Žilina otočila výsledok, po góle v nadstavenom čase zdolala Bilbao 3:2

Hráč Žiliny László Bénes (v žltom) sa snaží odstaviť od lopty futbalistu Athletica Bilbao Iňiga Lekueho. (Autor: SITA/AP)
Andrej Kuzmány|20. aug 2015 o 20:05

Po niečo viac ako polhodine hry prehrávali o dva góly. Futbalisti Žiliny však v druhom polčase predviedli senzačný zvrat. Čerstvého víťaza španielskeho Superpohára zdolali v prvom zápase play-off o postup do skupinovej fázy Európskej ligy 3:2.

EURÓPSKA LIGA 2015/2016 - prvý zápas play-off o skupinovú fázu:

MŠK Žilina - Athletic Club Bilbao 3:2 (0:2)

Góly: 66. Jakub Paur, 77. William, 90+. William - 16. Sabin Merino, 33. Kike Sola

Rozhodujú: Ovidiu Hategan - Octavian Sovre, Sebastian Gheorghe (všetci Rumunsko), ŽK: Lukáš Čmelík, 10 185 divákov

Žilina: Miloš Volešák - Ernest Mabouka (57. William), Denis Vavro, Milan Škriniar, Bojan Letič - Viktor Pečovský - Jakub Paur, Miroslav Káčer, László Bénes (88. Michal Škvarka), Lukáš Čmelík (73. Jaroslav Mihalík) - Matej Jelič

Bilbao: Iago Herrerin - Eneko Bóveda, Carlos Gurpegi, Aymeric Laporte, Iňigo Lekue - Mikel Rico (70. Beňat Etxebarria), Gorka Elustondo - Sabin Merino (74. Iňaki Williams, 82. Óscar de Marcos), Ager Aketxe, Ibai Gómez - Kike Sola

ŽILINA. Futbalisti slovenského vicemajstra MŠK Žilina triumfovali vo štvrtok v prvom zápase play-off Európskej ligy UEFA 2015/16 nad španielskym Athleticom Bilbao 3:2.

Favorizovaný čerstvý víťaz španielskeho Superpohára pritom v prvom polčase po veľkých chybách domácich strelil dva góly. Presadili sa Sabin Merino a Kike Sola.

((foto))

V druhom polčase však v 66. minúte znížil Jakub Paur a v 77. minúte vyrovnal striedajúci William. A hrdina zápasu tretieho predkola v Poltave opäť v nadstavenom čase rozhodol o triumfe Žiliny.

Nádej na vytúžený postup do skupiny Európskej ligy tak slovenský zástupca bude reálne živiť aj v druhom súboji.

Tréner domácich Adrián Guľa zvolil do základu aj rekonvalescenta v obrane Ernesta Mabouku. Jeho náprotivok Ernesto Valverde poslal do ohňa výrazne obmenenú základnú zostavu.

Oproti jedenástky z odvety proti FC Barcelona v nej figurovalo len trio hráčov. Na hrote absentoval autor štyroch gólov do siete FC Barcelona Aritz Aduriz. Dôveru dostal práve Sola.

Odveta je na programe o týždeň na štadióne San Mames v Baskicku.

Hlasy po zápase

Ernesto Valverde (tréner Athletica Bilbao): "V prvom polčase sme boli lepší a dali sme dva góly. Darilo sa nám aj v druhom, potom ale prišiel gól Žiliny - a to ju nakoplo. Dala ešte jeden a v nadstavenom čase prišiel brejk, roh a rozhodnutie pre domácich, ktorí hrali stále vo vysokom tempe. Nie je to síce zaslúžené, ale budeme s tým musieť niečo spraviť u nás doma. Žilina išla do rizika a vyšlo jej to."

Adrián Guľa (tréner Žiliny): "Fantastický zážitok. Zvíťazila ostrá mentalita mojich chlapcov. Mali sme dobrý vstup do zápasu, dostali sme súpera pod mierny tlak. No udrel z prvej strely na bránu. V tej fáze zápasu bol Athletic lepší a dostal sa do dvojgólového vedenia. V druhom polčase sme ukázali hernú kvalitu, súdržnosť a tímovosť. Otočili sme to a pre chlapcov je to veľká odmena. Sme v polčase a ja verím, že všetko je možné."

Milan Škriniar (obranca Žiliny): "Urobili sme pár chýb v prvom polčase a pykali sme za to. V druhom sme predviedli veľký obrat proti kvalitnému súperovi. Opäť rozhodol William gólom v nadstavenom čase - i keď ten prvý bol postupový a teraz sme len v polčase."

Jakub Paur (stredopoliar Žiliny): "Prvý polčas sme začali veľmi dobre. Mali sme menší tlak aj šance, ale to nám zobralo asi veľa síl. Našu snahu o skórovanie pribrzdili dva góly v našej sieti. Dôležité bolo, že sme sa poučili z inkasovaných gólov a v druhom dejstve sme dokázali streliť tri a otočiť zápas."

Online prenos

90+. min - Tak toto je senzácia! Rozhodca v nadstavenom čase odpískal roh pre Žilinu, v spleti hráčov sa najlepšie zorientoval William a doslova pretlačil loptu do siete. Slovenský tím šokujúco otáča výsledok a nad Athleticom Bilbao doma víťazí 3:2!

90. min - Zápas v Žiline vrcholí. Rozhodca bude nadstavovať ešte štyri minúty.

77. min - Tak to je neuveriteľné! William si parádne nabehol za obranu súpera, rozhodca ofsajd nepískal. V samostatnom nájazde si proti brankárovi Herrerinovi zasekol loptu do ľavej strany, položil si ho a bez problémov doklepol loptu do prázdnej brány.

73. min - Tak nám to s predpoveďou dnešnej návštevnosti príliš nevyšlo - na štadión sa prišla pozrieť ešte väčšia návšteva než sme očakávali.

Podľa oficiálnych hlásení je na tribúnach 10 185 divákov. Toľko ľudí v Žiline na futbale už dlho nebolo.

66. min - Konečne sa to podarilo! Žilina sa natlačila pred súperovu bránu, k odrazenej lopte sa tesne za hranicou šestnástky dostal Jakub Paur a tvrdou strelou prestrelil všetko pred sebou.

63. min - Žilinčania sa snažia, ale zatiaľ je im to málo platné. Jelič prenášal hru na pravú stranu na Čmelíka, jeho center si v šestnástke spracovával William, tam ho však čisto zastavil jeden z obrancov Bilbaa.

Domáci zatiaľ z hľadiska streleckých pokusov nezaostávajú výrazne - 7:8. Striel na bránu má tiež viac súper - 1:3. Aspoň držanie lopty je vyrovnané - 50% ku 50%.

51. min - Domáci mohli hneď v úvode druhého polčasu znížiť stav stretnutia. V šestnástke sa uvoľnil Lukáš Čmelík, zblízka preloboval brankára Herrerina, ale lopta smerovala vedľa brány. Dobiehajúci Jelič sa už ku nej nedostal.

46. min - Druhý polčas sa začal.

I. polčas

45. min - Prvý polčas sa skončil. Rozhodca nadstavoval ešte tri minúty. Žilinčania v samom závere pohrozili, ale márne. Bénesovu strelu zblokoval súperov obranca, Čmelík minul bránu.

41. min - Žiaľ, domácim to nejde. Prvotné nadšenie a entuziazmus pominuli, Bilbao prevzalo iniciatívu a má réžiu plne vo svojich rukách. Tréner Guľa bude mať cez prestávku veľa práce, aby dokázal svoj tím ešte psychicky pozdvihnúť.

33. min - A hneď o minútu neskôr mieri Athletic na bránu druhýkrát a aj tentoraz sa jeho šanca končí gólom. Obrana Žiliny nepostrážila v šestnástke Kikeho Solu a ten prakticky z identickej pozície ako Merino prekonáva Volešáka.

32. min - Po niečo viac ako polhodine hry majú obe mužstvá vyrovnaný počet streleckých pokusov: 3-3. Medzi tri žrde však Žilina aj Bilbao mierili iba raz. A - bohužiaľ - práve jediná možnosť hostí sa skončila gólom.

25. min - Pre domácich je to veľká škoda. Bolo vidieť, že nechcú iba brániť. Ale doplácajú práve na to, že sa pokúšali o útočný futbal - a skúsený a kvalitný súper dokáže každú dieru v defenzíve využiť.

Tempo hry momentálne ustálo, mladý žilinský káder sa nedokáže dostať do pôvodného tlaku. Athletic kontroluje hru, má prevahu v držaní lopty.

16. min - Lenže vzápätí prichádza krutý úder. Bilbao skóruje prakticky z prvej vážnejšej príležitosti. Volešáka zblízka obstreľuje Sabin Merino.

15. min - Žilina začala proti favorizovanému súperovi veľmi odvážne. V úvodnej štvrťhodine sa črtala ešte dobrá šanca pre Jeliča, ktorý ale nedokázal prudký center Čmelíka z pravej strany umiestniť medzi tri žrde.

9. min - Za zmienku stojí tiež divácka návšteva. Žiline sa prvý raz po dlhom čase - s výnimkou reprezentačných zápasov - podarilo takmer úplne vypredať štadión. Na dnešnom stretnutí je odhadom okolo deväťtisíc ľudí.

Na Slovensko sa prišlo pozrieť aj niekoľko priaznivcov hosťujúceho Bilbaa.

3. min - Žilina sa pustila do súpera bez rešpektu. Ukázala to, v čom je najsilnejšia - výbornú kombinačnú hru. Bénes prihrávkou za obranu vysunul Čmelíka, ale jeho center obrana súpera odvrátila na roh.

Po ňom sa dostal k hlavičke Jakub Paur. Minul ľavú žrď.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Veľkým prekvapením v zostave trénera Ernesta Valverdeho je vynechanie útočníka Aritza Aduriza. Španielsky kanonier bol najväčšou hviezdou v dvojzápase proti FC Barcelona.

Zaznamenal štyri z piatich gólov svojho tímu. V Žiline je však zatiaľ len na lavičke náhradníkov.

Aritz Aduriz dal v boji o španielsky Superpohár štyri z piatich gólov Bilbaa do siete Barcelony. FOTO - TASR/AP.

Pred zápasom - Súper Žiliny ukázal svoju silu v posledných dňoch - v súboji o španielsky Superpohár zdolal najlepší tím sveta - FC Barcelona. Veľkú trofej vybojoval po 31 rokoch.

Zaskvel sa najmä na domácej pôde - držiteľa štyroch primátov (ligový titul, národný pohár, triumf v Lige majstrov i v európskom Superpohári) deklasoval 4:0. Na Camp Nou uhral remízu 1:1.

Zostrih z úvodného zápasu o Superpohár, ktorý vyhralo Bilbao (4:0).

Zostrih z odvetného zápasu (1:1).

Pred zápasom - Silnejšiemu súperovi súčasný mladý výber ešte zrejme nikdy nečelil. Futbalistov MŠK Žilina čaká v boji o postup do skupinovej fázy Európskej ligy zástupca z jednej z najlepších súťaží sveta - španielsky Athletic Bilbao. Zápas sa začína o 20.15 hod.

Domov»Futbal»Európska liga»Žilina otočila výsledok, po góle v nadstavenom čase zdolala Bilbao 3:2