Európska liga: Hamšík prispel gólom k výhre, Kozáčik vychytal nulu

Ruský FK Krasnodar síce vyhrával na "horúcej" pôde Borussie Dortmund, tri body však nakoniec zostali Nemcom. (Autor: SITA/AP)
TASR|17. sep 2015 o 22:46

Prvými duelmi začala skupinová fáza Európskej ligy UEFA.

BRATISLAVA. Slovenský futbalista Marek Hamšík prispel jedným gólom k vysokému víťazstvu SSC Neapol nad FC Bruggy (5:0) v prvom dueli skupinovej fázy Európskej ligy UEFA 2015/16.

O osude štvrtkového stretnutia rozhodol taliansky klub už v jeho úvodnej polhodine, v ktorej zrazil belgického protivníka na kolená tromi presnými zásahmi.

V 53. minúte nadišla gólová chvíľa pre 28-ročného slovenského špílmachra, ktorý si v šestnástke Brúgg spracoval načasovanú prihrávku od Driesa Mertensa a po obídení brankára pohodlne zasunul loptu do opustenej brány.

O deväť minút už za rozhodnutého stavu Hamšík opustil ihrisko a prenechal miesto Alanovi.

V druhom súboji D-skupiny Legia Varšava medzi žrďami s Dušanom Kuciakom prehrala na pôde dánskeho FC Midtjylland 0:1.

FC Liverpool nastúpil na ihrisku Girondins Bordeaux bez viacerých kľúčových hráčov.

Do Francúzska neodcestovali okrem kapitána slovenského národného tímu Martina Škrtela ani Christian Benteke a stredopoliar James Milner.

Okrem nich dostali čas na oddych stopér Dejan Lovren, krajný obranca Nathaniel Clyne a stredopoliar Lucas Leiva. "The Reds" sa ujali vedenia v 65. minúte po zásahu Adama Lallanu, remízu pre domáce farby zariadil Jussie.

Až tri kluby má v skupinovej fáze český futbal.

Viktoria Plzeň s trojlístkom Matúš Kozáčik, Patrik Hrošovský, Michal Ďuriš vstúpila do skupinových bojov domácim triumfom 2:0 nad Dinamom Minsk, Kozáčik sa blysol čistým kontom.

Slovan Liberec, v útoku s Marekom Bakošom, prehral doma so Sportingom Braga 0:1.

Rapid Viedeň s Jánom Novotom medzi žrďami prehrával po prvom polčase so španielskym Villarrealom 0:1, no dvoma zlepenými zásahmi krátko po zmene strán otočil priebeh a napokon zvíťazil 2:1.

V základnej zostave PAOK Solún nastúpili obaja slovenskí legionári Erik Sabo a Róbert Mak a ich tím v F-skupine remizoval s azerbajdžanskou Gabalou 0:0.

Nedarilo sa Groningenu, v drese ktorého si premiérový duel na európskej scéne odkrútil Albert Rusnák. Holandský klub slabo vzdoroval favorizovanému Marseille.

Olympique si z "krajiny tulipánov" odváža hladké víťazstvo 3:0.

Finalista ročníka 2014/15, ukrajinský Dnepr Dnepropetrovsk, zachránil v tretej minúte nadstaveného času remízu 1:1 s rímskym Laziom.

V L-skupine účinkuje premožiteľ MŠK Žilina z play off, ktorým je španielsky klub Athletic Bilbao.

Baskický tím prehrával na San Mamés s Augsburgom, lenže po zmene strán sa dvakrát presadil útočník Aritz Aduriz a v závere aj Markel Susaeta, vďaka ktorým si Bilbao pripísalo do tabuľky prvé tri body po víťazstve 3:1.

Skupinová fáza vyvrcholí záverečným šiestym kolom 10. decembra. Do jarného 16-finále postúpia prvé dva kluby z každej skupiny, tam sa k nim pridá osem tretích zo skupín LM.

Finále sa bude hrať 18. mája 2016 v Bazileji.

Oficiálne video Európskej ligy 2015/16

Európska liga UEFA 2015/16 (skupinová fáza):

A-skupina

Ajax Amsterdam - Celtic Glasgow 2:2 (1:2)

25. Fischer, 84. Schöne - 8. Bitton, 42. Lustig

ČK: 74. Izaguirre (Celtic)

Fenerbahce Istanbul - Molde FK 1:3 (1:1)

42. Nani - 36. Hoiland (z 11 m), 53. Elyounoussi, 65. Linnes

ČK: 84. Elyounoussi (Molde)

B-skupina

FC Sion - Rubin Kazaň 2:1 (1:0)

11. a 82. Konate - 65. Kanunnikov

Girondins Bordeaux - FC Liverpool 1:1 (0:0)

81. Jussie - 65. Lallana

C-skupina

FK Gabala - PAOK Solún 0:0

/R. Mak odohral celý zápas, E. Sabo hral do 85. minúty (obaja PAOK)/

Borussia Dortmund - FK Krasnodar 2:1 (1:1)

45.+1 Ginter, 90.+3 Park - 12. Mamajev

D-skupina

SSC Neapol - FC Bruggy 5:0 (3:0)

5. a 77. Callejon, 19. a 25. Mertens, 53. HAMŠÍK

/M. Hamšík (Neapol) hral do 62. minúty/

FC Midtjylland - Legia Varšava 1:0 (0:0)

Gól: 60. Kucharczyk (vlastný)

ČK: 88. Furman (Legia)

/D. Kuciak (Legia) odchytal celý zápas a dostal ŽK/

E-skupina

Viktoria Plzeň - Dinamo Minsk 2:0 (1:0)

36. Hořava, 75. Petržela

/M. Kozáčik odchytal celý zápas, P. Hrošovský odohral celý zápas, M. Ďuriš hral do 73. minúty (všetci Plzeň)/

Rapid Viedeň - Villarreal CF 2:1 (0:1)

50. Schwab, 53. Hofmann (z 11 m) - 45. Baptistao

/J. Novota (Rapid) odchytal celý zápas/

F-skupina

FC Groningen - Olympique Marseille 0:3 (0:2)

Góly: 25. N´Koudou, 39. Ocampos, 61. Alessandrini

/A. Rusnák (Groningen) hral do 70. minúty/

Slovan Liberec - SC Braga 0:1 (0:0)

60. Rafa

/M. Bakoš (Liberec) hral do 75. minúty/

Results, early kick-offs:Wins for SSC Napoli, OM | Olympique De Marseille, Molde Fotballklubb & comeback kings Borussia Dortmund!Best match?#UEL

Posted by UEFA Europa League on Thursday, September 17, 2015

G-skupina

Dnepr Dnepropetrovsk - Lazio Rím 1:1 (0:1)

90.+3 Selezňov - 34. Milinkovič-Savič

AS St. Etienne - Rosenborg Trondheim 2:2 (1:1)

4. Berič, 86. Roux (z 11 m) - 16. Mikkelsen, 79. Svensson

H-skupina

Sporting Lisabon - Lokomotiv Moskva 1:3 (0:1)

50. Montero - 12. a 56. Samedov, 65. Niasse

Skenderbeu Korce - Besiktas Istanbul 0:1 (0:1)

28. Sosa

I-skupina

Lech Poznaň - Belenenses Lisabon 0:0

AC Fiorentina - FC Bazilej 1:2 (1:0)

Góly: 4. Kalinič - 71. Bjarnason, 79. Elneny, ČK: 66. Rodriguez (Fiorentina)

B. Bjarnason (71) and Elneny (79) sent FC Basel 1893 to a brilliant comeback win over ACF Fiorentina... #UEL

J-skupina

Tottenham Hotspur - FK Karabach Agdam 3:1 (2:1)

28. a 30. Son Heung-Min, 86. Lamela - 7. Almeida (z 11 m)

Anderlecht Brusel - AS Monaco 1:1 (1:0)

11. Gillet - 85. Traore

K-skupina

Asteras Tripoli - Sparta Praha 1:1 (1:0)

2. Mazza - 56. Lafata

/T. Košický (Asteras) odchytal celý zápas/

APOEL Nikózia - Schalke 04 Gelsenkirchen 0:3 (0:2)

28. Matip, 35. a 71. Huntelaar

ČK: 77. De Vincent (APOEL)

A thumbs up from Klaas Jan Huntelaar - he's helped put FC Schalke 04 in control at APOEL FC... Could the Hunter be #UEL top scorer this term?

L-skupina

Athletic Bilbao - FC Augsburg 3:1 (0:1)

55. a 66. Aduriz, 90. Susaeta - 15. Altintop

Partizan Belehrad - AZ Alkmaar 3:2 (2:1)

11. a 40. Oumarou, 89. Živkovič - 34. van der Linden, 90.+3 Henriksen

ČK: 78. Hupperts (Alkmaar)

Domov»Futbal»Európska liga»Európska liga: Hamšík prispel gólom k výhre, Kozáčik vychytal nulu