Slováci vyhrali v Luxemburgu a postupujú na ME

Marek Hamšík oslavuje svoj úvodný gól do siete Luxemburska spolu s celou striedačkou hostí. (Autor: TASR)
Pavol Spál|12. okt 2015 o 20:29

Slovenskí futbaloví reprezentanti úspešne zakončili svoju kvalifikačnú púť v C-skupine zápasom na pôde outsidera z Luxemburska.

KVALIFIKÁCIA - o postup na ME 2016:

Luxembursko - Slovensko 2:4 (0:3)

Góly: 61. Mutsch, 65. Gerson (11 m) - 24. Hamšík, 29. A. Nemec, 30. Mak, 90+1. Hamšík

ŽK: Mutsch, Philipps, Payal, Jans - Kucka, Šesták, Škrtel, rozhodovali: Drachta - Brandner, Kühr (všetci Rak.), 2512 divákov

Luxembursko: Joubert - Delgado (81. Turpel), Philipps, Chanot, Jans - Gerson - Bensi (66. Thill), Mutsch, Payal (57. Malget), Martins - Joachim

SR: Kozáčik - Gyömbér, Škrtel, Hubočan, Švento - Kucka, Pečovský - Mak (87. Sabo), Hamšík, Weiss (72. Šesták) - Nemec (79. Jakubko)

LUXEMBURG/ BRATISLAVA. V kruhu sa pochytali za plecia a svorne tancovali. Tréner Ján Kozák lietal nad hlavami hráčov, na štadióne Josyho Barthela v Luxemburgu sa spievalo po slovensky.

Futbalisti Slovenska postúpili na majstrovstvá Európy a celý športový národ prežíva výnimočný úspech. Jeden z najväčších v dejinách samostatnosti.

V kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2016 vo Francúzsku vyhrali v Luxembursku 4:2. Samostatný štát doteraz na majstrovstvách Európy nehral, až šiesta kvalifikácia bola úspešná.

Ján Kozák mal tesne po spečatení postupu, pochopiteľne, veľkú radosť. Foto: TASR

Sláva, prestíž, desiatky milióny eur na odmenách od Európskej futbalovej únie (UEFA), očakávania fanúšikov počas Eura, druhej najväčšej futbalovej akcie planéty.

Za postup je prémia zhruba deväť miliónov eur, ďalšie peniaze možno zarobiť na turnaji.

Už pri hymne krátko pred kľúčovým súbojom s Luxemburskom bola cítiť súdržnosť hráčov, ich hlasitý spev bolo počuť až na tribúny.

Slováci skórovali trikrát v priebehu šiestich minút prvého polčasu a viedli 3:0. Prvý gól dal Marek Hamšík, šikovne ľavačkou, v závere zápasu pridal ďalší. S piatimi gólmi sa stal najlepším strelcom Slovákov v kvalifikácii.

Luxembursko pokoril aj Adam Nemec, ďalší pridal Róbert Mak.

Na prvé tri góly asistoval Vladimír Weiss. Ak to zoberieme hokejovo, bol našim najproduktívnejším hráčom v kvalifikácii. Dal gól, na ďalších šesť prihral.

Zdalo sa, že Slováci dohrajú zápas s ľahkosťou, ale v druhom polčase súper dvakrát skóroval a nečakane tŕpli.

Dovtedy pokojný tréner Kozák vyskočil z lavičky. Skomplikovali sme si dovtedy jednoznačný zápas a súper ožil.

Za Luxembursko skóroval najprv kapitán Mario Mutsch a ihneď na to Gerson - z penalty, keď predtým fauloval Nemec.

Oproti poslednému zápasu s Bieloruskom spravil tréner Ján Kozák dve zmeny v zostave.

Na pravej strane obrany dostal šancu Nórbert Gyömbér a Tomáš Hubočan sa presunul na miesto stopéra.

Na hrote útoku nastúpil proti Luxembursku Adam Nemec.

Zápas začali Slováci opatrne, fanúšikov vyľakala v úvode chyba Gyömbéra. Čoskoro však Slováci ukázali, kto má lepších hráčov.

V desiatej minúte z priameho kopu tvrdo vypálil Juraj Kucka, ale jeho strelu smerujúcu do stredy brány Joubert vyrazil.

V jedenástej minúte sa rútil na luxemburskú bránu Róbert Mak, ale prestrelil. Veľké šance mali Nemec i Škrtel, ale tiež nedali.

Slováci získali v kvalifikácii dvadsaťdva bodov, rovnako ako pred šiestimi rokmi, keď prvýkrát postúpili na veľký turnaj – majstrovstvá sveta v Afrike 2010.

V poradí 15. európsky šampionát sa uskutoční v termíne 10. júna - 10. júla 2016 vo Francúzsku. Premiérovo sa na ňom predstaví 24 účastníkov namiesto doterajších šestnástich.

Z celkového počtu 53 tímov, ktoré bojujú v kvalifikácii, si účasť na turnaji vybojuje 23 tímov plus automaticky domáce Francúzsko.

Okrem deviatich víťazov skupín postúpia aj mužstvá na druhých miestach a jeden najlepší tím z tretej priečky plus štyria úspešní z baráže.

Zápasy EURO 2016 sa budú hrať v desiatich mestách (Paríž, Saint-Denis, Lille, Lens, Lyon, Saint Etienne, Bordeaux, Toulouse, Marseille, Nice).

Skupiny finálového turnaja vyžrebujú v sobotu 12. decembra v Kongresovom paláci Porte Maillot v Paríži.

Hlasy:

Luc Holtz (tréner Luxemburska): "Gratulujem Slovensku k výhre a postupu na EURO do Francúzska. Zaslúžili si to. My sme ale tiež odohrali výborný zápas. Škoda, že sme rýchlo inkasovali tri góly v krátkom slede v prvom polčase. Stratili sme koncentráciu a inkasovali. V druhom sme ale priebeh zdramatizovali, strelil dva góly, bola to dobrá reakcia. Chceli sme vyrovnať, no nepodarilo sa nám to už."

Ján Kozák (tréner Slovenska): "Treba pogratulovať chlapcom. Najmä prvý polčas bol senzačný, hrali sme futbal, aký by som chcel, aby toto mužstvo produkovalo ďalej. Pod dojmom náskoku sme po zmene strán spravili nejaké chyby a súper znížil. Je to sympatický tím bojovníkov, ktorí sa nevzdajú za nijakého stavu. Najdôležitejšie je však víťazstvo, vyhrali sme zaslúžene. Ani sekundu som nepochyboval o našom úspechu. Mužstvo má charakter, kvalitu a bol som presvedčený, že to zvládneme. Ďakujem fanúšikom; nielen tým, čo sem pricestovali, ale všetkým na Slovensku, čo nám fandia a v Žiline utvorili fantastickú atmosféru. Postúpiť na európsky šampionát je niečo úžasné, vnútorne mám veľmi dobrý pocit. Chlapcov si vysoko vážim. Posledné zápasy ukázali, že máme ešte na čom pracovať. K dispozícii je však do ME dostatok času, aby sme sa aj na šampionáte predviedli v dobrom svetle. Stavil som na dobrých chlapcov, ktorí postupne napredovali v kluboch aj reprezentácii."

Marek Hamšík (stredopoliar Slovenska, autor 2 gólov): "V kabíne je veľká oslava. Dosiahli sme ďalší historický úspech pre slovenský futbal a sme šťastní, že môžeme byť jeho súčasťou. Prežívame obrovskú radosť. Využili sme síce až posledný krok, ale o to je to krajšie. Na oslavu bude krátky čas, ale čaká na nás dlhá noc."

Adam Nemec (útočník SR): "Musel som sa vyrovnať s tvrdou hrou obrancov súpera. Pri tom páde na mňa spadol protihráč, zachrapčalo to tam, aj som sa bál, ale je to v poriadku. Pri góle som na nič nemyslel, iba som bol rád, že tam padol. Teraz sa tešíme na oslavy. Na Francúzsko ešte nemyslím, až keď to bude aktuálne. Noc bude dlhá. Človek si to ani teraz poriadne neuvedomuje, ale ono to príde."

Tomáš Hubočan (obranca SR): "Je pravda, že sme držali diváka do posledných chvíľ v napätí, ale zámer to nebol. Dnes sa máme fajn, sme postupujúcim tímom a veľmi sa z toho tešíme. Oslavovať ideme na hotel. Neviem, kto by tak mohol byť ich lídrom, ale asi sa všetci postavíme za kapitána."

Norbert Gyömbér (obranca Slovenska): "Je to neopísateľný pocit. Bolo to náročné, akosi sme si to v druhom polčase skomplikovali, keď sme si nechali streliť dva góly. V závere však Marek Hamšík dal štvrtý gól. Za celú kvalifikáciu sme zaslúžene postúpili. Je neskutočné, že môžem už len byť v kabíne s takýmito hráčmi. V šatni sme pukli pár šampanských."

Ján Kováčik (prezident Slovenského futbalového zväzu): "Sú to neuveriteľné pocity. Keď sa Slovensko prvý raz dostane na šampionát, je to výnimočné. Tejto generácii som to želal. Som nesmierne vďačný všetkým, ktorí mi umožnili byť pri tom. Samozrejme, že som tŕpol, ale nepochyboval som ani chvíľu. Myslím si, že na šampionáte sa nestratíme."

Jozef Jankech (bývalý tréner SR): "Postup na majstrovstvá Európy je veľký úspech pre celý náš futbal. Hoci ja osobne som predpokladal, že o ňom mužstvo rozhodne oveľa skôr, musíme byť radi, že to hráči dotiahli do úspešného konca. Veľmi dobre sme túto kvalifikáciu rozohrali, získali sme cenné body v ťažkých zápasoch, takže na ME sme úplne zaslúžene. Teraz máme dosť času, aby sme sa na budúcoročný šampionát vo Francúzsku mohli dobre pripraviť."

Jozef Adamec (bývalý tréner SR): "Všetci sa môžeme tešiť, že sa predstavíme na európskom šampionáte. Hráči to zvládli, prajem im to. V kvalifikácii sme začali dobre, nemali sme zviazané nohy. Ku koncu už bola vidieť nervozita, ale chlapci to napokon úspešne dobojovali a postup si zaslúžili. Aj keď to bol kolektívny výkon, musia vyniknúť aj jednotlivci. Našimi ťahúňmi boli Juraj Kucka, Marek Hamšík a do zranenia aj Vladko Weiss."

Jozef Vengloš (bývalý tréner SR): "V každom prípade si ja osobne postup veľmi vážim. Splnili sme cieľ, ktorý sme si vytýčili. A teraz sa môžeme spolu tešiť. Po rokoch neúspechoch konečne prišla úspešná kvalifikácia. Na prehry sa zabudne, budú minulosťou. Rátať sa bude len dnešný úspešný výsledok a celkový postup. Je to vynikajúca propagácia slovenského futbalu."

Ďalšie zápasy C-skupiny (pondelok):

Bielorusko - Macedónsko 0:0

ŽK: 63. Dragun, 75. Kisľak - 49. Žuta, rozhodoval: Dingert (Nem.)

Bielorusko: Gorbunov - Poľakov, Politevič, Sivakov, M. Voloďko - Dragun (73. Putilo) - Stasevič, Renan Bressan, Gordejčuk, Nechajčik (61. Kisľak) - Signevič

Macedónsko: D. Nilsson - Ristovski, Šikov, Mojsov, Žuta - O. Stjepanovič (84. Alimi), Petrovič - Brdarovski (73. Abdurahimi), Ibraimi (86. Nestorovski), Tričkovski - Trajkovski

Ukrajina - Španielsko 0:1 (0:1)

Gól: 22. Mario Gaspar

ŽK: 23. Kučer, 61. Stepanenko, 77. Fedeckij - 36. Thiago Alcantara, 53. San José, 88. De Gea, rozhodoval: Mažič (Srb.)

Ukrajina: Pjatov - Fedeckij, Kučer, Rakickij, Ševčuk - Rotaň (87. Zinčenko), Stepanenko - Jarmolenko, Garmaš (58. Rybalka), Konopľanka - Kravec (87. Selezňov)

Španielsko: De Gea - Mario Gaspar, Etxeita, Nacho Fernández, Azpilicueta - San José - Thiago Alcantara, Fábregas (64. Mata) - Isco, Paco Alcácer (85. Busquets), Nolito (75. J. Alba)

II. polčas

Koniec: Posledný hvizd rakúskeho rozhodcu Drachtu znamená historický postup Slovenska na ME! Gratulácia k výhre, ako aj postupu partii okolo Škrtela, Hamšíka či Kucku.

90.+4. min- Dobrú šancu mal ešte aj Juraj Kucka, no skóre už nezmenil.

90+1. min- Marek Hamšík definitívne spečatil naše víťazstvo! Záložník Neapola rozbehol ešte na vlastnej polovici celú akciu, keď rýchlo ľavačkou "z jednej" napálil loptu na šprintujúceho Saba, ten predložil loptu do šance Šestákovi, ktorému však nevyšiel prvý dotyk a sám sa vytlačil z výhodnej pozície. A hoci to už vyzeralo, že nič z akcie nebude, Šesták si počkal na nabiehajúceho Hamšíka, ktorý akciu zakončil najlepším možným spôsobom! Slovensko vedie 4:2.

90. min- Nadstavovať sa bude 5 minút.

87. min- Marek Hamšík išiel do prečíslenia s Martinom Jakubkom, sľubne sa rozvíjajúcu akciu však nevyriešili k spokojnosti našich farieb.

86. min- Striedanie dvoch slovenských spoluhráčov z PAOK-u Solún. Róberta Maka strieda Erik Sabo.

79. min- Striedanie útočníkov. Adama Nemca nahradí iná "veža" z nášho tímu - Martin Jakubko.

72. min- Stanislav Šesták nahradil na trávniku Vladimír Weissa.

70. min- Domácim vliali dva rýchle góly do žíl novú nádej a Slováci zrazu strácajú pôdu pod nohami. Diváci vidia živelný futbal, naši hráči sa musia upokojiť, začať znova rýchlo a presne kombinovať.

65. min- Domáci Gerson penaltu bezpečne premenil a to, čo sa javilo ako jasná záležitosť, dostáva riadnu zápletku. Slovensko vedie už iba 3:2.

63. min- Šialené minúty podobné tým "slovenským" z prvého polčasu. Bohužiaľ, domáci budú kopať pokutový kop.

61. min- Gól v sieti Slovenska! Domáci kapitán Mutsch vystrelil zo strednej vzdialenosti a jeho tečovaná strela končí za chrbtom Kozáčika.

58. min- Slováci vysoko napádajú, čím spôsobujú problémy v rozohrávke domácemu tímu.

57. min- Striedanie v domácom tíme. Z ihriska odchádza Payal, nahradí ho Malget.

50. min- Vladimír Weiss dostal možnosť korunovať svoj famózny výkon gólom z priameho kopu. Jeho technickú strelu "placírkou" však zrazil jeden z domácich obrancov chrbtom na roh.

46. min- Začal druhý polčas. Verme, že naši reprezentanti nám ešte pripravia aj v druhej časti zápasu niekoľko pekných momentov.

I. polčas

45. min- Koniec prvého polčasu. Úvodná štyridsaťpäťminútovka vyšla Kozákovým zverencom na výbornú, nad domácim Luxemburskom vedú rozdielom triedy a pevným krokom smerujú na francúzske EURO.

41. min- Slováci kontrolujú priebeh hry, góly ich viditeľne upokojili a pôsobia na ihrisku sebavedomo.

40. min- Tvrdá rana Juraja Kucku presvišťala tesne nad Joubertovou "svätyňou".

39. min- Nepresná hlavička domáceho útočníka Joachima po nepriamom kope z pravej strany nebola pre Kozáčika žiadnou hrozbou.

30. min- Fantastické chvíle nášho družstva. Ešte ani nedozneli oslavy nášho druhého gólu a Marek Hamšík, Adam Nemec, Vladimír Weiss a zakončujúci Róbert Mak upravujú už na 3:0! Takto sme si to predstavovali.

29. min- Góol! Skvelá individuálna akcia Vladimíra Weissa z pravej strany, keď jeho prudkú strieľanú prihrávku usmernil do siete Nemec. Vedieme 2:0!

24. min- Góól! Marek Hamšík si pohybom vypýtal prihrávku od Vladimíra Weissa, zasekol si súperovho obrancu a ľavačkou prekonal bezmocného Jouberta. Skvelá správa z Luxemburgu, Slovensko sa ujíma vedenia!

19. min- Dve veľké šance Slovenska v krátkom slede! Najprv trvdo hlavičkoval Nemec, Joubert vyrazil na roh. Z následného rohu sa v dobrej pozícii ocitol Škrtel, no loptu netrafil ideálne.

17. min- Už druhý rohový kop pre domácich, naši zatiaľ roh nekopali.

16. min- Prvý rohový kop zápasu patrí domácim. Mutschovu zakrútenú loptu Kozáčik vyrazil.

12. min- Ďalšia dobrá šanca našich farieb. Hrubá chyba domáceho obrancu Gersona ponúkla šancu Róbertovi makovi, ktorý však minul ľavý horný roh Joubertovej brány. Škoda.

10. min- Bomba Juraja Kucku z priameho kopu z 20 metrov. Joubert loptu s námahou vyrazil.

6. min- To sme si vydýchli! Prvá veľká šanca zápasu patrila domácim. Norbert Gyömbér zakiksoval, keď hlavičkou zle predĺžil loptu len na nabiehajúceho Jansa, ktorý však, našťastie, netrafil z dobrej pozície Kozáčikovu bránu.

1. min- Zápas sa začal. Na dodržiavanie pravidiel bude dohliadať rakúska rozhodcovská trojica.

Pred zápasom:

Slovenská futbalová reprezentácia vyrukovala do pondelňajšieho zápasu C-skupiny kvalifikácie EURO 2016 v Luxembursku s jediným hrotovým útočníkom Adamom Nemcom.

Do brány sa postavil tradične Matúš Kozáčik, pred ním dal tréner Ján Kozák dôveru kvartetu Norbert Gyömbér, Martin Škrtel, Tomáš Hubočan, Dušan Švento.

Dvojicu štítových hráčov Juraja Kucku a Viktora Pečovského dopĺňajú v stredovej formácii Róbert Mak, Marek Hamšík a Vladimír Weiss.

Na 10. a rozhodujci zpas kvalifikcie postav trner JN KOZK tto zkladn zostavu. Drte naim reprezentantom palce! Zpas Luxembursko - SLOVENSKO sa zane o 20:45. #repre

Posted by Slovenský futbalový zväz on Monday, October 12, 2015

Do 23-člennej zápasovej nominácie sa nezmestil Ondrej Duda.

Ten vynechal značnú časť nedeľného večerného oficiálneho tréningu, do ktorého sa s miernym oneskorením a len v bežeckej obuvi zapojil Michal Ďuriš.

Na rozdiel od prehry s Bieloruskom, keď Ďuriš figuroval v základnej zostave, tentoraz bude pripravený na lavičke náhradníkov.

Slovensko v prípade víťazstva postúpi prvýkrát vo svojej novodobej histórii na finálový turnaj ME do Francúzska (10. júna - 10. júla 2016).

Výber trénera Jána Kozáka naposledy nezvládol domáci súboj s Bieloruskom, keď v Žiline podľahli naši reprezentanti zverencom Alexandra Chackeviča 0:1.

O jediný gól zápasu sa postaral hlavičkou obranca hostí Dragun.

Postupový mečbal však majú Škrtel a spol. aj naďalej vo svojich rukách, respektíve nohách.

Jasným favoritom zápasu sú naši futbalisti, ktorí by mali mať dokonca väčšinovú podporu aj v hľadisku štadióna Josyho Barthela.

Slovenský tím je pred zápasom v dobrej nálade a všetci veria v úspešný výsledok.

SR A: Cesta do Luxemburgu a trning na Stade Josy Barthel #repre