Slovenské basketbalistky vyhrali nad Portugalkami. Cenný triumf, tvrdí tréner

Barbora Bálintová (Slovensko) medzi hráčkami Portugalska, vľavo Maria Correiová a vpravo Joana Lopesová. (Autor: TASR)

Ofenzívnou líderkou výberu trénera Maroša Kováčika bola s 13 bodmi Marta Páleníková.

Kvalifikácia ME 2017 - E-skupina:

Slovensko - Portugalsko 56:43 (28:15)

Zostava a body SR: M. Páleníková 13, Jurčenková 11, Bálintová 9, Hruščáková 6, Baburová 0 (Kiššová 6, Krč-Turbová 5, Moravčíková 3, Tetemondová 3, Kmeťová 0). Najviac bodov Portugalska: Da Silvová 21, Lopesová 7, Vianová 5.

Rozhodovali: Poursanidis (Gréc.), Webbová (V.Brit.), Smiljaničová (Srb.), TH: 15/7 - 16/13, trojky: 7:2, os. chyby: 22:17, 1920 divákov.

POPRAD. Slovenské basketbalistky úspešne vstúpili do kvalifikácie majstrovstiev Európy 2017. V sobotňajšom zápase E-skupiny v Poprade zdolali Portugalsko 56:43.

Polčas vyhrali o 13 bodov

Slovenky mali ideálny vstup do zápasu, keď po presnom pokuse kapitánky Jurčenkovej a trojkách Marty Páleníkovej a Bálintovej viedli 8:0. Hostky krátko na to znížili, no po ďalšej trojke Kiššovej (15:5) siahol tréner Portugalska po oddychovom čase.

Tréner slovenskej basketbalovej reprezentácie žien Maroš Kováčik dáva pokyny hráčkam. FOTO - TASR

Domáce hráčky si strážili priestor pod vlastným košom a tak sa hráčky Portugalska museli pokúšať o streľbu z väčšej diaľky. Tá im však príliš nevychádzala a tak skóre narastalo najmä v prospech slovenského družstva. Po prvej štvrtine bol náskok slovenského tímu dvanásťbodový - 18:6.

Hostky v druhej štvrtine zlepšili pohyb aj kombináciu. Tetemondová v 19. minúte trojkou upravila na 28:13, slovenský tím však druhú štvrtinu vyhral iba rozdielom jediného bodu - 10:9.

Kontrolovali výsledok

Trinásťbodový náskok po prvom polčase vyzeral pre slovenský tím nádejne, no hostky sa nevzdávali. V zlepšenom výkone z druhej štvrtiny pokračovali aj v tretej a v 27. minúte znížili na rozdiel piatich bodov - 32:27.

Na slovenských hráčkach bola viditeľná nervozita, čo sa prejavovalo v zakončení aj pri trestných hodoch. M. Páleníková štyrmi bodmi v 28. minúte zvýšila náskok slovenského tímu na 36:27. Hráčky Portugalska zacítili šancu a v 33. minúte prehrávali po prieniku Da Silvovej o sedem bodov 39:32.

Trojky Bálintovej a Moravčíkovej však opäť upokojili domácich divákov a zvýšili náskok Slovenska na jedenásť bodov - 45:34.

Domáce hráčky však napokon nenechali nič na náhodu a v poslednej päťminútovke kontrolovali výsledok. Krč-Turbová trojkou v 37. minúte upravila už na 54:36 a Slovenky napokon zdolali Portugalsko 56:43.

Hlasy po zápase:

Maroš Kováčik, tréner SR: "V prvom rade gratulujem našim hráčkam k cennému víťazstvu. Do zápasu sme vstúpili veľmi dobre, no súper v druhom polčase zagresívnil obranu a mali sme s tým problém. Hostky sa vrátili do zápasu a hoci sme si vytvorili mnoho otvorených striel, neboli sme príliš úspešní. Chcem však dievčatám poďakovať za nasadenie počas celého zápasu."

Anna Jurčenková, kapitánka SR: "Som rada, že sme do kvalifikácie vstúpili výhrou. Stratili sme veľa lôpt a tým sme súperkám dovolili vrátiť sa do zápasu. Teší ma však víťazstvo, ktoré je cenné."

Ricardo Vasconcelos, tréner Portugalska: "Vedeli sme, že budeme hrať proti súperovi, ktorý je dobre fyzicky pripravený. Museli sme sa spoľahnúť na streľbu trojok, no tie nám vyšli iba tri. Slovenský tím mal veľa doskočených lôpt a to bol pre nás problém."

Domov»Halové športy»Basketbal»Slovenské basketbalistky vyhrali nad Portugalkami. Cenný triumf, tvrdí tréner