ATP Masters: Djokovič zdolal vo finále Federera a získal piaty titul

Novak Djokovič síce prehral s Federerom v skupine, no vo finále mu prehru odplatil. (Autor: SITA/AP)
TASR|22. nov 2015 o 20:57

Federer nastúpil na jubilejné desiate finále na Turnaji majstrov, ale nerozšíril svoju zbierku víťazstiev.

ATP Masters (dvojhra), Londýn - finále:

/dotácia: 7 miliónov USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena/

Novak Djokovič (1-Srb.) - Roger Federer (3-Švajč.) 6:3, 6:4

LONDÝN. Srbský tenista Novak Djokovič získal svoj piaty titul na Turnaji majstrov, štvrtý v jednej sérii.

Líder svetového rebríčka zdolal v nedeľňajšom finále v Londýne tretieho nasadeného Švajčiara Rogera Federera v dvoch setoch 6:3 a 6:4. Zápas trval 80 minút.

Djokovič vrátil Federerovi prehru zo skupiny a dal najlepší darček k nedeľňajším 48. narodeninám svojmu koučovi Borisovi Beckerovi, ktorý ho vedie spolu so slovenským trénerom Mariánom Vajdom.

Víťazne tak zavŕšil svoju najlepšiu sezónu v kariére, počas ktorej získal aj tri grandslamové tituly - na Australian Open, vo Wimbledone i na US Open. Na Roland Garros sa dostal do finále.

Rok ukončí 28-ročný Srb suverénne na vrchole rebríčka ATP.

Už prvý set finálového duelu patril Djokovičovi, ktorý dvakrát uchmatol súperovi servis.

Federer sa najmä po svojom druhom podaní trápil, v tretej hre ho stratil prvýkrát a favorizovaný Srb získal náskok 3:1.

Djokovič robil pri vyrovnanom priebehu o viac ako polovicu menej nevynútených chýb a v rozhodujúcich loptičkách mal navrch.

Hoci musel čeliť dvom brejkbalom, úvodné dejstvo sa stalo jeho korisťou.

Po 40 minútach ho získal na druhý pokus pri podaní súpera. Druhý set mal dlho vyrovnaný priebeh - Federer sa síce v ôsmej hre ešte dostal na servise z "krízového" stavu 0:40, koncovku setu ale nezvládol.

Djokovič vybojoval rozhodujúci brejk za stavu 5:4, keď využil druhý mečbal.

Srb tak vyrovnal doterajšiu vzájomnú bilanciu s o šesť rokov starším rivalom na 22:22.

Vo finále Masters narazili na seba obaja tenisti už tretíkrát.

V rokoch 2012 i 2014 sa tešil z triumfu Djokovič, vlani však Federer pre bolesti chrbta na stretnutie nenastúpil.

Djokovič predtým koncoročné vyvrcholenie sezóny získal pre seba v rokoch 2008, 2012, 2013, 2014, s piatimi triumfami sa vyrovnal Ivanovi Lendlovi a Petovi Samprasovi.

Žiadnemu tenistovi okrem neho sa ešte nepodarilo triumfovať na Masters štyrikrát v rade.

Federer nastúpil na jubilejné desiate finále, ale nerozšíril svoju zbierku víťazstiev.

So šiestimi titulmi (2003, 2004, 2006, 2007, 2010, 2011) ale zostáva rekordérom v tabuľke víťazov podujatia.

Hlasy:

Novak Djokovič: "Lepšie vyvrcholenie sezóny som si ani nemohol predstaviť. Pred piatimi dňami som s Rogerom prehral v skupine. Bol vtedy lepším hráčom, takže som pred finále musel niečo zmeniť. Snažil som sa hrať lepšie na returne a pridať vždy nejaký úder navyše, ktorým by som ho prekvapil. Našťastie som v prvom sete zvládol dôležité momenty pri brejkbaloch Rogera a neustále som bol plne koncentrovaný na hru. Som šťastný, že som vyhral. Ďakujem celému tímu a mojim najbližším za podporu a už sa tešim na niekoľkotýždňovú dovolenku s rodinou, aby som dobil baterky."

Roger Federer: "Musím uznať, že Novak dnes vyhral zaslúžene. Zároveň mu gratulujem k skvelému roku, ktorý má za sebou. Som rád, že som sa tu dostal do finále a ďakujem všetkým, ktorí mi pomáhali počas celej sezóny."

Domov»Tenis»ATP Masters: Djokovič zdolal vo finále Federera a získal piaty titul