Slováci nezvládli duel s Bieloruskom, postup na ME si stále nezaistili

Aleksandr Martynovič (vpravo) vypichuje loptu Jurajovi Kuckovi.
Aleksandr Martynovič (vpravo) vypichuje loptu Jurajovi Kuckovi. (Autor: TASR)
Pavol Spál|9. okt 2015 o 20:00

Ak by zvíťazili nad Bieloruskom, prvýkrát v histórii by postúpili na majstrovstvá Európy. Futbalisti Slovenska však zápas nezvládli. Prehrali 0:1. V pondelok budú musieť vyhrať v Luxembursku.

KVALIFIKÁCIA - o postup na ME 2016:

Slovensko - Bielorusko 0:1 (0:1)

Gól: 34. Stanislav Dragun

ČK: 65. Aleksandr Martynovič. Rozhodcovia: Hüseyin Göcek - Emre Eyisoy, Orkun Aktas (všetci Turecko), 9859 divákov

Slovensko: Matúš Kozáčik - Tomáš Hubočan, Martin Škrtel, Kornel Saláta, Dušan Švento - Juraj Kucka, Viktor Pečovský (60. Adam Nemec) - Róbert Mak (79. Ondrej Duda), Marek Hamšík, Vladimír Weiss (71. Miroslav Stoch) - Michal Ďuriš

Bielorusko: Andrej Gorbunov - Denis Poljakov, Aleksandr Martynovič, Michail Sivakov, Maksim Bordačov (40. Maksim Volodko) - Igor Stasevič, Stanislav Dragun, Renan Bressan, Pavel Nechajčik (70. Sergej Politevič) - Michail Gordejčuk, Nikolaj Signevič (72. Sergej Kisljak)

ŽILINA. Plánované oslavy sa opäť odložili. Až do piatka deviateho októbra futbalistom Slovenska vychádzalo všetko takmer ideálne. Proti Bielorusom však prišiel útlm a súboj im nevyšiel. Väčšina ľudí na štadióne im aj tak tlieskala.

Mali aj smolu, keď nepremenili šance, ale nehrali dobre. V kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2016 prehrali doma s Bieloruskom 0:1. Už tri zápasy za sebou nedali gól.

Kŕčovitá hra

Snahu Slovákom nemožno uprieť, ale pôsobili kŕčovito, nervózne. Niekedy sa až príliš snažili presadiť individuálne. Nevychádzala im kombinácia. Bolo to najhoršie vystúpenie našich v kvalifikácii, ktorej sa im dovtedy darilo nad plán.

„Treba prijať aj prehru a ja ju prijímam, súper hral výborne. Nečakal som od Bielorusov taký výkon,“ reagoval reprezentačný kouč Ján Kozák.

„Nezvládli sme prvý polčas. Súper zistil, že môže niečo uhrať, podarilo sa mu streliť gól. V druhom polčase sme boli lepší, len škoda, že sme neskórovali. Nenašli sme spôsob, ako dostať Bielorusov do úzkych,“ hodnotil Kozák.

„Dnes sme prvýkrát prehrali zápas, ktorý sme si predstavovali inak. To sa v takej dlhej kvalifikácii stáva,“ dodal.

Dvakrát Dragun

Tréner Kozák prekvapenie v zostave neurobil. Na stopérskom poste dal prednosť Kornelovi Salátovi pred Jánom Ďuricom, ktorý sa síce vyliečil, ale pol roka nehral zápas.

Na hrote útoku nastúpil Michal Ďuriš. Na ľavej strane obrany, ktorá bol tiež otáznikom dostal šancu Dušan Švento.

Úvod bol opatrný a nervózny. Slováci mali viac z hry, ale proti dobre organizovanej defenzíve súpera sa nedokázali presadiť. Chýbal moment prekvapenia.

V 30. minúte sa po ojedinelej dobrej kombinácii Weiss - Hamšík uvoľnil Mak. Vystrelil, ľudia už kričali gól, ale jeho loptu smerujúcu do prázdnej brány v poslednom momente vykopol obranca Dragun. Ten istý hráč čoskoro na to zarmútil Slovákov znova.

Po rohovom kope vyskočil vyššie ako Saláta a skóroval. Jeho strelu sa Švento snažil vykopnúť z bránkovej čiary, ale lopta skončila nanešťastie v bránke. Slováci prvýkrát v kvalifikácii doma v Žiline prehrávali.

Kucka trafil len žrď

Tvorca hry Hamšík bol dlho vypojený z hry, hrotový útočník Ďuriš bol vpredu stratený. Slovákom sa nedarili ani individuálne prieniky po krídlach.

V druhom polčase Slováci stavili všetko do útoku, ich pokusy však často obrana hostí zblokovala.

V 60. minúte mohol vyrovnať z priameho kopu Weiss, ale jeho strelu brankár Gorbunov vyrazil.
Posledných dvadsaťpäť minút hrali Slováci presilovku, keď po faule na Ďuriša dostal červenú kartu Martinovič. Kozák posilnil útok Nemcom, Weissa vymenil Stoch. O chvíľu trafil Kucka žrď.

Kozák sľubuje výhru

Ukrajina v druhom zápase v skupine vyhrala v Macedónsku 2:0 a Slovákov dohnala v počte bodov. Naši však majú výhodu lepšieho vzájomného zápasu. Stále majú šampionát na dosah.

Ak vyhrajú v pondelok v záverečnom zápase v Luxembursku, postup majú istý. Ukrajina hrá doma s prvým Španielskom.

„Musíme sa dobre pripraviť na Luxembursko a spraviť posledný krok. Pánboh zaplať, máme to vo svojich rukách. V Luxembursku vyhráme,“ sľubuje Kozák.

Zostrih zo zápasu Slovenska s Bieloruskom 0:1.

Hlasy po zápase:

Alexandr Chackevič (tréner Bieloruska): "Snažili sme sa hrať pekný futbal a snažili sme sa kontrolovať priestor. Podarilo sa nám v súboji eliminovať silné stránky súpera a moji hráči hrali dobre. Vylúčenie nášho kapitána ovplyvnilo zápas, už sme nemohli byť takí nebezpeční smerom dopredu k bránke Slovenska. Sme spokojní."

Ján Kozák (tréner SR): "Súper hral veľmi kvalitne počas celého zápasu, nečakal som to. Prvý polčas sme nezvládli. Vedeli sme, že súper bude atakovať vysoko, čo sa aj potvrdilo. Bielorusi na začiatku zistil, že u nás môžu niečo uhrať, dali gól a to ich povzbudilo. My sme nenašli spôsob ako ich dostať do úzkych. V druhom sme boli lepší, mali sme aj šance, no k tomu samozrejme prispelo vylúčenie. Dnes sme prvýkrát v kvalifikácii prehrali zápas, v ktorom sme čakali niečo iné. Stáva sa to. Čaká nás posledný zápas v Luxembursku, musíme dobre zregenerovať a pripraviť sa. Chýbala mi ľahkosť, hlavne v krídelných priestoroch od Weissa a Maka. Tam som čakal, že sa viac dostaneme za obranu. Dostali sme gól zo štandardky, kde sme mali lepšie pokryť hráčov súpera. Nemyslím si, že chlapci boli premotivovaní, proste sa nepresadili."

Marek Hamšík (stredopoliar SR): "Bol to smoliarsky zápas. Celý druhý polčas sme tlačili, ale nepremenili sme ani vyložené šance. Nemyslím si, že to bolo nervózne, hrali sme do plných. Bolo tam veľa centrov, šancí a snahy. Nie je to však ľahké, keď sa desať Bielorusov postaví do šestnástky. Dnes nám nebolo súdené streliť gól. Chceli sme oslavovať doma, nepodarilo sa, ale stále to máme vo vlastných rukách. Dáme sa fyzicky dokopy, určite to nebude ľahké, futbal v Európe sa vyrovnáva, ale verím, že to zvládneme."

Dušan Švento (obranca SR): "Škoda, Bielorusi odohrali výborný zápas, boli agresívni, čiperní a silní v súbojoch. To nám nabúralo plány, chceli sme byť viac na lopte, čo sa nám nepodarilo. Dostali sme gól po štandardke, ale po zmene strán sme mali veľa príležitostí. V závere sme hrali vabank, bohužiaľ to nevyšlo. Musíme dať do zápasu s Luxemburskom všetko. Musíme odčiniť chyby, ktoré sme dnes urobili a vrátiť sa ak hre z predošlých zápasov kvalifikácie. Keď dáme do toho maximum, musí sa to podariť. Máme to vo vlastných rukách."

Tomáš Hubočan (obranca SR): "Nepodarilo sa nám streliť gól a to bolo rozhodujúce. Treba však uznať, že súper hral v obrane veľmi koncentrovane a dobre sa na nás pripravil. Máme ešte jednu šancu, ktorá nás čaká v Luxembursku. Musíme dobre zregenerovať a pripraviť sa na pondelok."

Róbert Mak (stredopoliar SR): "Bola to veľká šanca, už som to videl v bránke, ale on to nakoniec vykopol z čiary. Nič sa nedá robiť, my sme nedali gól, oni dali zo štandardky a viedli 1:0. Taký je futbal. Veľmi dobre bránili a dobre sa pohybovali. Keď sme dostali gól, potom nám chýbala taká ľahkosť. Šance sme pritom mali, v druhom polčase sme nastrelili aj tyčku. Je to sklamanie, chceli sme to ukončiť doma v Žiline. Teraz ideme do Luxemburska na najdôležitejší zápas kvalifikácie, musíme tam vyhrať. Máme dva dni, musíme dať hlavy hore, je to v našich rukách."

Michal Ďuriš (útočník SR): "Ťažko sa hovorí po takomto zápase. Vedeli sme, že ak to dnes zvládneme, môžeme oslavovať. No musíme dať hlavy hore. V druhom polčase sme hrali lepšie a po vylúčení to bolo už iba o jednej bránke, no boli sme v takom kŕči. Máme ešte zápas s Luxemburskom a musíme vyhrať."

Viktor Pečovský (stredopoliar SR): "Dali sme do zápasu všetko, dnes to bolo o jednom góle. Chýbal nám aj kus šťastia, lopta už bola na bránkovej čiare, nastrelili sme žrď, napokon sme dostali gól zo štandardnej situácie. Bielorusi nás nezaskočili, prišli odhodlaní. Vedeli sme, že neprídu hrať defenzívny futbal, výsledok nás mrzí. Máme pred sebou ešte jeden zápas v Luxembursku a verím, že ho zvládneme. V tíme máme skúsených chalanov, ak podáme optimálny výkon, mali by sme zvíťaziť."

Online prenos

90. min - Zápas sa skončil. Futbalisti Slovenska nezvládli tlak a s Bieloruskom prehrali 0:1. Keďže Ukrajina vyhrala v Macedónsku 2:0, bodovo sa dotiahla na druhé miesto.

Zverenci Jána Kozáka však majú lepšie vzájomné zápasy a zostali pred svojim rivalom. Ak v pondelok vyhrajú v Luxembursku, kvalifikujú sa priamo na európsky šampionát bez ohľadu na výsledok zápasu Ukrajiny so Španielskom.

Ján Kozák má pred súbojom v Luxembursku o čom premýšľať. FOTO - TASR.

90. min - Naši chlapci mali štatistickú prevahu prakticky vo všetkých ukazovateľoch: v držaní lopty 57% ku 43%, na strelecké pokusy 16-6, na strely na bránu 4-2, na počet prihrávok 369-237. Na góly ale vyhrávajú hostia.

Slováci majú posledných päť minút, ktoré nastavuje hlavný rozhodca. Diváci vstávajú a pokúšajú sa mužstvo podporiť, aby aspoň vyrovnalo.

87. min - Obraz hry už zrejme nebude iný než snaha Slovákov preraziť obranný val súpera a ešte urobiť niečo s výsledkom. Denis Poljakov teraz odkopával loptu pred Adamom Nemcom a takmer si strelil vlastný gól. Gorbunov však loptu vytesnil vedľa brány. Už nám veľa času nezostáva.

76. min - Slováci zvyšujú útočné snaženie, Bielorusi sa už prevažne iba bránia. Stále však tomu z našej strany niečo chýba, nemôžeme sa dostať v šestnástke do zakončenia. Hostia priestor pred vlastnou bránou veľmi dobre prehusťujú.

67. min - Juraj Kucka strieľa spoza šestnástky a Gorbunov vytlačuje loptu na žrď! Opäť tomu chýbalo málo. Naši stupňujú tlak, aj Kucka burcuje plné žilinské tribúny. Teraz Slováci podporu najviac potrebujú.

65. min - Možno veľmi dôležitý moment zápasu. Kapitán Bieloruska Aleksandr Martynovič prišliapol Michala Ďuriša a z rúk hlavného rozhodcu vidí červenú kartu. Hostia budú dohrávať oslabení.

62. min - Zlá správa z Macedónska. Ukrajina sa dostáva do vedenia a za aktuálneho priebehu sa vo virtuálnej tabuľke bodovo doťahuje na Slovensko. Samozrejme, vzhľadom na lepšie vzájomné zápasy patrí zverencom Jána Kozáka stále druhé miesto v skupine.

59. min - Naši futbalisti zahrávali priamy kop z ideálnej vzdialenosti - približne zo sedemnástich metrov. Z dvojice Juraj Kucka - Vladimír Weiss sa napokon odhodlal druhý menovaný. Mieril parádne - do ľavého horného rohu. Gorbunov však skvelo loptu vytlačil.

Vzápätí Adam Nemec strieda Viktora Pečovského. Ján Kozák posilňuje ofenzívu.

51. min - Čestne priznám, že je tu aj túžba pomôcť tretej Ukrajine, povedal pred dnešným zápasom tréner Bieloruska Aleksandr Chackevič. A zatiaľ sa mu jeho úmysel darí. Len Ukrajina hrá v Macedónsku stále 0:0.

46. min - Druhý polčas sa začal.

I. polčas

45. min - Prvý polčas sa skončil. Slováci si výrazne komplikujú situáciu v boji o istotu postupu. Po prvom polčase však nevyhráva ani Ukrajina - v Macedónsku remizuje 0:0. Španieli vedú nad Luxemburskom 1:0.

43. min - Moment z 34. minúty nás môže ešte veľmi mrzieť. Bielorusi jediný raz trafili loptu do priestorov Kozáčikovej brány - a bol z toho gól. Naši vystrelili už osemkrát, ale len dva razy medzi tri žrde.

34. min - A naša smola sa zdvojnásobuje, pretože inkasujeme gól. Hrdina spred pár minút Dragun si najvyššie vyskočil na rohový kop a skóruje. Dušan Švento stojaci na čiare ešte loptu zasiahol, ale nedokázal ju odkopnúť a odrazila sa od neho za čiaru.

30. min - Obrovská šanca našich futbalistov, mohli ísť do vedenia. Róbert Mak dostal výbornú loptu za obranu, obstrelil Gorbunova, ale Stanislav Dragun loptu vykopol z bránkovej čiary. Veľká škoda.

28. min - Pohrozili aj Bielorusi, Kozáčik zasahovať nemusel. Gordejčuk zo záklonu hlavičkoval nepresne a neumiestnil loptu medzi tri žrde. Ani jeden z tímov stále netrafil bránu.

25. min - Tréner Ján Kozák zostavou na dnešný zápas výraznejšie nešokoval. Nastúpili osvedčení hráči. Prekvapením je možno uprednostnenie Kornela Salátu pred Jánom Ďuricom, ktorý po zranení ešte neodohral ani jeden súťažný duel.

Kornel Saláta (vpravo) bojuje o loptu s Michailom Gordejčukom. FOTO - TASR.

19. min - Slováci majú navrch, ale stále zostávajú bez strely na bránu. Dostanú sa zvyčajne najďalej po šestnástku, pokusy zo strednej vzdialenosti sa končia vedľa.

Naši nepresne mierili už štyrikrát, súper ešte nevystrelil ani raz. Prevahu máme aj v držaní lopty: 56% - 44%, rovnako v počte prihrávok: 70-48.

10. min - Slovenskí futbalisti majú optickú prevahu, ale bránu súpera ohrozujú zatiaľ len sporadicky. Spoza šestnástky mieril nepresne Viktor Pečovský.

Vypredaný štadión v Žiline pripravuje hráčom fantastickú kulisu. Už niekoľko hodín pred zápasom sa množstvo ľudí z rôznych častí Slovenska zbiehalo v centre mesta. Záujem o zápas výrazne prevyšoval kapacitu.

Na zápas Slovenska v Žiline prišli fanúšikovia z rôznych častí krajiny. FOTO - TASR.

5. min - Prvý náznak príležitosti nášho mužstva. Za búrlivej atmosféry na žilinskom štadióne centroval loptu z pravej strany Mak, Tomáš Hubočan ale hlavičkou namieril nepresne.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - "Šampusový futbal, rýchly ako TGV, s kvalitou francúzskeho koňaku (XO), s virtuozitou mušketierov, Kozák ako generál De Gaulle a národný tím pod Víťazným oblúkom. Ideme do Francúzska," tipuje priebeh dnešného stretnutia komentátor RTVS Marcel Merčiak.

Tipy portovch redaktorov RTVS:Jano Hudok 2-0"Konene sa presadia nai tonci a neakane hne dvakrt."Marcel...

Posted by Šport v RTVS on 9. október 2015

Zápas medzi Slovenskom a Bieloruskom sa začína o pätnásť minút. Štadión sa napĺňa, dnes bude s určitosťou vypredané.

Pred zápasom - Isté je, že dnes proti Bielorusku nenastúpi pravý obranca Peter Pekarík. V kvalifikačnom dueli proti Ukrajine si poranil rameno a trávnik opustil na nosidlách. Neskôr podstúpil operáciu.

Peter Pekarík opustil trávnik v súboji proti Ukrajine na nosidlách. FOTO - TASR.

V Žiline na trávnik určite nevybehne ani hráč AS Rím Norbert Norbert Gyömbér. Má dištanc pre tri žlté karty.

Pred zápasom - S Bieloruskom sa už v doterajšom priebehu kvalifikácie Slováci jeden raz stretli. V októbri v Borisove zvíťazili 3:1. Hrdinom duelu bol vtedy Marek Hamšík, ktorý strelil dva góly.

Práve Hamšík prišiel na zraz reprezentácie doráňaný. V ligovom súboji na ihrisku AC Miláno utrpel niekoľko bolestivých zásahov - jeden aj od Juraja Kucku.

Napokon na večerný súboj bude pripravený. "Marek je v poriadku, už v stredu naplno trénoval. Neočakávam, že by sa mal jeho stav zhoršiť," uviedol včera na tlačovej konferencii kouč Ján Kozák.

Pred zápasom - Slováci figurujú pred záverečným dvojzápasom v tabuľke na druhom mieste. Z ôsmich stretnutí vyhrali šesť, raz remizovali a jedenkrát prehrali. Získali devätnásť bodov.

Za vedúcim Španielskom zaostávajú o dva body. A za istých okolností ho môžu aj predbehnúť. Favorit dnes privíta doma Luxembursko a v pondelok vycestuje na Ukrajinu.

1. Španielsko 8 7 0 1 18:3 21 b
2. Slovensko 8 6 1 1 13:5 19 b
3. Ukrajina 8 5 1 2 12:3 16 b
4. Bielorusko 8 2 1 5 7:14 7 b
5. Luxembursko 8 1 1 6 4:19 4 b
6. Macedónsko 8 1 0 7 6:16 3 b

Pred treťou Ukrajinou majú zverenci Jána Kozáka trojbodový náskok - ale lepšie vzájomné zápasy (1:0 vonku, 0:0 doma). Aby sa súper dostal pred nich, musí vyhrať oba svoje zápasy (Macedónsko vonku a Španielsko doma) a zároveň Slováci môžu získať najviac dva body.

Pred zápasom - Ešte nikdy v histórii samostatnosti sa im to nepodarilo. Futbalisti Slovenska môžu premiérovo postúpiť na majstrovstvá Európy. Na budúci rok ich bude hostiť Francúzsko.

Na definitívu potrebujú získať v záverečnom dvojzápase aspoň tri body. V piatok večer privítajú na štadióne v Žiline Bielorusko. Stretnutie sa začína o 20.45 hod.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Slováci nezvládli duel s Bieloruskom, postup na ME si stále nezaistili