIEĽ: Mende (Francúzsko) približne o 17.15 hod

DĹŽKA: 178,5 km

CHARAKTER: horská

MENDE, BRATISLAVA. Slovenský cyklista Peter Sagan finišoval v 14. etape na Tour de France na piatej priečke a zvýšil svoj náskok v boji o zelený dres.

Sagan má po sobote na konte 322 bodov a jeho najväčší konkurent v boji o zelený dres André Greipel z Nemecka na neho stráca už 61 bodov.

Víťazom sa stal Brit Steve Cummings, ktorý v záverečnom zjazde po stúpaní na Côte de la Croix Neuve predstihol francúzske duo Thibaut Pinot, Romain Bardet.

Žlté tričko pre vedúceho pretekára priebežného poradia si po etape, ktorá viedla z Rodez do Mende a merala 178,5 km, udržal Brit Chris Froome.

8. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +8:17

Sagan odjazdil výbornú etapu, keď pred jej štartom mu pre kopcovitý charakter odborníci dávali šance len na špurtérskej prémii. Tú vyhral, ale zo svojho snaženia nepoľavil a medzi najlepšími sa udržal až do záveru.

V cieli stratil na víťazného Cummingsa len 29 sekúnd. V celkovom poradí Žilinčan figuruje na 42. mieste.

Bodovacia súťaž:

1. Peter Sagan (SR) 322 bodov

2. André Greipel (Nem.) 261

3. John Degenkolb (Nem.) 228

4. Mark Cavendish (V. Brit.) 192

5. Bryan Coquard (Fr.) 120

Sobota vyšla aj Kolumbijčanovi Nairovi Quintanovi, ktorý sa dostal v priebežnej klasifikácii na druhé miesto, keď na vedúceho Froomea stráca 3:10 min a je aj držiteľom bieleho dresu pre najlepšieho mladého pretekára.

Hlas:

Stephen Cummings: "Som veľmi šťastný, vôbec som to nečakal. Vedel som, že v záverečnom stúpaní nie som tým najlepším vrchárom v skupine, ale nohy ma poslúchali a napokon som mohol zabojovať o víťazstvo. Som rád, že to vyšlo. Môj triumf je úspechom celého tímu."

Peter Sagan: "Teším sa z 5. miesta v dnešnej etape. Podarilo sa mi byť vpredu, s čím som však veľmi nepočítal. Skôr som si veril na nedeľu, keď mi profil viac vyhovuje. Získal som dobrý náskok v boji o zelený dres. Od začiatku sa pelotón trhal, mlelo sa to a podarilo sa mi dostať sa dopredu."

Peter Sagan: "V tom kopci bolo pre mňa náročné jazdiť s vrchármi. Nemal som však čo stratiť. Tie 3 kilometre boli riadne ťažké, chcel som ich zvládnuť a potom sa umiestniť čo najvyššie."

Peter Sagan (letour.fr): "Bolo to veľmi ťažké. Záverečný kopec s 10% sklonom nie je práve moja silná stránka, ale robil som, čo bolo v mojich silách. Išiel som do úniku, aby som získal body na prémii a keď už som tam bol, chcel som vyhrať celú etapu. Ale aj piate miesto je dobré. Išiel som na plný plyn. Veril som si, že pôjdem dobre, aj keď tam boli Rigoberto Uran, Jan Bakelants a veľa ďalších vrchárov. Boj o zelený dres sa ešte neskončil. Ešte je pred nami sedem etáp a musím byť opatrný až do konca."

Online prenos:

Cieľ- Veľmi spokojný môže byť s dnešným výkonom určite aj Peter Sagan.

Cieľ- Skvelý príbeh Stephena Cummingsa je ešte zaujímavejší o fakt, že jazdec juhoafrickej stajne MTN-QHUBEKA vyhral práve na Deň Nelsona Mandelu.

Cieľ- Zhruba 1300 metrov pred cieľom nastúpil ako blesk Brit Stephen Cummings, ktorý prešpurtoval dovtedy vedúce duo Francúzov Pinot - Bardet. Na vynikajúcom piatom mieste došiel so stratou 29 sekúnd do cieľa Peter Sagan.

2,8 km do cieľa- Na druhom a treťom mieste je aktuálne dvojica Rigoberto Urán a Thibaut Pinot.

3,7 km do cieľa- Koren a Golas sú už predbehnutí ďalšími pretekármi z čelnej skupiny a prichádzajú o vedenie. Na čele je aktuálne domáci Romain Bardet.

4,5 km do cieľa- Dvojica Koren - Golas je stále ešte na čele. Čelná skupina je im však na dohľad.

9 km do cieľa- Kristijan Koren vyhral horskú prémiu na Côte de Chabrits a získal 1 bod.

11,5 km do cieľa- Slovinec Kristijan Koren sa tiež odtrhol od čelnej skupiny a na čele sú tak v tejto chvíli dvaja cyklisti.

18 km do cieľa- Do úniku ide Poliak Michal Golas. Pred zvyškom vedúcej skupiny má zatiaľ len minimálny náskok 26 sekúnd.

30 km do cieľa- Horskú prémiu na Côte de Sauveterre vyhral domáci Matthieu Ladagnous (5 bodov) pred krajanom Jéremym Royom (3 body) a Belgičanom Janom Bakelantsom (2 body).

34 km do cieľa- Na dnešnej etape je osobne prítomný aj francúzsky prezident Francois Hollande.

34,5 km do cieľa- Náskok lídereskej skupiny je 5 minút a 44 sekúnd. V ťažkom stúpaní je stále medzi prvou dvadsiatkouu jazdcov aj Peter Sagan.

40 km do cieľa- Jazdci začínajú kruté stúpanie na Côte de Sauveterre. Pelotón stráca aktuálne 6 minút a 10 sekúnd.

Pozrite si posledné tri kilometre do cieľa dnešnej etapy:

53,5 km do cieľa- Cyklisti sa postupne presúvajú k ostrému stúpaniu na Côte de Sauveterre. Aktuálne stráca pelotón na vedúcu skupinu 6 minút a 7 sekúnd.

64 km do cieľa- Skupina má znova 20 jazdcov, teda aj s Petrom Saganom. Pelotón stráca na dvadsiatku utečencov 6 minút a 47 sekúnd.

77 km do cieľa- Vedúca skupina sa opäť mierne "potrhala". Na čele je momentálne sedmička jazdcov, nasledovaná zvyšnými 13 cyklistami. Medzi trinástkou prenasledovateľov je aj Peter Sagan. Rozostupy sú však nepatrné a už o chvíľu môže byť skupina pohromade.

88 km do cieľa- Na čele je momentálne 20-členná skupina jazdcov, v ktorej nechýba ani Sagan. Cyklisti prechádzajú aktuálne rovinatou časťou dnešnej etapy.

99,5 km do cieľa- Peter Sagan preťal pomyselnú pásku v Millau ako prvý a vyhral šprintérsku prémiu! Druhý skončil Španiel Ruben Plaza. Slovenský cyklista v službách stajne Tinkoff-Saxo si pripisuje ďalších 20 prémiových bodov.

113,5 km do cieľa- Sagan chce evidentne vyhrať špintérsku prémiu na 79.kilometri v Millau. Znova je na čele vedúcej skupiny, ktorá má aktuálne 8 jazdcov.

121,5 km do cieľa- Po prudkom zjazde z vrchola kopca sa na lídrov opäť doťahuje Peter Sagan s ďalšími dvoma pretekármi (Pantano Gomez a Jungels). Blíži sa rýchlostná prémia.

137 km do cieľa- Na čele aj opäť pätica jazdcov, ktorá sa osamostatnila z 24-člennej skupiny utečencov. Peter Sagan je už naspäť v pelotóne.

140,5 km do cieľa- Náskok vedúcej skupiny 24 jazdcov je pred zvyškom pelotónu aktuálne presne 1 minúta.

152,5 km do cieľa- Päťčlenná skupina je už znova vo väčšom balíku jazdcov. Dovedna je v líderskom "klbku" 24 pretekárov.

156 km do cieľa- Medzitým sa k Saganovi pridala ďalšia štvorica cyklistov. Menovite Poliak Huzarski, Francúz Barguil, Talian Caruso a Holanďan Weening.

158 km do cieľa - Nepatrný náskok dvojice utečencov je minulosťou. Pelotón stratu zmazal. Dopredu však vyrazil Peter Sagan a je aktuálne na čele!

162 km do cieľa- Ku Gautierovi pribudol aj druhý jazdec, konkrétne skúsený Španiel Ruben Plaza z tímu Lampre - Merida. Náskok vedúceho dua pred zvyškom balíka je však len pár sekúnd.

168 km do cieľa- Od pelotónu sa odtrhol Francúz Cyril Gautier z tímu Europcar.

170,5 km do cieľa- Po prvých 8 kilometroch sa jazdci zatiaľ držia pohromade.

178,5 km do cieľa- Dnešná etapa práve začala.

Pred etapou- Dnešná 14. etapa má prevažne horský charakter. Na jazdcov čakajú štyri horské prémie, z toho dve prémie 2. kategóie a takisto dve prémie 4. kategórie.

Najnáročnejšie bude záverečné 3-kilometrové stúpanie na Côte de la Croix Neuve. Následne čaká pretekárov už len finálny dojazd do cieľa.

Zdroj: letour.fr

Pred etapou- Štart etapy je v meste Rodez, kde bol cieľ včerajšej etapy. Po takmer 180 kilometroch dnes jazdci prídu do cieľa v mestečku Mende (department Lozére) na juhovýchode krajiny.

Pred etapou- Pred dnešnou náročnou etapou sa výdatnými raňajkami posilnili aj jazdci tímu Bora-Argon 18.

Pred etapou- Slovenskí fanúšikovia sú zvedaví predovšetkým na výkon Petra Sagana. Udrží si slovenský jazdec zelené tričko aj po 14 etapách na tohtoročnej Tour?

Domov»Cyklistika»Tour de France»Štrnástu etapu vyhral Cummings, Sagan skončil piaty