Štedrejší a výnosnejší ako slávny Wimbledon. Aj to je US Open

Roger Federer vyhral US Open päťkrát. Spolu s ním sa to podarilo už len Petovi Samprasovi a Jimmymu Connorsovi.
Roger Federer vyhral US Open päťkrát. Spolu s ním sa to podarilo už len Petovi Samprasovi a Jimmymu Connorsovi. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|30. aug 2015 o 13:08

Ako jediný sa hral na troch povrchoch. Už v pondelok štartuje záverečný grandslamový turnaj sezóny US Open. Prinášame vám šesť zaujímavostí, ktoré sa s podujatím spájajú.

BRATISLAVA. Spolu s koncom augusta prichádza aj čas US Open. Súťaž uzatvárajúca štvoricu grandslamových turnajov sa bude už tradične konať v New Yorku - na dvorcoch vo Flushing Meadows.

Prinášame vám pohľad na zaujímavé fakty a štatistiky, ktoré sa spájajú s prestížnym podujatím.

1.Prvé ročníky patrili Searsovi

História americkej tenisovej súťaže sa začala písať v roku 1881 na kurtoch v Newporte na Rhode Islande. New York sa stal dejiskom US Open až v roku 1915.

Turnaj odštartoval pod názvom US National Championships. A zapojiť sa doň smeli len členovia Národnej tenisovej asociácie Spojených štátov (USNLTA).

Vôbec prvé víťazstvo v súťaži patrí Richardovi Searsovi. Bostončan spočiatku dominoval a prvenstvo obhájil ešte v šiestich nasledujúcich ročníkoch.

V jeho úspechu pravdepodobne zohrali istú rolu i vtedajšie predpisy. V roku 1884 do platnosti vstúpilo pravidlo, ktoré obhajcovi titulu automaticky zaručovalo účasť v nasledujúcom finále.

V ňom sa Sears zakaždým stretol s iným súperom a vždy sa napokon tešil z triumfu. V rokoch 1887 a 1888 dokonca zastával funkciu prezidenta Tenisovej asociácie Spojených štátov.

2.Nočný debut

Rok 1975 znamenal istý prelom. Vôbec prvýkrát v histórii grandslamu si tenisti zmerali sily v neskorých večerných hodinách. Na US Open debutoval nočný tenis.

Svetlo reflektorov vo Forrest Hills sprevádzalo jeden z najznámejších tenisových comebackov. Španiel Manuel Orantes po dvoch prehratých setoch v stretnutí s Guillermom Vilasom obrátil skóre vo svoj prospech.

Návrat k zápasu Orantesa s Vilasom.

Argentínčana porazil 4-6, 1-6, 6-2, 7-5, 6-4. Tento triumf mu zaistil postup do finále, v ktorom zosadil z trónu úradujúceho šampióna Jimmyho Connorsa.

3.Platová rovnosť

Prvenstvo medzi štyrmi grandslamami patrí US Open aj v oblasti zrovnoprávnenia finančných odmien pre mužov a ženy. Ročník 1973 sa ako prvý niesol v znamení peňažnej rovnocennosti.

Víťazstvo Johna Newcomba i Margaret Courtovej bolo ocenené sumou 25-tisíc dolárov. Na wimbledonských trávnikoch si tenistky počkali ešte viac ako štyridsať rokov.

4.Výnosnejší než Wimbledon

Podľa magazínu Forbes je US Open ziskovejším turnajom ako Wimbledon či Roland Garros. Rozdiel v profite z jednotlivých grandslamových šampionátov sa líši rádovo v desiatkach miliónov amerických dolárov.

Faktom zostáva, že až osemdesiatpäť percent z každoročného príjmu Tenisovej asociácie Spojených štátov tvoria práve zisky z US Open. Zvyšok z veľkej časti pokrývajú členské príspevky.

Americký turnaj je zároveň i najštedrejším spomedzi štyroch grandslamov. Tento rok si víťazi v mužskej a ženskej dvojhre rozdelia viac ako 3,3 milióna amerických dolárov.

Pre porovnanie - celková odmena pre víťazov Australian Open a Wimbledonu tento rok predstavovala zhodne 2,4 milióna dolárov. V prípade French Open išlo o finančný obnos v hodnote dvoch miliónov dolárov.

Tohtoročný rozpočet US Open sa pohybuje vo výške 42,35 miliónov dolárov.

5.Tri rôzne povrchy

Pôvodne sa všetky duely v rámci US Open odohrávali na trávniku. K zmene prišlo až v roku 1975, kedy hráči dostali možnosť porovnať trávu s o čosi pomalšou antukou.

Už o tri roky neskôr ju však organizátori zamenili za špeciálny tvrdý povrch, zložený z vrstvy akrylu a asfaltovej bázy. A ktorý tenista by bol povolanejší zrovnávať, než ten, čo okúsil, ako chutí víťazstvo na každom z nich?

Jimmy Connors vyhral US Open na všetkých troch povrchoch. V roku 1978 porazil vo finále Švéda Bjorga.

Jimmy Connors zvíťazil v mužskej dvojhre na US Open celkovo päťkrát. Neskôr sa mu vyrovnali Pete Sampras a Roger Federer.

Connors však zostáva jediným hráčom, ktorý víťazil na trávniku, na antuke i na tvrdom povrchu.

6.Štadión Arthura Asha

Súčasťou Národného tenisového centra Billie Jean Kingovej vo Flushing Meadows je aj Arthur Ashe Stadium. Štadión s kapacitou 22.547 sedacích miest je najväčším tenisovým štadiónom na svete.

Hlavné dejisko duelov na US Open nesie meno po tenistovi z Virgínie, ktorý zvíťazil v úvodnom ročníku otvorenej éry. Až v roku 1968 sa totiž turnaja mohli zúčastniť profesionálni hráči.

Arthur Ashe - dvadsaťpäťročný dôstojník americkej armády - nedisponoval statusom profesionála. Za prvenstvo v najvýnosnejšom tenisovom šampionáte preto nezískal štrnásťtisíc dolárov ako odmenu pre víťaza.

Jeho zisk predstavoval dvadsať dolárov za každý odohratý deň.

Arthur Ashe bol prvým Afroameričanom, ktorý zvíťazil v mužskej dvojhre na grandslamovom turnaji.

Arthur Ashe sa stal prvým víťazom Open éry.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»Štedrejší a výnosnejší ako slávny Wimbledon. Aj to je US Open