Voľba dejiska ZOH 2022: Peking zdolal Almaty o štyri hlasy

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach vyťahuje z obálky meno organizátora zimných olympijských hier v roku 2022.
Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach vyťahuje z obálky meno organizátora zimných olympijských hier v roku 2022. (Autor: TASR/AP)
TASR|31. júl 2015 o 12:17

Doteraz žiadne mesto neorganizovalo zimné aj letné olympijské hry. Peking vo voľbe dejiska porazil Almaty a po štrnástich rokoch opäť privíta najlepších športovcov sveta.

KUALA LUMPUR. Dejiskom ZOH 2022 bude Peking. V súboji o pridelenie usporiadateľských práv zdolal jediného protikandidáta - kazašské mesto Almaty.

((anketa))

Rozhodlo o tom piatkové hlasovanie členov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v Kuala Lumpur za účasti jedinej slovenskej zástupkyne Danky Bartekovej.

Voľba prebehla prostredníctvom hlasovacích lístkov, keďže elektronický systém nepracoval spoľahlivo. Peking získal štyridsaťštyri hlasov členov MOV, Almaty o štyri menej.

"Teším sa, že dnešná voľba bola medzi dvoma silnými kandidátmi. Ktokoľvek by vyhral, priniesol by veľmi dobré hry. Oba výbory spravili neuveriteľne veľa práce a oba projekty boli v súlade s Agendou 2020. Aj výsledok ukazuje, že to bolo veľmi tesné a nebolo to jednoznačné," uviedla po voľbe pre TASR Barteková.

Čínska metropola sa stane historickým mestom, ktoré dostalo právo usporiadať letné aj zimné olympijské hry. Naposledy bola dejiskom veľkého fóra v roku 2008.

Prečítajte si tiež:

Práve na tomto podujatí postavil organizačný výbor svoju kandidatúru. Číňania uviedli, že veľké množstvo športových areálov pre ZOH 2022 využijú práve z OH 2008.

Využijú športoviská z OH 2008

Jediný problém predstavujú lyžiarske strediská Jen-čching a Čang-ťia-kchou, ktoré budú musieť umelo zasnežiť.

Prezentačné video pekinskej kandidatúry.

Starosta Pekingu Wang An-šun v záverečnej prezentácii deklaroval, že olympiáda v roku 2008 dodala mestu impulz na 130-miliardovú investíciu do zlepšenia kvality vzduchu.

Metropole sa podarilo odstrániť aj viac ako milión vozidiel, ktoré výrazne znečisťovali ovzdušie.

Prírodný sneh a čistý vzduch

Veľkou konkurenciou vo voľbe dejiska ZOH 2022 bolo kazašské mesto Almaty. Svoj projekt postavilo na využití prírodného snehu a čistého horského vzduchu.

Napriek pozitívnym ohlasom od členov MOV však nemalo v porovnaní s Pekingom dostatočné ekonomické zabezpečenie.

cina_res.jpg

Pekinský organizačný výbor predstavuje svoju kandidatúru na záverečnej prezentácii pred členmi MOV. FOTO - SITA/AP.

Hoci nedostatok prírodného snehu a pribúdajúce verejné protesty za porušovanie ľudských práv vrhali na čínsku metropolu negatívny tieň, naďalej bola favoritom číslo jeden.

Delegácia z najpočetnejšej krajiny sveta ubezpečila MOV, že Peking bude bezpečnou a férovou voľbou. V jeho prospech rozhodlo množstvo odskúšaných faktorov z hier v roku 2008 na čele s ekonomickou stabilitou.

Finančne by to zvládli

Kazašský premiér a líder organizačného výboru protikandidáta Karim Massimov deklaroval, že aj menej rozvojové krajiny sú pripravené na zvládnutie organizácie takéhoto veľkého podujatia.

Prezentačné video kandidatúry mesta Almaty.

Kazachstan by sa v prípade pridelenia práv na ZOH 2022 stal najväčšou moslimskou krajinou, ktorá by mala možnosť usporiadať veľké fórum. Vzhľadom na množstvo funkčných dejísk z Ázijských hier v roku 2011 a bohatý ropný priemysel by to krajina podľa neho finančne utiahla.

Dejiskom ZOH mládeže v roku 2020 bude Lausanne. Švajčiarsky organizačný výbor zdolal v hlasovaní jediného protikandidáta, ktorým bol rumunský Brašov. Ten hostil pred dvomi rokmi zimný európsky olympijský festival.

Prvé ZOH mládeže usporiadal v roku 2012 Innsbruck. O rok neskôr bude dejiskom druhej edície nórsky Lillehammer.

Reakcie slovenských športovcov a osobností

František Chmelár (prezident Slovenského olympijského výboru): "Som sklamaný z tohto výsledku. Osobne som preferoval 'prírodnejšie' Almaty, tamojšie horské prostredie má vhodnejšie podmienky na zimné športy. Pre Peking však rozhodli ekonomické záležitosti a otázky bezpečnosti. Pomer hlasov 44:40 ukazuje, že v prípade Almaty skutočne išlo o vážneho protikandidáta. Nedá mi ale nezopakovať, že ak by poľský Krakov nestiahol kandidatúru, mal by najmä vzhľadom na geografické hľadisko obrovskú šancu na úspech. O tom som presvedčený."

Zuzana Stromková (akrobatické lyžovanie): "Výber Pekingu sa očakával, takže nie som z tejto voľby prekvapená. Mne osobne je úplne jedno, ktorý kandidát vyhral. Pre mňa je najdôležitejšie, aby boli kvalitne pripravené športoviská, na ktorých budeme bojovať o medaily. V Číne som doteraz nikdy nebola, takže informácie zatiaľ nemám žiadne. Určite si však na internete pozriem, ako to tam vyzerá a čo majú organizátori ZOH v pláne. Na Peking v najbližšom čase nebudem myslieť, časovo je to ešte veľmi ďaleko. Veď najbližšie na nás čaká Pchjongčchang."

Klaudia Medlová (snoubording): "Práve som sa to dozvedela a je mi jedno, kde sa ZOH budú konať. Vôbec nemám žiadne informácie o tom, čo v Číne chcú pripraviť. Je to ešte veľmi ďaleko. Ani neviem, čo dovtedy bude. Sústredím sa na najbližšiu olympiádu. Z dlhodobého hľadiska by som, samozrejme, rada išla do Pekingu. V Číne som ešte nebola. Bola tam už moja sestra na majstrovstvách sveta juniorov a vravela, že to bolo postavené dobre. Hlavné bude, nech sa tam jazdci cítia bezpečne a trať je dobre postavená. Nech to nie je také, ako bolo v úvode v Soči, kde trať museli prerobiť. V globále ešte na olympiádu nemyslím. Myslím na najbližšiu sezónu."

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Voľba dejiska ZOH 2022: Peking zdolal Almaty o štyri hlasy