Trnava hrala proti PAOK-u od druhej minúty presilovku, no prehrala

Domáci potrestali trnavskú bojazlivosť smerom dopredu v závere zápasu gólom Lucasa Péreza. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|30. júl 2015 o 19:10

Futbalisti trnavského Spartaka si po 18 rokoch zopakovali pohárový súboj s gréckym PAOK Solún. Bohužiaľ, história sa opakovala a slovenský tím znova v Solúni domácim podľahol.

Európska liga UEFA- 3. predkolo:

PAOK Solún - FC Spartak Trnava 1:0 (0:0)

Gól: 81. Lucas Pérez

Rozhodovali: Edvartsen - Engan, Lundberg (všetci Nór.)

ŽK: Lucas, Tzavellas - Tóth, Vojtuš, Mikinič, Sabo, Kamenár, Nikolič, Janečka

ČK: 2. Miguel Vitor (PAOK)

PAOK Solún: Olsen - Kitsiou, Miguel Vitor, Costa, Tzavellas - Pelkas, Tziolis (73. Savvidis), Kace - Lucas, Koulouris (5. Skondras), Mak (78. Mystakidis)

Spartak: Kamenár - Tóth, Nikolič, Greššák, Janečka - Casado, Sabo - Mikinič, Halilovič (86. Baez), Mikovič (21. Steinhübel)- Vojtuš (74. Harba)

SOLÚN, BRATISLAVA. Futbalisti Spartaka Trnava prehrali v úvodnom dueli 3. predkola tohtosezónnej edície Európskej ligy na pôde gréckeho PAOK-u Solún 0:1.

V nervóznom stretnutí hrali pritom od 2. minúty vo výhode, keď si vyslúžil červenú kartu domáci stopér Miguel Vitor.

O jediný presný zásah sa osem minút pred koncom stretnutia postaral Lucas Perez po prihrávke Giannisa Mystakidisa, ktorý v 78. minúte nahradil slovenského reprezentanta Róberta Maka.

((video))

Priebeh:

Na štadióne Toumba to vrelo hneď od začiatku. Nielen na tribúnach, kde nechýbala ani početná skupina fanúšikov Spartaka, ale hlavne na trávniku.

Efektným napádaním vzal Mikovič v 2. minúte loptu domácemu stopérovi Miguelovi Vitorovi, ktorý ho v priamom smere na bránu tesne pred šestnástkou stiahol a zápas sa pre neho skončil.

Tréner PAOK-u zareagoval taktickým striedaním, z hrotu odišiel Koulouris a Skondras podporil defenzívu.

Už o minútu trafil strieľaný center zľava v pokutovom území ruku trnavského stopéra Tótha, no hlavný arbiter penaltu neodpískal.

Solúnčania boli napriek oslabeniu lepším tímom a v 22. minúte mohli ísť do vedenia, Kaceho center však Tzavellas umiestnil hlavou len tesne vedľa.

Následne sa spoza obrancu dostal do úniku aj Mak, no jeho akciu prerušil ofsajdový verdikt. Spartaku to smerom dopredu vôbec nešlo, kombinoval veľmi pomaly, navyše väčšina jeho pokusov o kolmú prihrávku skončila nepresnosťou.

Ďalšie zaujímavé momenty priniesol až záver polčasu. Najskôr po elegantnej kontre stopéra Greššáka trestuhodne sám pred bránou prestrelil Mikinič a na druhej strane zachránil na dvakrát Kamenár Trnavu od gólu z kopačky Lucasa.

Trnavčania ani po polčase nezmenili obraz hry. Dopredu sa neponáhľali, kombinačne sa nechytili a čakali, čo sa bude diať.

Neodstránili však defenzívne zaváhania a po hodine hry ich po Kaceho prihrávke mohol potrestať Mak, na hranici šestnástky sa k zakončeniu nedostal.

Následne vzal na seba zodpovednosť Sabo, prenikol zo stredu ihriska až na pravé krídlo, ale jeho center nabiehajúceho Vojtuša nenašiel.

PAOK potom výrazne pohrozil trnavskej defenzíve, najskôr Pelkasova prízemná strela tesne minula svoj cieľ a následne ukážkovú kombinačnú akciu zakončil nad bránu v stopercentnej možnosti Kace.

V ďalšom priebehu PAOK síce vystupňoval útočnú snahu, no v zakončení mu chýbal pokoj a rozvaha. Maka nahradil v 78. minúte Mystakidis, ktorý však o niekoľko okamihov neskôr po rýchlom protiútoku efektne vysunul Lucasa a ten ľavačkou napokon prestrelil Kamenára.

Záver zápasu sa niesol v nervóznom duchu a Spartaku sa už nepodarilo vyrovnať.

Gólový moment duelu

Hlasy:

Jakub Vojtuš (Spartak Trnava): "Do zápasu sme vstúpili výborne. "Miki" išiel sám na bránu, domáci hráč ho stiahol a dostal červenú kartu. Možno ak by sa mu podarilo prejsť do zakončenia, dá gól a bolo by to fantastické. Bol to však náročný zápas v neskutočnom teple, vzduch bol otrasný, no na to sa nemôžeme vyhovárať. Hrali sme o jedného navyše a chalani bojovali. Napriek tomu si myslím, že je to dobrý výsledok do odvety."

Igor Tudor (tréner PAOK-u Solún): "Dnes to bol špecifický zápas. Deväťdesiat minút sme hrali v oslabení. Všetko, čo sme mesiac usilovne trénovali, sa po dvoch minútach úplne zmenilo. Nebolo to ľahké, chvíľu sme boli dosť zmätení. Gratulujem však mojim hráčom. Páčila sa mi ich mentalita. Bránili všetci spolu a vpredu predviedli veľmi dobré veci."

Juraj Jarábek (tréner Spartaka Trnava): "Inkasovaný gól nás mrzí. Výsledok 0:1 je však do odvety dobrý a dáva nám nádej. V odvete sa pobijeme o postup. PAOK má vynikajúce mužstvo, ale urobíme všetko preto, aby sme postúpili do play-off EL. V dnešnom futbale hra v početnej nevýhode o jedného hráča neznamená veľa. Súperove mužstvo má obrovskú kvalitu. Napriek tomu sme aj my mali šance. Keby pred koncom prvého polčasu Tomáš Mikinič premenil svoju príležitosť, mohlo byť všetko inak, ale na ´keby´ sa nehrá. Sila gréckeho mužstva je nielen v ofenzíve. Doma urobíme všetko, čo bude v našich silách. Budeme hrať útočne. S PAOK-om by to možno nespravilo nič, ale nám momentálne chýba päť dôležitých hráčov."

zdroj: paokfc.gr

Róbert Mak (slovenský reprezentant v službách PAOK-u ): "Musím priznať, že červená karta pre Miguela Vítora bola správna. Je dôležité, že sme skórovali, mohli sme dokonca streliť dva-tri góly. Dnes sme predviedli dobrý výkon, hoci sme hrali o jedného hráča menej. Stretnutie sa hralo vo vysokej teplote, ale ale nepredstavovalo to pre nás žiadny problém."

Dimitris Pelkas (stredopoliar PAOK-u): "Vysoká teplota nám robila problémy. Červená karta hneď na začiatku nás šokovala. Potrebovali sme asi 20 minút, kým sme dokázali správne zareagovať. Nebolo ľahké prepreacovať sa ku gólu, ale podarilo sa nám to a pred odvetou máme väčšiu šancu na postup. "

Ricardo Costa (obranca PAOK-u): "Zápas začal inak, ako sme si predstavovali. Červená karta zmenila naše plány. Je dôležité, že sme vyhrali 1:0. Ukázali sme charakter."

ONLINE PRENOS:

90. min- Koniec zápasu. Trnavčania boli napokon potrestaní za pasivitu a bojácnosť smerom dopredu a do odvety si odnášajú jednogólové manko. Veľká škoda, pretože podobná šanca sa im v takto pozitívnej konštelácii asi tak skoro sotva naskytne. PAOK - Spartak teda nakoniec 1:0.

87. min- Žltá karta pre Mareka Janečku. Príliš veľa faulov na strane Spartaka v tomto dueli.

86. min- Ďalšia žltá karta do trnavských radov, tentoraz pre Nikoliča.

82. min- Úvodný gól stretnutie zaznamenáva, bohužiaľ, domáce družstvo. Na konci rýchlej, kolmej akcie bol španielsky legionár Lucas Pérez- 1:0.

81. min- Brankár Kamenár dostáva žltú kartu za zdržiavanie.

79. min- Pekný strelecký pokus trnavského kapitána Erika Saba.

76. min- Striedajúci Harba išiel dravo do súboja s váhajúcim Skondrasom a dostal sa do dobrej palebnej pozície. Bosniansky legionár však bol dosť z uhla a Olsen si dal pozor a loptu vyrazil na roh.

74. min- Z ihriska odchádza Jakub Vojtuš, ktorého nahradí Haris Harba.

65. min- Počet nedovolených zákrokov je relatívne vysoký. Agresívnejší sú Trnavčania, ktorí vyprodukovali 2/3 zo všetkých faulov (24 faulov proti 12 domácim).

64. min- Hra Trnavy pôsobí stereotypne a miestami aj alibisticky. Ako keby sa Trnavčania báli ponúknutej príležitosti.

63. min- Domáci Kace mal veľkú príležitosť, gól však, našťastie, nepadol.

60. min- Pekný prienik Erika Saba po pravej strane ihriska, jeho spätná strieľaná prihrávka však bola odvrátená na roh.

58. min- Zaváhanie v trnavskej rozohrávke nepotrestal Mak.

55. min- Žltá karta pre Erika Saba, tretí potrestaný Trnavčan. O pár desiatok sekúnd je potrestaný za tvrdý faul aj domáci Lucas Pérez.

52. min- Priebeh druhého polčasu je zatiaľ opatrný bez výraznejšej gólovej príležitosti.

46. min- Začal druhý polčas.

I. polčas

45. min- Hlavný rozhodca nadstavil tri minúty. Ani v nich však gól nepadol, a tak sa prvý polčas skončil bez gólov. Vidíme zaujímavý zápas, domáce tribúny sú však s priebehom prvého dejstva nespokojné a domácich futbalistov vyprevádza do kabíny piskot.

45. min- Na druhej strane mal takisto veľkú šancu domáci legionár Perez, stav však ostal takisto nezmenený.

44. min- Trnava mohla dať PAOK-u gól do šatne! Po výborne zohratom protiútoku na ľavej strane sa do obrovskej šance dostal Tomáš Mikinič, no z výbornej palebnej pozície prestrelil. Veľká škoda!

38. min- Druhá žltá karta pre hostí, previnil sa Tomáš Mikinič.

28. min- Strela trnavského stopéra Miloša Nikoliča z veľkej diaľky bolo nepresná a končí vysoko nad Olsenovou bránou.

22. min- Vynútené striedanie v radoch trnavského Spartaka. Zraneného Mikoviča vymenil Steinhübel.

19. min- Prvý žltý trest pre Trnavčanov, faulom sa previnil pravý obranca Martin Tóth.

15. min- Na strelecké pokusy je to zatiaľ 2:0 v prospech Spartaka. Trnavčania však nejako výrazne nezmenili štýl hry a viac-menej nechávajú hrať súpera. Atakovať začínajú od stredového kruhu s cieľom kontraútoku.

10. min- Aj inokedy búrlivé tribúny sú akosi zaskočené nečakaným začiatkom zápasu.

3. min- Následný priamy kop Spartaku nevyšiel.

2. min- Hneď v 2. minúte si zle spracoval loptu domáci stopér Miguel Vitor a trnavský záložník Mikovič sa rútil sám na bránku PAOK. Portugalčan musel zatiahnuť v poslednej chvíli záchrannú brzdu a Mikoviča stiahol k zemi. Toto počínanie však nezostalo bez trestu a Vitor videl okamžite červenú kartu z rúk rozhodcu Sveina-Erika Edvartsena! Skvelá výhoda pre Trnavčanov, ktorí hrajú prakticky hneď od začiatku presilovku.

1. min: Zápas sa začal.

Domov»Futbal»Európska liga»Trnava hrala proti PAOK-u od druhej minúty presilovku, no prehrala