Slováci senzáciu nespôsobili, v Španielsku prehrali 0:2

Bodové plány Slovákom narušil už po piatich minútach krajný obranca Jordi Alba.
Bodové plány Slovákom narušil už po piatich minútach krajný obranca Jordi Alba. (Autor: TASR)
Pavol Spál|5. sep 2015 o 20:30

Španielski futbalisti sa tak Slovákom revanšovali za vlaňajšiu októbrovú prehru 1:2 zo Žiliny.

Futbal - Kvalifikácia na EURO 2016:

Skupina C

Španielsko - Slovensko 2:0 (2:0)

Góly: 5. Alba, 30. Iniesta (z 11 m)

Rozhodovali: Skomina - Praprotnik, Vukan (všetci Slov.)

ŽK: Kozáčik, Tesák, 24.000 divákov

Španielsko: Casillas - Juanfran, Pique, Ramos, Alba - Fabregas (67. Cazorla), Busquets, Iniesta (85. Koke) - Silva, Costa (75. Alcacer), Pedro

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Saláta, Hubočan, Tesák - Gyömbér - Hrošovský (73. Sabo), Greguš, Hamšík (61. Duda), Švento - Mak (46. Ďuriš)

BRATISLAVA/ OVIEDO. Až v 7. kole kvalifikácie EURO 2016 stratila slovenská futbalová reprezentácia prvé body, keď v sobotňajšom súboji v Oviede podľahla domácim Španielom 0:2 (0:2).

Tlaku obrovského favorita duelu odolávali hostia na oviedskom Štadióna Carlosa Tartierea iba do piatej minúty, keď Matúša Kozáčika prekonal hlavou Jordi Alba.

Po pol hodine hry zvýšil na 2:0 Andres Iniesta, ktorý premenil jedenástku po faule Kozáčika na Diega Costu. Mužstvo Vicenteho del Bosqueho malo jasnú prevahu, no tretí gól už pridať nedokázalo.

Aréna s kapacitou tridsaťtisíc úplne vypredaná nebola (možno tam je 20-tisíc), atmosféra bola však skvelá. Ľudia sa bavili mexickými vlnami.

Súboj priamo v Oviede sledovalo zhruba päťsto Slovákov. V desiatej minúte si uctili na štadióne zosnulého Petra Dubovského, bývalého slovenského reprezentanta i hráča Ovieda.

Španielsko ukončilo 9-zápasovú víťaznú šnúru Slovenska, ktoré naposledy ťahalo za kratší koniec v máji minulého roka v príprave v Rusku (0:1).

Zverenci trénera Jána Kozáka po prehre v Oviede prepustili vedúcu pozíciu v tabuľke C-skupiny práve Španielsku, ktoré má pri rovnosti 18 bodov lepšie skóre zo vzájomných zápasov.

Tretia Ukrajina, s ktorou odohrajú nesmierne dôležitý duel v utorok 8. septembra o 20.45 h v Žiline, stráca na dvojicu tímov pred ňou tri body.

Slováci si môžu vybojovať historický postup na ME už v predstihu v prípade, že Ukrajinu zdolajú.

Priebeh:

Slováci vyrukovali do šlágra C-skupiny s viacerými prekvapujúcimi menami v základnej zostave.

Premiéru v najcennejšom drese absolvoval ľavý obranca Tesák a miesta po osvedčenom stopérskom duu Škrtel - Ďurica zaujali Saláta s Hubočanom.

V strede poľa nastúpili mladíci Hrošovský s Gregušom, na ľavom krídle Švento a na hrote operoval vysunutý Mak. Ten už v 1. minúte vybojoval rohový kop, ale nezapršalo z neho.

Podľa očakávania to však boli Španieli, ktorí mali jednoznačnú hernú prevahu, no paradoxne prvú vážnu šancu mal ich súper.

Ramos stratil pri rozohrávke loptu, jeho zaváhanie využil pohotový Mak, ale krížnou strelou minul Casillasovu bránu.

Kozákovci pri následnej akcii španielskeho tímu nedokázali dostatočne rýchlo sformovať zadné rady, do Silvovho centra smerujúceho za obranný val sa zavesil Alba a hlavičkou do protipohybu Kozáčika otvoril skóre - 1:0.

Španieli neprestali podkurovať, na ich nebezpečné náznaky šancí si však tentoraz hostia dali väčší pozor. V 14. minúte sa im dokonca núkala príležitosť na útok, no Hrošovský zbabral predfinálnu prihrávku.

Slováci boli príliš hlboko zatiahnutí na vlastnej polovici a čelili jednému lavínovému útoku za druhým, na ich šťastie však Španieli v útoku často volili komplikované riešenia a namiesto zakončenia "fintičkovali".

V 30. minúte im ale nechcene pomohol Kozáčik faulom na Costu, po ktorom rozhodca nariadil jedenástku.

Loptu si na biely bod postavil Iniesta a umiestnil ju do opačnej strany, do akej sa hádzal brankár - 2:0. V 41. minúte sa slovenský tím výraznejšie osmelil smerom dopredu a po dobrej Makovej prihrávke Hamšík strelou k pravej žrdi poriadne prevetral rukavice Casillasa.

Bola to jediná strela Slovákov na bránu v prvom dejstve, v ktorom ich súper aj vďaka držaniu lopty v percentuálnom pomere 75:25 často poriadne zvieral.

Po zmene strán vybehol na trávnik Ďuriš namiesto Maka a už o pár sekúnd sa dostal do prvej pološance, no svoj volej nepretavil do gólovej bodky.

Na opačnej strane slovenskí obrancovia nedostúpili Silvu, ktorý z uhla delovkou trafil len bočnú sieť. Ďuriš vzápätí dostal šancu na reparát.

Pekne si potiahol loptu po ľavom krídle a jeho štipľavú krížnu strelu musel Casillas vytlačiť končekmi prstov na roh.

"La Furia Roja" mierne poľavila, skóre jej nahrávalo do kariet, a tak už hrala klasickú údržbu v strede poľa sériou krátkych prihrávok.

V 56. minúte Silva po hrubej chybe Gyömbéra nebezpečne manévroval v pokutovom území a jeho gólom zaváňajúci pokus v poslednej chvíli zblokoval chrbtom obetavý Hubočan.

Akcia pokračovala a efektný zákrok musel predviesť Kozáčik, ktorý ním znemožnil radosť Fabregasovi.

Po hodine hry stiahol tréner Kozák z hry Hamšíka, evidentne s úmyslom ušetriť sily kapitána na duel s Ukrajinou, na jeho miesto poslal Dudu.

Marek Hamšík pobudol na trávniku v Oviede len hodinu, tréner Kozák ho šetrí na Ukrajinu. Foto: TASR

Obraz hry sa ale nezmenil. Rozdiel medzi oboma tímami bol na prvý pohľad markantný. Slováci v oslabenej zostave ťažko reagovali hlavne na rýchle kolmé prihrávky domácich.

Naši futbalisti už nedokázali zápas zdramatizovať prípadným kontaktným gólom a zo Španielska si odvážajú vzhľadom na priebeh ešte celkom prijateľnú prehru 0:2.

Hlasy:

(zdroj RTVS)

Ján Kozák (tréner SR): "Vedeli sme do čoho ideme, hrali sme proti kolektívnemu mužstvu. Španieli zaslúžene vyhrali a potvrdili, že ich futbal má vysokú kvalitu. Som presvedčený, že už čoskoro budú získavať ďalšie tituly. Mak mal šancu, každej nevyužitej je škoda, ak by dal, viedli by sme, ale na keby sa nehrá. Mrzí ma, že sme tak rýchlo inkasovali, lebo sa Španieli ukľudnili. Ukočírovali si to, dali druhý gól z penalty a zápas mal taký priebeh aký mal. Postavil som také typy hráčov, o ktorých som myslel, že budú vzdorovať. To sa aj potvrdilo. Až potom som reagoval v priebehu zápasu a stiahol som Maka aj Hamšíka, aby sa zbytočne nešťavili. V utorok vieme, čo nás čaká. Môžeme veľa získať, ale ešte nepôjde o všetko. Ak sa to podarí, budeme šťastní, ak nie, ideme ďalej. Dnes to bola pre mladých chlapcov obrovská škola."

Marek Hamšík (stredopoliar SR): "Mali sme tam zopár šancí, či Robova prvá, alebo aj moja. Vedeli sme, že to bude ťažké, Španieli majú obrovskú silu. Podobne sa ale hralo aj u nás, tam sme to ustáli. Musíme sa pozerať dopredu, čaká nás, dá sa povedať zápas roka s Ukrajinou. Hráme doma, ideme vyhrať a budeme hrať s nimi otvorenú partiu. Všetci chalani dostali šancu, to je dobré."

Róbert Mak (útočník SR): Určite to mrzí, lebo to bola naša najväčšia šanca v zápase. Videli sme obrovskú kvalitu Španielov. Vyhrali zaslúžene. Boli lepší, my sme sa snažili pre Slovensko urobiť čo sa dalo. Ťažké bolo hrať bez lopty, výborne si ju prihrávali. Mali sme tam nejaké náznaky šancí, žiaľ nevyšlo to. Už začneme myslieť na Ukrajinu, s ňou chceme vyhrať."

(zdroj: AP)

Andrés Iniesta (stredopoliar a kapitán Španielska): "Cieľ získať v dnešnom stretnutí proti Slovensku tri body sme splnili. Odohrali sme dobrý zápas, sme spokojní. Všetkých nás však mrzí piskot fanúšikov pri každom dotyku Piquého s loptou. Teraz sa už sústredíme na utorkový kvalifikačný duel v Macedónsku."

Online prenos:

II. polčas

90. min- Kvalitná strela Sergia Busquetsa mimo Kozáčikove žrde ukončila tento zápas. Slovensko prehralo v Oviede s domácim Španielskom 0:2 a pripisuje si prvú bodovú stratu v kvalifikácii.

86. min- Jeden z mála ofenzívnych výpadov Slovákov. Center striedajúceho Erika Saba však netrafil dobre Dušan Švento.

83. min- Za protesty vidí žltú kartu obranca Lukáš Tesák.

79. min- Zápas má už miernejšie tempo v porovnaní s prvým polčasom, Španieli dokonale kontrolujú priebeh stretnutia.

72. min- Krásna akcia domáceho výberu, keď sa po centri z pravej strany dostal k zakončeniu "nožničkami" Diego Costa. Jeho efektné, no nepresné zakončenie chcel usmerniť do siete ešte David Silva. Mieril, našťastie, nad bránu Kozáčika.

67. min- Santi Cazorla nahradí na trávniku Cesca Fabregasa. Cazorla pôsobil ešte ako žiak v miestnom klube Real Oviedo a publikum ho privítalo potleskom.

61. min- Ihrisko opúšťa vcelku prekvapujúco kapitán Marek Hamšík, ktorého strieda mladý Ondrej Duda, ktorý si pripisuje štvrrtý štart v reprezentácii.

56. min- Nepríjemná strela Fabregasa, ktorú vytláča Kozáčik na roh. Španieli však zvyšujú tempo a naši hráči majú plné ruky aj nohy práce s šikovnými domácimi.

50. min- Opäť v akcii Michal Ďuriš, ktorý zo strany vystrelil cez Ramosa ľavačkou k vzdialenejšej žrdi, Casillas však stihol vyraziť loptu na roh.

47. min- A práve nový muž na trávniku Ďuriš sa dostal k zakončeniu, bol však tiesnený obrancami Španielska, a tak nezakončil ideálne.

46. min- Začal sa druhý polčas. V tíme Slovenska prišlo k jednej zmene, keď Maka nahradil v útoku Michal Ďuriš.

I. polčas

45. min- Koniec prvého dejstva. Domáci tím zaslúžene vedie 2:0. Slovenskému tímu by pomohol kontaktný gól, ktorý by mohol aspoň trošku nahlodať psychiku výborne a suverénne hrajúcich Španielov.

41. min- Pekná strela Hamšíka po Makovej prihrávke, jeho halfvolej však Casillas vyrazil.

30. min- Andrés Iniesta ponúknutú jedenástkovú šancu bez problémov využil, Španielsko vedie 2:0.

29. min- Do úniku sa dostáva Diego Costa, je faulovaný Kozáčikom a bude nasledovať penalta! Náš brankár navyše vidí žltú kartu.

28. min- Opäť hlavička Jordiho Albu, tentoraz bez gólového efektu.

22. min- Španieli držia takmer celý čas loptu, naši hráči musia behať drvivú väčšinu času bez lopty.

15. min- Je za nami prvá štvrťhodina zápasu. Španieli naďalej predvádzajú svoj kombinačný futbal plný krátkych narážačiek a neustáleho vírivého pohybu. Naša obrana zatiaľ poctivo pracuje.

5. min- Španielsko ide do vedenia! Na center Davida Silvu si naskočil Jordi Alba a skóruje. Slovensko po prvý raz v kvalifikácii inkasovalo prvý gól v zápase. 1:0.

5. min- Veľká šanca nášho výberu! Po chybe Sergia Ramosa sadostal do úniku Róbert Mak, jeho strela však tesne míňa Casillasovu pravú žrď.

4. min- Roh si pripisujú aj Španieli.

1. min- Slováci po 40 sekundách získavajú roh, na ktorý si naskočil Marek Hamšík, no Casillasa v bráne domácich neohrozil.

1. min- Zápas začal.

Pred zápasom:

Slovenská futbalová reprezentácia nastúpi do sobotňajšieho zápasu C-skupiny kvalifikácie EURO 2016 v Oviede proti domácemu Španielsku v zostave s viacerými prekvapujúcimi menami.

Do brány sa postavil Matúš Kozáčik, pri absencii Martina Škrtela a Jána Ďuricu vytvorili nové stopérske duo Kornel Saláta s Tomášom Hubočanom, na krajoch operovali Peter Pekarík a Lukáš Tesák, ktorý si tak odkrútil kvalifikačnú premiéru.

Do stredu poľa tréner Ján Kozák zaradil Norberta Gyömbéra a Jána Greguša, pred nimi operovali Marek Hamšík, Patrik Hrošovský a Dušan Švento. Jediným útočníkom hosťujúceho výberu bol Róbert Mak. Iba na lavičke náhradníkov zostali napr. Viktor Pečovský, Miroslav Stoch či Adam Nemec.

Španielska zostava nepriniesla žiadne veľké prekvapenie. Na hrote operoval Diego Costa s podporou Davida Silvu a Pedra Rodrigueza. Jedenástka "La Furie" obsahovala aj ďalšie veľké mená ako Sergio Ramos, Sergio Busquets, Andres Iniesta či Cesc Fabregas.

Trner Jn KOZK dnes na panielsko postavil tto zostavu #repre

Posted by Slovenský futbalový zväz on Saturday, September 5, 2015

Domov»Futbal»Reprezentácie»Slováci senzáciu nespôsobili, v Španielsku prehrali 0:2