US Open: Cibulková je v treťom kole, s kvalifikantkou sa trápila

V druhom kole US Open potvrdila Dominika Cibulková úlohu favoritky. Ale poriadne sa vytrápila. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|2. sep 2015 o 21:17

V prvom súboji porazila bývalú svetovú jednotku a nasadenú sedmičku - Anu Ivanovičovú. V druhom kole US Open Dominika Cibulková vyradila aj domácu Jessicu Pegulovú.

US OPEN - 2. kolo:

(dotácia 42,35 milióna USD, tvrdý povrch)

Dominika Cibulková (SR) - Jessica Pegulová (USA) 5:7, 7:5, 6:3

/za 142 minút/

NEW YORK. Slovenská tenistka Dominika Cibulková uspela v stredajšom zápase druhého kola dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku.

Nad domácou dvadsaťjedenročnou kvalifikantkou Jessicou Pegulovou (260.) zvíťazila za 142 minút 5:7, 7:5, 6:3. Dostávala sa z manka 5:7 a 1:3.

Obe tenistky zahrali tridsať víťazných úderov. Cibulková mala o čosi istejšiu ruku - nevynútené chyby 43:49.

Jasne favorizovanej Slovenke chýbala uvoľnenosť, ale vydrela si postup. Osvedčila bojovnosť aj skúsenosti. Premenila šesť z deviatich brejkbalov. Zdolaná iba päť z devätnástich.

Slovenka absolvovala už tretí maratónsky zápas za jedenásť dní. V treťom kole bude v piatok čeliť Kanaďanke Eugenie Bouchardovej, ktorá zdolala v troch setoch Slovinku Polonu Hercogovú.

Cibulková od začiatku duelu očividne nebola herne úplne vo svojej koži. Takmer dve hodiny nevnucovala súboju pečať, robila priveľa chýb.

Cibulková si od radosti po zápase poriadne zakričala.

Napokon ambicióznu vyzývateľku zdolala. A zahnala spomienky na vlaňajší newyorský šok v podobe nezdaru už v prvom kole proti pätnásťročnej Catherine Bellisovej - vtedy 1208. v počítačovom poradí.

Dvadsaťšesťročná Bratislavčanka už má istotu prémie 120 200 USD brutto a stotridsať bodov do hodnotenia. V ňom ako nedávna členka Top 10 figuruje na 50. pozícii najmä vinou maródky od februára do júna vrátane marcovej operácie ľavej nohy.

Slovenka bola v minulosti na US Open vo štvrťfinále - pred tromi rokmi. Na ostatných dvoch edíciách sa zhodne lúčila už na úvod.

Pegulová, ktorá je dcérou majiteľa tímu NFL Buffalo Bills aj klubu NHL Buffalo Sabres Terryho Pegulu, nikdy v minulosti nehrala v hlavnej súťaži v singli na podujatiach veľkej štvorky.

V rokoch 2011 a 2012 neprešla v lokalite Flushing Meadows kvalifikáciou.

"Užívala som si to na kurte, ako sa len dalo. Najmä po poslednej loptičke, keď som na súperke videla, že musela siahnuť až na dno síl. A keď som videla nadšenie publika, tiež vo mne pumpovala energia," uviedla Pegulová pre server Newsday.

Jessica Pegulová Dominiku Cibulkovú poriadne vytrápila. FOTO - TASR/AP.

"Musím si zlepšiť servis. Občas som nevedela, čo som tam stvárala. Celkovo mi Cibulková ako súperka vyhovovala. Verím tomu, že ak by sme sa ešte niekedy stretli, mohla by som ju zdolať," dodala Pegulová.

S Bouchardovou odohrá Cibulková v treťom kole prvý vzájomný zápas. Kanaďanka bola vlani vo finále Wimbledonu a v semifinále Australian Open i Roland Garros.

V tomto roku sa však herne i výsledkovo trápi. Na ôsmich turnajoch za sebou vypadla vždy v 1. kole. Začiatkom augusta ukončila spoluprácu s trénerom Samom Sumykom - bývalým koučom Bielorusky Victorie Azarenkovej.

Súperkou Cibulkovej v treťom kole bude Eugenie Bouchardová. FOTO - SITA/AP.

"Moja hra kolísala - raz som bola hore, potom zasa dolu. V závere som si udržala nervy na uzde a to bol kľúč k víťazstvu. Dlhší čas som čakala na to, že vyhrám aspoň dva zápasy. Teraz to prišlo a som z toho nadšená," cituje Bouchardovú server WTA.

"Teším sa na ďalší duel proti Cibulkovej. Ešte nikdy som s ňou nehrala. Viem, že je naozaj veľmi húževnatou súperkou. Myslím si, že to bude riadna bitka," pokračuje Kanaďanka.

"Bude hrať zrejme agresívnejšie ako Hercogová, viac si vstupovať do kurtu a chodiť po loptičky. Očakávam ťažký zápas," uzavrela.

Bouchardová v druhom kole zdolala Polonu Hercogovú.

Online prenos

tenis-lopticka.jpg Je koniec! Bolo to teda veľmi ubojované - či už celý zápas alebo záverečný gem, v ktorom musela Dominika odolávať aj brejkbalom súperky. Napokon to horko-ťažko zvládla a postupuje do tretieho kola.

tenis-lopticka.jpg Pegulová si za stavu 2:5 udržala pevné nervy a svoj servis nestratila. Teraz je však všetko v rukách Dominiky Cibulkovej. Vyhráva 5:3 a podáva na víťazstvo v stretnutí.

tenis-lopticka.jpg Cibulková mala výborná nástup do tretieho setu. Prerazila Pegulovej servis a ujala sa vedenia 3:1. Vzápätí svoj stratila, ale Američanka rebrejk nepotvrdzuje a Slovenka vyhráva opäť o dva gemy - 4:2.

tenis-lopticka.jpg V treťom sete si zatiaľ hráčky držia svoj servis. Dominika sa dostáva do vedenia 2:1, podávať bude ale Pegulová. Psychická výhoda by však mala byť na strane slovenskej tenistky.

II. set

tenis-lopticka.jpg Druhý set: Cibulková po veľkom boji vyhrala v druhom sete 7:5 a vyrovnala stav zápasu na 1:1 na sety.

tenis-lopticka.jpg Slovenská tenistka v druhom sete po vyhratom vlastnom podaní ide do vedenia 4:3.

tenis-lopticka.jpg Cibulková na stráca hneď v úvode druhého setu vlastný servis a Pegulová ide do vedenia 1:0 a bude podávať.

I. set

tenis-lopticka.jpg Prvý set: Cibulková napokon prehrala 5:7 a mladá Američanka ide do vedenia 1:0 na sety.

tenis-lopticka.jpg Lenže Američanka tlak nezvládla a svoj servis stráca. Dominika vyrovnala na 5:5.

tenis-lopticka.jpg Pegulová si stále drží svoj servis a vyhráva 5:3. Už len jeden gem ju delí od toho, aby získala prvý set. Dominika bude podávať na zachovanie si nádeje.

tenis-lopticka.jpg Vzápätí Dominika dokázala súperke vziať jedno podanie, ale Pegulová má stále brejk k dobru. Vyhráva 4:2 a pokiaľ si bude držať podanie, môže úvodný set vyhrať.

tenis-lopticka.jpg Dominika začína katastrofálne! Cez zhodu stráca aj druhý raz servis a prehráva už 0:3. Navyše Pegulová bude podávať a môže sa dostať do poriadneho trháku.

tenis-lopticka.jpg Hneď na úvod Cibulková nečakane stráca svoj servis a do vedenia 1:0 ide Pegulová. To nie je vôbec dobrý vstup do stretnutia pre Slovenku. Aj včera však ukázala, že vie byť mentálne silná.

Pred zápasom

tenis-lopticka.jpg Ivanovičovú Cibulková zdolala 6:3, 3:6 a 6:3. „Predviedla som dobrý tenis, chcem v tom pokračovať. Súperku som zdolala svojou hrou a nie preto, že by ona hrala zle," vravela Slovenka.

„Stále som si verila, aj v ťažkých stavoch som zostala mentálne silná. Nezlomila som sa."

Zostrih zo zápasu Cibulkovej s Ivanovičovou.

tenis-lopticka.jpg V prvom stretnutí nebola favoritkou. Ana Ivanovičová je bývalou svetovou jednotkou, v New Yorku nastupovala ako nasadená sedmička. Teraz bude Slovenka Dominika Cibulková čeliť kvalifikantke.

Zápas proti Jessice Pegulovej sa začne po 21. hodine SELČ.

Domov»Tenis»US Open: Cibulková je v treťom kole, s kvalifikantkou sa trápila