Vydarená slovenská noc v NHL. Tatar, Hossa a Sekera skórovali

Tomáš Tatar pomohol dvoma bodmi k víťazstvu Detroitu nad Edmontonom.
Tomáš Tatar pomohol dvoma bodmi k víťazstvu Detroitu nad Edmontonom. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|28. nov 2015 o 07:20

Red Wings aj zásluhou Tatara zdolali na domácom ľade Edmonton Oilers 4:3 po predĺžení. Hosťom na úspech nestačil ani gól obrancu Sekeru.

BOSTON. Až traja slovenskí hokejisti sa gólovo presadili v piatkovú noc NHL, v ktorej bolo deň po Vďakyvzdaní na programe 12 stretnutí.

Gólmi sa blysli útočníci Marián Hossa, Tomáš Tatar a obranca Andrej Sekera. Tatar pridal aj asistenciu a stal sa treťou hviezdou zápasu Detroit - Edmonton.

Kane vyrovnal americký rekord

Skúsený Hossa zavelil na obrat v súboji Chicaga na ľade Anaheimu. Ešte dve minúty pred koncom tretej tretiny viedli domáci 2:0, ale potom slovenský krídelník v presilovke z pozície obrancu prestrelil Johna Gibsona.

Gól Mariána Hossu.

Bol to Hossov štvrtý gól a desiaty bod v dvadsiatom zápase sezóny. Ďalší slovenský útočník v drese Blackhawks Marko Daňo strávil na ľade 7:17 min, strelu si nepripísal.

Hostia predviedli parádny záver - vyrovnávajúci gól strelil v power-play 27 sekúnd pred koncom Duncan Keith a v predĺžení po 1:53 min rozhodol o triumfe obhajcu trofeje Arťom Anisimov.

Patrick Kane asistoval pri góle Keitha a šnúru zápasov s bodovým zápisom predĺžil na osemnásť. Kane je s 35 bodmi lídrom produktivity NHL a historicky a dotiahol na krajanov Eddieho Olczyka a Phila Kessela, teda v USA narodených hráčov s najdlhšími sériami zápasov s minimálne bodom na konte.

"Už je to aj trochu zábavné, čo sa mi darí. V posledných dvoch zápasoch som to však mal výrazne sťažené," cituje Patricka Kana server NHL.

"Je to neuveriteľné. Pre brankárov je permanentnou hrozbou kedykoľvek sa dostane k puku. A má ho na hokejke častejšie ako ktorýkoľvek iný hráč v tejto lige," pochválil svojho ofenzívneho lídra tréner Joel Quenneville.

"Môže sa z neho stať najlepší americký hráč všetkých čias," pridal ďalšiu chválu brankár Corey Crawford.

Rekord Chicaga v počte za sebou idúcich zápasov s bodovým zápisom drží zo sezóny 1971/1972 legendárny Bobby Hull. Kanovi k jeho vyrovnaniu stačí trikrát zabodovať.

Tatar vyhral slovenský súboj

Slovenský mikrosúboj na ľade Detroitu medzi Tomášom Tatarom a Andrejom Sekerom vyznel pre útočníka domácich - Detroit zdolal Edmonton 4:3 po predĺžení.

Tatar sa najprv asistenciou podieľal na úvodnom góle domácich, ktorý strelil v 26. min Švéd Gustav Nyquist. V 33. min už 24-ročný ilavský rodák sám skóroval, keď tiahlou strelou pri cúvaní ukážkovo prekonal Cama Talbota.

Gól Tomáša Tatara.

Hostia napokon doviedli zápas do predĺženia aj zásluhou Andreja Sekeru, ktorý v 38. min v presilovke z ideálnej pozície priebežne vyrovnal na 2:2.

Bol to Sekerov druhý gól v 22. zápase sezóny, celkovo strávil na ľade 22:05 min a bol druhým najvyťaženejším hráčom svojho tímu.

Gól Andreja Sekeru.

Tatar už má 17 bodov (8+9) a je spoločne s nádejným nováčikom Dylanom Larkinom druhým najproduktívnejším hráčom Red Wings za kapitánom Henrikom Zetterbergom.

"Na góly sme sa nadreli, ale aj také sa počítajú. Bojovali sme a napokon rozhodli v predĺžení. Samozrejme, nechceme si komplikovať zápasy tak ako dnes, ale vyhrali sme a vďaka Bohu za dva body," povedal pre oficiálny klubový web Tatar.

Tatar sa stal treťou hviezdou, ktorý rozhodol už po 26 sekundách predĺženia švédsky obranca Detroitu Niklas Kronwall.

Halák kryl 25 striel

Smolný zápas majú za sebou hráči New York Islanders s brankárom Jaroslavom Halákom, ktorý počas 65 minút kryl 25 z 27 striel. Na ľade Floridy síce hostia v záverečnej tretine počas troch minút zmazali dvojgólové manko, ale napokon neuspeli.

V predĺžení gól nepadol a v rekordne efektívnych nájazdoch sa rozpútala pravá šou pre divákov. Tí videli až deväť gólov z desiatich pokusov a na konci sa tešili, lebo Aleksander Barkov elegantne prekonal Haláka, zatiaľ čo Brock Nelson proti Robertovi Luongovi neuspel.

Barkov prekonal Haláka.

"Boli to rekordné nájazdy, diváci sa zabávali, ale čo je dôležité, my sme zvíťazili. A je jedno, ako dlho to trvalo," vravel kouč Floridy Gerard Gallant.

Deväť gólov v úvodných deviatich nájazdoch je rekord NHL od zavedenia tohto pravidla v sezóne 2005/2006.

"Vyskúšal som to a ono to vyšlo. Necítil som tlak, taký gól som strelil už pákrát. Vedel som, čo musím urobiť," vrátil sa Barkov k svojmu víťaznému gólmu, pri ktorom si položil Haláka a prekonal ho bekhendom rukou od tela.

Boston otočil zápas s NY Rangers

Hokejisti Bostonu zvíťazili nad hráčmi New York Rangers 4:3, hoci ešte tri minúty pred koncom hostia viedli 3:2. Potom však v rozpätí dvoch minút presne namierili Ryan Spooner a David Krejčí a Bruins otočili na konečných 4:3.

Kapitán domácich Zdeno Chára odkorčuľoval 22:50 min tentoraz bez strely na bránku a pripísal si jeden zblokovaný pokus.

Jeden z najlepších tímov súťaže, NY Rangers, prehral druhý zápas v sérii, pred dvoma dňami nestačili doma na Montreal (1:5).

NHL - piatok:

Boston - New York Rangers 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)

Góly: 15. Bergeron (Krug), 30. Connolly (C. Miller, J. Hayes), 57. Spooner (Eriksson, Krug), 59. Krejčí - 23. Lindberg (J. T. Miller, Fast), 26. Rick Nash (McDonagh), 50. J. T. Miller (Yandle, Klein)

Zdeno Chára (Boston) odohral 22:50 min, 1 zblokovaná strela

Detroit - Edmonton 4:3 po predĺžení (0:0, 3:2, 0:1 - 1:0)

Góly: 26. Nyquist (M. Green, TATAR), 33. TATAR (Nyquist, Ericsson), 40. Larkin (Zetterberg), 61. Kronwall (Larkin, Zetterberg) - 36. Pakarinen (Lander, Purcell), 38. SEKERA (Letestu, Pouliot), 49. Pakarinen

Tomáš Tatar (Detroit) odohral 15:46 min, 1 gól, 1 asistencia, 3 strely, 1 plusový bod, 3. hviezda

Andrej Sekera (Edmonton) odohral 22:05 min, 1 gól, 2 strely, 2 zblokované strely

Philadelphia - Nashville 3:2 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)

Góly: 4. Del Zotto (B. Schenn, C. Giroux), 45. McDonald (Medvedev, Laughton), 65. Gostisbehere (C. Giroux, Voráček) - 2. Forsberg (Ribeiro, Neal), 60. Fisher (Forsberg, Josi)

Minnesota - Winnipeg 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Góly: 50. R. Carter (Porter, Brodin) - 17. Perreault (Byfuglien, Wheeler), 43. Byfuglien (Lowry, Burmistrov), 57. Ehlers (Thorburn)

Anaheim - Chicago 2:3 po predĺžení (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)

Góly: 2. Cogliano (Hagelin, Fowler), 28. Stewart (H. Lindholm, Kesler) - 59. MARIÁN HOSSA (Keith, Seabrook), 60. Keith (Seabrook, P. Kane), 62. Anisimov (Seabrook)

Marián Hossa (Chicago) odohral 19:19 min, 1 gól, 6 striel, 1 plusový bod, 1 zblokovaná strela

Marko Daňo (Chicago) odohral 7:17 min

Washington - Tampa Bay 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)

Góly: 8. Ovečkin (Chimera, Kuznecov), 39. Chimera (Kuznecov, Niskanen), 40. Johansson (Carlson, Schmidt), 46. Oshie (Nicklas Bäckström, Carlson) - 51. B. Boyle (Callahan, J. T. Brown), 53. Hedman (Namestnikov)

Buffalo - Carolina 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 9. Gorges (Ristoinen, McGinn), 33. Eichel, 40. B. Gionta (Moulson), 47. Legwand (McGinn, Schaller) - 25. V. Rask (E. Staal, E. Lindholm)

New Jersey - Montreal 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)

Góly: 22. Henrique (J. Moore, Strempniak), 30. Stempniak (Cammalleri, Eliáš) - 36. Andrighetto (Eller), 52. Galchenyuk (Pacioretty, Markov), rozhodujúci nájazd Andrighetto

Columbus - Pittsburgh 2:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Góly: 52. Johansen (Saad, Connauton), 63. Atkinson (Dubinsky, J. Johnson) - 50. Malkin (Crosby)

Florida - New York Islanders 3:2 po sam. nájazdoch (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 9. Pirri (Jágr, Gudbranson), 25. J. Jokinen (Trocheck), rozhodujúci nájazd Barkov - 46. Strome (Grabovskij, Židlický), 49. Bailey (Nielsen, Židlický)

Jaroslav Halák odchytal celý zápas, kryl 25 z 27 striel, úspešnosť 92,6%

Dallas - Vancouver 3:2 po sam. nájazdoch (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 16. Jamie Benn (Sharp, Seguin), 32. Spezza (Klingberg, Sharp), rozhodujúci nájazd Seguin - 24. Daniel Sedin (Hansen), 56. H. Sedin (D. Sedin, Vrbata)

Arizona - Calgary 2:1 po predĺžení (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 21. Hanzal (Rieder), 65. Ekman-Larsson (Richardson, Domi) - 37. Giordano (Gaudreau, Hudler)