Davis Cup: Slováci prehrali v Poľsku, medzi elitu postúpil súper

Martin Kližan vyhral v súboji jednotiek nad Jerzym Janowiczom v troch setoch.
Martin Kližan vyhral v súboji jednotiek nad Jerzym Janowiczom v troch setoch. (Autor: TASR)
Sportnet|20. sep 2015 o 11:45

Slováci prehrávali po sobotnej štvorhre 1:2, Kližan však v nedeľu vyrovnal na 2:2. V rozhodujúcom piatom dueli však Norbert Gombos podľahol Przysieznemu a Slováci tak prehrali 2:3 na zápasy.

Davis Cup - Baráž o svetovú skupinu:

Poľsko - Slovensko 3:2

Jerzy Janowicz - Martin Kližan 3:6, 6:7, 3:6

Michal Przysiezny - Norbert Gombos 6:3, 6:4, 6:4

BRATISLAVA. Slovenskí tenisti budú hrať aj v roku 2016 v 1. skupine euro-africkej zóny Davisovho pohára. V barážovom stretnutí o účasť vo svetovej skupine totiž prehrali v Gdyni s domácim Poľskom 2:3.

O vyrovnávajúci druhý bod pre hostí sa postaral Martin Kližan, ktorý v úvodnej nedeľňajšej dvojhre v súboji tímových jednotiek po výbornom koncentrovanom výkone zdolal Jerzyho Janowicza v troch setoch 6:3, 7:6 (4), 6:3.

Kližan čelil hneď v úvodnom geme brejkbalom. Oba však odvrátil, vo štvrtej hre prelomil súperov servis a výhodu brejku pretavil v zisk prvého setu.

Kližan výborne returnoval Janowiczov delový servis a aj po jeho prvom podaní ho často dokázal dostať pod tlak.

V druhom dejstve za stavu 2:2 opäť zobral Poliakovi servis, Janowicz však hneď vzápätí odpovedal rebrejkom a na rad prišiel tajbrejk. V skrátenej hre otočil Kližan z 1:2 na 5:2 a za stavu 6:4 premenil hneď prvý setbal.

O osude tretieho dejstva rozhodol ôsmy gem, v ktorom Kližan po dvojchybe Janowicza Poliaka brejkol.

Kližan vyhral v tomto roku v Davis Cupe všetky stretnutia, v ktorých nastúpil, pričom nestratil ani jediný set a má impozantnú bilanciu 20:0.

O všetkom rozhodla až záverečná dvojhra, v ktorej Michal Przysiezny v dueli tímových dvojok zdolal Norberta Gombosa v troch setoch 6:3, 6:4, 6:4.

Poliaci postúpili po prvý raz v histórii medzi elitnú šestnástku.

Gombos viedol v druhom geme pri podaní Przysiezneho 30:0, Poliak však získal uhral štyri fiftíny v rade, v ďalšom geme prelomil súperovo podanie a po potvrdení brejku získal prvý set vo svoj prospech.

Hneď na začiatku druhého dejstva Gombosa opäť brejkol a v jeho ďalšom priebehu mu stačilo držať si servis. Przysiezny lepšie returnoval, bol istejší pri dlhších výmenách od základnej čiary.

V treťom sete za stavu 2:2 opäť zobral Gombosovi podanie a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenil pri vlastnom servise v poradí druhý mečbal a na harde v Gdyňa aréne vypukol gejzír poľskej radosti.

V daviscupovej histórii išlo o druhý vzájomný zápas, Poliaci odplatili Slovákom prehru 1:4 zo septembra 1996 z Trnavy.

Zverenci kapitána Miloslava Mečířa po druhý raz za sebou neuspeli v baráži o svetovú skupinu, vlani prehrali v Chicagu s favorizovaným tímom USA hladko 0:5.

Medzi elitou hrali naposledy v roku 2006. V 1. kole v pozícii finalistov z roku 2005 prehrali v Rancague s Čile a v septembrovej baráži nestačili v bratislavskom NTC na Belgicko.

Odvtedy sa márne pokúšajú o návrat medzi elitu.

Hlas:

/zdroj: RTVS/

Martin Kližan: "Hral som výborne. Na zápas s Janowiczom som sa veľmi tešil, už keď som bol na turnajoch v USA. Bol to neskutočný duel, ktorý splnil očakávania. Rozhodlo to, že som returnoval jeho delový servis lepšie ako v piatok Gombi. Dokázal som ho zatlačiť, nebol taký sebavedomý, ako v druhej piatkovej dvojhre. V tomto roku som už nemohol urobiť viac pre návrat Slovenska do svetovej skupiny, vyhral som všetkých 20 setov. Dúfam, že Gombi to teraz už doklepne a že získa rozhodujúci tretí bod."

ONLINE PRENOS:

Michal Przysiezny - Norbert Gombos

III. set

tenis-lopticka.jpg Je koniec. Michal Przysieszny vyhráva aj tretí set pomerom 6:4. Slovenskí tenisti ostali pred bránami svetovej skupiny. Naopak, Poľsko sa medzi daviscupovou elitou predstaví po prvý raz vo svojej histórii.

tenis-lopticka.jpg Tenisti si držia svoje podania a stav je 5:4. Pokiaľ Gombos nebrejkne svojho súpera, Slovensko prehrá.

tenis-lopticka.jpg Przysieszny v pohode udržal svoj servis a potvrdil zisk brejku- 4:2. So slovenskými nádejami to vyzerá chabo, treba však bojovať až do konca.

tenis-lopticka.jpg Norbert Gombos očividne nie je vo svojej koži a na jeho hre to vidno. To sa, bohužiaľ, potvrdzuje aj v praxi, keď Przysieszny získava dve hry po sebe. Poliak vedie 3:2 a má šancu potvrdiť brejk pri svjom podaní.

tenis-lopticka.jpg Hráči predvádzajú teraz veľmi pekné výmeny a "doťahujú" sa o každý fiftín. Stav je 1:2 a na podaní Poliak.

tenis-lopticka.jpg Tretí set otvoril na podaní Gombos, pričom na servise nezaváhal a ujíma sa vedenia 0:1.

II. set

tenis-lopticka.jpg Bohužiaľ. Domáci tenista sa šance nezľakol a svoj servis si podržal, čím získal druhú sadu v pomere 6:4.

tenis-lopticka.jpg Servis naďalej nestráca ani jeden hráč. Przysieszny však ide podávať za stavu 5:4 na výhru v druhom sete.

tenis-lopticka.jpg Domáci tenista odvrátil v druhej hre brejkbal a potvrdil brejk z predošlého gemu- 2:0.

I. set

tenis-lopticka.jpg Obaja tenisti predviedli čisté hry. Przysiezny si však postrážil podanie a vyhral prvý set 6:3.

tenis-lopticka.jpg Poliak potvrdil brejk a dostal sa do vedenia 4:1. Gombos si však podržal ďalší servis a znížil- 4:2.

tenis-lopticka.jpg Gombos vyhrával v treťom geme už 30:0, ale domáci tenista si nakoniec podržal podanie. Naopak, v ďalšej hre Slovák stratil podanie- 3:1.

tenis-lopticka.jpg Przysiezny zvládol v úvode svoj servis a ujal sa vedenia, Gombos však hneď na to vyrovnal- 1:1.

Jerzy Janowicz - Martin Kližan

III. set

tenis-lopticka.jpg Skvelé! Kližan dostal Janowicza pod tlak a využil brejk. Ten následne potvrdil čistou hrou a Poliaka porazil 3:0 na sety. Poľsko remizuje so Slovenskom 2:2.

tenis-lopticka.jpg Slovenský tenista mohol viesť 4:2, ale nevyužil brejkbal. Siedmu hru však doviedol do úspešného konca- 3:4.

tenis-lopticka.jpg Kližan si podržal servis, hoci mal súper jeden brejk. Následne vyrovnal, no slovenský tenista sa po čistej hre dostal opäť do vedenia- 2:3.

tenis-lopticka.jpg Kližan hneď v úvode tretieho setu stratil podanie, v druhom geme však tiež získal súperove podanie a vyrovnal- 1:1.

II. set

tenis-lopticka.jpg Výborne! Janowicz získal v tajbrejku minibrejk, ale Kližan sa štyrmi získanými loptičkami za sebou dostal do vedenia 5:2 a nakoniec vyhral druhý set 7:6.

tenis-lopticka.jpg Obaja tenisti si naďalej držia podanie, o víťazovi druhého setu rozhodne až tajbrejk- 6:6.

tenis-lopticka.jpg Janowicz predviedol čistú hru a opäť viedol. Kližan však zvládol svoje podanie, hoci sa dostal pod tlak- 5:5.

tenis-lopticka.jpg Poliak potvrdil brejk a dostal sa do vedenia 4:3. Následne mal Kližan pri svojom servise dva gembaly, ktoré Janowicz odvrátil. Slovák však pridal na agresivite a dotiahol gem do víťazného konca- 4:4.

tenis-lopticka.jpg Kližan sa mohol dostať do vedenia 4:2, no prvý raz v zápase stratil podanie- 3:3.

tenis-lopticka.jpg Janowicz má opäť problémy pri servise. Odvrátil jeden brejk, ale gem nakoniec získal Kližan a dostal sa do vedenia- 2:3.

tenis-lopticka.jpg Čistá hra v podaní domáceho tenistu, podanie si ustrážil aj Kližan a opäť vyrovnal- 2:2.

tenis-lopticka.jpg Janowicz zvládol svoje podanie a ujal sa vedenia. Servis si však podržal aj Kližan- 1:1.

I. set

tenis-lopticka.jpg Kližan mal na dosah ďalšiu čistú hru a k dispozícii tri setboly. Dva nevyužil, tretí áno a získal prvý set pomerom 6:3.

tenis-lopticka.jpg Kližan robil opäť súperovi problémy na jeho servise, domáci tenista však nakoniec cez zhodu získal gem- 2:4.

Martin Kližan. FOTO - TASR

tenis-lopticka.jpg Skvelé! Kližan získal Poliakove podanie hneď v úvode prvého setu. Brejk následne potvrdil čistou hrou- 1:4.

tenis-lopticka.jpg Janowicz začal druhý gem esom, nakoniec si podanie postrážil a vyrovnal. Kližan sa však čistou hrou dostal opäť do vedenia- 1:2.

tenis-lopticka.jpg Zápas sa začal. Na podaní je Kližan, ktorý hneď v prvom geme odvrátil dva brejkbaly- 0:1.

Pred zápasom:

Slovenský tím hral v 16-člennej elite naposledy v roku 2006, Poliakom chýba k historickému prvému postupu do svetovej skupiny už len jedno víťazstvo.

V nedeľu bude veľký tlak na Janowiczovi (61. v ATP), aby rozhodol o výhre Poľska v zápase s Kližanom (36.). Bude to ich prvý vzájomný duel.

"Prosím našich fanúšikov, aby sa v nedeľu predpoludním išli do kostola pomodliť za nás a potom nech prídu na tenis," vyhlásil pred poľskými novinármi poľský tenista Lukasz Kubot.

V druhom nedeľnom zápase nastúpia proti sebe tímové dvojky Michal Przysiezny (143. v ATP) a Norbert Gombos (121.).

Domov»Tenis»Davis Cup: Slováci prehrali v Poľsku, medzi elitu postúpil súper