Futbalové zmŕtvychvstanie Žiliny, v Poltave dala gól z poslednej akcie

Matej Jelič (pri lopte) viaže na seba dvojicu hráčov Poltavy Jevhen Tkačuk (vľavo) a Vadim Sapai. Na prihrávku si nabieha Miroslav Káčer (vpravo). (Autor: SITA)
Sportnet|6. aug 2015 o 19:00

Futbalisti MŠK Žilina v infarktovom závere vydreli postup do baráže Európskej ligy UEFA. Postupový gól strelili doslova v poslednej sekunde.

Európska liga UEFA 2015/16 - 3. predkolo (odveta):

FC Vorskla Poltava - MŠK Žilina 3:1 pp (2:0, 0:0)

Góly: 67. Šinder, 90.+ J. Tkačuk, 101. Tursunov (z 11 m) - 120.+2 William

ŽK: Tursunov, Bartulovič, Sklyar, Dallku, Sapai, J. Tkačuk - Paur, Špalek, Škvarka

ČK: 100. Špalek po druhej žltej karte. Rozhodoval: Aghajev (Azer.)

/prvý zápas 0:2, do play off o účasť v skupinovej fáze EL postúpila Žilina/

Poltava: Nepogodov - Sapai (86. Miščenko), Dallku, J. Tkačuk, Siminin (46. Perduta) - Sklyar, A. Tkačuk, Tursunov, Kovpak, Bartulovič (60. Barannik) - Šinder

Žilina: Volešák - Špalek, Vavro, Škriniar, Letič (118. Hučko) - Pečovský - Paur, Bénes (73. Škvarka), Káčer, Mihalík (78. William) - Jelič

((anketa))

POLTAVA, BRATISLAVA. Futbalisti slovenského vicemajstra MŠK Žilina postúpili do play off o účasť v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA 2015/16.

V infarktovej odvete 3. predkola síce prehrali na ihrisku ukrajinského tímu Vorskla Poltava 1:3 po predĺžení, ale ďalej idú po domácej výhre 2:0.

Postupový gól Žilinčanov vo štvrtok zaznamenal v posledných sekundách predĺženia brazílsky legionár William.

Zverenci trénera Adrián Guľu sa dozvedia súpera v play off o účasť v skupinovej fáze EL po piatkovom žrebe.

Priebeh:

Žilinský tréner Guľa aj na odvetu 3. predkola EL odvážne zaradil do základnej zostavy aj 17-ročného stredopoliara Bénesa, či o rok staršieho útočníka hrajúceho na poste obrancu Špaleka.

Na hrote útoku operoval chorvátsky kanonier Jelič, ktorý v aktuálnej sezóne EL strelil už sedem gólov. Domáci začali tlakom a hneď v úvode si vytvorili dve veľké šance.

Najskôr hlavička stopéra Dallkua skončila na brvne, keď brankár Volešák podbehol po rohovom kope loptu, a potom po centri Kovpaka mieril len do žilinského brankára Sapai.

Hostia sa osmelili v 12. minúte, keď zdiaľky nebezpečne pálil Káčer. Ten istý hráč potom centroval na hlavu Jeliča, ale hlavička Chorváta išla tesne nad bránu.

Obaja hráči si zopakovali spoluprácu v 37. minúte, keď aktívny Káčer vysunul Jeliča, ten však osamotený pred domácim brankárom dlho váhal so strelou a loptu mu v poslednom momente odkopol dobiehajúci Dallku.

V závere polčasu chyboval Vavro a po Šinderovom centri na voľného Kovpaka zachránil tím spod Dubňa stopér Škriniar.

Po zmene strán mohol otvoriť skóre Jelič, ale šancu po ďalšej Káčerovej prihrávke nevyužil. Po hodine hry strieľal na Volešáka Tursunov, potom Šinder hlavičkoval vedľa.

Tlak domácich vygradoval v 67. minúte, keď center Dallkua, ktorý sa dostal k lopte po chybe Káčera, nasmeroval do siete Šinder - 1:0.

Poltavu gól povzbudil a rýchlo sa pokúsila o ďalší, ktorý by znamenal predĺženie. V 86. minúte mal vyrovnanie na kopačke Barannik, ale v dobrej pozícii trafil iba bočnú sieť.

Žilinčania napokon tesný náskok neudržali, keď v prvej minúte nadstaveného času využil fatálne zaváhanie kompletnej defenzívy MŠK Jevgen Tkačuk - 2:0.

V predĺžení mohli ako prví udrieť Slováci, ale striedajúci Škvarka v dobrej pozícii dlho váhal so strelou. Kľúčový moment sa odohral v 99. minúte.

Po faule Paura na Perdutu mali domáci výhodu štandardnej situácie, Tursunov napálil loptu do v múri stojaceho Špaleka, ktorý ju zasiahol rukou. Nasledovalo jeho vylúčenie a pokutový kop, ktorý premenil Tursunov.

V infarktovom závere však vyšla Žiline posledná akcia v druhej minúte nadstavenia, keď po priťuknutí od Jeliča skóroval gólom od žrde brazílsky legionár William.

((video))

Hlasy:

Adrián Guľa (tréner Žiliny): "Najdôležitejšie dnes bolo, že chlapci aj o desiatich veľmi túžili a chceli si vybojovať postup. Myslím, že za statočnosť a odvahu sme si to aj zaslúžili. Vedeli sme, že budeme musieť streliť gól aj na súperovom ihrisku. Trošku nás mrzí zaváhanie na konci druhého polčasu, súper skóroval a vynútil si predĺženie z akcie, ktorá ani veľkou šancou nebola. My sme si však potom udržali chladnú hlavu a som rád, že to chlapci zvládli. V kľúčovom momente sme došprintovali akciu domácich traja proti jednému a z následného protiútoku strelili postupový gól. Taká emócia sa nedá opísať, musí sa zažiť. Je to jeden z najkrajších momentov mojej kariéry, ale verím, že s týmto tímom zažijem ešte krajšie. Na piatkovom žrebe by sme radi dostali atraktívneho súpera, s ktorým sa popasujeme o postup. Určite si to vychutnáme."

Online prenos:

Predĺženie

120.+ Je koniec! Po neuveriteľnom priebehu ide napokon predsa len ďalej mladé žilinské mužstvo. Domáci hráči ani priaznivci stále nechápu, ako mohli prísť doslova v poslednej sekunde o postup.

120.+ Góóól! Z poslednej akcie dali Žilinčania postupový gól. Striedajúci William zachoval chladnú hlavu a popri padajúcom Nepogodovovi posiela Žilinu do ďalšieho kola!

116. min- Žilinčania už bojujú aj sami so sebou, nedarí sa im.

110. min- Nepresná a málo razantná strela Viktora Pečovského. Zajímavý bol následný konflikt spoluhráčov Vorskly. Kapitán Dallku takmer ručne-stručne dohováral striedajúcemu Miščenkovi.

101. min- Bohužiaľ...Tursunov sa nemýlil. Hoci Volešák vystihol smer, domáci futbalista zahral jedenástku skvele a loptu umiestnil presne a prudko- 3:0. Situácii Žiliny sa javí neriešiteľná. "Šošoni" potrebujú zázrak.

100. min- Nikolas Špalek pri nepriamom kope zasiahol loptu rukou, ktorú mal od tela. Nielen že inkasuje druhú žltú kartu a je vylúčený, ale Vorskla má aj výhodu pokutového kopu!

91. min- Začalo predĺženie, domáci vyzerajú sviežejší pohybovo aj mentálne. Verme, že hráči MŠK zabudnú na posledné nepodarené minúty.

II. polčas

90.+ Koniec normálnej hracej doby, bude nasledovať predĺženie.

90.+ To snáď nie! V nadstavenom čase odcentroval z pravej strany kapitán Dallku, Volešák nezvládol centrovanú loptu, pričom obranca Špalek dovolil nabehnúť na hlavičku J.Tkačukovi, ktorý nezaváhal- 2:0.

86. min- Nepríjemné chvíle pre našich futbalistov! Po nedôraznom bránení a rýchlej výmene lopty sa z ľavej strany rútil na Volešáka striedajúci Barannik. Chvalabohu, trafil len bočnú sieť.

74. min- Pekný futbalový moment. Viktor Pečovský napriahol k strele z vyše 20 metrov a vyprášil rukavice Nepogodovovi.

74. min- Striedanie v tíme hostí. Bénesa nahradí Škvarka.

67. min- 1:0! Anton Šinder sa už na druhý pokus dočkal a svojou nekompromisnou hlavičkou nedal Volešákovi šancu. Žilinčanov ešte čakajú "horúce" minúty.

63. min- na druhej strane sa rodil náznak šance na opačnej strane, no Bénesovi nevyšla finálna prihrávka na Mihalíka.

63. min- Veľká šanca Poltavy! Anton Šinder sa ocitol v dobrej hlavičkovej pozícii po centri z pravej strany. Našťastie pre Žilinčanov bol už trochu v záklone a preto netrafil loptu ideálne.

60. min- Domáci zintenzívnili tempo a zlepšili pohyb. Dynamika ich útočných akcií je o niečo lepšia ako v prvom polčase.

53. min- Aktívny Jelič sa nepríjemnou strelou znova pripomenul obrane Vorskly a špeciálne Nepogodovovi, Žilinčania budú kopať roh.

46. min- Začal druhý polčas.

I. polčas

45. min- Koniec prvého polčasu. Žilinčania predvádzajú dobrý pohárový výkon. Verme, že v podobnom duchu budú pokračovať aj v druhom dejstve.

45. min- V nadstavenom čase prvého polčasu mali Žilinčania ďalšiu veľkú šancu. Po zblokovanej strele Mihalíka sa na osi veľkého vápna ocitol zoči-voči Nepogodovovi Paur, no "zluftoval" a loptu neusmernil do siete ani Jelič. Naši futbalisti musia byť viac efektívni, inak by sa im zahadzovanie šancí mohlo vypomstiť.

45. min- Prvá žltá karta aj pre domácich, vidí ju Tursunov po faule na Paura.

42. min- Dobrý obranný zákrok vo vlastnej 16-tke predviedol Škriniar, ktorý napravil predchádzajúce defenzívne zaváhanie stopérskeho partnera Denisa Vavra.

36. min- Druhá veľká šanca žilinského kanoniera Jeliča. Paur vybojoval v strede poľa loptu so Sklyarom, ktorú posunul Káčerovi. Ten okamžite prvým dotykom vyslal do behu Jeliča, ktorého prvý dotyk však nebol ideálny. Chorvát si hodil loptu trošku do strany a príliš pred gólmana Vorskly. S obetavým obranným zákrokom "priskočil" aj kapitán Dallku. Nepríjemne inkasoval úder po súboji z dvojicou Jelič - Dallku domáci brankár Nepogodov, ktorý vyzerá byť riadne otrasený.

35. min- Faul Nikolasa Špaleka bol ocenený žltou kartou. Bohužiaľ, je druhým napomínaným hráčom MŠK.

26. min- Jakub Paur dohrával súboj s gólmanom Nepogodovom. Slovenský záložník sa bolestivo zrazil s ukrajinským brankárom, no bude pokračovať v hre ďalej. Je pozitívne, že Źilinčania idú do tvrdých súbojov bez ostychu.

19. min- Gól mohla dať už aj Žilina. Káčer zísal loptu v okolí veľkého vápna Poltavy, okamžite poslal dobrý center na hlavu Jeliča, ktorý však bránu z výhodnej pozície netrafil. Škoda!

14. min- Jakub Paur išiel neskoro do vkĺzačky a nepríjemne zasiahol prenikajúceho Siminina. Vidí žltú kartu.

8. min- Hlavička domáceho kapitána Dallkua pristála na brvne žilinskej brány! Hostia mali šťastie, že neinkasovali.

7. min- Žilinčania zatiaľ pozorne bránia a pôsobia kompaktne, loptu držia viac na kopačkách domáci hráči.

5. min- Prvý strelecký pokus z kopačky domáceho Sklyara ide mimo bránky Volešáka.

1. min- Zápas začal.

Domov»Futbal»Európska liga»Futbalové zmŕtvychvstanie Žiliny, v Poltave dala gól z poslednej akcie