Podpálené vlajky, zbúrané bariéry. Aj to je derby Slovan - Trnava

Súboje Trnavy so Slovanom sú vždy divácky veľmi atraktívne.
Súboje Trnavy so Slovanom sú vždy divácky veľmi atraktívne. (Autor: TASR)
Sportnet|22. nov 2015 o 08:03

Žiadny iný zápas na Slovensku nemá taký náboj. Hráči si nič nedarujú, rovnako ani fanúšikovia. V nedeľu sa hrá derby medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava.

BRATISLAVA. Viaceré slovenské kluby pestujú medzi sebou rivalitu už desiatky rokov. Žiadne derby však nemá taký náboj súperenia ako Slovan - Trnava.

Presne 150-krát už proti sebe nastúpili tieto dva tradičné slovenské kluby.

Pravidelne bolo toto derby označované ako rizikové. Hráči si nič nedarovali na trávniku - a o to viac to platí o fanúšikoch. Pálili sa vlajky, vytrhávali sa stoličky, zasahovať museli ozbrojené zložky.

Aj keď v posledných mesiacoch bratislavský fanklub bojkotuje zápasy, duel Slovan - Trnava bude vždy považovaný za ozdobu našej najvyššej futbalovej súťaže.

1.Prelomené bariéry, viacerí zranení

História derby siaha až do medzivojnového obdobia. Na jar roku 1926 trnavský ŠK Rapid hostil ŠK Bratislava. V súboji inak volajúcich sa rivalov zvíťazili domáci 3:1.

Trnavčania pomenovanie Spartak začali používať v roku 1952, Slovan sa uvádzal od roku 1953. Rivalita postupne rástla, ale definitívne o vzniku tradičného derby môžeme hovoriť od roku 1932. Do bratislavského ŠK vtedy prestúpil Trnavčan František Masarovič, aj keď mu to Rapid nepovolil.

20130413_tt_ba_cl_3332051885_r1136_res.jpg

V súčasnosti je zápas Trnavy so Slovanom azda najatraktívnejším futbalovým súbojom na Slovensku. FOTO - TASR.

Hviezdne obdobie prežívali oba celky v šesťdesiatych rokoch. Od roku 1968 po rok 1975 vyhral federálnu ligu Spartak päťkrát, Slovan trikrát. Bolo to v čase, kedy oba celky žiarili aj na európskej scéne.

Slovan vyhral Pohár víťazov pohárov - vo finále zdolal Barcelonu. Trnave len tesne uniklo finále Pohára európskych majstrov. Doma síce porazil slávny Ajax, ale ani tento zápas na postup nestačil.

V prvej úspešnej sezóne zo spomínaného obdobia sa však udiala veľmi nepríjemná udalosť. Na derby sa na trnavskom štadióne tiesnilo 25-tisíc fanúšikov, mnohí tam boli načierno.

Šplhali po hromozvode, preskakovali plot, len aby mohli byť na štadióne. Trnavský stánok nápor nevydržal. Po góle na 1:0 v prospech hostí sa bariéra na jednej z tribún za bránou prelomila a ľudia popadali na trávnik.

Zranených bolo šestnásť divákov. Duel sa z bezpečnostných dôvodov nedohral. Za zeleným stolom sa potom rozhodlo o víťazstve Slovana.

„Hneď na začiatku ligy prišlo k spomínanej kontumácii v domácom zápase so Slovanom, keď sa zrútili bariéry nášho štadióna. Tento moment nás zdravo vyburcoval a prehrali sme vlastne až v závere v Košiciach,“ spomína pre klubový web Spartaka jeho legenda Stanislav Jarábek.

2.Legenda v oboch kluboch

Jozef Adamec opustil rodný Spartak dvakrát. Najprv, keď mal devätnásť rokov. Musel narukovať a hral za armádny klub pražskej Dukly. S ňou získal dva federálne tituly, ale nezvykol si tam.

Ako strieborný medailista zo šampionátu sa vrátil do druholigovej Trnavy. Tam bol ústrednou postavou návratu tímu Antona Malatinského do prvej ligy.

Fanúšikovia mu však vtedy nevedeli odpustiť odchod k úhlavnému rivalovi do Slovana, do ktorého údajne chcel prestúpiť. Po troch rokoch sa totiž opäť hralo tradičné derby.

Adamcovi ale belasý dres súdený nebol. Trápil sa, kvôli rôznym dištancom nehrával. Zo 639 dní v Slovane bol 237 pod trestom. Ani raz sa preto nepostavil v súťažnom zápase proti Trnave. Možno aj preto mu fanúšikovia po návrate domov odpustili ľahšie.

„Bratislava mi ukázala, že mi je súdená Trnava,“ vravel. A skutočne bola. V čierno-červených farbách oslavoval päť federálnych titulov. Slovan v tom období ostal na druhom mieste za Trnavou trikrát.

adamec_res.jpg

Na archívnej snímke z 29. septembra 1968 Jozef Adamec hlavičkuje v zápase Spartaka Trnava s Duklou Praha. FOTO - archív TASR.

Okrem Adamca ešte viacero hráčov obliekalo dres oboch rivalov. Medzi nimi boli aj ďalšie legendy oboch klubov - Dušan Tittel, Jaroslav Timko, Marek Ujlaky, Igor Bališ či Kamil Kopúnek.

3.Derby po rozpade

Prvé derby po vzniku slovenskej najvyššej futbalovej súťaže sa uskutočnilo na jeseň roku 1993. Rivalitu potvrdil aj fakt, že Spartak získal na hosťovanie Borisa Kitku pod podmienkou, že v tomto zápase nenastúpi.

V deväťdesiatych rokoch padol aj divácky rekord na derby. Víťazstvo domáceho Slovana sledovalo 22 354 divákov.

Kým pomer československých titulov vyznieva v prospech belasých 8:5, v samostatnej lige už jasne 8:0. Trnava nezískala titul 42 rokov. Z posledných trinástich rokov je skóre 15-10-10 v prospech Bratislavčanov.

slovanspartak_0377_r1018_res.jpg

Duel Slovana s Trnavou je súbojom nezmieriteľných rivalov. FOTO - TASR.

Spartak sa na derby vedel vždy poriadne pripraviť, čo platí aj o Slovane. „Traduje sa, že ľudia odpustia všetko, ak sa vyhrá nad Slovanom,“ povedal prednedávnom kapitán Trnavčanov Marek Janečka.

Derby je známe najmä roztržkami medzi fanúšikmi, ale v predminulej sezóne sa jedna strhla v závere aj priamo na ihrisku. Vyvolal ju už teraz exslovanista Seydouba Soumah.

Problémový legionár, ktorý sa vlani provokačne odfotil polonahý so stoeurovými bankovkami, surovo skopol protivníka a po druhej žltej karte videl červenú.

Roztržka po zákroku Soumaha je v čase okolo 7:00 min.

Jeho zákrok bol nevysvetliteľný, keďže Slovan viedol na konci zápasu v Trnave 3:1. Soumah sa s týmto verdiktom nevedel zmieriť, nechcel opustiť trávnik, až zaútočil na trnavského kapitána Procházku.

Za svoj prehrešok dostal trest šesť zápasov.

4.Najväčšie futbalové bitky na Slovensku

Soumahov exces bol zriedkavý, viac násilia sa pochopiteľne udialo na tribúnach. Miestami aj mimo nich. Do presunov fanúšikov boli mnohokrát zapojené stovky policajtov, vysielané boli mimoriadne vlaky.

Že ide o rizikový zápas a fanúšikovia si nič nedarujú, sa presvedčili napríklad tí trnavskí v roku 1999. „Po našom vedúcom gólu sa Slovanisti začali presúvať smerom k nám. Na štadióne bolo len pár policajtov, tak to nebol problém,“ spomína na incident jeden z fanúšikov Spartaka.

Priaznivci Slovana po zápase zaútočili aj na trnavských hráčov. Spálili ukradnutú trnavskú vlajku a oslavovali štvrtý titul klubu v ére samostatnosti.

majstri3-2_r4008_res.jpg

Fanúšikovia Slovana pália vlajku Spartaka. FOTO - TASR.

Na hráčov Spartaka hádzali kamene aj o desať rokov neskôr. V roku 2008 - opäť na výjazde fanúšikov Spartaka - mala prácu polícia. Tisícdvesto trnavských fanúšikov oslavovalo víťazstvo svojho tímu 3:2.

Pri presune zo štadióna na železničnú stanicu zranili jedného policajta. O rok neskôr sa činili aj Slovanisti. Po víťaznom zápase v sektore hostí zapálili trnavské vlajky.

Rovnaké výtržnosti ich sprevádzali aj o rok neskôr, ale mimo štadióna. V roku 2012 bolo na výjazde fanúšikov Spartaka dokonca zadržaných trinásť priaznivcov.

Nateraz to boli posledné násilnosti spojené s týmto derby. Zdá sa, že ešte niekoľko zápasov sa bez nich odohrá.

Aj takéto situácie prináša rivalita medzi Trnavou a Slovanom.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbalnet»Podpálené vlajky, zbúrané bariéry. Aj to je derby Slovan - Trnava