Svindal má fantastickú formu, vyhral už tretie preteky za sebou

Aksel Lund Svindal má v úvode novej sezóny fantastickú formu.
Aksel Lund Svindal má v úvode novej sezóny fantastickú formu. (Autor: SITA/AP)
TASR|4. dec 2015 o 21:15

Minulú sezónu pre zranenie vynechal. Po návrate Aksel Lund Svindal exceluje. V Beaver Creeku dosiahol už svoje 28. víťazstvo vo Svetovom pohári.

BEAVER CREEK. Nórsky lyžiar Aksel Lund Svindal ovládol piatkový zjazd Svetového pohára v americkom stredisku Beaver Creek. Na obávanej zjazdovke Birds of Prey zvíťazil s náskokom troch desatín sekundy pred krajanom Kjetilom Jansrudom. Tretie miesto obsadil Francúz Guillermo Fayed (+0,70).

Svindal po triumfoch v zjazde a super-G v Lake Louise zavŕšil víťazný hetrik a upevnil si vedenie v disciplíne i celkovej klasifikácii SP.

Skúsený Nór v dejisku februárových MS najlepšie zvládol technicky náročnú strednú pasáž. Zaknihoval si 28. triumf v prestížnom seriáli, z toho jubilejný desiaty v najrýchlejšej alpskej disciplíne.

Zjazdovka v Beaver Creeku patrí k jeho obľúbeným. Vyhral na nej už piate preteky SP, tretie v zjazde. "Základom bol dobrý štart, vydarila sa mi vrchná pasáž. V kompresii ma trochu rozhádzalo, mal som trochu strach. Spodnú časť som už zvládol," hodnotil Svindal pre ORF.

Svindal opäť predviedol skvelú jazdu. FOTO - SITA/AP.

"Chcelo to odvahu, ale bola to zábava. Aj keď sa mi teraz darí, úspech nikdy neprichádza automaticky. V každých pretekoch treba tvrdo bojovať. V súčasnej konkurencii je ťažké víťaziť," pokračoval Svindal.

"Áno, vyzerá to, akoby som bol v životnej forme. Najmä v zjazde sa cítim veľmi, veľmi dobre. Musím to ešte potvrdiť v obrovskom slalome," dodal.

S 28 prvenstvami v pretekoch SP sa v historickej tabuľke posunul do prvej desiatky. Od deviateho Rakúšana Stephana Eberhartera ho delí jediné víťazstvo. Neohrozeným rekordérom je legendárny Švéd Ingemar Stenmark s 86 triumfami.

Na čele priebežného poradia SP má Svindal 307 bodov. Pred druhým Talianom Petrom Fillom má náskok 131 bodov. Tretí je Jansrud (156). Klasifikáciu zjazdu vedie severan s plným počtom 200 bodov pred Fillom (112) a Fayedom (110).

V Beaver Creeku je v sobotu na programe super-G a v nedeľu obrovský slalom.

64. Adam Žampa SR 2 b

Domov»Zimné športy»Svindal má fantastickú formu, vyhral už tretie preteky za sebou