Žiadne mlátenie. Ragby je súboj džentlmenov, tvrdí rozhodca

Ragby - ilustračná fotografia.
Ragby - ilustračná fotografia. (Autor: TASR)
Andrej Kuzmány|30. okt 2015 o 17:30

Tí, čo sa dajú na ragby, majú jeden chromozóm navyše. Ten kúsok niečoho, vďaka čomu sú ochotní podstúpiť riziko a tvrdosť, a zároveň rešpektovať druhého, tvrdí rozhodca Michal Mikuláš.

BRATISLAVA. Ragby nie je bezduché mlátenie, vraví o tomto športe rozhodca MICHAL MIKULÁŠ (35). V sobotu má ragby na programe udalosť roka. Vo finále majstrovstiev sveta nastúpia proti sebe Austrália a Nový Zéland (o 16.45 na Digi Sport 3).

Ragby je tvrdý a nebezpečný šport. Čo vedie hráčov k tomu, aby sa mu venovali?

„Niektorí ľudia v sebe nosia potrebu boja. Pritom však majú v hlave zrátané, že sa nejdú biť, ale overiť svoju silu.“

Čím je ragby také výnimočné?

„Napríklad rešpektom k rozhodcovi. Keď lopta prejde do autu a on ju niekam postaví, odtiaľ sa vhadzuje. Keď čokoľvek zapíska, všetci od neho utekajú minimálne desať metrov. Nikto sa s ním neháda, nikto neprotestuje. Obdivuhodná je aj vzájomná úcta medzi hráčmi. Jeden do druhého drgne, ale ten nespadne, pretože nemusí.“

Zranenia v ragby sú však pomerne časté.

„Zvykne sa tradovať – ležiaci futbalista na ihrisku predstiera, že je zranený, kým bežiaci zakrvavený ragbista predstiera, že nie je. Tým je povedané všetko.“

Zvyknú ragbisti futbalistov často zosmiešňovať? Aj rozhodca počas aktuálneho šampionátu povedal hráčovi, ktorý simuloval, aby vstal, pretože nehrá futbal.

„Futbalisti si za to môžu sami. Ja by som bol rád, keby sa futbal hral tak, ako sa má. Dvadsať rokov som ho hrával, ale postupne sa začal negatívne meniť. Hráči simulovali a rozhodcovia to tolerovali. Veľmi ma to štvalo. Pýtal som sa sám seba, načo to vlastne robím. Potom som objavil ragby. A z futbalistov cítim averziu. Uráža ich to, veľmi ťažko naše posmešky znášajú.“

Prečo je v mentalite hráčov futbalu a ragby takýto rozdiel?

„Dokážem odpovedať iba tým, že tí, čo sa dajú na ragby, majú jeden chromozóm navyše. Ten kúsok niečoho, vďaka čomu sú ochotní podstúpiť riziko a tvrdosť, a zároveň rešpektovať druhého. Nerobiť niekomu zle, pretože je lepší, ale rešpektovať to, že je lepší. A nastaviť sa tak, aby som robil niečo preto, aby som bol lepší ja. Všetko, čo sa v ragby robí, vychádza z niečoho pozitívneho. Rovnako to platí pre ľudí v hľadisku. Keď jeden z tímov urobí chybu, netešia sa z toho, že ju urobil, ale z toho, že ich mužstvo získalo výhodu.“

V ragby má rozhodca obrovský rešpekt. Napríklad počas majstrovstiev sveta urobil veľkú chybu, pre ktorú Škótsko tesne prehralo s Austráliou a nepostúpilo do semifinále. Hráči však neprotestovali. Prečo?

„Práve to je to myslenie. Ragby vzniklo pre vyššie spoločenské triedy. Traduje sa, že to bolo na univerzite v anglickom meste Rugby. Vtedy univerzita znamenala čosi iné ako dnes, predstavovala vyššiu spoločnosť. Bola to vyššia kultúra, ktorá v sebe niesla džentlmenstvo. A to pretrvalo dodnes. Protestovať sa neoplatí, preto to nik nerobí.“

Vo štvrťfinále tohtoročných MS nastúpili proti sebe Škóti a Austrálčania.

Tvrdíte, že ragby je hra džentlmenov. Ako to myslíte? Mnoho ľudí by mohlo oponovať, že je to násilnícky šport, pri ktorom sa ľudia iba pretláčajú a pasujú.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Žiadne mlátenie. Ragby je súboj džentlmenov, tvrdí rozhodca