Žilina zdolala Poltavu 2:0, súper dohrával s hráčom v bráne

Matej Jelič (za brankárom súpera) strieľa úvodný gól stretnutia.
Matej Jelič (za brankárom súpera) strieľa úvodný gól stretnutia. (Autor: SITA)
Andrej Kuzmány|30. júl 2015 o 19:15

Päť zápasov v Európskej lige a pätnásť strelených gólov. Futbalisti Žiliny v tejto sezóne stále neprehrali. V úvodnom zápase tretieho predkola zdolali ukrajinskú Poltavu 2:0.

Európska liga 2015/16 - prvý zápas tretieho predkola:

MŠK Žilina - FC Vorskla Poltava 2:0 (1:0)

Góly: 26. Matej Jelič, 73. Jakub Paur

ŽK: Jakub Paur, Miroslav Káčer, Milan Škriniar - Armend Dallku, Oleksandr Sklyar, Olexandr Kovpak, Vadim Sapai, Anton Shinder, ČK: 90. Stanislav Bogush, rozhodovali: Marijo Strahonja - Ivica Modrič, Dario Vrabec (všetci Chorvátsko), 4757 divákov

Žilina: Miloš Volešák - Ernest Mabouka (20. Nikolas Špalek), Denis Vavro, Milan Škriniar, Bojan Letič - Viktor Pečovský - Jakub Paur, László Bénes (90+. Michal Škvarka), Miroslav Káčer, Jaroslav Mihalík (83. William) - Matej Jelič

Poltava: Stanislav Bogush - Vadim Sapai, Armend Dallku, Yevhen Tkachuk, Sergey Siminin - Sanzhar Tursunov, Oleksandr Sklyar (85. Andriy Tkachuk), Volodymyr Chesnakov, Artem Gromov (77. Mladen Bartulovič) - Anton Shinder, Olexandr Kovpak (80. Oleg Barannik)

ŽILINA. Futbalisti úradujúceho slovenského vicemajstra MŠK Žilina prevýšili vo štvrtkovom domácom úvodnom stretnutí 3. predkola Európskej ligy 2015/16 hráčov ukrajinského klubu Vorskla Poltava 2:0.

O presné zásahy zápasu pod Dubňom sa postarali Matej Jelič a Jakub Paur. Pre chorvátskeho kanoniera to bol už siedmy gól v tohtosezónnej eliminačnej fáze EL.

((foto))

Hostia na zverencov trénera Adriána Guľu vyrukovali s tvrdými atakmi. Ich výsledkom bolo niekoľko štandardných situácií. Po jednej z nich sa domáci márne u hlavného rozhodcu dožadovali jedenástky.

V 23. minúte zakrútil priamy kop do šestnástky László Bénes a Milan Škriniar hlavičkou rozvlnil sieť za brankárom Poltavy. Radovať sa však nemohol - gól neplatil pre odpískaný ofsajd.

O tri minúty neskôr sa už Žilinčania dočkali. Z pravej strany prenikol Jakub Paur, posunul loptu Miroslavovi Káčerovi a ten ju naservíroval Jeličovi - 1:0.

Proti Poltave sa Žilinčania radovali dvakrát. FOTO - TASR.

V 44. minúte išiel po diere v defenzíve Poltavy sám na gólmana Káčer, ale nezužitkoval ponúknutú príležitosť. Prvá štyridsaťpäťminútovka sa niesla vo veľmi nervóznom duchu - dôkazom bolo až sedem žltých kariet.

Po prestávke v 62. minúte odpískal chorvátsky arbiter Mario Strahonja po zákroku Škriniara na Artema Gromova pokutový kop. Exekútor Olexandr Kovpak však bránu vysoko prekopol.

V 73. minúte sa k odrazenej lopte po centri Špaleka dostal Jakub Paur, kľučkou sa zbavil obrancu a krížnou strelou nedal šancu brankárovi Stanislavovi Bogušovi - 2:0.

Tri minúty pred koncom mimo šestnástky Boguš nebezpečne fauloval Paura a videl červenú kartu. Keďže Vorskla už v tom čase mala využité všetky tri striedania, dochytať musel kapitán Armend Dallku.

V presilovke počas siedmich minút nadstaveného času Žilinčania nezveľadili svoj náskok do odvety 6. augusta na Ukrajine. Vktor Pečovský sa pritom rútil sám na bránu. Lobom ale minul ľavú žrď.

((video))

Hlasy po zápase:

Adrián Guľa (tréner Žiliny): "Vyhrali sme dôležitý zápas pred dobrou kulisou. Bojovali sme, hrali sme s nasadením a tímovo. Sme však iba v polčase. Teraz musíme dobre zregenerovať, predpokladám, že aj v odvete pôjdeme na dno svojich síl. Nepremenené šance mrzia, ale aj hostia mali tie svoje, keď za stavu 1:0 nepremenili pokutový kop. Výsledok 2:0 berieme, pretože sme čelili kvalitnému mužstvu. Získali sme skalp silného súpera, náskok však musíme potvrdiť aj v odvete."

Vasyl Sačko (tréner Poltavy): "V našom tíme nastúpili štyria hráči, pre ktorých to bol debut v Európskej lige. Aj preto sme hrali ustráchane, hráči sa báli zobrať na seba zodpovednosť. V druhom polčase sa to trochu zmenilo, ale nestačilo to. Výsledok 0:2 nie je najlepší, ale aj to sa dá otočiť. O všetkom sa rozhodne u nás v Poltave."

Miroslav Káčer (stredopoliar Žiliny): "Určite to bol kvalitnejší súper ako Kišiňov, najmä čo sa týka osobných súbojov, ktoré sme však dobre zvládli. Ak však chceme uspieť aj v odvete, tak musíme pridať. Najmä v dôraze a v tom, že premeníme šance, ktoré si vytvoríme."

Matej Jelič (útočník Žiliny): "Odohrali sme veľmi náročný súboj. Každý súboj, každý faul navyše rozhodca odpískal pre súpera. Musíme byť spokojní s výsledkom, 2:0 to sme chceli, nedostať gól. Pri svojom góle som sa dostal na prednú žrď, našiel ma presný center Káčera."

Viktor Pečovský (stredopoliar Žiliny): "Vedeli sme, že ukrajinský štýl je nepríjemný a dôrazný. Myslím však, že väčšinu osobných súbojov sme zvládli, dokonca až nad očakávania. Súpera sme do veľa šancí nepustili a naopak, my sme okrem dvoch gólov mohli pridať aj ďalšie. Verím, že nepremenené šance nás po odvete nebudú mrzieť a postúpime ďalej."

Online prenos

Koniec - Je koniec! Žilina mala v závere obrovskú šancu na strelenie tretieho gólu, keď sa sám na bránu rútil Viktor Pečovský. Dallkua v bráne síce preloboval, ale minul ľavú žrď.

Žilina má napriek tomu skvelú východiskovú pozíciu do odvety. Doma neinkasovala a vyhrala 2:0.

90. min - Až teraz je to potvrdené. Brankár Bogush sa postavil na nohy a rozhodca ho posiela predčasne do šatní. Poltava bude dohrávať v oslabení, do brány sa postaví kapitán Armend Dallku.

A rozhodca nadstavuje ešte sedem minút. To by sa Žilina mohla o niečo pokúsiť.

87. min - Ďalší zaujímavý moment v zápase. Jakub Paur dostal skvelú loptu za obranu, brankár Bogush vybehol ďaleko za šestnástku a tvrdo vrazil do domáceho futbalistu. Momentálne sa nehrá, pretože obaja hráči ležia na zemi. Rozhodca však už vytiahol z vrecka červenú kartu, Poltava bude dohrávať oslabená. A navyše nemôže striedať!

73. min - Žilinský štadión je v eufórii, domáci vyhrávajú 2:0! Toto Žilina potrebovala - využila šancu, ktorá sa naskytla. Jakub Paur sa neunáhlil, na hranici šestnástky sa uvoľnil a krížnou strelou k pravej žrdi prekonal brankára Bogusha.

71. min - Ukrajinci sa ale nevzdávajú. Hrá sa veľmi bojovný zápas, ale hostia majú teraz navrch. Tlačia, snažia sa s výsledkom niečo urobiť. A premietlo sa to aj do zápasových štatistík.

Na celkový počet pokusov už Poltava vedie: 5-7. Do priestoru medzi tromi žrďami oba tímy mierili dvakrát. A značne sa vyrovnalo aj držanie lopty: 53% - 47%.

László Bénes z MŠK Žilina (vľavo) bojuje o loptu s dvoma hráčmi súpera - Volodymyrom Chesnakovom (v strede) a Vadimom Sapaiom. FOTO - SITA.

64. min - Stav sa nemení! Loptu si na biely bod postavil Olexandr Kovpak a prestreľuje! A to veľmi výrazne - loptu poslal vysoko ponad brvno Volešákovej brány.

63. min - A toto nevyzerá dobre! Artem Gromov to v pokutovom území urobil veľmi dobre, zasekol si loptu, Milan Škriniar ho posiela k zemi a rozhodca píska pokutový kop!

54. min - V druhom polčase sú zatiaľ aktívnejší hostia. Kombinujú pred bránou, ale Volešáka aspoň teraz neohrozili. Strelecký pokus Vadima Sapaia skončil asi meter nad brvnom domácej brány.

46. min - Druhý polčas sa začal.

I. polčas

45. min - Prvý polčas sa skončil. V nadstavenom čase sa domáci ešte museli brániť, ale podarilo sa im to a do šatní odchádzajú za priaznivého stavu. Treba ešte zdôrazniť, že v prvom polčase udelil rozhodca až sedem žltých kariet.

44. min - Neuveriteľná šanca Žiliny v samom závere prvého polčasu. Miroslav Káčer sa rútil úplne sám na brankára Bogusha, všade navôkol nebol nikto a domáci hráč mal dostatok času.

Trestuhodne ale vystrelil len do ukrajinského gólmana, od ktorého sa lopta odrazila nad bránu. Obrovská škoda pre domácich.

40. min - Žilina má zatiaľ navrch, takticky hrá výborne. Súpera prakticky k ničomu nepustila, o čom jasne vypovedajú aj štatistiky. Strelecké pokusy 4-0, z toho na bránu 1-0. A ten jediný sa skončil gólom.

Vedie aj na držanie lopty: 64% - 36%.

Teraz ale súperovi veľa k vyrovnaniu nechýbalo. Z diaľky vypálil Oleksandr Sklyar, chýbalo možno len lepšie namieriť. Lopta letela do stredu brány a Volešákovi nenarobila problémy.

26. min - Ale po troch minútach sa už domáci dočkali a vyhrávajú 1:0. Miroslav Káčer z pravej strany našiel Mateja Jeliča a ten hlavou na vzdialenejšiu žrď posiela loptu do siete!

Po nervznom prvom dejstve vyhrvame 1:0. Glov zakonenie chorvtskeho ostrostrelca!

Posted by MŠK Žilina on 30. júl 2015

23. min - Žilinčanom sa podarilo rozvlniť sieť súperovej brány a hráči už začali oslavovať. Škriniar si výborne nabehol na center z ľavej strany a hlavou poslal loptu presne k pravej žrdi.

Lenže čiarový rozhodca odmával ofsajd a gól neplatí.

20. min - Už po dvadsiatich minútach prichádza Žilina o dôležitého hráča. V jednom zo súbojov sa zranil Ernest Mabouka a nie je schopný pokračovať. Na opačnú stranu ihriska preňho museli prísť s nosidlami.

Na jeho miesto nastúpil Nikolas Špalek. Aj on sa prizeral nádejnej šanci svojich spoluhráčov. Bojan Letič však z voľného kopu z ľavej strany tesne spoza šestnástky v pokutovom území nikoho nenašiel.

10. min - V úvodnej desaťminútovke sa mužstvá iba oťukávajú, ani jeden z brankárov ešte nemusel zasahovať. Domáci to proti súperovi budú mať veľmi ťažké.

Pridať musia odhodlanie najmä v osobných súbojoch. Ukrajinci sú fyzicky veľmi zdatní, jeho hráči sú vysokí a robustní. Žilinskí mladíci by mohli zabodovať najmä kombinačnou hrou po zemi.

MK ILINA - FC Vorskla Poltava, dnes o 19:30.Zkladn zostava MK ilina: Volek - Mabouka, Vavro, kriniar, Leti -...

1. min - Zápas sa začal.

I. polčas

Pred zápasom - Žilinčania zvládli cez víkend úspešne aj vstup do domácej najvyššej súťaže. Na vlastnom štadióne si poradili s tímom Zlatých Moraviec jednoznačne 5:1.

Dnes proti Vorskle Poltava nastúpia bez stredopoliara Lukáša Čmelíka. Devätnásťročný odchovanec bude pre problémy s lýtkom mimo hry dva až tri týždne.

Lukáš Čmelík bude chýbať dva až tri týždne. FOTO - TASR.

Pred zápasom - V prvých dvoch predkolách nedali Žilinčania svojim súperom žiadnu šancu. Najskôr si poradili so severoírskym Glentoranom. Na pôde súpera zvíťazili 4:1, doma 3:0.

V ďalšej fáze bez väčších problémov vyradili aj moldavskú Daciu Kišiňov. Po triumfe 2:1 vonku si pred domácou odvetou vytvorili dobrú východiskovú pozíciu. Pred vlastnými fanúšikmi vyhrali po výsledku 4:2.

Zostrih zo zápasu Dacia Kišiňov - MŠK Žilina (1:2).

Zostrih zo zápasu MŠK Žilina - Dacia Kišiňov (4:2).

Pred zápasom - Myslím si, že Slováci hrajú veľmi dobre smerom dopredu, ale defenzíva je trochu nestabilná, tvrdila pre oficiálnu stránku Vorskly jedna z opôr - obranca Jevgen Tkačuk.

Žilina v prvých piatich stretnutiach sezóny - štyroch v Európskej lige a jednom v domácej súťaži - strelili až osemnásť gólov. Priemerne dá 3,6 gólu na zápas.

Pred zápasom - Dve predkolá úspešne zvládli. Na futbalistov MŠK Žilina čaká na ich ceste v Európskej lige ďalšia prekážka. Úvodný zápas proti ukrajinskému súperovi FC Vorskla Poltava sa začína Pod Dubňom o 19.30 hod.

Domov»Futbal»Európska liga»Žilina zdolala Poltavu 2:0, súper dohrával s hráčom v bráne