Parlament schválil nový zákon o športe, má sprehľadniť financovanie

V prípravnej komisii nového zákona o športe bola aj strelkyňa Danka Barteková.
V prípravnej komisii nového zákona o športe bola aj strelkyňa Danka Barteková. (Autor: SITA)
SITA|26. nov 2015 o 11:39

Ktokoľvek bude mať možnosť verejne sledovať smerovanie a využitie verejných prostriedkov v športe.

BRATISLAVA. Sprehľadnenie financovania a viac peňazí pre šport má priniesť nový zákon o športe, ktorý vo štvrtok schválil parlament.

Garantuje peniaze pre šport, financie musia byť automaticky rozpočtované v kapitole ministerstva školstva minimálne na úrovni minulého roka. Nový zákon podporilo 132 zo 135 prítomných poslancov.

Väčšia transparentnosť

Zákon prináša nový informačný systém, v ktorom bude povinnosť zaregistrovať sa. Systém zverejní údaje o športových organizáciách, športovcoch i odborníkoch. V databáze budú zverejnené aj zmluvy, ktoré preukážu hospodárenie s verejnými financiami, ale aj sponzorské dary.

Ktokoľvek bude mať možnosť sledovať smerovanie a využitie verejných prostriedkov v športe.

Zákon chce stransparentniť financovanie a do športu sa má dostať viac peňazí, a to nielen nárazovo, ale aj dlhodobo a systémovo. Zákon navrhuje, aby čo najviac peňazí do športu prerozdeľovali automaticky, podľa vzorca. Ten definuje kritériá, ako napríklad masovú (členskú) základňu, športové úspechy, popularitu daného športu a ďalšie faktory.

Funkcia kontrolóra

Športovci a kluby sa po novom budú podieľať na riadení a kontrole ich zväzov, čo im umožnia povinné pravidlá pre stanovy a fungovanie zväzov. Nová funkcia - hlavný kontrolór športu - má usmerniť kontrolórov zväzov a priniesť poriadok aj do systému vzdelávania.

Každá športová organizácia, ktorá je prijímateľom verejných prostriedkov a jej príjem zo štátneho rozpočtu za dve po sebe nasledujúce účtovné obdobia presiahne 50 000 eur ročne, bude povinná obsadiť funkciu kontrolóra.

Deťom už nemôžu brániť

Nový zákon zabezpečí aj právo maloletých športovcov a ich rodičov slobodne sa rozhodnúť, v ktorom klube bude ich dieťa šport vykonávať. Doteraz totiž mohli športové kluby robiť deťom problémy pri ich registrácii do iného klubu a pýtať peniaze od rodičov pod hrozbou zákazu vykonávať šport až na 12 mesiacov.

Návrh zákona pripravovali odborníci takmer rok a pol. Do jeho prípravy sa zapojilo viac ako 80 akademikov, štátnych zamestnancov, advokátov, najmä však športovcov - nechýbala napríklad strelkyňa Danka Barteková či predstavitelia športových zväzov.

Zákon má po podpise prezidentom nadobudnúť účinnosť 1. januára 2016.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Parlament schválil nový zákon o športe, má sprehľadniť financovanie