Žilina gól nedala a v Európskej lige končí. V Bilbau prehrala 0:1

Žilinský útočník William (v popredí) počas prvého zápasu proti Bilbau.
Žilinský útočník William (v popredí) počas prvého zápasu proti Bilbau. (Autor: SME - JOZEF JAKUBČO)
Sportnet|27. aug 2015 o 20:12

Futbalisti Žiliny neuspeli v odvetnom zápase play off o postup do skupinovej fázy Európskej ligy a na pôde favorizovaného Athleticu Bilbao podľahli 0:1.

Bilbao - MŠK Žilina 1:0 (1:0)

Prvý zápas 2:3, do skupinovej fázy postupuje Bilbao

Gól: 24. Elustondo. ŽK: 68. Beňat Etxebarria, 70. Eraso, 90.+ Aketxe (všetci Bilbao), rozhodovali: Strömbergsson - Culum, Gustavsson (všetci Švéd.)

Bilbao: Iago Herrerín - Ó. de Marcos, Gurpegi, Laporte, Inigo Lekue - Elustondo, Eraso (73. Aketxe), Beňat Etxebarria - Susaeta (85. Mikel Rico), Aduriz, Viguera (57. Sabin)

Žilina: Volešák - Mabouka (81. J. Mihalík), Vavro, Škriniar, Mazáň - Pečovský - Paur, Káčer (88. Špalek), Bénes, Jelič (67. Čmelík) - William Alves de Oliveira

BILBAO. Futbalisti Žiliny prehrali v play off o postup do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA v Bilbau 0:1 a v súťaži končia.

V prvom súboji síce vyhrali 3:2, ale vďaka gólom na ihrisku súpera postupuje baskický tím.

Domáci mali mnoho sľubných príležitostí, ale strelecky sa presadil len Elustondo, keď v 24. minúte prekonal brankára Volešáka strelou spoza šestnástky.

Gól Elustonda.

Žilina mala veľké medzery v obrane. Vypracovala si síce niekoľko náznakov šancí, ale na bránku Bilbaa nevyslala žiadnu strelu s gólovými parametrami.

Najbližšie ku gólu mal krátko po prestávke Paur, jeho strelu zvnútra pokutového územia však v poslednom momente zablokoval Laporte.

Žilinčania mali s kombinačnou a účelnou hrou domácich veľké problémy a len s ťažkosťami sa dostávali z vlastnej polovice.

Tréner Guľa sa snažil oživiť hru striedaním, keď Jeliča nahradil na krídle Čmelík. Jeho aktivita na pravej strane priniesla pre Žilinu niekoľko náznakov príležitostí, ale gólovo sa neujala ani jedna.

((video))

Ohlasy

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Od postupu sme vôbec neboli ďaleko. Snažili sme sa hrať otvorene a útočne. Domáci sa najmä vďaka tomu dostali do viacerých príležitostí. Počas celého zápasu nás držal brankár Volešák. Najmä vďaka nemu sme živili šancu na postup do poslednej sekundy. Vo finálnej fáze nám chýbalo trochu viac pokoja, chlapci napriek tomu majú môj obdiv."

Viktor Pečovský, kapitán Žiliny: "Hoci sme prehrali, aj dnes sme ukázali, že vieme hrať vyrovnanú partiu aj takým kvalitným mužstvom akým je aj Bilbao. Teraz je to celé čerstvé, ale nemáme sa za čo hanbiť, lebo sme predviedli fantastickú hru a domácim sme boli vyrovnaným súperom."

Miloš Volešák, brankár Žiliny: "To, že sme nepostúpili, nás samozrejme mrzí, ale celkovo prevláda pozitívny pocit. Dnes som mal trochu viac práce ako obvykle. Niečo ma aj potriafalo. Ak by nám tam niečo v druhom polčase padlo, mohli sme postúpiť my."

Milan Škriniar, stopér Žiliny: "Súper ukázal svoju kvalitu, ale my sme sa nezľakli. Myslím, že sme domácim boli viac ako vyrovnaným súperom. Bilbao si síce vytvorilo viac šancí, jednu aj premenilo, ale dnes sme sa mohli tešiť aj my. Nepremenená šanca zo záveru ma mrzí, situáciu som možno mohol riešiť inak."
Matej Jelič, útočník Žiliny: "Mali sme veľkú možnosť dostať sa ďalej, no aj takto musíme byť spokojní s výkonom. Za rok či dva môžeme byť ešte silnejší. Proti komukoľvek sa snažíme hrať otvorenú partiu, ukázali sme to doma i vonku. Nebojíme sa nikoho."

Online

Koniec zápasu, do skupinovej fázy Európskej ligy postupuje Bilbao.

94. min: Škriniar hlavičkoval v šestnástke, ale brankár Herrerín loptu chytil.

91. min: Hrá sa nadstavený čas, Žiline sa nedarí ohroziť bránku Bilbaa.

83. min: Škriniar nedovolil zakončiť v dobrej pozícii Adurizovi.

79. min: Po centri Čmelíka spadol po kontakte s domácim obrancom v šestnástke Paur, ale penalta sa nepískala.

76. min: Dobrá šanca Žiliny, Káčerova jemne tečovaná strela šla tesne vedľa bránky.

67. min: Prvé striedanie Žiliny, Jeliča strieda Čmelík.

64. min: Škriniar v poslednej chvíli zblokoval strelu Aduriza v dobrej pozícii.

61. min: Bilbao zahodilo ďalšiu tutovku, Susaeta nedokázal usmerniť loptu do odkrytej bránky.

52. min: Jeličovi v nádejnej pozícii hlavička nevyšla, mieril mimo bránky.

47. min: Výborná šanca Žiliny, nekrytý Paur strieľal zvnútra šestnástky, ale loptu v poslednej chvíli zblokovala obrana domácich.

Polčas: Žilina zatiaľ dopláca na obrovské diery v obrane, Bilbao mohlo pokojne po polčase vyhrávať 5:0. Slovenský tím drží jeho najlepší hráč brankár Volešák a nedôraz domácich hráčov v zakončení. Výsledok 1:0 posúva ďalej Bilbao. Ak chce Žilina postúpiť do skupinovej fázy Európskej ligy, musí streliť gól.

45. min: Koniec prvého polčasu.

40. min: Žilina držala dlhšie loptu na polovici domácich, opäť však pohrozilo Bilbao. Najskôr Viguerovu strelu z uhla vyrážal Volešák a vzápätí vo výbornej pozícii Beňat prestrelil bránku.

35. min: Prvá strela Žiliny do priestoru bránky Bilbaa. Jelič pálil spoza šestnástky, jeho pokus však nebol dostatočne prudký ani presný, aby zaskočil gólmana Herrerína.

31. min: Ďalšia veľká šanca Bilbaa, po rohu pálil zblízka opäť Elustondo, ale Volešák skvele vyrazil. Žilina má po polhodine hry loptu častejšie na kopačkách (54 percent), pred bránkou domácich však zatiaľ vôbec nie je nebezpečná.

24. min: Bilbao malo v krátkom slede dve gólové šance, až napokon tú tretiu využilo. Elustondo prekonal Volešáka strelou spoza šestnástky, lopta bola zrejme tečovaná.

20. min: Zblízka strieľal Eraso, mieril však do stredu bránky a Volešák loptu vyrazil.

16. min: Žilina zahrávala zaujímavú štandardku, Paur však loptu z priameho kopu približne z dvadsiatich metrov poslal iba do múru.

14. min: Veľká šanca Bilbaa, po kolmej prihrávke za obranu Žiliny bol Susaeta sám pred Volešákom, vystrelil však tesne vedľa bránky.

10. min: Bilbao má miernu prevahu, Žilina však domácich zatiaľ do žiadnej gólovej príležitosti nepustila. Slovenský tím sa pokúša o svoju typickú hru, snaží sa dostávať pred bránku súpera.

Tréner Žiliny Adrián Guľa postavil do základnej zostavy od začiatku okrem kanoniera Mateja Jeliča aj hrdinu minulotýždňového prvého zápasu Williama Alvesa de Oliveiru.

Žilina nastúpila do odvety na ihrisku favorizovaného súpera s tesným náskokom po minulotýždňovej domácej výhre 3:2.

Ešte pred zápasom prišlo ku konfliktu fanúšikovských táborov oboch tímov. Dvadsaťčlennú skupinu priaznivcov Žiliny napadli pred štadiónom San Mames domáci ultras, vzduchom lietali plastové poháre s pivom i sklenené fľaše.

Fyzickému stretu oboch táborov zabránil až zásah španielskej polície, ktorá potom zaviedla fanúšikov Žiliny do ich sektora na štadióne.

Domov»Futbal»Európska liga»Žilina gól nedala a v Európskej lige končí. V Bilbau prehrala 0:1