Anglickí futbalisti postúpili na EURO, Rakúšanom chýba krôčik

Rakúšania vyhrali síce  len 1:0 nad Moldvskom, no prepotrebné tri body získali.
Rakúšania vyhrali síce len 1:0 nad Moldvskom, no prepotrebné tri body získali. (Autor: SITA/AP)
TASR|5. sep 2015 o 23:52

Dôležité výhry zaznamenali aj Rusi, respektíve Švajčiari.

BRATISLAVA. Futbalisti Anglicka sa stali prvým postupujúcim z kvalifikácie EURO 2016 na finálový turnaj do Francúzska.

V sobotňajšom zápase E-skupiny vyhrali bez problémov v Serravalle na pôde outsidera zo San Marína 6:0 a môžu si kupovať letenky na šampionát, ktorý sa bude konať na budúci rok od 10. júna do 10. júla v desiatich francúzskych mestách.

Slovenských priaznivcov zaujímali dva zápasy v C-skupine, v ktorých Ukrajina v Ľvove hladko zdolala Bielorusko 3:1, respektíve Luxembursko doma zdolalo Macedónskom 1:0.

Ukrajina "vybavila" Bielorusov už v prvom polčase. V 7. minúte po výkope brankára Pjatova hrubú chybu urobil stred obrany hostí a útočník Kravec otvoril skóre.

V 30. minúte Jarmolenko dokopol loptu do odkrytej brány a v 40. minúte Konopľanka z penalty zvýšil už na 3:0.

Domáci zverenci trénera Michajla Fomenka absolútne kontrolovali vývoj a v druhom polčase už mohli šetriť sily do Žiliny, kde ich v utorok proti tímu Jána Kozáka čaká ďalší kľúčový duel skupiny.

Bielorusi znížili tiež gólom z penalty po hodine hry. Ukrajina má na konte 15 bodov.

V Luxemburgu v prvom polčase absentovali šance, v druhom dejstve ale tvrdili muziku hostia, šance Abdurahimiho a Gligorova zostali nevyužité.

A keď Abdurahimi v 85. minúte zahodil penaltu, prišiel pre hostí trest, lebo striedajúci Thill v 93. minúte rozhodol o triumfe domácich.

Luxembursko tak získalo prvé tri body a odsunulo práve Balkáncov na posledné miesto v tabuľke.

Angličania vyhrali aj v siedmom zápase a udržali si podľa očakávania stopercentnú bilanciu.

V Serravalle vyrovnal Wayne Rooney strelecký rekord anglickej reprezentácie, keď v 13. minúte zápasu E-skupiny premenil útočník Manchestru United vo svojom 106. reprezentačnom zápase pokutový kop a svojim 49. gólom v drese Albiónu sa dotiahol na historicky najlepšieho kanoniera Bobbyho Charltona.

Ten na svojich 49 gólov potreboval rovnaký počet zápasov ako Rooney. Tretie miesto v historickej tabuľke kanonierov anglickej futbalovej reprezentácie patrí so 48 presnými zásahmi Garymu Linekerovi.

V ďalšom súboji E-skupiny sa hralo pobaltské derby, v ktorom v Tallinne domáci Estónci vyhrali nad Litvou 1:0. Litva je súperom SR v kvalifikácii MS 2018 v Rusku.

O druhé miesto v skupine sa hralo v Bazileji, kde Švajčiari otočili duel so Slovincami tromi gólmi v záverečnej desaťminútovke a vyhrali 3:2.

Švajčiar Josip Drmič (č. 19) práve strieľa rozhodujúci tretí gól svojho tímu v dueli proti Slovinsku. Foto: SITA/AP

V dueli G-skupiny v Moskve si udržali postupové nádeje Rusi, ktorí zdolali Švédov 1:0. V tabuľke sú tretí s 11 bodmi, na druhých "Tre kronor" už ale strácajú jediný bod.

Nádherná ruská kombinácia s gólovou bodkou

Lídri Rakúšania vo Viedni zdolali Moldavsko 1:0, majú na konte 19 bodov a sú len krôčik od postupu na finálový turnaj. Najbližšie sa predstavia vo Švédsku.

Kvalifikácia na EURO 2016 - sobota

C-skupina:

Ukrajina - Bielorusko 3:1 (3:0)

Góly: 7. Kravec, 30. Jarmolenko, 40. Konopľanka (z 11 m) - 62. Kornilenko (z 11 m)

ŽK: Garmaš, Chačeridi, Rotaň - Sivakov, Martynovič

ČK: 90.+2 Garmaš (Ukr.), rozhodoval: Liany (Izr.)

Ukrajina: Pjatov - Fedeckij, Chačeridi, Rakickij, Ševčuk - Rotaň (75. Rybalka) - Stepanenko Jarmolenko (69. Gusev), Garmaš, Konopľanka - Kravec (86. Gladkij)

Bielorusko: Gorbunov - Šitov, Martynovič, Filipenko, Volodko Majewski, Sivakov (46. Gordejčuk) Stasevič, Hleb (86. Bressan), Kalačev (72. Signevič) Kornilenko

Luxembursko - Macedónsko 1:0 (0:0)

Gól: 90.+3 Thill

ŽK: Martins - Žuta, Ristovski, Abdurahimi, Ristevski

rozhodoval: Evans (Wales)

Luxembursko: Joubert - Delgado, Philipps, Chanot, Jans Martins (72. Thill) - Gerson, Payal, da Mota, Deville (64. Bensi) Joachim

Macedónsko: Pačovski - Ristovski, Šikov, Mojsov (37. Ristevski), Žuta - Gligorov, Petrovič Ibraimi (80. Aškovski), Abdurahimi - Trajkovski (74. Ilijoski) Ivanovski

San Maríno - Anglicko 0:6 (0:2)

Góly: 68. a 78. Walcott, 13. Rooney (z 11 m), 30. Brolli (vlastný), 46. Barkley, 77. Kane

Švajčiarsko - Slovinsko 3:2 (0:1)

Góly: 80. a 90.+4 Drmič, 84. Stocker - 45. Novakovič, 48. Cesar

1. Anglicko 7 7 0 0 24:3 21 - istý postup na ME 2016
2. Švajčiarsko 7 5 0 2 16:6 15
3. Estónsko 7 3 1 3 4:5 10
4. Slovinsko 7 3 0 4 14:10 9
5. Litva 7 2 0 5 4:13 6
6. San Maríno 7 0 1 6 0:25 1