Šprint biatlonistiek ovládla Soukalová, Gereková bola dvanásta

Gabriela Soukalová vybojovala deviate víťazstvo vo Svetovom pohári.
Gabriela Soukalová vybojovala deviate víťazstvo vo Svetovom pohári. (Autor: TASR/AP)
TASR|5. dec 2015 o 17:14

Konkurenciu rozdrvila vďaka skvelému behu i streľbe. Češka Gabriela Soukalová vyhrala pred Taliankou Federicou Sanfilippovou o pätnásť sekúnd, tretia Olena Pidhrušná ich stratila už takmer štyridsať.

ÖSTERSUND. Sobotňajší program 1. kola Svetového pohára uzavrel vo švédskom Östersunde šprint biatlonistiek na 7,5 km. Najlepší výkon sprevádzal Češku Gabrielu Soukalovú. So skvelým behom i streľbou rozdrvila konkurenciu.

Prekvapujúco druhú Talianku Federicu Sanfilippovú porazila o pätnásť sekúnd. Tretia Ukrajinka Olena Pidhrušná zaostala o 38,4 sekundy.

Dvadsaťpäťročná Češka sa raduje zo svojho deviateho prvenstva vo SP, prvého od 18. decembra 2014. Vtedy sa presadila tiež v šprinte v slovinskej Pokljuke.

Naposledy sa Soukalová tešila z víťazstva v slovinskej Pokljuke.

Vo Švédsku predviedla Soukalová skvelý výkon aj v individuálnych pretekoch. Skončila piata.

Na veľmi dobré dvanáste miesto sa zaradila slovenská biatlonistka Jana Gereková so stratou na víťazku 53,8 sekundy. Výborne strieľala - sklopila všetky terčíky.

Talianka Dorothea Wiererová, ktorá vo štvrtok triumfovala vo vytrvalostných pretekoch na dvojnásobnej trati, satentoraz musela uspokojiť s 20. priečkou aj vinou dvoch zlyhaní na strelnici. Zaostala o 1:11,2 min.

"Jana Gereková sa už opierala o pódiové umiestenie, len škoda, že sa v šprinte veľmi dobre strieľalo, a tak v poradí klesala. Trochu stratila bežecky, máme však dosť času, aby sa ešte viac zrýchlila," hodnotila trénerka žien Anna Murínová.

"Paulíne Fialkovej sa nevydarila streľba stojmo. Veľmi chcela skončiť na nule, no keď prvý terč netrafila, začala rozmýšľať prečo a minula aj druhý."

"Najmenej sa darilo Terézii Poliakovej. Bežalo sa jej veľmi zle aj preto, že prvá skupina mala sťaženú trať po snežení a daždi. Inak v našom kolektíve je dobrá nálada, streľba nám vychádza, takže treba držať palce," uzavrela Murínová.

V nedeľu budú na záver úvodnej zastávky Svetového pohára na programe stíhacie preteky mužov na 12,5 km (11.00 h) a žien na 10 km (13.30 h).